Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Niçin ve Nerede Avukatlık Yapmak

Yanıt
Old 15-06-2012, 13:09   #1
Lotus1

Soru Niçin ve Nerede Avukatlık Yapmak

Herkese merhabalar,
Mezuniyet aşamasındayım ve avukatlık yapmayı düşünüyorum.
İzmir ve Bursa arasında bir tercih yapmak zorundayım.
Sizce mesleğe nerede atılmalıyım?
İzmirde mi avukatlık yapmak daha avantajlıdır Bursada mı? Neye göre tercih yapmalıyım?

Herkesin düşüncesini önemsiyorum. Bilhassa tecrübe sahibi avukatlarınkini.

Herkese iyi günler
Old 19-06-2012, 15:43   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan carlito
Nerede daha çok cevreniz varsa diyelim..

Sayın carlito'ya ayenen katılıyorum. Av.lık çevre işidir. Nerde daha çok tanıdığınız daha çok iş potansiyeli olan insanlar varsa orada yapınız
Old 19-06-2012, 15:47   #4
Av. Levent Emre ÇİÇEK

Avukatlık çevre işidir,ya yeni bir çevrede sıfırdan kendinizi ispat edip tanınacaksınız ya da zaten bilindiğiniz bir çevrede işe başlayarak belirli bir mesafeden bu işe başlayacaksınız.
Old 19-06-2012, 16:06   #5
Av.FGY

ilk kez meslege Afyon Merkezde bir avukatlık bürosunda başlamıştım , iki ay devam etti bu birliktelik . Sonrasında Afyonun İscehisar İlçesinde ilk ve şuanda ki büromu açtım. İscehisarı tercih sebebim kesinlikle çevre değildi.. ömrümde ilk defa gittiğimde şaşakaldım.. köyle kasaba arası bir ilçeydi. Bir avukatı vardı , oda aralıkta hazine vekilliğine gidecekti..
Benim tercihim kesinlikle çevre değildi , mesleği daha iyi öğrenebileceğim , kendi çabalarımla pişeceğim bir yerdi.. bir sorunun dahi sorulması yeterdi..
Dava kazandıkça tanınıyorsun , ve bu güne kadar tanıdıktan gelen hiç bir dosyanında karını görmedim. Benim ustalarımda tanıdıkla iş yapılmaz öğüdünü verdiler.
Önce düşünün derdiniz para kazanmak mı yoksa hem mesleği yapmak hem de pişmek mi buna göre doğru cevabı zaten bulacaksınız...
Old 19-06-2012, 16:39   #6
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av.FGY
Önce düşünün derdiniz para kazanmak mı yoksa hem mesleği yapmak hem de pişmek mi buna göre doğru cevabı zaten bulacaksınız...

3'ü birada olsa olmaz mı üstad
Old 19-06-2012, 17:05   #7
Av. Levent Emre ÇİÇEK

Alıntı:
Yazan Av.FGY
ilk kez meslege Afyon Merkezde bir avukatlık bürosunda başlamıştım , iki ay devam etti bu birliktelik . Sonrasında Afyonun İscehisar İlçesinde ilk ve şuanda ki büromu açtım. İscehisarı tercih sebebim kesinlikle çevre değildi.. ömrümde ilk defa gittiğimde şaşakaldım.. köyle kasaba arası bir ilçeydi. Bir avukatı vardı , oda aralıkta hazine vekilliğine gidecekti..
Benim tercihim kesinlikle çevre değildi , mesleği daha iyi öğrenebileceğim , kendi çabalarımla pişeceğim bir yerdi.. bir sorunun dahi sorulması yeterdi..
Dava kazandıkça tanınıyorsun , ve bu güne kadar tanıdıktan gelen hiç bir dosyanında karını görmedim. Benim ustalarımda tanıdıkla iş yapılmaz öğüdünü verdiler.

Üstadım dedikleriniz çok doğru ama şuda bir gerçek, çevrenizdekiler size müvekkil gönderebiliyor.Bu da yeni başlayan avukatlar için muhteşem bir fırsat değil midir.Mesela ben binaya tabela bile asmadım.Zaten bilinçli müvekkil size referansla geliyor,buda tanıdıklarınızla oluyor.Ama asla tanıdıklarınızdan para kazanamazsınız bu çok doğru...
Old 19-06-2012, 17:57   #8
Levent Cirit

Ben bir Bursalı olarak bu konuda yorum yapsam taraflı mı olurum bilemiyorum.
Bursa iş hacmi açısından İzmir'den daha iyi bir yer. Ancak İzmir de sosyal-kültürel yönden Bursa'nın çok üstünde.
Benim eşim İzmirli. Zamanında çevre faktörü nedeni ile İzmir'e cesaret edemedim. Bazen "keşke denesemiydim" demiyor değilim.
Dolayısıyla çevre gerçekten belirleyici bir unsur. Hangisinde daha kolay ayağa kalkabileceğinizi çevreniz belirleyeceğine göre karar size kalıyor.
Ama diyorsanız ki "Ben geç de ayağa kalksam şahlandığımda güzel bir şehirde olayım" o zaman tereddütsüz İzmir derim.
Old 19-06-2012, 18:40   #9
av.sahin67

Cevreniz her ikisinde de olmayabilir . Ben istanbulda okudum ve bir yil bile olmadı ofis acali. Ama burda bir kişilik cevrem bile yoktu . Ama hazir cevre yok ise yapılması gerekenleri kendimden ornek vererek sıralayayım : önce o sehre tasının ve sehri tanıyın . Orada mevcut aktif dernekleri araştırın. İli alanınıza göre derneklere uye olun ve çalısmalarına katilin . Orası size ayrı bir toplumsal kimlik katacaktir ve hukuki bilginiz değerli oldugundan tanınmanız kolay olacaktır . En az 3 STK da sıkı çalışmakla guzel bir cevreniz olur . Bir de kendinize bir alan belirleyin . Ben şirketler hukuku ve ağır cezayı seçtim ve bu alanda müvekkil arayışı içindeyim. Diğer dosyalar gelecektir zaten ama uzmanı olduğunuz alan olsun . Tüketici saglık kadın hakları ile ilgili cok STK var . Değerlendirin bunları . Sonuc itibariyle kültürel faaliyetlerin yogun olduğu sehir olan izmiri tercih etmek daha mantıklı geliyor bana. Saygılarımla
Old 20-06-2012, 12:32   #10
Av.FGY

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
3'ü birada olsa olmaz mı üstad
tabiki de , aslında paradan kastım farklıydı.. Maalesef mesleği sadece ticari kazanç olarak görüp , gerisini hiç düşünmeyenler de var.. para kazanmak deyimiyle kastetmek istediğim buydu..
Old 20-06-2012, 12:35   #11
Av.FGY

Alıntı:
Yazan Av. Levent Emre ÇİÇEK
Üstadım dedikleriniz çok doğru ama şuda bir gerçek, çevrenizdekiler size müvekkil gönderebiliyor.Bu da yeni başlayan avukatlar için muhteşem bir fırsat değil midir.Mesela ben binaya tabela bile asmadım.Zaten bilinçli müvekkil size referansla geliyor,buda tanıdıklarınızla oluyor.Ama asla tanıdıklarınızdan para kazanamazsınız bu çok doğru...

Dediklerinize katılmakla beraber Levent Bey , henüz 5-6 senelik bir avukatım , ilk başladığımda hiç tanınmıyordum bile..ve maalesef ki , benimle beraber ilçede 2 dava takipçisi daha vardı , beni çocuk yerine koyuyorlar , ciddiye dahi almıyorlardı... Bence tanınmamayı çok dikkate almamalı , özgüveniniz tam ve ne istediğinizi biliyorsanız gerisi teferruattır diye düşünüyorum. Bu arada hala katedecek çok yolumun olduğununda farkındayım..
Old 21-06-2012, 09:56   #12
av.medine

Çevre ve tanınma faktörünün önemli olduğu görüşündeyim. Çünkü henüz yeni büro açan bir avukat için ancak davaya girersen tanınabilirsin. Şayet dava veya başkaca iş gelmez ise nasıl tanınacaksın. Avukat kendini yaptığı iş ile tanıtır. Ben istanbul'dan kendi memleketime diğer faktörlerin yanında ayrıca çevre faktörünü dikkate alarak da geldim. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde bir avukat kahvehanelerde vatandaşlar tarafından tavsiye ediliyor ise bu iyi bir gelişmedir.Fakat konumuz iki büyükşehir olunca sıfırdan bir çevre kurmak yerine varolan çavre ile işe başlamanın yerinde olacağını düşünerek ısrarla ÇEVRE FAKTÖRÜ derim.En iyi avukat dahi olsanız işiniz olduğu takdirde kendinizi tanıtırsınız.
Old 23-06-2016, 14:21   #13
Senatus

Sayın Lotus1, mesleği nerde yapmaya karar verdiniz sonuç olarak? İzmir mi Bursa mı ? Ve tabi işler nasıl gidiyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi