Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

İstanbul'da mı? Ankara'da mı? avukatlık...

Yanıt
Old 10-02-2011, 07:15   #1
61_hukuku

Varsayılan İstanbul'da mı? Ankara'da mı? avukatlık...

Ankara Barosu'na bağlı olarak stajımı tamamladıktan sonra, İstanbul Barosu'na ruhsat için başvurdum.Fakat büyük bir kararsızlık örneği sergileyerek başvurumun iptalini istedim.Hala tereddütlerim var.Ankara'da avukatlık yapmanın 20 yıldır Ankara'da yaşıyor olmam nedeniyle ve gözlemlediğim kadarıyla pek de mesleki açıdan doyurucu olmayacağı kanaatinde olmam bu kararsızlığımı etkiliyor.Çevre oluşturmanın kısa vadede zor olsa bile, uzu vadede kolay olduğunu düşünüyorum.İstanbul'a ruhsat için başvurdum çünkü, İstanbul Türkiye'nin kalbi, fakat bu kalbin bir noktasında kaybolup gitme ihtimali de yok değil..Her şeyden önemlisi, koşuşturmaktan dolayı sadece iyi bir uygulayıcı olarak para kazanacağımı düşünüyorum.
İstanbul'da bir enerji ağırlıklı holding bünyesinde işe başlama ihtimalim de var.Fakat her ne kadar böyle olsa da yabancı dilimi geliştirmeden (bana göre oldukça yetersiz) ve yüksek lisans eğitimi almadan, o koca şehrin duvarları ve kalabalığı arasında yok olacağımı düşünüyorum.Fakat öte yandan İstabul'da sivrilme ihtimalim de var..Fakat bu halimle gidersem, ailemden uzakta bekar hayatının vermiş olduğu tüm sıkıntı ile tam olarak işime ve eğitimime odaklanamam diye düşünüyorum.
Amaaa bir yandan da İstanbul'da başarılı olmanın çok da zor olmadığını düşünüyorum..
Acaba 3 yıl ailemin yanında; dil ve yüksek lisans eğitimi mi alıp gitmeliyim.Donanımlı bir şekilde.Yoksa kalkıp gitmeli miyim tekrar ruhsata başvurmak için..
NOT: Ailenin tek evladıyım,
DİĞER NOT: Ankara'yı zerre kadar sevmiyorum.
ÖTEKİ NOT: İstanbul'da başarabilirim..amaa eğitimimi nasıl hallederim..Kolay değil,maddi açıdan çok rahat değilim..

İstanbul'da çalışmakta olan, çalışmış, Ankara'dan İstanbul'a gitmiş Saygıdeğer meslektaşların fikirlerini ve yardımını bekliyorum..
Saygılarımla...
Old 10-02-2011, 23:04   #2
dogukansavas

O rahata alıştıktan sonra 3 yıl içinde düzenini kuracağın için İstanbul'a gelemezsin büyük ihtimalle. O nedenle dil öğrenimi kolaydır zamanla hallolunur, İstanbul'da da yüksek lisansını yaparken 400 Tl devlet bursu alırsın, e çalışıpta en kötü ihtimalle 1.500 Tl alacağından hesapla ayda 2000 tl ye yakın para girer cebine. bir bekar evi oluştursan 3 atkadaş ayda 300 TL kira versen gerisi hallolur. Bu staj döneminde ve yüksek lisans döneminde artık nerede alışırsan orada devam eder hayatın diye düşünüyorum.
Old 10-02-2011, 23:11   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan 61_hukuku
Ankara Barosu'na bağlı olarak stajımı tamamladıktan sonra, İstanbul Barosu'na ruhsat için başvurdum.Fakat büyük bir kararsızlık örneği sergileyerek başvurumun iptalini istedim.Hala tereddütlerim var.Ankara'da avukatlık yapmanın 20 yıldır Ankara'da yaşıyor olmam nedeniyle ve gözlemlediğim kadarıyla pek de mesleki açıdan doyurucu olmayacağı kanaatinde olmam bu kararsızlığımı etkiliyor.Çevre oluşturmanın kısa vadede zor olsa bile, uzu vadede kolay olduğunu düşünüyorum.İstanbul'a ruhsat için başvurdum çünkü, İstanbul Türkiye'nin kalbi, fakat bu kalbin bir noktasında kaybolup gitme ihtimali de yok değil..Her şeyden önemlisi, koşuşturmaktan dolayı sadece iyi bir uygulayıcı olarak para kazanacağımı düşünüyorum.
İstanbul'da bir enerji ağırlıklı holding bünyesinde işe başlama ihtimalim de var.Fakat her ne kadar böyle olsa da yabancı dilimi geliştirmeden (bana göre oldukça yetersiz) ve yüksek lisans eğitimi almadan, o koca şehrin duvarları ve kalabalığı arasında yok olacağımı düşünüyorum.Fakat öte yandan İstabul'da sivrilme ihtimalim de var..Fakat bu halimle gidersem, ailemden uzakta bekar hayatının vermiş olduğu tüm sıkıntı ile tam olarak işime ve eğitimime odaklanamam diye düşünüyorum.
Amaaa bir yandan da İstanbul'da başarılı olmanın çok da zor olmadığını düşünüyorum..
Acaba 3 yıl ailemin yanında; dil ve yüksek lisans eğitimi mi alıp gitmeliyim.Donanımlı bir şekilde.Yoksa kalkıp gitmeli miyim tekrar ruhsata başvurmak için..
NOT: Ailenin tek evladıyım,
DİĞER NOT: Ankara'yı zerre kadar sevmiyorum.
ÖTEKİ NOT: İstanbul'da başarabilirim..amaa eğitimimi nasıl hallederim..Kolay değil,maddi açıdan çok rahat değilim..

İstanbul'da çalışmakta olan, çalışmış, Ankara'dan İstanbul'a gitmiş Saygıdeğer meslektaşların fikirlerini ve yardımını bekliyorum..
Saygılarımla...

Kurumsal(laşmış) bir şirkette çalışabilme imkanınız varsa hiç düşünmeden çalışmaya başlayın derim. Böyle bir imkanınız yoksa ailenizin yanından kesinlikle ayrılmayın. Aksi takdirde sıkıntılı bir 10 yıl yaşarsınız.

Başarılar, yolunuz ve bahtınız açık olsun.
Old 10-02-2011, 23:15   #4
61_hukuku

Varsayılan ....

Doğukan Bey katkınız için teşekkür ediyorum.Sanırım fazla da düşünmemek gerekir sanırım..
Ailenin tek evladı olmam biraz kararızlığımı etkiliyor aslında ama umarım eğitim için İstanbul'da başarılı olabilirim.kaybolup gitmem..
İzmir'de okudum.Askerliğimi yedek subay olarak ve ev tutarak tamamladım.O nedenle bekar hayatına aslında çok da uzak değilim..
Sanırım yaşadığımız zaman itibariyle sanırım, yapılacak bir hatanın telafisinin güç olacağı kanısında olmam nedeniyle tereddütlüyüm..
Kaldı ki bir yandan da ailemi önemsiyorum..
Ama gel gör ki; Ankara'yı sevemiyorum..
Old 10-02-2011, 23:19   #5
61_hukuku

Varsayılan ...

Mehmet Bey, kurumsal bir yerde çalışma ihtimalim var.Üstelik sektörde öncü bir kuruluş, bu nedenle kurum içerisinde kendimi daha rahat geliştirebilme ve rahat bir şekilde bunu yapabilmem kolay.. Ama işe başlamadan oldu diyemiyorum.Bakalım umarım başlarım bahsettiğim kurumsal firmada..
Çok teşekkür ediyorum katkınız için..
Old 20-02-2011, 22:47   #6
Av.Ozan Kayahan

Ben sıkı bir İstanbulcuyum. Pek çok avantajımın olduğu memleketim İzmir'den İstanbul'a taşındım. İlk birkaç sene zorluk çektim. Ancak herşeye rağmen iyi ki İstanbul'a gelmişim diyorum.
Old 21-02-2011, 03:43   #7
61_hukuku

Teşekkür ediyorum Ozan Bey.Ben de İstanbul'dan ruhsat başvurumu yaptım.Umarım iyi olur..
Old 21-02-2011, 13:50   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan 61_hukuku
Teşekkür ediyorum Ozan Bey.Ben de İstanbul'dan ruhsat başvurumu yaptım.Umarım iyi olur..

Hayırlı olsun...

Ben de İstanbul da başlamak istemiştim.Daha sonra giderim dedim. O daha sonra hiç gelmiyor emin olun.Pişman değilim ama insanın içinde de kalıyor.

Bence en iyisini yapmışsınız olmazsa da olmaz tekrar Ankara da başlarsınız,umarım buna gerek kalmaz da.Her başlangıç güzeldir bence.
Old 21-02-2011, 17:50   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Kayahan
Ben sıkı bir İstanbulcuyum. Pek çok avantajımın olduğu memleketim İzmir'den İstanbul'a taşındım. İlk birkaç sene zorluk çektim. Ancak herşeye rağmen iyi ki İstanbul'a gelmişim diyorum.

Büyük balıklar büyükdenizlerde avlanır.
Ben de katılıyorum size. İş yoğunluğu ve çeşitlenmesi hergün mesleki sepetinize birçok şeyler katmanızı sağlıyor; bir zaman sonra hemen tecrübeleniyorsunuz İstanbul'da...
Saygılar.
Old 21-02-2011, 18:21   #10
yeditepelişehir

Bence de bu mesleğin icra edileceği yer İstanbuldur. Hukukun her dalından davalar mümkündür.Zamanında stajımı İstanbulda başlatmıştım.Stajyeri daha çok icra işlerinde kullanırlar,icra dairelerinde ve hacizlerde akşam edersin gibi olumsuz yorumlarla staja başladım.Hakkını yemeyeyim davalarla da ilgilendim staj yaptığım büroda.Ki en zevkli olan bölümdü bu. Başka sıkıntılar ve icraya soğukluğum nedeniyle koptum istanbuldan.Oysa dava ağırlıklı, iş bölümünün olduğu güzel bir büroda ömür boyu bağımlı avukat olarak da çalışabilirdim İstanbulun hatrına. Herneyse İstanbul içimde bir yaradır artık ama sizin için yeni bir dünyadır. Sabırlı olun ve İstanbul'dan kopmayın. Özlem hanımın dediği gibi insanın içinde kalıyo.Hem de çok fena
Old 21-02-2011, 18:28   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Bence de bu mesleğin icra edileceği yer İstanbuldur. Hukukun her dalından davalar mümkündür.Zamanında stajımı İstanbulda başlatmıştım.Stajyeri daha çok icra işlerinde kullanırlar,icra dairelerinde ve hacizlerde akşam edersin gibi olumsuz yorumlarla staja başladım.Hakkını yemeyeyim davalarla da ilgilendim staj yaptığım büroda.Ki en zevkli olan bölümdü bu. Başka sıkıntılar ve icraya soğukluğum nedeniyle koptum istanbuldan.Oysa dava ağırlıklı, iş bölümünün olduğu güzel bir büroda ömür boyu bağımlı avukat olarak da çalışabilirdim İstanbulun hatrına. Herneyse İstanbul içimde bir yaradır artık ama sizin için yeni bir dünyadır. Sabırlı olun ve İstanbul'dan kopmayın. Özlem hanımın dediği gibi insanın içinde kalıyo.Hem de çok fena

Değerli meslektaşım, İstanbul sevdanızı üye isminizde yaşattığınızı görüyorum: "YEDİTEPELİŞEHİR"
Mesajınızda yazan nedenlerle yaptığınız bir tercih galiba. Çok insani...
Old 21-02-2011, 18:45   #12
Av.Ali ÇİTİL

Ben memleketimde staj yapmak yerine istanbulda staj yapmayı tercih ettim ve stajım başladığı andan itibaren çok olumsuzluklarla karşılaştım buna rağmen mutluyum zamanla alışılıyor.Burada avukatlık yapmayı düşünüyorum tek arzum bir an önce ruhsatımı almak.
Old 22-02-2011, 03:14   #13
61_hukuku

tüm üyeleri saygıyla selamlıyorum.katkılarınız ve mesleki tecrübelerinizi yansıttığınız için teşekkür ediyorum.
Avukatlığın artık ayakta kalma savaşı olduğu kanısındayım.Her neyse bu bitmeyecek bir tartışma konusu..
Ama şunu söyleyebilirim ki; her şey insan için..
Mesleği nitelikli ve onurlu devam ettirme niyetindeyim.Umarım tarihe düşmüş olduğum bu şerh; çürütülmez)
Old 22-02-2011, 09:43   #14
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan 61_hukuku
Umarım tarihe düşmüş olduğum bu şerh; çürütülmez)

Eminim, THS Şerhine düşeceğiniz bir şerh bile, nesiller boyu silinmez. (Bkz.: Üye imzam)

SON NOT: Başarılar dilerim.
Old 03-08-2011, 18:54   #15
üye16777

ilkokula istanbul'da başladım... liseyi istanbul'da bitirdim... tam 13 sene dilekolay... üniversitesi için istanbul'dan ayrıldım... o sırada ailem de istanbul'dan taşındı... istanbul'dan ayrıldığım andan itibaren hep istanbul'a dönmeye çalıştım... hep engeller çıktı... konya'da okudum... stajımı ekonomik gerekçelerle ankara'da tamamladım... şimdi burada konuştuğum herkes, hayatımın kıyısında köşesinde merkezinde olan herkes gitme diyor... yaşanmaz, gidilmez... vs.. vs.. ancak ben kararlıyım... Gİ-DE-CE-ĞİM... ve bu benim için bir meydan okuma... batacaksam batacağım... çıkacaksam çıkacağım... gerekirse tek başıma... ama gideceğim... şu anda başvuru için belgelerimi ayarlıyorum... staj yaptığım büro ankara'nın en büyük bürolarından... iş imkanım vardı... dün ayrıldım... umurumda değil gideceğim... bu kez ertelemek yok...

mesleki anlamda da gözlemlediğim kadarıyla... ankara'da herşey tekdüze... meslek de öyle... memuriyet gibi... imkanlar kısıtlı... kafeste gibisin... dar alanda kısa paslaşmalar... tüm imkanlar istanbul'da...

bana sorarsan sevgili dostum... eğer karar verdiysen git... ankara'da biliyorum herkes gözünü korkutur... ama şuna da emin ol ankara da köy değil... ankara'da yaşıyorsan istanbul'da da yaşarsın... korkma... ;-) ve şunu da biliyorum ki orada her gitme diyenler de cümleyi şöyle tamamlıyor... ben de düşündüm ama ankara'da yaşamak istedim..."CESARET EDEMEDİM..." istanbul'da görüşmek dileğiyle... ;-) ANKARA'DA İDARE EDİLİR...İSTANBUL'DA YAŞANIR...
Old 04-08-2011, 05:54   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan exodus
ANKARA'DA İDARE EDİLİR...İSTANBUL'DA YAŞANIR...

İnşallah öyledir. Başarılar.
Old 04-08-2011, 18:53   #17
61_hukuku

Şunu belirtmek isterim ki...İstanbul'a geldim.Ruhsatımı buradan aldım.Nisan ayında. Cuma günü itibariyle de vergi kaydımı açtırdım ve işten ayrıldım..
Gideceğim yol karanlık göz gözü görmeyen bir yol..Elimde adli yardım dosyası haricinde bir tane bile vekalet yok..
Ancak kaybedecek bir şeyim de yok..
Denemeliyim...
Old 04-08-2011, 19:01   #18
61_hukuku

İstanbul'da meslektaşlarıma bana da maddi destek olması için yardımcı olabilirim
Old 05-08-2011, 16:48   #19
üye31284

Alıntı:
Yazan 61_hukuku
Şunu belirtmek isterim ki...İstanbul'a geldim.Ruhsatımı buradan aldım.Nisan ayında. Cuma günü itibariyle de vergi kaydımı açtırdım ve işten ayrıldım..
Gideceğim yol karanlık göz gözü görmeyen bir yol..Elimde adli yardım dosyası haricinde bir tane bile vekalet yok..
Ancak kaybedecek bir şeyim de yok..
Denemeliyim...

Hayırlı olsun, o kadar heyecanlısınız ki umarım herşey istediğiniz gibi gider

Ankara, Antalya, İzmir...Farketmez. İstanbul hepsinin karşısında farklı bir yerde.

Ama istanbul' u gözünüzde biraz fazla büyütüyorsunuz bence.

Yol, ne göz gözü görmeyecek kadar karanlık, ne de sivrildiğinizde tamamen aydınlık

"Dünyadaki en büyük ekonomik gerçek mutluluktur" diye çok sevdiğim bir söz vardır. Sizi mutlu eden, başarı yolunda tüm ekonomik sıkıntılara rağmen, orada kalmaksa, bundan bunalmayacaksanız sorun yok Ama verdiğiniz emekle, kazandığınız parayla doğru orantılı refahta bir hayat istiyorsanız bu çoğunlukla zor olabilir. Ama belki de siz bunu da elde edebileceksiniz kim bilir Ve umarım

Maddi sıkıntım olmadı, kazandım, çok çalıştım, kimse bana kalmam ya da gitmem konusunda karışmadı ama onca emeğe, kazanca rağmen oradaki hayata razı olmak beni memnun etmedi Dönerken aileme bile sormadım ve pişman da değilim. Benim için mutluluk huzurdan ibaret.

Herşey hayattan ne beklediğinize bağlı

İş çeşitliliği, büyük pasta...Ve bunla doğru orantılı pasta taliplisi Aslında değişen çok şey yok yani

Güzel olan benim için canım istediğinde uçağa atlayıp, İstanbul' u gezip, alışveriş yapıp, eğlenip, Antalya' ya geri dönmek. Sosyal hayat olarak burası oldukça vasat İstanbul' a göre ama sosyal hayat için yaşamıyoruz değil mi

Başarısız olmak da kayıp olmayacak bunu da unutmayın Mesleki tecrübeyi bilmem ama mesleki kişiliğe çok şey katar İstanbul.

Son olarak tekrar, umarım herşey gönlünüzce olur heyecanlı meslektaşım
Old 06-08-2011, 01:31   #20
61_hukuku

Teşekkür ediyorum.
heyecanlı olduğumu belirtmişsiniz tecrübelerinizden haraketle mi yoksa,yazdıklarım mı veyahut da tercihlerim mi bu izlenimi verdi bilmiyorum ama ''heyecan'' kelimesini ''yol çizmek'' için çabalamakla yan yana maalesef koyamıyorumÇünkü heyecan daha kısa zamanlı ve anlık bir şey..Keşke öyle olsaydı, keşke ömürlük bir şey olsaydı.
Keşke sosyal hayat için heyecanlı bir şekilde yaşayabilseydim Elbetteki sosyal hayat için yaşamıyoruz.En azından benim o şansım pek fazla olmadı.
bugüne kadar genel düşüncem ''yapılabiliyorsa, ben de yapabilirim'' olmuştur.En azından uğraşırım
Bence siz de yitirmeyin heyecanınızı bana kalırsa kesin kanılarınız da olmasın mesleki deneyiminiz ne olursa olsun ''Her tercih bir vazgeçiştir'' diye benim de sevdiğim bir söz var.Bana kalırsa vazgeçtiğim ve tam olarak tercih ettiğim şeyler konusunda kendi bakışınıza göre karar vermişsiniz
Saygılarımla...
Old 06-08-2011, 16:23   #21
Av.1911

( Denize açılırken zevkle çabuk uzaklaşılıyor , ya dönüşü ) Taş yerinde ağırdır. Ankara 'da kalsaydınız ama hayırlısı olsun demek gerek..
Old 06-08-2011, 22:08   #22
61_hukuku

Teşekkür ediyorum katkınız için Sayın Av.1911
''Denize açılırken zevkle çabuk uzaklaşılıyor, ya dönüşü''
yazmışsınız..
Kesinlikle ben de aynı tereddütleri yaşıyorum.Geride neyi bıraktığımı tam olarak kestiremediğim için..
Kısmet, kader, şans, talih bunları sanıyorum Zaman belirleyecek..Başka çaresini göremiyorum..
Old 08-08-2011, 01:58   #23
Av.Ozan Kayahan

En iyi yer en huzurlu olduğunuz yerdir. Ruhunuza bir soruverin. Cevabınız size çok yakın.
Old 16-08-2011, 15:46   #24
hakanipek19

peki istanbulda hiç çevresi olmayan bir avukat nasıl para kazanacak istanbulda ?
Old 13-05-2013, 00:20   #25
ayhanow

Alıntı:
Yazan 61_hukuku
Teşekkür ediyorum katkınız için Sayın Av.1911
''Denize açılırken zevkle çabuk uzaklaşılıyor, ya dönüşü''
yazmışsınız..
Kesinlikle ben de aynı tereddütleri yaşıyorum.Geride neyi bıraktığımı tam olarak kestiremediğim için..
Kısmet, kader, şans, talih bunları sanıyorum Zaman belirleyecek..Başka çaresini göremiyorum..

Merhaba yazdıklarınızın üzerinden yaklaşık iki sene gibi bir zaman geçmiş son izlenimleriniz nedir tavsiye eder misiniz bunu samimi bir şekilde paylaşırsanız sevinirim
Old 16-05-2013, 13:01   #26
detay82

İstanbul, taşı toprağı altın şehir,

Hep cezbetmiştir.

Ancak İstanbul'daki hukuk fakültelerinin fazlalığı, mezunlarının genelde İstanbul'da kalması, akademik kariyeri olan veya olmayan avukatların fazlalığı vs. nedenlerle, rekabetin zor olduğu bir şehir.

Avukat sayısının hızla artması, ancak avukatların müvekkillerle, vekalet ücreti konusunda yerleşmiş bir teamül oluşturmaması (en bariz örneği danışma ücreti) nedeniyle, her yerde zor artık...
Old 19-08-2016, 15:23   #28
üye50388

Merhaba
Siz İstanbul'a yerleşeli epey olmuş. Şimdiki durumunuz nasıl iyiki İstanbul'a yerleşmişim diyor musunuz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi