Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Stajyer ve Yeni Başlayanlar İçin İcra Hukuku Bilgi Paylaşımı

Yanıt
Old 25-07-2011, 16:13   #61
Selma1375

Varsayılan ben de şikayetçiyim

Alıntı:
Yazan Pınar
Sanırım meslektaşlarımızın çok zorlandığı bir hususa daha değinmek te fayda var;
Adliye personeli ile ilişkiler; özellikle icra dairelerinde çokça karşılaşılan bir sorun, kimi avukatların işlerini kolayca, beklemeksizin yaptırabildiği ama kimilerinin de günlerce imza beklediğine şahit oldum.
Kimilerinin bir icra dairesinde Avukat değil de sanki orada çalışan personel için görevlendirilmiş yardımcı eleman gibi davrandığı, öte yandan kimilerinin de adliye çalışanlarını sanki kendi katipleriymişcesine aşağıladığına tanık oldum.
Onların çalışma koşullarının ağır ve iş yüklerinin de fazla olduğunu da göz önünde bulundururak ama görevlerini, sorumluluklarını ve yetki sınırlarını da hatırlatarak, iyi, sıcak ama mutlaka mesafeli bir duruş sergileyerek,iş yaptırmak üzerinden değil, her iki taraf için de görev sorumluluğu yönünden hareketle bazı işlerimizi kolaylaştırabileceğimizi düşünüyorum ve bazen becerebiliyorum ama herzaman değil. Bu konuda benden daha deneyimli meslektaşlarımızın da tavsiyelerini bekliyorum.

Ben sizden daha deneyimli değilim, ancak çok kısa sürede icra dairelerinin çalışmasındaki aksaklıkları hemen farkettim. Hatta öyle ki kendi yaptıklar hesaplama hatalarından dolayı itiraz ettiğimizde ve sonuçta icra mahkemesinin kararını uygulamalarını beklerken gene aynı yanlışın yapıldığını gördüm. Tekrar düzeltme talebinde bulunduğum da da sanki o hatayı ben yapmışım gibi sinir içinde ve kızgın ifadelerle ve o dosyayı fırlatırcasına davranışlara tanık oldum. Avukatların ne yazık ki eski itibarlarının hiç kalmadığını gördüm. Okulu ne zorluklarla bitirmekteyiz ve okulda hocalarımız bizi yetiştirmek için ne kadar büyük çaba sarfetmekteler. İcra dairesinde çalışanların( müdür müdür muavini de dahil ) davranışlarını hiç haketmiyoruz.Nasıl davranabileceğiz ve bu durumu nasıl düzeltebiliriz, onu da bimiyorum.Hatta 'git istediğin yere söyle, ben bu kadar yapabilirim''tavrındalar. Çok üzgünüm ve hayal kırıklığı içindeyim.
Old 11-08-2011, 13:11   #62
salman

Varsayılan TC Kimlik numarası bulunamayan borçlu

Borçlunun TC kimlik numarasını kaydının bulunduğu her hangi bir muhtarlıktan talep edebilirsiniz. Ben bir kaç dosya da icra müdürlüğünden yazı göndererek bir kaç dosyada da telefonla görüşerek öğrenebildim.

İyi çalışmalar.
Old 11-08-2011, 13:27   #63
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan salman
Borçlunun TC kimlik numarasını kaydının bulunduğu her hangi bir muhtarlıktan talep edebilirsiniz. Ben bir kaç dosya da icra müdürlüğünden yazı göndererek bir kaç dosyada da telefonla görüşerek öğrenebildim.

İyi çalışmalar.

Yada borçlunun bağlı olduğu vergi dairesi vergi numarası gibi bilgilere sahipseniz, vergi dairesinden kimlik bilgileri istenebilir. Biz en son bir borçlunun TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerine bu şekilde ulaşmıştık.
Old 17-02-2012, 10:04   #64
AV Sezin

Merhabalar,staja yeni başladım ve avukatım taşınmaz haczini takip etmemi istedi.
Haciz takibimiz düşmüş yenilettim.Borçluya tebliğ ettik.
Bundan sonraki prosedür için yardımcı olabilir misiniz nerelere ne tür müzekkere yazılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği hususunda?

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler
Old 17-02-2012, 12:16   #65
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Merhabalar,staja yeni başladım ve avukatım taşınmaz haczini takip etmemi istedi.
Haciz takibimiz düşmüş yenilettim.Borçluya tebliğ ettik.
Bundan sonraki prosedür için yardımcı olabilir misiniz nerelere ne tür müzekkere yazılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği hususunda?

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler

Hacziniz düştüğüne göre, taşınmaz da hala borçlu üzerinde duruyorsa tabii ki öncelikle tapu müdürlüğüne haciz müzekkeresi göndereceksiniz.

İzninizle stajınız için size bir şey önereyim. Avukatınız sizden bir konuyu araştırmanızı istediğinizde doğrudan THS'ye sormayın. Sorup da cevap alırsanız, o bilgiyi aklınızda tutmanız ve başka bir olayda tatbik etmeniz çok zor olur. Önce İİK nun taşınmaz satışı ile ilgili maddelerini okuyun. Aydınlanmazsanız, THS'de konuyla ilgili araştırma yapın. Daha sonra sadece kafanıza takılanları veya anlayamadıklarınızı sorun. Böylece bazı üyelerimiz gibi "hap bilgi" ile yetinmeyin. Kalıcı bilgi edinin. Sizin nezdinizde tüm hukuk öğrencilerini ve stajyerleri uyarmak istedim. Umarım alınmazsınız.
Old 19-02-2012, 03:16   #66
Selma1375

Alıntı:
Yazan av.nazan kayacı
Yazdığınız her tecrübe bilgi tavsiya inanın bana çok güç verdi.Duyarlı davranıp halimizi anlayan ve bize yol gösteren özverili ustalarımıza çok teşekkür ediyorum.

Bu sayfayı açmayı düşünen meslekdaşıma, katkıda bulunan önerilerde uyarılarda bulunan herkese çok çok teşekkür ediyor minnettarlığımı duyurmak istiyorum. Avukatlar birbirini çekemez, kimse kimsenin iyi olduğunu istemez diyenler de oluyordu stajımız sırasında ve ben çok büyük bir hayal kırıklığı umutsuzluk yaşıyordum. Bu sayfada Sizlerle tanıştıktan sonra o karamsarlığımdan kurtuldum, inanın umutlarım yeşerdi. Tekrar tekrar teşekkürler saygılar sevgiler....
Old 19-02-2012, 03:23   #67
Selma1375

Varsayılan icra dairesine bozuk para ile gitmelisin

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Yapılacak işlemin masrafı evvelden hesaplanıp bozuk para küsüratı ayarlanarak götürülmeli, olur da bozuğunuz yoksa hemen bi çay/baro pulu alıp para bozdurulmalı ve böylece para üstünü isteyim mi istemeyim tereddütünden hem de para üstü alınamadığında duyulan vicdan azbından kurtulunmalıdır.

Bu uyarınızda o kadar haklısınız ki. Staj yaptığım bu yılda icra dairelerinin çalışma düzeni görevlilerin tutum ve davranışları hiç hoş değildi hatta bazı zamanlarda avukatları ezmek işster gibi davrandıklarına tanık oldum çok çok üzüldüm. Fakültede aldığımız op zorlu öğrenimin karşılığı bu mu diye çok düşündüm. UYARINIZI HERKES DİKKATE ALIRSA İCRA DAİRELERİNDEKİ GÖREVLİLERİN DE BAZI ALIŞKANLIKALRINDAN KURTULMASI BİR İHTİMAL DAHİLİNDE OLABİLİR.
Old 19-02-2012, 03:32   #68
Selma1375

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Merhabalar;
Öncelikle mesleki anlatımlarımızın sadece meslektaşlarımızın şifre ile girebileceği özel bir alanda olmasını doğru bulduğumu belirtmek isterim. Fakat meslektaşlarım benim için çok değerlidir ve özellikle yeni meslektaşlarım sizleri çok seviyorum, müvekkilleriniz karşısında yada karşı taraf karşısında daima saygın, ezilmeyen olmanızı; asla eksikliklerinizin, hatalarınızın altında ezik kalmamanızı diliyorum. Bu nedenle
bir ufacık da benim katkım olsun:
1= İhtiyadi haciz kararı alarak icra takibine başlama olanağınız var ise öncelikle bunu gerçekleştirin.Çünkü bu size iki yönlü kazanç sağlayacaktır;
a) Hızlı bir şekilde hareket etmiş olacağınızdan borçlunun mal kaçırmasını önemli oranda engellemiş ve takibinizi en kısa zamanda, hatta bazen icrai takibe başlamadan başarı ile sonlandırma olanağını elde etmiş olacaksınız.
b) Borçlu büyük çoğunlukla alacaklıyı arayacak ve müvekkiliniz alacaklı da sizin çabucak ilerlediğinizi görünce size güven sağlaması ve daha sonraki gelişmelerde de elinizin rahatlamış olması, hatta sırf bu güvenle bundan sonraki işlerini ve çevresindeki işleri de size getirmesini sağlamış olmanız söz konusu olacaktır.
2= Hangi takip yolunun seçildiğini de yazın. Yani Haciz mi, iflas mı.
Aman ha ! haciz yolu ile tahsil edebileceğiniz alacaklar var iken yanlışlıkla yada borçluya baskı yaparım da alacağı daha kolay tahsil ederim diye zinhar iflas yoluna gitmeyin.Sonra haciz yoluna dönmek istediğinizde sizden sonraki hacizler önünüze geçeceği gibi, dosyaya intikal eden paraları da haciz yoluna başvuranlar alır ve siz ne zaman biteceği bilinmeyen, çoğunlukla olumsuz bitecek bir maceraya atılmış olursunuz.
3= Kira alacağını takibe koyacaksanız "haciz yolu ile ve tahliye taleplidir" ibaresini mutlaka yazınız. Tahliye talep ettiğinizi yazarsanız tahliye için icra mahkemesine başvuracak olmasanız dahi alacağı daha kolay tahsil edersiniz.
Ayrıca, müvekkilleriniz sizden kiracısını çıkartmak istediğinde de sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açmak yerine icra yolu ile tahliye için olanakları sonuna kadar kullanın. çünkü kısa zamanda tahliye kararı çıkarabilir ve uygulatabilirsiniz.
4= Kira alacağı için takip talebinde bulunacak iseniz, Kira alacaklarının hangi ay için ne kadar olduğunu belirterek ayrı ayrı alt alta yazın. Her ay için takip tarihine kadar işlemiş faiz alacaklarını da hem oran olarak,hem de miktar olarak o ayın kira bedelinin altına yazın.
5= Tebligatların usulüne uygun olmasına dikkat edin.Değilse yeniden tebligat çıkarttırın.
6= Mal beyanında bulunmamadan ceza davası açmayı ihmal etmeyin. Birçok borçlu ödemeyeceği borcu sırf bu nedenle ödemektedir.
7= İcrada talep olmadan dosyada neredeyse hiçbir adım adılmaz. O nedenle daima ilerletebilmek için talep açın ve müdürden altına karar alın. Masraflarını yatırmayı da unutmayın.
Belki burada isim vermek doğru olmayacak fakat sizlere yardımcı olmak için, hatta tüm meslektaşlarıma bir öneri olarak Baki Kuru hocanın İcra ve İflas Hukuku El Kitabı'ndan birer adet el altında bulundurmayı ve baştan sona kadar dikkatlice okumayı özellikle öneriyorum.
Birde, 21 HD Başkanı Ali Güneren'in İstihkak ve tasarrufun İptali davaları kitabını bunun yanına ayrıca ekleyin. Çünkü bu davalar icra iflas hukukunda çok önemli yer tutar: Bir adet son yayınlanan icra iflas kanunu ve bu iki kitapla yolunuz açık olsun derim.

Ayrıca, WWW.takiptalebi.com adresine de bir uğrayın. Burada, Uyap uyumlu ve diğer takip talepleri vb.nden daha kullanışlı -çünkü doldururken bire bir form üzerinden görerek dolduruyorsunuz- form sitesi var.
İcra hukukuna hiç ısınamamış ve özellikle ceza hukuku alanında yoğunlaşmış, biraz da ehlikeyf çalışan bir meslektaşınız olarak icra konusunda şimdilik bunları önereceğim.
Yolunuz açık, bahtınız güzel olsun ...
sevgilerle.
mERHABALAR, BEN MAL BEYANI KONUSUNU BİR TÜRLÜ ANLAMADIM iCRA TAKİBİ SIRASINDA MUTLAKA İSTENİYOR MU, HANGİ AŞAMADA İSTENİYOR, YALAN BEYANDA BULUNUP BULUNAMAZ MI, HACİZ İŞLEMLERİNDE NE GİBİ YARARI VAR V.S. Biraz da bu konuda aydınlatırsanız çok çok iyi olucak. Kitaplarda okuduk ama buradan açıklamalı okuyunca bilgi daha da pekişiyor. Verdiğiniz tüm bilgiler için emeğiniz için çok teşekkürler sağolun.
Old 19-02-2012, 17:48   #69
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Selma1375
mERHABALAR, BEN MAL BEYANI KONUSUNU BİR TÜRLÜ ANLAMADIM iCRA TAKİBİ SIRASINDA MUTLAKA İSTENİYOR MU, HANGİ AŞAMADA İSTENİYOR, YALAN BEYANDA BULUNUP BULUNAMAZ MI, HACİZ İŞLEMLERİNDE NE GİBİ YARARI VAR V.S. Biraz da bu konuda aydınlatırsanız çok çok iyi olucak. Kitaplarda okuduk ama buradan açıklamalı okuyunca bilgi daha da pekişiyor. Verdiğiniz tüm bilgiler için emeğiniz için çok teşekkürler sağolun.

Alıntısını yaptığınız mesaj tam 4 yıl önce yazılmış. Bu arada M.B.B.tan ceza davası açmak tarih oldu. Yani artık ceza verilmiyor. Bu nedenle bu gereksiz bilgiyle zihninizi meşgul etmeyin.
Old 19-02-2012, 18:28   #70
Avukat Hakan Eren

Sevgili meslektaşlarım,

Benim de MKK ile ilgili yazdıklarım değişti bu arada...

Gelen haciz ihbarnamelerinden boğulan MKK, hükumetten ricada bulundu ve yapılan yasa degisikligi ile (artık boyle ister kisiye özel ister hadiseye özel yasa çıkabilir) MKK'ya haciz ihbarnamesi gönderilmesi yasa ile "yasaklandı"

Ana fikir: her bilgiyi teyit edin; o bilgi (a) yanlış (b) eski olabilir...
Old 16-04-2012, 15:03   #71
adalet için

Takip borçlusu tüzel kişi şirketin borcuna istinaden neler yapılabilir nerelere müzekkere yazılmalıdır?şimdiden tşk.
Old 26-04-2012, 15:45   #72
adalet için

Her ne kadar diğer soruma yanıt alamamış olsam da bu soruma yanıt vereceğinizi umut ederek yazıyorum Borçlunun alacaklı olduğu dosyaya nasıl haciz konabilir nelere dikkat edilmelidir?
Old 19-10-2016, 20:27   #73
üye43712

Yaşlı bir avukatın yanında staj yapıyorum.Bazen hangi konuyu ya da nereyi sorduğumu bile anlamıyor benden icra takibi yapmamı istedi. İlk kez icra takibi yapıcam. icra hukukunu teorik olarak biliyorum hatta dosyayı ben hazırladım ama icra dairesinde ne yapacağımı bilmiyorum. memur yardım eder demeyin etmiyormuş çünkü.
Old 25-10-2016, 14:30   #74
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Şüheda
Yaşlı bir avukatın yanında staj yapıyorum.Bazen hangi konuyu ya da nereyi sorduğumu bile anlamıyor benden icra takibi yapmamı istedi. İlk kez icra takibi yapıcam. icra hukukunu teorik olarak biliyorum hatta dosyayı ben hazırladım ama icra dairesinde ne yapacağımı bilmiyorum. memur yardım eder demeyin etmiyormuş çünkü.

Aradan bir hafta geçmiş, ne yaptınız takibi ? Açabildiniz mi?

Cevap evet ise, avukatlık da böyle bir şey, bir şekilde öğreniliyor...

Cevap hayır ise, stajyerlik böyle birşey şimdi ertelersin ancak başa gelince bir şekilde öğreniliyor...
Old 26-10-2016, 10:28   #75
üye43712

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Aradan bir hafta geçmiş, ne yaptınız takibi ? Açabildiniz mi?

Cevap evet ise, avukatlık da böyle bir şey, bir şekilde öğreniliyor...

Cevap hayır ise, stajyerlik böyle birşey şimdi ertelersin ancak başa gelince bir şekilde öğreniliyor...

cevabım evet,
sandığım kadar zor değilmiş. hatta hiç zor değilmiş. ama avukatlığın stajyerken dahi deneme yanılma yoluyla öğrenilmesi çok acı, çok yazık. insanların yardım etmekten ziyade çırpınışınızı izlemek istemesini ise anlatan türkçe kelime yok kanaatimce.
Old 26-12-2016, 17:53   #76
Av. Saim İncekaş

Artik teknolojinin de gereği olarak icraPro adlı yazılım kullanılıyor çoğu ofiste.Kac nolu ödeme emri açıcağınız veya faiz oranları vs otomatik olarak hesapliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi