Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ruhsat aldıktan 8 ay sonra motivasyonumu düşüren iş arama süreci

Yanıt
Old 10-03-2017, 15:34   #1
Av.MC

Varsayılan Ruhsat aldıktan 8 ay sonra motivasyonumu düşüren iş arama süreci

Merhaba Sayın Meslektaşlarım
Şu anda benim için çok zorlu geçen bir süreç hakkında size danışacağım ve yorumlarınızı bekliyorum.
Ben 8 ay önce ruhsatımı aldım.Okul yıllarımdan itibaren (yaz dönemleri) ve aynı şekilde avukatlık stajım boyunca da hukuk bürolarında aktif olarak çalıştım. Ve ruhsatımı aldıktan sonra da yüksel lisans yapmak istediğim için belli bir süre sınavlara hazırlandım. sonuç istediğim gibi olmadı hazırlanmaya devam edeceğim ama bu süreçte de uygulamadan daha fazla geri kalmak istemiyorum. Avukat olarak çalışabileceğim bir büro arıyorum ama malesef meslektaşlarımız ilan verirken kıdem şartı aramamış olmalarına rağmen gayet olumlu başlayan görüşmeler sırasında ruhsat aldıktan sonra 8 ay çalışmamış olmama olumsuz yaklaşıyorlar ve görüşmenin seyri değişiyor farkındayım. Aslında ofisimi hemen açmayı düşünmüyordum ama artık olumsuz geçirdiğim bu süreç beni buna yönlendiriyor.Sizce de bu 8 ay ara vermem hata mı oldu ve iş bulabilme ihtimalimi mi düşürdü? eğer öyleyse daha fazla zaman kaybetmeden kolay olmayacak biliyorum ama ofisimi açarak bir başlangıç mı yapmalıyım?
Old 17-05-2017, 14:57   #2
avukatmüzisyen

Mesleğe yeni başlayan çoğu kişi sizin gibi hissediyor inanın. Bence cesaretli olun ve ofisinizi açın. Staj yaptığınız ve aktif olarak çalıştığınız zamanlar size farkında olmasanız da tecrübe kazandırmıştır. Üstadlarınıza, arkadaşlarınıza danışarak işlerinizi güzel takip edebilirsiniz. Moralinizi bozmayın hiç.
Old 24-05-2017, 15:36   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Merhaba meslektaşım,

Öncelikle ruhsatınızı tebrik ederim. Yukarıdaki mesajınızı okuduğumda, bir işveren olsaydım sizden bana kalanı ve bana hissettirdiğiniz duyguları aşağıda aynen yazıyorum:

Bu kişi, 8 aydır uygulamadan uzak kalmış ve bu, işveren olarak benim için de olumsuz bir durum teşkil edecek.

Lütfen görüşmelerde kendi yansıttığınız durumu iyi değerlendirin. Siz bunu kendi zihninizde olumsuz bir durum olarak nitelendirmeseydiniz, karşınızdaki insan da bunu olumsuz bir bilgi olarak almazdı. Bu gerek kendi zihninize gerekse karşıdaki zihne yansıttığınız olumsuz bir mesajdır ve siz görüşmelerde de bu şekilde konuşuyorsanız, elbette karşınızdaki insan sizin olumsuz yansıttığınız bu olguyu, olumsuz olarak algılar, başka bir sonuç mümkün değil.

Bu nedenle görüşmelerde söylemlerinize ve yansıttığınız hislere daha çok özen göstermenizi öneririm. Karşınızdaki insana "8 ay ara verdim, uygulamadan 8 ay uzak kaldım." mesajını vermeyin.

Yüksek Lisans yapmak istiyordum, bunun için kendime bir zaman tanıdım ancak şimdi çalışmak istiyorum mesajını vermelisiniz. Kendinize inandığınızı hissettirmelisiniz, başka türlü hiçbir iş görüşmesinden olumlu sonuç almanız mümkün değil.

Önce kendiniz, bu 8 aylık aranın olumsuz bir şey olduğu fikrini zihninizden uzaklaştırın, daha sonra karşınızdaki insanlar ile yaptığınız görüşmeler ile ilgili olumlu sonuçlara hazır olun.

Yazan : Şehir değişikliği sonrasında tam 8 ay mesleğe ara verip yaptığı ilk iş görüşmesi sonrasında, bir Şirketin hukuk müşaviri olarak mesleğe geri dönmüş bir meslektaşınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi