Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

çocuğun sözleşmede belirtilenlerden başka hakkı yok mudur?

Yanıt
Old 13-12-2006, 21:59   #1
semaakd

Varsayılan çocuğun sözleşmede belirtilenlerden başka hakkı yok mudur?

bir çocuk; çocuğun hakları olduğunu bile bilmeyen anne-baba tarafından yetiştirilirken bu haklarından nasıl yararlanabilecek? bunu geçelim çocuk şayet bu hakları anne-babası tarafından ihlal edilirse nasıl kullanıcak? sonuçta bu bir çocuk.. ve çocuk sözleşme dışı belirtilen hiç bir hakka sahip değilmi? mesela kısıtlanmadan oyun oynama veya yaramazlık yapma hakkı yok mudur çocuğun?? çocuğun gereksinimi değil midir bunlar?? onu çocuk olarak değil de birey olarak gören bir hukuk kalıbı değiştirilemez kabul edilse de öncelikli uygulamalarla esnetilemez mi?? görüşlerinizi merak ediyorum.. saygılarımla..
Old 14-12-2006, 16:22   #2
Av.Elvan Akkaya

bütün anne babaların bilinçli olmasını beklemek biraz fazla olur ama her nesil diğerinden daha bilinçli bu kesin.
çocuğun haklardan yararlandırılmasına gelince,bir çocuk elbette kendi haklarını kullanabilmeyi talep edemez.Ancak onun hem insan , hem de çocuk olarak haklarına zarar geldiğini gören bilen herkes,anne baba,komşu, öğretmen,arkadaş vs.bunu ilgili makamlara bildirmekle yükümlü olmalıdır.çevremizde olan bitene üç maymunu oynamamalıyız.sadece kendimizin değil,başkalarının ve özellikle kendini savunamayacak olanların da haklarını savunmalıyız.
Old 14-12-2006, 16:38   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
mesela kısıtlanmadan oyun oynama veya yaramazlık yapma hakkı yok mudur çocuğun??

Yorum yapmayacağım ama alıntısını yaptığım cümle çok hoştu...

Saygılarımla
Old 14-12-2006, 21:38   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Semaakd

Çocuk Hakları sözleşmesi bana göre oyun oynama hakkını ve daha fazlasını teminat altına almaktadır.Üstelik 18 yaşına kadar)

Saygılar

Alıntı:
Çocuk Hakları Sözleşmesi
Madde 1:..on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır

Madde 3:..çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararı temel düşüncedir.

Madde 6:2. Taraf Devletler, çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler

Madde 31
1. Taraf Devletler, çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar.
Old 15-12-2006, 17:34   #5
semaakd

"Çocuk Hakları sözleşmesi bana göre oyun oynama hakkını ve daha fazlasını teminat altına almaktadır.Üstelik 18 yaşına kadar)" demişssiniz peki bu hakkın varlığını oyun-yaramazlık metin içinde gördünüz mü? araştırdığım konu için yararlı olcağına inanıyorum..
peki bu hakları olduğunu ve nasıl şekillendiğini aktaran konulara nerden ulaşabilirim??
eklemek istediğim başka tarafı bu çocukları oyun saatinde çalıştıran anneye karşı çocuk ne yapmalı??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi