Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri Nerdesiniz?

Yanıt
Old 10-09-2009, 17:13   #301
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan YCanik
arkadaşlar 15 eylül de 1. sınıflar için İngilizce muafiyet sınavı varöış ben düz lise çıkışlıyım sınav nasıl oluyor? ingilizcem fena değil ama çokta iyi değil.

Aklıma gelmişken sorayım dersler ekim de mi başlıyor yoksa 14 eylülde hemen ders başı yapacak mıyız? teşekkürler.
Muafiyet sınavını oldukça kolay yapıyorlar.Biraz ana gramer konularına bakarsan eminim kolaylıkla geçersin.Sınavda baraj notu ellidir.
Dersler ise 14 Eylülde başlar.Ancak ilk gün açılış konuşması yapılır,ders işlenmez.Takip eden birkaç günde ise bazı hocalar derslere gelebiliyor,kesin birşey söyleyemeyeceğim bu konuda.
Old 10-09-2009, 17:23   #302
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan hulya
İstanbul hukuk 4.sınıftaki seçimlik dersler hakkında bilgisi olan var mı? Zorluk-kolaylık ve yarar konularında.
Mevcut derslerimiz;Fikri mülkiyet,teminat,Avrupa Birliği özel hukuku,Sermaye piyasası
Merhaba Hülya,ben de yeni dördüncü sınıfa geçtim.Edindiğim bilgilere göre,en kolay ders Avrupa Birliği Özel Hukukuymuş.Hocası Prof.Dr.Mehmet Helvacı.Ben bu dersi seçeceğim.Fikri Mülkiyet ve Sermaye Piyasası Hukukuna ise Ticaret kürsüsü geliyor.Fikri Mülkiyet hukukunun zor olduğunu söylediler.Teminat Hukuku'nda Doç.Dr.Gülçin Elçin Grassinger-Prof.Dr.Saibe Oktay Özdemir kürsüsü var.Eğer teksen bu dersin ne kadar zor olacağını belirtmeme gerek yok
Old 12-09-2009, 14:15   #303
hukukkızı

2009-2010 ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ okulumuzun sitesinde yayınlanmış ancak ara sınav dönemleri belirtilmemiş
vizelerin kaldırılması söz konusu mu
Old 12-09-2009, 14:41   #304
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan hukukkızı
2009-2010 ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ okulumuzun sitesinde yayınlanmış ancak ara sınav dönemleri belirtilmemiş
vizelerin kaldırılması söz konusu mu
Vizelerin kaldırılacağı sanmıyorum sadece belirtmeyi unutmuşlardır.
Old 13-09-2009, 13:55   #306
İbrahim Özkan

Varsayılan 3. sınıf için tavsiyeleriniz.

Alıntı:
Yazan judge
Merhaba Hülya,ben de yeni dördüncü sınıfa geçtim.Edindiğim bilgilere göre,en kolay ders Avrupa Birliği Özel Hukukuymuş.Hocası Prof.Dr.Mehmet Helvacı.Ben bu dersi seçeceğim.Fikri Mülkiyet ve Sermaye Piyasası Hukukuna ise Ticaret kürsüsü geliyor.Fikri Mülkiyet hukukunun zor olduğunu söylediler.Teminat Hukuku'nda Doç.Dr.Gülçin Elçin Grassinger-Prof.Dr.Saibe Oktay Özdemir kürsüsü var.Eğer teksen bu dersin ne kadar zor olacağını belirtmeme gerek yok

Merhaba, ben İbrahim Özkan.
Son aftan yararlanarak (Ceza Genel Sendromunu yenmek suretiyle)yıllar sonra okula döndüm. Ancak işim gereği
İstanbul dışında ikamet ediyorum.
3.sınıfla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle Ceza sendromu olan biri olarak ceza özel ve ticaretle ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.(Bu arada TEK olduğumu söyleyeyim.)

İyi günler diliyorum..
Old 13-09-2009, 18:04   #307
fanarin

Dersler 28 Eylülde başlıyormuş bu arada, 14 eylülden sonra değil

Ders seçimleri de bayramdan sonra 23-25 Eylül,gerçi pek çoğumuzun bilgisi vardır ama ben genede belirteyim istedim

saygılar.
Old 14-09-2009, 11:26   #308
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan İbrahim Özkan
Son aftan yararlanarak (Ceza Genel Sendromunu yenmek suretiyle)yıllar sonra okula döndüm. Ancak işim gereği
3.sınıfla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle Ceza sendromu olan biri olarak ceza özel ve ticaretle ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.(Bu arada TEK olduğumu söyleyeyim.)

İyi günler diliyorum..
Merhaba İbrahim Bey,
Ben de tekim.Ceza Özel ve Ticaret Hukukunu vermiş biri olarak şunu tavsiye edebilirim:Ceza özel dersinde ders anlatılmamaktadır sadece pratikler üzerinden giderek uygulamalı ders yapılır.Ancak derslere katılarak ve hocanın dikkatini çektiği konulara çalışarak başarılı olabilirsiniz.Ticaret Hukukunda da aktif derse katılım şarttır.İlk dönem belki hocaların kitabından çalışarak verebilirsiniz ancak ikinci dönemde belli bir yerden ders anlatılmaz bu yüzden dersi takip etmenizde yarar var.
Old 14-09-2009, 23:10   #309
YCanik

bugün İngilizce muafiyet sınavı yapılacakmış saat 14 de.
Old 24-10-2009, 09:51   #310
İbrahim Özkan

Varsayılan Geç Kalmış Teşekkür

Merhaba;

Önce geç kalmış teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
Ama malum iş hayatı.Hizmet içi eğitim kapsamında
Ankara'da bulunduğum için siteye girme fırsatım olmadı.

Değerlendirmelerinizi önemle dikkate alacağım.
Ancak sanırım derse devam etmek gibi bir şansım
olacağını sanmıyorum. Bu nedenle siz ve sizin gibi
yardımsever arkadaşlardan derslerle ilgili tespitlerini
almaya çalışacağım.

Ayrıca şimdilerde elimde bulunan Durmuş TEZCAN'ın Ceza Özel
kitabı hakkındaki değerlendirmenizi merak ediyorum.

İlginize tekrar çok teşekkür ederim.
Old 30-10-2009, 02:46   #311
Münzevi

Alıntı:
Yazan crocus
ben de bu sene istanbul üniversitesinden mezun oldum ve 4 sene de bitirdim.nasıl mı?bunu sanırım titiz fotokopiye borçluyum

Burada bahsi gecen "titiz fotokopi ders notlari" nedir/kimdir acaba?
Old 30-10-2009, 02:50   #312
Münzevi

Alıntı:
Yazan İbrahim Özkan

İyi günler diliyorum..

Ceza Sendromu bir tur rahatsizlik midir? Internette bulamadim o yuzden soruyorum.
Old 01-11-2009, 11:25   #313
hukukkızı

Alıntı:
Yazan Puresoul
Burada bahsi gecen "titiz fotokopi ders notlari" nedir/kimdir acaba?

titiz fotokopi sınavlara yönelik en iyi notları satan fotokopicidir.

daha dogrusu gireceğiniz sınav için bir serhat notu almanız yeterlıdır.

tabi kitabınızı okuduktan sonra geri kalan vaktinizde bu notları okumak kaydıyla
Old 01-11-2009, 15:06   #314
Münzevi

Alıntı:
Yazan hukukkızı
titiz fotokopi sınavlara yönelik en iyi notları satan fotokopicidir.

daha dogrusu gireceğiniz sınav için bir serhat notu almanız yeterlıdır.

tabi kitabınızı okuduktan sonra geri kalan vaktinizde bu notları okumak kaydıyla

Sinifta en iyi notlari alan ogrenci gidip bir kirtasiye'ye mi satiyor yani?serhat notu derken?
Old 02-11-2009, 16:14   #315
hukukkızı

serhat adlı basarılı bir ögrencının tutmuş oldugu notlar ve ayrıca sınıfta iyi not tutan öğrencıler de gidip oraya bırakabılıyorlar notlarını.biz de faydalanıyoruz.
istanbul üniversitesinde okumuyorsanız anlamamanız çok normal
Old 04-11-2009, 11:19   #316
yalcin3

Yanlış hatırlamıyorsam Çin'de mi ne dünyanın en iyi üniversiteleri anketi yapılmış ve Türkiye'den sadece İÜ girmiş o da 400lerde bir sıralamayla.Kendi üniversitemi hiç sevmiyorum değil dünyanın İzmir'in bile en iyi üniversitesi olamaz.O yüzden bu diyeceklerim yanlış anlaşılmasın ama İÜ yerine bir Boğaziçi,İTÜ veya ODTÜ girebilirdi.Zaten bu anketleri neye göre yapıyorlar anlamıyorum daha önce de başka anketlere sadece Hacettepe diğer bir ankete de sadece Bilkent girmiş,enteresan.: ))
Old 04-11-2009, 15:52   #317
irem k.

arkadaşlar 3. sınıf çiftim, malumunuz usul hocalarımız vize yapmak yerine ödev vermeyi tercih etti..ancak ödev konumla ilgili hiç birşey bulamadım desem yeridir, önerebileceğiniz kitap, makale, not var mı? konu: davanın konusuz kalması..
Old 05-11-2009, 09:48   #318
hukukkızı

Alıntı:
Yazan ElSu
Yanlış hatırlamıyorsam Çin'de mi ne dünyanın en iyi üniversiteleri anketi yapılmış ve Türkiye'den sadece İÜ girmiş o da 400lerde bir sıralamayla.Kendi üniversitemi hiç sevmiyorum değil dünyanın İzmir'in bile en iyi üniversitesi olamaz.O yüzden bu diyeceklerim yanlış anlaşılmasın ama İÜ yerine bir Boğaziçi,İTÜ veya ODTÜ girebilirdi.Zaten bu anketleri neye göre yapıyorlar anlamıyorum daha önce de başka anketlere sadece Hacettepe diğer bir ankete de sadece Bilkent girmiş,enteresan.: ))

Boğaziçi vs. üniversiteler girememişse vardır bir sebebi,bir kriteri..Siz yapsaydınız bu anketi belki saydığınız üniversitelerden biri olurdu listede,fakat ne yazık ki bu değerlendirmeyi siz yapmıyorsunuz.Neye göre yapıldığını bilmediğiniz bir anketi neye göre bu şekilde değerlendiriyorsunuz?
İstanbul Üniversitesi bir şekilde o sıralamaya girebilmişse bunu sorgulayamazsınız.
Saygılar..
Old 05-11-2009, 19:51   #319
yalcin3

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Boğaziçi vs. üniversiteler girememişse vardır bir sebebi,bir kriteri..Siz yapsaydınız bu anketi belki saydığınız üniversitelerden biri olurdu listede,fakat ne yazık ki bu değerlendirmeyi siz yapmıyorsunuz.Neye göre yapıldığını bilmediğiniz bir anketi neye göre bu şekilde değerlendiriyorsunuz?
İstanbul Üniversitesi bir şekilde o sıralamaya girebilmişse bunu sorgulayamazsınız.
Saygılar..

Saygılar sözcüğü uslubunuzla pek bağdaşmıyor.Ne bu şiddet bu celal yahu anlayamadım bu tepkinizi.Bir sene Hacettepe diğer bir sene de sadece Bilkent giriyorsa bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum Çin'de yapılıyor diye sorgulanamaz bir anket mi oluyor yani?Birinden sorgulayabilmem için yetki mi almam gerekliydi?Kendi okulu söz konusu olunca herkeste bir toz konduramamazlık var ki ben kimsenin okuluna bir şey de demedim bugüne kadar hep kendi okulumu eleştirdim,bundan sonra ben de kendi okulumu asla eleştirmeyeceğim,kimse objektif değil nasıl olsa.
Old 05-11-2009, 22:54   #320
hukukkızı

insanın okuluna toz kondurmaması iyi birşey tavsiye ederim
tamam okulumuzun mutlaka eksik yönleri vardır kesinlikle en süper biziz yuppi(!) gibi bir tavır içerisinde değilim ancak söyledikleriniz biraz dokundu ve savunma ihtiyacı hissettim;ehh mesleki alışkanlık yoksa asla saygısızlık gibi bir tavrım olamaz

ayrıca burası İstanbul Üniversitesi örencileri paylaşım alanı her horoz kendi çöplüğünde öter misali

tekrar saygılar
Old 06-11-2009, 21:04   #321
yalcin3

"Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş." gibi bir durum anlaşılmasın diye şunu da belirteyim puanım İÜHF'yi tutuyordu ancak ailem memleketime uzak olduğu gerekçesiyle İstanbul'dan tek bir üniversite yazmama dahi izin vermedi. Neyse ben kaçayım o zaman İÜ öğrencileri rahat rahat çöplüklerinde ötsünler. Herkese iyi forumlar...
Old 26-12-2009, 12:21   #322
hukukkızı

"İstanbul Üniversitesi Öğrencileri Nerdesiniz?"

Finallerde başarılar dilerim arkadaşlar.
Old 16-01-2010, 19:43   #323
hukukun-üstünlüğü

Temmuz 2009'da mezun olduğum, tarihi kapısından tutta anfi birine kadar buram buram tarih kokan bir fakülte. Sınav zamanları fakültede adım atacak yer olmazdı. Vizesi ayrı dert finalı apayrı bir dert. Derslerde bir türlü not almayı başaramazdım sırf alanında önde gelen hocalardan dersi dinlemek için giderdim derslere.
Old 18-01-2010, 11:56   #324
law and order

İstanbul Hukuk öğrencileri, hukuk 1.sınıf için hangi seçmeli dersi önerirsiniz? İlk dönem işime yarayan bir ders olsun zorluğu kolaylığı önemli değil dedim.Finallerden sonra öyle olmadığını anladım Dersler hukuk dili, karşılaştırmalı Roma Hukuku, karşılaştırmalı medeni hukuk ve siyaset bilimi.
Old 21-01-2010, 08:09   #325
hukukkızı

Aklıma takılan bir konu var.
ilk 4 dönemimin ortalaması 2.47
bu dönem sanırım 1.13 civarı bırsey tutturmam gerekıyor kı 5 dönemin ortalaması 1.8 olsun.
Ya tutturamazsam?
Alttan hiç dersim yok. 6.dönemden ders alamayacak mıyım?

Bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Dehşet bir halde bütünlemere girmekteyim
Old 21-01-2010, 13:32   #326
YCanik

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Aklıma takılan bir konu var.
ilk 4 dönemimin ortalaması 2.47
bu dönem sanırım 1.13 civarı bırsey tutturmam gerekıyor kı 5 dönemin ortalaması 1.8 olsun.
Ya tutturamazsam?
Alttan hiç dersim yok. 6.dönemden ders alamayacak mıyım?

Bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Dehşet bir halde bütünlemere girmekteyim

Eğer 5. dönemininiz ortalaması 1,8 altındaysa o dönemi tekrar vermek zorunda kalıyorsunuz yani çapraza kalıyorsunuz. Ortalama 1,8 in üstündeysealttan ders alabiliyorsunuz. Diğer 4 dönemin ortalamasının bir önemi var mı?
Old 22-01-2010, 11:57   #327
hukukkızı

Sayın YCanik;
Öncelikle teşekkür ederim ancak;
benim sormak istediğim 6.dönemden ders alıp alamayacağıma dair bir soruydu.
Yani 5.dönemim 1.8in altında kalırsa bir dönem boş mu geçireceğim? Zira 1. ve 2. sınıftan dersim yok.Dolayısıyla ikinci dönemi nasıl geçireceğim?
Old 29-01-2010, 23:23   #328
law and order

İstanbul Üniversitesi öğrencileri 1.sınıf 2.dönem için Siyaset Bilimi,karşılaştırmalı medeni hukuk,karşılaştırmalı Roma hukuku bir de hukuk dilinden hangisini önersiniz?
Old 29-01-2010, 23:48   #329
hukukkızı

Sanırım hukuk dili diyeceğim.
Dersin içeriği hukuk dilinin kavratılması ise kesinlikle yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
Eğer imkanım olsa bu dersi seçerdim.
Old 29-01-2010, 23:53   #330
law and order

Türk Hukuk Reformu adında bir ders vardı bu yılki seçmelilerde.İşime yarar diye seçtim, ama hiçbir faydasını görmedim.Ben de hukuk dilini istiyorum ama onun da aynı şakayı yapmasından korkuyorum.Karşılaştırmalılar nasıl?Çok mu zor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi