Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Bir Avukatın Ortalama Geliri...

Yanıt
Old 17-04-2008, 15:34   #1
zacura

Mutsuz Bir Avukatın Ortalama Geliri...

Öncelikle herkese selamımı iletmek isterim; bu benim ilk mesajım ve kafam oldukça karıştığı için böyle bir soruyu forumda başlık olarak açıyorum.

Kendimi tanıtıyım, İstanbul'da özel bir üniversitenin hukuk 1.sınıfında okuyorum.Devlet üniversitelerinin işletme, siyaset bilimi, uluslararası ilşk. gibi bölümlerine puanımın yetmesine rağmen hukuk alanını seçtim.bunun sebepleri arasında hukukun çok geniş bir alana sahip saygın bir meslek olması ve birazda ailede hukukçu olmamasından kaynaklanan bir hukuk ilgisinin olması yatıyor.Hukuka girmeden önce bana " hukuk bölümü okursan 40 küsur mesleği yapabilirsin, hukuk okuyan işletmeyi de yapar, avukatlar çok iyi kazanıyor, çok rahat yaşarsın...vb.." gibi cümleler sarfettiler.Şunuda belirtiyim, okulda da derslerim oldukça iyi.(burs alamasamda.)

Fakat dün gece internette geniş çaplı bir araştırma yaptıktan sonra bana bu
söylenenlerin özellikle avukatların gelirleriyle alakalı olanların biraz abartılı olduğunu gördüm.Açık konuşayım, benim beklediğim aylık gelir ortalama 6 ila 10 milyar arasındaydı.fakat şunu gördüm ki bazı avukat maaşları 750 ytl ye kadar iniyor.Dün gece saat 6'ya kadar bu konu üzerinde kafa yordum, "acaba yanlış yerdemiyim, zor ve parasız bir hayat beni mi bekliyor, işletme okusaydım daha mı iyi olurdu?.." gibi düşüncelerlen...

Sizden ricam, buradaki profesyonel hukukçu büyüklerimden, acaba ben yanlış yolda mıyım, ilerde büyük bir hayal kırıklığı mı yaşayacağım, bir avukatın gerçekten de tatil yapmaya fırsatı olmaz mı.. bu kafamda beni yiyip bitiren sorulara derman olmasıdır.oysa ki ben çok hevesli bir şekilde bu işe başlamıştım ve derslerimi de çok seviyordum.

şimdiden çok teşekkür ederim, sağlıcakla kalın...

(bir soru daha : acaba bir avukat, işletmeci olabilir mi ya da avukat iken ticaret ile ilgilenebilir mi?...bu arada özel olarak avukatlık mesleğinin yapılmasından bahsediyorum,kamuda değil...)
Old 17-04-2008, 21:10   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Zacura,

Meslek seçiminde tek ölçütün para kazanmak olmaması gerektiğini anlatırsam nasıl karşılarsınız bilmiyorum. Ölçütünüzün daha çok veya daha az para olması mesleğim adına ve sizin adınıza beni üzdü.
Bunları bir yana bırakayım, mesajınızın son kısmında bir avukatın ticaretle uğraşıp uğraşamayacağını sormuşsunuz. Bu soruyu Avukatlık Yasasının 11. maddesi ile yanıtlamak isterim. Avukatlık Yasasının 11. maddesine göre aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya mesleğin onuruyla bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez. Bu madde yasada yasak haller başlığı altında düzenlenmiştir. Bunun yeterli bir yanıt olduğunu düşünüyorum.
Avukatlar ne kadar kazanır, hayat standardı nedir? Bu soruyu her avukat farklı yanıtlar, avukatlar meslek yaşamlarındaki seçimleri, ilkeleri, uğraşları, emekleri, deneyimleri, duruşlarıyla bir yere sahip olur. Avukat bağımsızdır, mesleğini kurallar çerçevesinde nasıl yürüteceğine kendisi karar verir.
Old 17-04-2008, 23:07   #3
Alp_aslan

Alıntı:
bir soru daha : acaba bir avukat, işletmeci olabilir mi ya da avukat iken ticaret ile ilgilenebilir mi?...bu arada özel olarak avukatlık mesleğinin yapılmasından bahsediyorum,kamuda değil...)

Sayın Zacura ;

1136 sayılı avukatlık kanunun 12-f maddesi kapsamında ticaretle uğraşabilirsiniz.

Avukatlıkla birleşebilen işler:

Madde 12 – (Değişik : 22.01.1986-3256/3 md.)
f) Anonim, limited, kooperatif şirketlerin ortaklığı, yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği ve komandit şirketlerde komanditer ortaklık,
Old 17-04-2008, 23:23   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan zacura
acaba ben yanlış yolda mıyım, ilerde büyük bir hayal kırıklığı mı yaşayacağım, bir avukatın gerçekten de tatil yapmaya fırsatı olmaz mı..

Sayın zacura;

Şayet yanlış yoldaysanız bile bunun hiçbir zaman farkında olamayacağınıza emin olabilirsiniz
Ben neredeyse hiç bir hukukçudan, "hukukçu olmasaydım da şu mesleği yapsaydım" dediğini duymadım. Hukukçular -genellikle- mesleklerini severler, ekseriyetle de meslkelerini önemserler.
Birçok avukattan duyabileceğiniz yakınmaların sebebi de mesleklerini -haklı olarak- önemsemeleridir. Zira bir avukat ne kadar kazansa da ne kadar rahat da etse daha iyisine layıktır!

Diğer sorununuzla ilgili de naçizane fikrim şudur:

Bana da ÖYS'ye girerken, hukukççu sözelden girilen tüm bölümlerin yaptığı işi yapar demişlerdi. Okulun ilk günü, Prof. Anıl ÇEÇEN de "size sınavdan önce böyle demişlerdir kesin, siz onlara bakmayın, % 90'ınız avukat olacaksınız" demişti.

Umarım mutlu bir öğrenci, iyi bir hukukçu olursunuz.

Başarılar dilerim.
Old 19-04-2008, 20:45   #5
zacura

"Meslek seçiminde tek ölçütün para kazanmak olmaması gerektiğini anlatırsam nasıl karşılarsınız bilmiyorum. Ölçütünüzün daha çok veya daha az para olması mesleğim adına ve sizin adınıza beni üzdü."

Sayın Özge Yücel,

benim düşündüğüm şey öncelikle ailem, akrabalarım ve çevrem.Ve gelecekte ki tek hayalim maddi durumumun iyi olup çevremdekilere yardımcı olabilmem.Başka bir sebebi yok bu isteğimin.

Şimdi kafamda yeni bir soru belirdi

Ceza avukatları mı daha çok kazanır yoksa Ticaret avukatları mı (Deniz Ticareti..) ?

herkese teşekkürler şimdiden
Old 19-04-2008, 23:08   #6
nemesis34

Öncelikle hangi avukat ne kadar kazanır bilmiyorum ama avukatlığa başladığın zaman görceksin ki çoğu yeni avukat icradan para kazanır ama daha sonra kendini geliştirirsen ceza veya daha farklı davalarıda alırsın.
Fakat geniş bir çevreye ve iyi maddi imkanlara sahipsen icra ile başlamana gerek kalmaz.
(NOT: Tüm bu bahsettiklerim tamamen gözleme dayanmaktadır.)

Saygılarımla,
Old 20-04-2008, 00:13   #7
Alp_aslan

Şahsi olarak düşünüyorum da , bir hukukçunun para kazanmak diye bir amacı olmamalı. Tamam para kazanmalı, mutlaka önemli ama zengin olmak için daha iyi yatırımlar var. Hukukçuluk , özellikle avukatlık kutsal bir meslek. Hakkı savunmak, ezileni savunmak , hukukun üstünlüğü için çabalamak çok daha önemli.Tüm bunları bir kenara koyup , parayı merkez üssü yapmak , bir hukukçunun intiharı olur diye düşünüyorum. Bence para ve hak terazinin iki ucunda bulunmamalı.Hülasa, para kazanacağız, mutlaka kazanacağız, ama amacımız hukukun üstünlüğü olmalı.
Old 20-09-2008, 00:59   #8
Efe32

Arkadaşlar hepinizin cevaplarını okudum ve hak veriyorum.Genel olarak demişsiniz ki bir hukukçunun para kazanmak gibi bir derdi olmamalı.Yanlış anlamayın ama ben bu konuda öyle düşünmüyorum.Bana göre bu laflar biraz boş geliyor.Bu devirde kimse para kazanmadan görevini layıkıyla ifa edemez.Bence bir hukukçunun geliri iyi olmalı ki bir avukat dava alırken veya bir hakim karar verirken aklı parada olmamalı...Kararlarını verirken görevini yerine getirirken para için yapmamalı hukuk için adalet için yapmalı....Evet bir hukukçunun maddi geliri iyi olsun ki para kazanmak gibi bir derdi olmasın.Bana göre 750 ytl maaş alan bir hukukçu görevini hukuk için adalet için yapamaz...Benim acizane görüşlerim böyle.SAYGILARIMLA
Old 03-12-2008, 15:38   #9
HAKİM BOZKULAK

Öncelikle hukuk eğitimi alacaklarda ve bu alanda ki meslekleri icra edeceklerde ne gibi yetenek ve vasıfların aranacağının tespiti gerekir. İstenilen kriterlere uyanlara bu eğitimin verilmelidir.(Hukuk fakültelerinin en büyük eksikliği bu bilimselçalışmayı yapmammış olmasıdır.) Ne yazık ki bu anlamda bir seçim yapılmadan, sadece belirli bir puan alanların hukuk fakültelerine öğrenci kabul edilmesinin neticesi bu bu soru olmuştur. Para kazanmak nasip kısmet işirdir. Hukukçulara düşen adalet anlayışdan şaşmadan işini en iyi en mükem yapmak tır.
Old 06-02-2010, 12:50   #10
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Bir stajyerle sohbet...

“Avukat olursam… Ne zaman araba, ev, büro alabilir, ne zaman zengin olurum ?”

Avukatlık, zengin olmak için seçilen bir meslek değildir. Doğrusu, seçilecek olan meslekle zenginlik arasında doğrudan bir ilişki de yoktur. Asgari ücretle çalışan bir işçiye piyango çıkar, bir anda araba, ev sahibi, bir anda zengin olur.

Araba,ev,zenginlik… Kişinin niyetine, isteğine,istencine bağlı hedeflerdir. Herhangi bir meslek sahibi de bu hedeflere kolayca ulaşabilir.

Her anlamda zenginlik, kişinin hayal gücüyle sınırlıdır. Zaman; kişinin oluş seviyesine bağlı, göreceli bir kavramdır.

Yasamız ve meslek ilkelerimizle farklı kılmaya çalıştığımız mesleğimizin hedefi “olmak”tır; iyi bir avukat olmak…

İyi bir avukat olmak; yasaları bilmek,eleştirebilmektir.
Davasının tarihçisi olmak, “olan hukuk”ta bir yol bulmak; pirincin taşını ayıklayabilmektir.
Old 08-02-2010, 12:46   #11
Ronah

Avukatlar, Savcılar, Hakimler olsun her mesleğe başlayan birey tabii ki öncelikle hukukun üstünlüğünü göz önünde bulundurmalıdır. Fakat günümüz Türkiye'sin de para kazanmadan yaşamanın imkansız olduğuna inanıyorum. Çünkü devlet tarafından sade bir vatandaşa kesinlikle güvence tanınmıyor. İnsan ne okuyacaksa, ne ile uğraşacaksa geleceğini düşünerek yapmalıdır. Tabi meslek seçimlerinde öncelikle, gelecekteki iş kollarına ayrılım da bireyin kendi mesleğinin ne oranda ne kadar pay alacağı önemlidir. Bunu kimse göz ardı ederek keyfi seçimler yapamaz diye düşünüyorum.

Hukuk Fakültesine severek başladım, okuyorum derslerimden de zevk alıyorum. Ama bundan 4-5-6 sene sonrasını düşünmek de kişisel sorumluluğum. Özel Üniversite de okuyorum, ilkokuldan itibaren Hukuk istedim. Öss de yeterince çalıştım, yeterli puanı Hukuk için alamadım. 1 sene daha hazırlanmayı düşündüm fakat ailem seviyorsan 1 seneyi heba etmenin gereği yok düşüncesiyle yön verdiler seçimlerime. Ama, Devlet Üniversitesinden mezun olmuş ve halen de öğrenim gören gelecekteki meslektaşlarım Özel Üniversitelerde okuyan insanlara aynı renkten bakmaya devam ettikçe Hukuk anlamını kaybedecek. Şahsi düşüncelerimdir. Saygılarımla.
Old 11-02-2010, 00:27   #12
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Hazal Turan
Avukatlar, Savcılar, Hakimler olsun her mesleğe başlayan birey tabii ki öncelikle hukukun üstünlüğünü göz önünde bulundurmalıdır. Fakat günümüz Türkiye'sin de para kazanmadan yaşamanın imkansız olduğuna inanıyorum. Çünkü devlet tarafından sade bir vatandaşa kesinlikle güvence tanınmıyor. İnsan ne okuyacaksa, ne ile uğraşacaksa geleceğini düşünerek yapmalıdır. Tabi meslek seçimlerinde öncelikle, gelecekteki iş kollarına ayrılım da bireyin kendi mesleğinin ne oranda ne kadar pay alacağı önemlidir. Bunu kimse göz ardı ederek keyfi seçimler yapamaz diye düşünüyorum.

Hukuk Fakültesine severek başladım, okuyorum derslerimden de zevk alıyorum. Ama bundan 4-5-6 sene sonrasını düşünmek de kişisel sorumluluğum. Özel Üniversite de okuyorum, ilkokuldan itibaren Hukuk istedim. Öss de yeterince çalıştım, yeterli puanı Hukuk için alamadım. 1 sene daha hazırlanmayı düşündüm fakat ailem seviyorsan 1 seneyi heba etmenin gereği yok düşüncesiyle yön verdiler seçimlerime. Ama, Devlet Üniversitesinden mezun olmuş ve halen de öğrenim gören gelecekteki meslektaşlarım Özel Üniversitelerde okuyan insanlara aynı renkten bakmaya devam ettikçe Hukuk anlamını kaybedecek. Şahsi düşüncelerimdir. Saygılarımla.
Keşke bu ince sitemlerinizi ilgili forumda belirtseydiniz.Avukatın geliriyle bir bağlantısını kuramadım....Ayrıca devlette okuyan birisi özelde okuyan birisine istediği kadar sizin tabirinizle aynı renkten
bakarsa baksın,hukuk anlamını kaybetmez.Niye kaybetsin ki?
Ne alakası var....Mühim olan mezun olduktan sonra ne yapacağınız-yapacağımız dır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi