Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yardım

Konuyu Kilitleyin
Old 05-05-2008, 16:32   #1
Konuk

Varsayılan yardım

İyi günler, 1981 senesinden bugüne evli bayanım, mal paylaşımı için yapılan evlilik sözleşmem mevcut değil.25 yaşında felçli ve 18 yaşında üniv.sınavına bu yıl girecek iki oğlum var.Kendim çalışmıyorum , eşimin kendisine ait kooperatif hisseli bir evi var onda ikamet ediyoruz , yine kendisine ait arabası , yine kendi adına krediyle aldığı bürosu mevcut.Bunun dışındaki mal varlığından veya bankada olabilecek hesaplarından haberdar değilim.Evliliğimizin ilk senesinden bu güne sürekli gerek fiziki gerek manevi eziyet,aşağılanma,hakaret,kovulma gibi olumsuz hareketlere maruz kalmaktayım.Kendim bir meslek sahibi olmadığımdan ve maddi gücüm bulunmadığından bu güne kadar boşanma kararı alamadım.Bu arada eşim 3 senedir kanser hastası.Bende de bel fıtığı mevcut olup, ancak şu an çok kötü durumda değilim ve 25 yaşında felçli çocuğumu ve diğer oğlumu bırakmak istemiyorum.Felçli oğlumun %95 başkasına bağımlı olduğuna dair raporuda mevcut.Bende bardağı taşıran son nokta 2 hafta kadar önce küçük oğlumun, eşimin bürosunda eşimi bir bayanla yakalaması oldu.Ve 4 sene evel oğlum babasının telefonunda bir bayandan gelen ve benim adımında geçtiği müstehcen bir mesaj okuduğunu bana yeni anlattı.Şu an kendimi maddi manevi çıkmazda hissediyorum.Noterden mal paylaşımı içinde sözleşmem olmadığını tekrar hatırlatmak isterim.Bana yol göstermenizi rica ederim, şu an 1 haftadır eşim evi de terk etti, nakit param yok sadece eşimin bana çıkardığı ek kredi kartı ile mücadele vermekteyim.Şu an boşandığımda maddi kazançlarım ne olabilir.Yardımınızı önemle rica ederim.Saygılar.
Old 05-05-2008, 16:50   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Mevcut durumunuz için eğer boşanmayı düşünmüyor iseniz, siz ve 25 yaşındaki oğlunuz için tedbir ve yardım-katkı nafakası dediğimiz nafakayı talep edebilirsiniz.18 yaşındaki reşit oğlunuz eğitimine devam etmiyor ise şimdi değil ama yüksek öğrenim görmeye başlayacağı andan itibaren nafaka talep edebilir duruma gelir.18 yaşını dolduran çocuklar nafakayı kendisi talep etmelidir.Bakıma muhtaç çocuğunuzun yasal temsilcisi iseniz bu talepte bulunabilirsiniz.

Oturduğunuz evin size çocuklarınıza özgülenmesini Aile Mahkemesi yargıcından talep edebilirsiniz.Aynı şekilde ev eşyalarının kullanımının da size ve çocukarınıza bırakılmasını isteyebilirsiniz.Fiziksel Şiddet gördüğünüzü de bildirerek tedbir kararı verilesini de ayrıca talep edebilirsiniz, böylece eşiniz size ve çocuklarınıza ulaşmaması için evden uzaklaştırılması kararını da isteyebilirsiniz.Zaten gitmiş ama olsun, yine de böyle bir tedbir kararı alabilirsiniz.

Ayrıca boşanma davası açabilirsiniz, bununla birlikte, kendiniz için nafaka ve yukarıda açıkladığımız şartlarda çocuklar için nafaka ve kendiniz için Maddi ve Manevi Tazminat talep edebilirsiniz.

Tüm koruma tedbirlerini bu halde de isteyebilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir mal rejimi sözleşmesi yapmamakla şu anda yasalmal rejimi olan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi'ne tabisiniz.

Boşanma davasının sonuçlanmasından sonra bu rejimin tasfiyesi ve size ait alacak haklarının tarafınıza ödenmesi talepli dava açabilirsiniz.

Bu davada da uzman hesap bilirkişi aracılığı ile size ait; katılma payı, katkıda bulunma payı alacaklarınız hesaplanacaktır.

Görüldüğü üzere, bir çok hakkınız bulunmaktadır, tüm bunlara eksiksiz ve zamanında kavuşabilmek için mutlaka bir meslektaşımızın hukuki desteğini almanızı tavsiye etmekteyiz.

Maddi durumunuzun elverişsiz olması avukat bilgisinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez, bulunudğunuz il Baro'suna başvurarak kendinize avukat tayin edilmesini sağlayabilirsiniz.

Geçmiş olsun der, saygılar sunarız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi