Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Manevi şiddet boşanma sebebi olabilir mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2008, 11:35   #1
Konuk

Varsayılan Manevi şiddet boşanma sebebi olabilir mi

10 yıldır evliyim 6 ve 1 yaşında iki çocuğum var. Eşimle evlendiğimizden beri anlaşamıyoruz, bir kaç defa kesin boşanma kararı aldım ama eşim değişeceğini vededip yalvararak beni tekrar denemeye ikna etti. İçki kumar gibi kötü alışkalnıkları yok evine bakıyor ama sürekli manevi bir taciz içerisinde. Olmadık konuları büyüterek kavga ortamı yaratıyor, sakin bir biçimde manevi taciz yapıyor. En son olayda çocuklar ağlıyor sonra konuşalım diyerek, ağlayan küçük oğlumu alıp başka odalara gittim, peşimden gelip kapıları zorladı.Orada paralarım var kapıyı kapatamazsın diye bağırdı, paraları koridora attım ama yine peşimi ve konuşmayı bırakmadı. Az sonra yere attığım bozuk paralardan birini oğlum yuttu, eşim onu sallayarak parayı çıkardı.Beni çocuğumun katili olmakla suçlamaya başladı, beni taciz etmek için bozuk plak gibi sürekli aynı şeyi söylüyordu, benim ihmalim yüzünden çocuk ölecekmiş. Sinirden çıldırıp ona 4-5 defa gelişigüzel vurdum. Şu anda benim deli olduğumu, boşanma davası açarsam çocukları elimden alabileceğini, beni delilik, şiddet uygulama ile suçlayacağını söylüyor. Onunla yaşamak eziyet durumunda ama çocuklarımı da kaybetmek istemiyorum. Çocukları alıp evi terketsem suçlu duruma düşer miyim?
Old 24-03-2008, 17:15   #2
üye8180

Sayın Konuk, anlattıklarınız ışığında şiddet gördüğünüzü kabul edebiliriz. 4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki yasa ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre, Şiddet: Aile bireyinin fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik her türlü davranışı içerir. Eşinizin yapmış olduğu manevi taciz olarak tanımladığınız eylemler de şiddettir. 4320 sayılı yasa ve ilgili mevzuat gereği, Aile Mahkemesi'nden lehinize koruma kararı talep edebilirsiniz. Bu talep harca tabi değildir. Mahkeme, eşinizin 6 aya kadar müşterek evden uzaklaştırılmasına, evin size ve çocuklarınıza tahsisine, eşinizin size ve çocuklarınıza yönelik korku, endişe, travma yaratan şiddet içeren söz ve eylemlerde bulunmamasına ve gerekli görürse yasa ve yönetmelikte sayılan diğer tedbirlere hükmedebilir. Karar Cumhuriyet Başsavcılığına ve kolluğa gönderilir. Tedbir kararına aykırı davranmanın yaptırımı 6 aya kadar hapistir.

Avukat yardımı almanız, yoksulsanız, gerekli belgelerinizle, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size bir avukat atanmasını talep etmeniz yerinde olacaktır.
Old 26-03-2008, 13:33   #3
uye8490

Sayın konuk öncelikle geçmiş olsun diyorum.

Meslektaşımızın 4320 sayılı yasanın aile bireylerine sağladığı korumadan yararlanılmasına ilişkin görüşlerine katılıyorum.
Meslektaşımızın müsaadesiyle şu hususları da eklemek isterim.

Manevi şiddet ortak yaşamı çekilmez bir hale sokup evlilik birliğini temelden sarsmışsa tabi ki boşanma nedeni olabilir.Bu durumda dayanacağınız boşanma sebebi evlilik birliğinin sarsılması nedenidir.

Boşanma davasının açılmasıyla eşler ayrı yaşama hakkına sahip olur.Ama burada dikkat edilecek iki husus var.Birincisi ayrı yaşama hakkının eşlere ait olması ikincisi de boşanma davasının açılmış olmasıdır.

Boşanma davası açılmadan çocukları alıp evden uzaklaşırsanız eşiniz terk sebebine dayalı boşanma davası için yasal prosedürü başlatabilir.
Bunun için yapmanız gereken öncelikle boşanma davasını açmaktır.Dava açıldıktan sonra hakim çocukların korunması için gerekli tedbirleri alacaktır.
Yargılama süresince çocukların kimde kalacağına hakim karar verir.Bu kararda gözönünde bulundurulacak hususlar ,çocukların yaşı ve içinde bulundukları gelişim evresi ile eşlerin sosyo-ekonomik durumlarıdır. Velayetin kimde kalacağı mahkemenin yargılama sonunda vereceği kararla belirlenir.

Davayı takip etme zorunluluğunuzun olması ve bir takım usuli işlemlerin verilen sürede yapılmasının zorunlu olması davanın her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanızı gerekli kılmaktadır.Hak kaybına uğramamanız için.
Maddi gücünüz yeterli değil ise bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ilçede iseniz baro temsilciliğine adli yardım talebinde bulunun.Baro size avukat atayacaktır.
Old 29-03-2008, 20:50   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Sn. Konuk;

Ayrı yaşamada haklı nedenleriniz varsa ki anlattığınız eşinizin size karşı davranışlarındaki manevi baskı, kişilik haklarınıza saldırı niteliğindeki eylemleri ayrı yaşamada haklı nedenler olarak değerlendirilebilir.

Bu nedenle çocuklarınızla birlikte evden ayrılmanızda bir sakınca olmadığını düşünüyorum.

Dilerseniz eşinizin kusurlu davranışlarını ispatlamak kaydı ile boşanmanız mümkün. Ayrıca açacağınız davada çocuklarınız ve kendiniz için nafaka ve şartları mevcutsa maddi ve manevi tazminat istemeniz mümkün.

Eşinizin sizi tahrik etmesine karşılık olarak , irade - istem dışı münferit davranışınız boşanma ve velayetin tayininde aleyhinize değerlendirilemez.

Öncelikli olarak velayetin çocuklarınızın anne ilgi, bakım ve şefkatine muhtaç yaşta olmaları nedeni ile tarafınıza verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi