Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

1,5 yıl sonraya duruşma tarihi

Yanıt
Old 21-06-2014, 15:18   #1
ekinheval

Dikkat 1,5 yıl sonraya duruşma tarihi

Ankara Tüketici mahkemesinde açtığım bir davanın tensip tutanağıdır.

DAVA: Tüketicinin Açtığı Abonelik Sözleşmesi
DAVA TARİHİ: 13/01/2014

2013 yılında gelen dava sayısının 5329 olduğu, 3358 davanın karara çıktığı ve 4354 adet davanın 2014 yılına devrettiği göz önüne alınarak iş yoğunluğu ve aradaki günlerin dolu olması sebebiyle yargılamanın 05/05/2015 günü saat 09:10' 'a
bırakılmasına dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda karar verildi.03/02/2014
Old 23-06-2014, 21:24   #3
oeroglu

içimden bir ses 05/05/2015 tarihinde hakim'in raporlu olacağını/hizmet içi eğitime katılacağını, ve bir sonraki celsenin iş yoğunluğu ve aradaki günlerin dolu olması sebebiyle bir sonraki sene adli tatil'in hemen sonrası ekim (kasım?)'2017 tarihine bırakılacağını söylüyor
Old 28-06-2014, 12:22   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan oeroglu
içimden bir ses 05/05/2015 tarihinde hakim'in raporlu olacağını/hizmet içi eğitime katılacağını, ve bir sonraki celsenin iş yoğunluğu ve aradaki günlerin dolu olması sebebiyle bir sonraki sene adli tatil'in hemen sonrası ekim (kasım?)'2017 tarihine bırakılacağını söylüyor

Gerekçesini bu şekilde yazan hakim cesaretli ve sistemin bozukluğu hedef alan hakimdir;

Durusma zamanı bahanesi varsa da girmek icin mücadele edecek hakimdir.
Old 28-06-2014, 18:21   #5
av.tülayç

2,5 ay evvel bakırköy 2.tüketici mahkemesinde açtığım davanın hala tensip zaptı bile hazırlanmayınca kaleme uğradım ve bana gülerek "herhalde kasım ayına duruşma günü veririz" dediklerinde biraz moralim bozulmuştu ama sizin mesajınızı görünce trajik şekilde şanslı hissettim ölümü görüp sıtmaya razı olmak böyle bir şey olsa gerek.. kolaylıklar dilerim..
Old 28-06-2014, 23:37   #6
Av. Erdem Akçay

Devlet aleyhine dava açılabilir. Devletin birincil varlık nedeni, yargıdır. Bunu olması gerektiği gibi yapamıyorsa, sorumludur.
Old 04-07-2014, 15:59   #7
echokosmos

merhaba meslektaşlarım;ilginç ve gülünecek bir traji-komik hukuk skandalı,,ama yapacak bir şey yok,,benimde elimde bankaya açılmış ve tüketici hakem heyetinin verdiği,dosya sıra numarası nı veriyorum T=25.04.2014/10725e.(mudi nin hesap işletim ücreti-kart aidatı-dosya masrafı alacak davası)dosya kaydı var ama,2.5 aydır dava günü yok,hala sıra bana gelmedi..devlete dava açsak 40 dereden bahane üretirler..çözüm;mahkemelerin yükünü hafifletme çarelerini üretmektir..saygılar
Old 08-07-2014, 06:35   #8
uğur deniz

Bu tutanağı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna yeni mahkeme kurulması istemi ile göndermekte fayda var. Çözüm yeri kurul
Old 17-07-2014, 23:34   #9
av.ahmetakbas

1.5 yıla kim öle kim kala o dosya Yargıtay a da giderse ortalık tam şenlik olur ben baktım heyet çok uzun sürüyor ben de doğrudan ilamsız icraya başvuruyorum itiraz gelmezse hacze çıkıp bankadan tahsil ediyorum itiraz gelirse mecbur heyete ya da mahkemeye başvuruyorum. Zaten heyetten vekalet ücretini de kaldırmışlar bir de uzun yargılama süreleri var işin tadını kaçırdılar.
Old 25-07-2014, 16:08   #10
concardia

Aynı, hatta HSYK kararlarından da alıntı yapılarak hazırlanan bir gerekçe ile benim de Ankara Tüketici Mahkemelerinin birinde açtığım 10.10.3013 tarihli davamın duruşması 11.03.2015'e verilmiştir...
Old 25-07-2014, 19:48   #11
olgu

Alıntı:
Yazan uğur deniz
Bu tutanağı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna yeni mahkeme kurulması istemi ile göndermekte fayda var. Çözüm yeri kurul

Yeni mahkemeler kuruluyor da iyi oluyor sanki, usul, tüketici hukuku bilmeyen hakimler atanıyor. İşi arap saçına çeviriyor, her dosyayı avukat bilirkişiye gönderiyor onlarda sürekli hukuk yaratıyorlar...

Ankardaki dosya masrafı konulu davalar biran önce bitsin de yeni açılan mahkemeler kapatılsın, dava açarken dosya yeni mahkemelere düşecek diye korkuyorum ve düşüyorda çoğu zaman...
Old 02-08-2014, 09:18   #12
Av.Avcı

İzmirde de tüketici mahkemesinde açılan davalara 1 yıl ve üzeri tarihlere duruşma günü veriliyor. bu durum da tüketici mahkemelerinin kurulmasının tüketicinin aleyhine bir durum yarattığı sorununu ortaya çıkarıyor.
şöyle ki yeni mahkemelerin kurulmasını konu dışı tutarsak İzmir 4 tane tüketici mahkemesi vardı ve HSYK kararına göre kemalpaşa urla menemen gibi ilçeler dahi izmir tüketici mahkemesine başvuru yapmak zorunda. peki kocaelide yaşayan biri için düşünürsek 5 tane asliye hukuk mahkemesi var ve bu mahkemeler sadece merkezdekilerin başvurularına bakıyor yani körfez ilçesindeki biri körfez asliye hukuk mahkemesine başvurabiliyor. oysa ki izmirde kemalpaşa da yaşayan vatandaş kemalpaşa asliye hukuka başvuramıyor o da izmir tüketici mahkemesine başvurmak zorunda yani milyonlar insanın yaşadığı bir şehri civar ilçeleriyle birlikte yalnızca 4 tane mahkemeye başvurmak zorunda bırakmak tüketicinin aleyhine bir durum yaratıyor sonuç olarak asliye hukukların kendi dosya yüklerine bir yana kocaelide açılan dava 3 ay sonraya duruşma günü verip dosyayı karara çıkabilirken izmir tüketici mahkemesinde açılan dava 1 yıl veya daha fazla süre sonraya anca duruşma günü alabiliyor. müvekkil açısından böyle bir davayı açıp da yıllar süreceğini öğrenmek caydırıcı oluyor ve bir çok kişi bu uzun yargılama süreci nedeniyle dava açmaktan vaz geçiyor. Avukat açısından da genellikle bu davalara mesleğe yeni başlamış yeni büro açmış genç meslektaşlarımızın eğildiğini bazen de büronun en önemli gelir kaynağının tüketici davaları olduğunu düşünürsek 1 yıl 2 yıl sonra karara çıkıp da gelir elde edilecek işler Avukatları da oldukça olumsuz etkilemektedir.
Old 12-08-2014, 11:36   #13
ssblll

Banka dosya masrafı alacakalarının tahsili için son dönemde Tüketici mahkemelerine başvurularının artması sebebiyle mi, yoksa başkaca sebeplerden midir bilinmez İstanbul da görülen dosyamızda da duruşma günün 1 yıl sonraya verilmişti Mayıs ayında yapılan değişiklik ile Tüketici Mahkemesine başvuru miktarının yükseltilmesi belki dosya sayısının azalamsına sebep olur...
Old 04-09-2014, 08:18   #14
garani

aslında en büyük sıkıntı kadro yetersizliği ve dosyanın eldeki delillere göre mahkemece değerlendirilmeyip dosya üzerinden karar verilmemesi.her dosya için duruşma günü verilmekte maalesef.Kanun ve uygulama açık elde makbuz yoksa dava kabul varsa ona göre indirim.bu şekilde 2015 ler 2016 lar gerek yok bence.biraz kusur maalesef hakimlerde.benim de başıma gelmedi değil.bir evrak yüzünden 11 ay duruşma günü attı.yanlış bir uygulama ama yapacak birşey yok.onlar da avukat olunca bir gün bizi anlarlar sanırım
Old 13-10-2015, 12:48   #16
ekinheval

Geçici abonelik tesisi talepli bir davaydı duruşma günü gelene kadar bina bitti normal abonelikleri yaptırdık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi