Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ptt Hesabı Boşaltan Kişi Hakkında Suç Duyurusu

Yanıt
Old 15-08-2018, 18:54   #1
av.karakus

Mutsuz Ptt Hesabı Boşaltan Kişi Hakkında Suç Duyurusu

Sayın benden yaşça ve tecrübece büyük ve benimle aynı aşamalarda olan sevgili meslektaşlarım, forumdaki ilk sorumu soruyorum, araştırma yaptım ancak bir sonuç elde edemedim, umarım yanlış yerde açmıyorumdur ve gözümden kaçan cevaplanmış bir soru değildir.

Soruma gelecek olursam;

Tarım işleriyle uğraşan bir müvekkilime bir müşterisi 4 bin küsür para gönderiyor. O ara müvekkil kontrol etmek için hesaba giriş yapmayı deniyor ancak "hesap bulunamadı" "şifre yanlış" gibi ibarelerle karşılaşıyor. Bunun üzerine şifresini değiştirip tekrar giriş yapıyor ve paranın geldiğini ancak bakiyesinin 0 olduğunu görüyor. Hesap hareketlerine bakıyor ki aynı gün içinde para başkasına aktarılmış. Ancak aktarılan X kişisini ne tanıyor ne de kendi böyle bir EFT yapmış. Zaten ben internetten para hiç aktarmam şube evimin karşısında diyor. Yani 4 bin küsür lirasından oluyor.

Velhasıl, paranın gittiği kişinin adresini ve telefonunu bir şekilde tespit ettim görüştüm. Ben de mağdurum benim arkadaşım hesap bilgilerimi istedi sana para gelecek telefonuna gelen şifreyi bana söyle dedi ben de verdim sonra gittim bankadan parayı çekip ona verdim falan diyor. Ancak pek de inandırıcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Doğru olsa da olmasa da suç duyurusunda bulunacağım, sonuçta bir dava açıldığında o da bana söylediklerini orada söyleyebilir. Suç duyurusu sonucuna göre de alacak davası veya sebepsiz zenginleşme davası açacağım.

Sorum şu ki; suç duyurusunu hangi suça dayanarak yapacağımı tespit edemiyorum. Dolandırıcılık ve hırsızlığa girdiğini düşünmüyorum, buna ilişkin bir karar da bulamadım. Elbette ki savcı da mahkeme de suçun hukuki niteliğiyle bağlı değil ancak yanlış bir suçtan suç duyurusu yapmak bana kendimi eksik hissettirecek. Ptt, bankalar kanununa tabi olmadığı için kusursuz sorumluluğu ve basiretli bir tacir gibi davranma zorunluluğu olmadığından şu anlık Ptt ye bulaşmadan karşı tarafa suç duyurusu yapmayı planlıyorum.

Kısacası; hangi suça dayanmalıyım, fikriniz nedir?
Şimdiden çok değerli görüşleriniz için minnettarım, mutlu kalın.
Old 16-08-2018, 12:09   #2
Av. Alper

Sayın meslektaşım,

Konu ile ilgili olarak TCK 245'i inceleyebilirsiniz. Zira suç duyurunuzda TCK 245'i kullanarak yola çıkabilirsiniz, soruşturma esnasında olaya uygulanması gereken yasa maddesi netleşecektir. Kaldı ki müvekkilinizin başına gelen olayın nasıl gerçekleştiğini tam olarak bilmeden, isabetli bir yasa maddesi atfı yapabilmeniz de pek mümkün değildir. Çünkü sizin de belirttiğiniz gibi, olay TCK 245'ten bağımsız olarak, bambaşka bir dolandırıcılık hadisesi de olabilir.

PTT'nin müşterilerine verdiği kartların mülkiyeti başka bankalara aittir. Örneğin Denizbank vs.

Bu noktada müvekkilinizin hesabından paranın nasıl çıkarıldığını netleştirebildiğiniz takdirde duruma göre hem PTT'nin, hem de kart mülkiyetini elinde bulunduran bankanın sorumluluğuna gidebilirsiniz.

Zira müvekkilinizin başına gelen olay, PTT sistemlerindeki bir açıktan meydana gelebileceği gibi, kartı üreten bankanın bir sıkıntısından da kaynaklanıyor olabilir. Müvekkilinizin hatasıyla da böyle bir durum gerçekleşmiş olabilir. Tüm bu olasılıklar, başvurularınıza yön verebilecektir.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 25-08-2018, 09:12   #3
av.karakus

Alıntı:
Yazan Av. Alper
Sayın meslektaşım,

Konu ile ilgili olarak TCK 245'i inceleyebilirsiniz. Zira suç duyurunuzda TCK 245'i kullanarak yola çıkabilirsiniz, soruşturma esnasında olaya uygulanması gereken yasa maddesi netleşecektir. Kaldı ki müvekkilinizin başına gelen olayın nasıl gerçekleştiğini tam olarak bilmeden, isabetli bir yasa maddesi atfı yapabilmeniz de pek mümkün değildir. Çünkü sizin de belirttiğiniz gibi, olay TCK 245'ten bağımsız olarak, bambaşka bir dolandırıcılık hadisesi de olabilir.

PTT'nin müşterilerine verdiği kartların mülkiyeti başka bankalara aittir. Örneğin Denizbank vs.

Bu noktada müvekkilinizin hesabından paranın nasıl çıkarıldığını netleştirebildiğiniz takdirde duruma göre hem PTT'nin, hem de kart mülkiyetini elinde bulunduran bankanın sorumluluğuna gidebilirsiniz.

Zira müvekkilinizin başına gelen olay, PTT sistemlerindeki bir açıktan meydana gelebileceği gibi, kartı üreten bankanın bir sıkıntısından da kaynaklanıyor olabilir. Müvekkilinizin hatasıyla da böyle bir durum gerçekleşmiş olabilir. Tüm bu olasılıklar, başvurularınıza yön verebilecektir.

İyi çalışmalar dilerim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, size tam anlamıyla katılıyorum. İlk etapta benim de aklıma bu gelmişti ama tam isabet bir suç duyurusu yapmak için uğraştım.
Sonuç olarak; adamı telefonda sıkıştırarak bir şekilde 2000 lirasını geri alabildim, kalanı bayramdan sonra vereceğini söyledi, bu şekilde dava olmaksızın kısa bir süreçte parasına ulaşarak benim müvekkilimin gönlü hoş olacaksa da umarım bu adam başkalarının da canını yakmaz...
Old 06-07-2020, 07:28   #4
av.karakus

Arkadaşlar başına böyle bir şey gelenler için bildiriyorum; Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık Suçundan suç duyurusunda bulunduk, şu an dava açıldı ve sürüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi