Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bu yazıyı neden yazdım?

Yanıt
Old 27-05-2008, 23:17   #1
duyurucu1

Rahatsiz Bu yazıyı neden yazdım?

Ben çok uzun süre sigara içtim.Bırakalı sekiz yıl oldu.Çok zor bıraktım.Ama inadım inat dedim ve bıraktım.Sigarayı ben bıraktıktan sonra bütün tiryakilerin de bırakabileceğine inanıyorum.Çünkü ben en şiddetli içicilerdendim.Sigarayı bırakmak irade işi değil.Uyuşturucu kullanma alışkanlığından kurtulmaktır.Belli bir plan proğram ve uygulama gerektirir.Tedavi gerektirir.

Ancak son zamanda yeni bir yasa çıktı.Sigara içilmeyecek alanları genişletti.Ben bu yasaya karşıyım.Neden mi?

Anlatayım: Önce tespiti doğru yapmak gerek.

İnsanların kullanmasıyla bağımlı hale geldikleri maddeler nelerdir?Esrar,eroin ..

İnsanları bağımlı hale getiren bu maddeler kullanmadıkları zaman insanlarda kriz oluşturuyor mu?Evet oluşturuyor.

Esrar ve eroin’e toplum onay vermiş mi?Hayır bunlara onay vermemiş.Yasalar onay vermiş mi? Hayır yasalar da onay vermemiş.Devlet bu maddeleri üretip toplumun tüketimine ve kullanımına kar amaçlı sunmuş mu?Başka ülkelerden getirilen uyuşturucuları toplumuna kullanmaları için sunmuş mu?Uyuşturucu fabrikaları kurup,üretim sonucu olan esrar paketlerini toplumun içmesine sunmuş mu?Hayır.Devlet ve toplum bu sayılanlara onay vermemiş.Ve yasalarla kullanımını ve dağıtımını yasaklamış.

NEDEN?

Çünkü bu maddeler insanların sağlığına zarar veriyor.Onların uyuşturucu krizine girmelerine sebep oluyor.

Buraya kadar yazılanlar doğru tespitler. Devletin politikası da doğru.

GELELİM SİGARAYA ve BALİ’ye

Sigara insanlarda bağımlılık yapan bir madde midir?Evet .Kullanılmazsa kriz oluşur mu?Evet
Bali inanlarda bağımlılık yapan bir madde midir?Evet.Kullanılmazsa kriz oluşur mu?Evet

Bali ve sigaranın üretildikleri yer neresi?Bu bağımlılık yapan maddelerin üretimi yasak mıdır?Hayır yasak değildir?İnsanlar bu üretimden kazanç sağlıyorlar.Hatta sigara bir iş koludur.Binlerce insan bağımlılık yapan bu maddeleri üreterek iş sahibi oluyorlar.

Balinin amacı olan yapıştırma işinin dışında insanlar tarafından uyuşturucu olarak kullanımına toplum onay veriyor mu?Hayır vermiyor.Ama yasaklamıyor da.Bali’yi her mekanda başka insanlara zarar vermeden içmek mümkün. Bali uyuşturucusunun müptelası olmak çok kolay.

Sigaranın amacı ise yapıştırıcı falan değil.Direkt insanların bağımlı hale getirilmesi.Yani devlet fabrikalarında kendi insanları bağımlı hale gelsin diye sigara denen uyuşturucuyu üretmektedir.Yada sınırlarından sigara denen uyuşturucuyu içeri alarak kendi insanlarının uyuşturulmasına hizmet etmektedir.Sigara kullanımına toplum onay veriyor mu?Evet toplum onay veriyor.Şu anda toplumun çok büyük bir kısmı sigara denen uyuşturucuyu kullanıyor.Devlet de yıllardan beri toplumun bu uyuşturucuya alışmasına zemin yaratmış.Yani sigara toplum tarafından onaylanmaktadır.Bu onayın ekonomik nedenleri de vardır.Sigara kullanmak ile sigara dışındaki uyuşturucuları kullanmak arasında fazlaca fark yok. Biri toplumun onaylamadığı uyuşturucu diğeri toplumun onayladığı ve büyük kısmının kullandığı bir uyuşturucu.

Mevcut durum budur.

Devlet, hal böyleyken kalkıyor toplumun onayladığı ve toplumun çok büyük kesiminin kullandığı sigarayı bazı alanlarda kullanmayı yasaklıyor.Bu davranış doğru mudur?Bu yasa doğru ve ihtiyaç nedeniyle çıkarılan bir yasa mıdır? Bana göre hayır.Toplumun onaylamasına ters ve toplumun alışkanlıklarına ters bir yasadır.

Tepeden inme yasaklayıcı zihniyetlerin yansıması ile toplumda sigara kullanımını azaltmak olası mıdır?Hayır.Alışkanlıklar yasaklarla değiştirilmez.Hadi yasakladın diyelim.Hem yasaklayıp hemde yasak maddeyi piyasaya sürmekle olmaz..Sen yıllarca piyasaya sigarayı sür toplumun bireylerini küçük yaşlardan beri sigaraya bağımlı kıl ondan sonrada bir gecenin içerisinde “yasak hemşerim!”de .Bu olmaz.Üstelik yasak dediğin maddeyi de bizzat üret.Bu çelişkidir.

Dördüncü Murat dahi sigarayı yasakladığında hiç olmazsa onun üretimini de yasaklamıştı.Şimdi yapılan nedir?İnsanlar alışmış,içici.Piyasada yasak madde var.Hem de çok ucuza.Ama insanlara deniliyor ki;”Şurada içme,burada içme!”Koskoca Hakim,Doktor,Profesör,Milletvekili,avukat,Sigarası nı nerede içsin?

Yıllar önce ortaokulda sigaraya henüz yeni başlarken ve tadını almadığımız halde büyüdüğümüzü kanıtlamak için ve biraz da Müdürün yasağını delmek için okulun tuvaletlerinde sigara içerdik.Şimdi toplum olarak sigara içicisiyiz.Toplum tarafından onaylanmış madde bağımlısıyız.

Bu iş böyle olmaz.Yasaklamayla toplum bağımlılıktan kurtulmaz..

Bu yazıyı neden yazdım?Bir avukat arkadaşım tuvalette sigara içiyordu.Onun için yazdım.Hakimler ,Savcılar,Yüksek Mahkeme üyeleri.Doktorlar,İl Genel Meclisi üyeleri,Valiler ,Kaymakamlar,Fabrika sahibi iş adamları,Genel Müdürler,Müsteşarlar… bu gün sigaralarını nerede içtiler merak ettim doğrusu
Old 28-05-2008, 01:20   #2
_Halise_

Sizinle aynı düşünmüyorum,çelişkili ifadeleriniz var.Bence bundan sonrası için iyi bir gelişme.Geçmişe dönüp devlet böyle yaptı devlet şöyle yaptı deyip yasaklara karşı çıkmak çözüm değil,ben kapalı alanda sigara yasağının sigarayı bırakmaya çalışanlar açısından destek verici olduğunu düşünüyorum,tiryakilerin sayısının azalacağını da.Zaten sigara satıcıları satışların %30 %40 civarında düştüğünü söylüyor,sizce bu iyi bir gelişme değil mi?? Sigaranın diğer uyuşturucu maddelerden farkı olmadığını söylüyorsunuz,sigara kullanımı ile ilgili yasağa karşı çıkıyorsunuz.Sigara politikasına destek verdiğim için değil,son yasağın faydalı olacağına inandığım için yazıyorum.Saygılarımla...
Old 28-05-2008, 08:10   #3
Av. Ali Özcan

sayın duyurucu1 in bakış açısını anlamadım. benim bildiğim kadarıyla bu yasa sigara içenlere sigara içmeyi yasaklayan bir yasa ve yasak değil. bu yasanın ve yasağın amacı sigara içmeyenleri korumak. ben de yaklaşık altı ay kadar önce sigarayı bıraktım ve mutluyum. bilimde pasif içiciliğin konumundan ve zararından hep bahsedilmiştir. devletin amacı pasif içicilikle sigara içmeyen vatandaşların korunmasını sağlamaktır diye düşünüyorum. eğer sigara içmeyi yasaklasaydı ( verdiğiniz örnekteki 4. Murat gibi ) eminim onlar da sigara üretimini yasaklardı. sonuç olarak ; şu anda yeni değişikliklerle sigara içmek yasaklanmadı, sadece kapalı alanlarda sigara içilmesi sonucu pasif içici konumuna düşebilecek sigara içmeyen vatandaşları koruma amaçlı bir yasak getirildi. ve ben bu yasağı sonuna kadar savunuyorum.
kendimize sigara içerek zarar verebiliriz ama ben sigara içerken yanımdaki içmeyen insanınsağlıklı yaşama hakkına ve isteğine müdaheke edemem. devletin koruduğu da bu haktır...
saygılarımla...
Old 28-05-2008, 09:32   #4
supernatural

Karar

Alıntı:
Sigaranın amacı ise yapıştırıcı falan değil.Direkt insanların bağımlı hale getirilmesi.Yani devlet fabrikalarında kendi insanları bağımlı hale gelsin diye sigara denen uyuşturucuyu üretmektedir.Yada sınırlarından sigara denen uyuşturucuyu içeri alarak kendi insanlarının uyuşturulmasına hizmet etmektedir.Sigara kullanımına toplum onay veriyor mu?Evet toplum onay veriyor.Şu anda toplumun çok büyük bir kısmı sigara denen uyuşturucuyu kullanıyor.Devlet de yıllardan beri toplumun bu uyuşturucuya alışmasına zemin yaratmış.Yani sigara toplum tarafından onaylanmaktadır.Bu onayın ekonomik nedenleri de vardır.Sigara kullanmak ile sigara dışındaki uyuşturucuları kullanmak arasında fazlaca fark yok. Biri toplumun onaylamadığı uyuşturucu diğeri toplumun onayladığı ve büyük kısmının kullandığı bir uyuşturucu.

sayın duyurucu1
İlk önce belirtmek isterim ki sigara uyuşturucu değildir . lütfen uyuşturucu ile bir tutmayın çünkü uyuşturucu içen bir insan sizce ne kadar sağlıklı düşünüyor ?içtikten sonra kendin de oluyor mu? siz sigara içtiğinizde kendinizi tanımayacak hale geliyor muydunuz?
devlet insanları uyuşturucuya alışsın isteseydi dediğiniz gibi onların fabrikalarını da kurar ayrıca okulunu da açardı.devlet illegal yoldan para kazanmayı düşüneceği nerden aklınıza geldi anlamadım.ayrıca tütün yada sigara illegal bir madde olsaydı okulu da kurulmazdı.illegal olmadığı için ve insanlarında bunu talep etmesinden dolayı bu fabrikalar kurulmuştur. (tiryakiler fabrikalardan önce kendileri sararak içerlerdi)

sayın avukat ali özcan ve sayın haliseye katılıyorum yazdıklarınızda çelişkili ifadeler var şöyle ki madem ki bunu uyuşturucu olarak görüyorsunuz ,devletin bunu yasaklamasına da karşı çıkmamanız gereklidir.

sigara yasaklarına gelince ben içici değilim ancak sigara yasağının bu kadar kapsamlı olmasına karşıyım en azından içicilerin içebileceği özel odaların olması gerekirdi.birçok insanın sigara içemedği için işinde konsantre olamadığı ve performanslarının düştüğü de gözlemlerim arasında.her içmek istediğinde dışarı çıkamıyorlar.tamam belli bir şekilde bu düzenmeliydi içmeyen insanları koruyacak şekilde ancak içenlerin hakları da biraz korunmalıydı diye düşünüyorum.
saygılar
Old 28-05-2008, 11:42   #5
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
sayın avukat ali özcan ve sayın haliseye katılıyorum yazdıklarınızda çelişkili ifadeler var şöyle ki madem ki bunu uyuşturucu olarak görüyorsunuz ,devletin bunu yasaklamasına da karşı çıkmamanız gereklidir.

Sayın tobaccoexper,
öncelikle sigarayı uyuşturucuyla bir tutttuğum sonucuna nasıl ulaştınız bilemiyorum ama eğer bir tutsaydım devletin bunu tamamen yasaklamasını canı gönülden desteklerdim.

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
... en azından içicilerin içebileceği özel odaların olması gerekirdi.
takip edebildiğim kadarıyla dünya sağlık örgütünden bilim adamları; sigara için ayrılan özel odalarda belli bir zamandan sonra insanlar için son derece zararlı canlıların türediğini ve her ne kadar havalandırma sistemi iyi de olsa bu odaların hem sigara içen hem de içmeyenler için tehlike oluşturabileceğini açıklamışlardı. o yüzden böyle odalar da yasaca kabul edilmedi diye biliyorum...
Old 28-05-2008, 12:12   #6
ISIL YILMAZ

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Doğru dürüst bir sigara bile içemiyoruz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Vücudumuzun dengesi bozuldu ve bu dengenin değişmesi gerektiğine bizzat karar vermemiştik. Direnmekte zorlanıyoruz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Sigara içmek için külfet üstüne külfete giriyoruz. Bizim gibiler için “çatısız açık hava” dışına bir seçenek bırakılmamış. Sigarayı bırakmayı değil, kışın ne yapacağımızı düşünüyoruz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Yasanın verdiği güç, etrafımızdaki polis ruhlu sivillerin turnusolu oldu, herkes kendini “ceza kesme otoritesi” ilan etti, bunu izlemekten bile hoşlanmıyoruz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Sanki bizde zeka geriliği varmış da bugüne kadar sigarayı “anne sütüden evla” sanıyormuşuz bu yüzden bırakmıyormuşuz gibi herkes “bak ne iyi oldu artık bırakırsınız” türü deha ürünü cümleler kuruyor.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Dayatmayı vahşi buluyoruz ve değil bırakmak, inadına içesimiz geliyor.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Yasakla “terbiye etme” tavrından hiç hazzetmiyoruz. Başkalarının seçimlerine mecburen yaklaştırılma ya da eniyiyibilimselolarakbenbilirim merakına kurban gitmiş olmaktan memnun değiliz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Her cephede sağlık, demokrasi vs. değerler adına sadece belirli grupların haklarının olduğuna inanmamızı bekleyenlere pek hoş bakmıyoruz.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Yasayı önüne katıp bizi “kurtarma” yolunda hem tehditkar hem muzafferane nutuklar atanlara canımız sıkılıyor.

Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Bizden azıcık ötede durun. Bizi kurtarmayın. Sizin kurtarmalarınız samimi bir çabanın sıcaklığından ziyade askeri bir harekatın korkunç soğukluğunu taşıyor.
Old 28-05-2008, 12:22   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Ali Özcan
takip edebildiğim kadarıyla dünya sağlık örgütünden bilim adamları; sigara için ayrılan özel odalarda belli bir zamandan sonra insanlar için son derece zararlı canlıların türediğini ve her ne kadar havalandırma sistemi iyi de olsa bu odaların hem sigara içen hem de içmeyenler için tehlike oluşturabileceğini açıklamışlardı. o yüzden böyle odalar da yasaca kabul edilmedi diye biliyorum...

1- sigara içmeyenin o odada ne işi olabilir?
2- Sigara içene, sigaranın zarar vermeyeceği özel oda yapmayı mı planlıyorlar.
3- Dünya sağlık örgütünün bilim adamları; zararsız sigara yapmayı hiç düşünmüş mü, sigarayı bıraktıracak bir ilaç bulmuş mu?

Netice:
Doktorla hukukçu yine karşı karşıya: doktorun (ilaçla) halledemediği sağlık sorunu, hukukçu tarafından (yasayla) halledilmiştir!
Old 28-05-2008, 12:24   #8
Av. Ali Özcan

bence sinirinizi yenmeyi deneyin. kimsenin, sizi yasakla terbiye etme hakkı olduğuna inanmıyorum. bu düzenlemenin amacı size sigarayı bıraktırmak değil bize sağlıklı yaşama hakkı sunuyor. kendinizi düşünmüyorsanız bile sigara içmeyen bizleri düşünmenizi sağlıyor...
Old 28-05-2008, 12:30   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Sıgara,

İçtiğiniz sürece harika bir şey. Unuttuğunuzda ise dünyanın en kötü nesnesidir.

Ben yaklaşık 15 aydır içmiyorum. En az 10 kilo aldım. Kilo vermek için spora başladım. )

İçmemenin kilo dışında bir sakıncası yok.

Sinirlilik çabuk geçiyor. Eskiden daha sinirliydim diyebilirim. Bıraktıktan sonra tuhaf birisi oldum sanki. Eskisi gibi zıplayıp, ani tepkiler vermiyorum. Uyuştum gibi.

Aklımdayken ve unutmadan: Son bir haftadır nasılsınız?
Old 28-05-2008, 12:31   #10
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
1- sigara içmeyenin o odada ne işi olabilir?
2- Sigara içene, sigaranın zarar vermeyeceği özel oda yapmayı mı planlıyorlar.
3- Dünya sağlık örgütünün bilim adamları; zararsız sigara yapmayı hiç düşünmüş mü, sigarayı bıraktıracak bir ilaç bulmuş mu?
1) uzay filmlerindeki gibi o tür odalar dışardan soyutlanırsa elbette sadece o odaya girenlere zarar vereceğinden sigara içmeyenler açısından sorun oluşturmaz. ancak havayla hareket edebilen ve o odanın yan odasını da etkileyebilen zararlardan bahsediyoruz.
2) böyle bir oda yapılabileceğini sanmıyorum.
3) tıp ve bilim her şeye çare bulabilseydi ütopik bir dünyamız zaten olurdu. bu konuda çalışmaların yapıldığına da eminim. örneğin ben sigarayı bırakma merkezine başvurudum ve fizyoterapist eşliğinde katıldığım seanslar sonucu sigarayı bırakmayı başardım. eğer isterseniz sigara vazgeçilmez bir şey değildir. yok bırakmak istemiyorum diyorsanız sigara içmeyenin sağlığına duyacağınız saygıyla birlikte onu pasif içici konumuna getirmeyeceğinize eminim zaten... saygılar..
Old 28-05-2008, 12:36   #11
Admin

Sayın Yılmaz'ın hoşgörüsüne sığınarak:

Alıntı:
Yıllardır biraz sinirliydik. Çatısız açık hava dışında doğru dürüst bir nefes bile alamıyorduk.

Yıllardır biraz sinirliydik. Vücudumuzun dengesi bozuluyordu ve bu dengenin bozulmasına başkaları neden oluyordu.

Yıllardır biraz sinirliydik. Temiz hava almak için külfet üstüne külfete giriyorduk. Bizim gibiler için “çatısız açık hava” dışında bir seçenek bırakılmamıştı. Bir yere yemek yemeye, kahve içmeye gittiğimizde, kışın ne yapacağımızı düşünüyorduk.

Yıllardır biraz sinirliydik.Bir yasal düzenleme olmamasının verdiği güç, etrafımızdaki özgürlük savaşçısı sivillerin turnusolu olmuştu, herkes kendini “özgürlük otoritesi” ilan ediyordu, bunu izlemekten bile hoşlanmıyorduk.

Yıllardır biraz sinirliydik.Sanki bizde bir anormalik varmış da bugüne kadar sigara içmememiz “kabul edilemez, olağan dışıymış" gibi her önüne gelen “herkes sigara içiyor, ne yapalım” türü deha ürünü cümleler kuruyordu.

Yıllardır biraz sinirliydik. Her yerde sigara dumanına maruz kalma dayatmasını vahşi buluyorduk..

Yıllardır biraz sinirliydik."Herkes içiyor, çoğunluk öyle istiyor, rahatsız olanlar azınlıkta” tavrından hiç hazzetmiyorduk. Başkalarının seçimlerine mecburen maruz bırakılma ya da bençoğunluğumbizyapıyorsaksenkatlanacaksın ideasına kurban gitmiş olmaktan memnun değildik.

Yıllardır biraz sinirliydik.Her cephede sağlık, demokrasi vs. den dem vurulurken, bizi sigara dumanına maruz bırakılmayı hakları olduğuna inanmamızı bekleyenlere pek hoş bakmıyorduk.

Yıllardır biraz sinirliydik.. Yasal düzenleme olmamasını, başkasını rahatsız etme özgürlüğü olarak görerek hem tehditkar hem muzafferane nutuklar atanlara canımız sıkılıyordu.

Yıllardır biraz sinirliydik.. Bizden azıcık ötede durulmasını biz de çok istedik. Ama dinleyen olmadı. Yasal düzenlemenin askeri bir harekat olduğu doğru ancak sanırım mazlumu ve ezileni kurtaran bir barış harekatı.

Old 28-05-2008, 12:40   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sigaranın değerse acıtan bir nesne olduğunu, ilk kez 5-6 yaşlarında öğrendim. Babamın sigara tiryakisi bir arkadaşı, nehirde balık avlıyordu. Ben de merakla onu izlerken, nasıl olduysa yanan sigarası elimdeki iki parmağın, tam ortasına, en zayıf noktasına değerek, yaktı. Sigarayı beraberce lanetledik.

Sigaradan nefret eden aile bireylerimle büyürken, ben de en az onlar kadar fanatik bir sigara aleyhtarı idim. Bu aleyhtarlığım, içenleri hakir görüşüm, onlara üzülüşüm, neden bu kadar dirayetsiz olduklarını ve bu dumanı üflemekten acaba ne anladıklarını düşünüşüm, üniversite son sınıfa dek sürdü.

Son sene ne olduysa, nasıl karar verdiysek, en az benim kadar aleyhtar olan tıp fakültesi bir öğrenci arkadaşımla, bunaldığımız final döneminde farklı bir şey yapmak istedik. O mu beni, ben mi onu kandırdık, ayırmam güç, çünkü ikimiz de gerçekten sigaraya hiç mi hiç meraklı değildik.

İlk 2 gece, yurda döndüğümüzde aldığımız bir paketi bölüştük, 3. gece ,ikimiz de birbirimizden habersiz, gündüz okullarımızda paket aldığımızı gece şaşırarak öğrendik. Gündüz içmeyip, gece içmelerimiz epey sürdü (İkimiz de sigara içmeyen insanlar olarak tanınmakta iken, okullarımızda karşılaşacağımız eleştirileri göğüslememeyi seçmiştik büyük olasılıkla)

O gün bugündür, yarısı aleyhtar yarısı tüketici olarak geçen ömrümde, sigara tiryakileri için kurduğum cümleleri ve değer yargılarının en acımasızlarını da bilen bir içici olarak, içmeyenleri kazanımlarından ötürü kutluyor, ancak tiryakilerle ilgili olarak yorum yapmalarına dair de bir başka yasak ve yasal düzenleme yapılmasını talep ediyorum!

Saygılarımla...
Old 28-05-2008, 12:46   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
ancak tiryakilerle ilgili olarak yorum yapmalarına dair de bir başka yasak ve yasal düzenleme yapılmasını talep ediyorum!

Çok değişik bir talep. Malum düşünce özgürlüğü var. Neyse bir yol buluruz artık.
Old 28-05-2008, 12:51   #14
ISIL YILMAZ

Sn. Admin,

Zalimin en beteri güç kazanmış mazlum olsa gerek. Hiçbir uzlaşma zemini bırakmadan ezmeyi hakkı görüyor demek ki. Ezilme deneyimi böyle birşey herhalde.

Sn.duyurucu1'in mesajı çok büyük haklılık payı taşıyor. Sigara bir bağımlılık ve buna direnmek oldukça zor. Sigarayı bırakma konusundaki sayısız deneyimin başarısızlığı bana bunu anlatıyor. En azından sigara ile benim tarihim böyle.

Yasağı anlayabilirim, ama bize yer ayrılmamasını anlayamam. Sigara içmeyenlerin haklarını savunurum, ama bana ikinci sınıf muamelesi yapılmasını hoşgöremem. Keşke bıraksam derim, ama bırak illa ki bırak diye usandırıcı bir monoloğu dinleyemem.

Bıraktığım zamanlardan bilirim ki, içmeyenlere sigaranın kokusu bile çok kötü gelir. İçtiğim zamanlardan bilirim ki, bir süre sonra sigarasızlık dengeyi bozar, insandan bir top sinir yumağı yapar.

Tek arzum bir asgari müşterekte buluşulabilmiş olunmasıydı. Örneğin bir cafe ya da bar "Burası sigara kullanmaya izin veren bir bardır-cafedir-lokantadır" deseydi de diğeri " Burada sigara yasaktır." deseydi. Çalıştığım yerde bir sigara içme odası bulundurulsaydı. Havaalanındaki sigara içme bölümleri kaldırılmasaydı da insani bir hale getirilseydi.

Siz ve biz artık ayrılsaydık. Bu gerilimli ilişki bir uzlaşmayla bitirilseydi. Mazlumun tartışmalı adaletiyle değil.

Saygılar.
Old 28-05-2008, 13:01   #15
Adli Tip

Sigarayla ilgili söylenen en güzel sözü yıllar önce yayınlanan bir "siyaset meydanı"nda duymuştum:

"Ben 40 senedir içiyorum hala alışamadım."

Old 28-05-2008, 13:13   #16
supernatural

Alıntı:
Yazan Av. Ali Özcan
Sayın tobaccoexper,
öncelikle sigarayı uyuşturucuyla bir tutttuğum sonucuna nasıl ulaştınız bilemiyorum ama eğer bir tutsaydım devletin bunu tamamen yasaklamasını canı gönülden desteklerdim.

Alıntı:

sayın Av.Ali özcan bunu sizin söylediğinizi çıkarmadım sadece sizin ve Sayın Halisenin dediği gibi Sayın Duyurucu1 çelişkili bulduğumu söyledim. bu kadar!bunu sizin söylediğinizi söylemedim benim orda cevap verdiğim kişi Sayın duyurucu1'di.size sadece o beyanda katıldığımı belirttim.

Alıntı:

Sayın Av.Ali Özcan
zaten içmeyen insanlar bu özel ayrılmış odalara pek girmeyeceğini düşündüğümden onlar için bu kapalı alanın bir tehlike olacağını düşünmüyorum.en azından tiryakiler için kapalı alanların yapılması istenebilirdi.hem havalandırma sistemi hem de camların açılmasıyla içerinin havalandırılması mümkün olabilir bence.

bir insanın özgürlüğünün başladığı yerde diğerinin özgürlüğü kısıtlanmalı ancak tamamen yok edilmemeli.sigara içmeyenlerin yanında sigara içilmemesi tabiki mantıklı ancak içen insanlara da saygı duyulmalı diye düşünüyorum.
Old 28-05-2008, 19:09   #17
cLaW

Kapalı mekanlarda sigara içmek yasak,nargile içmek serbest..
Yasağı koyan insanların bizim sağlığımızdan öte şeyler tasarladığını sanıyorum,
4.Murat edasıyla insanlar beylik söylemlerde bulunuyorlar,asgari müşterek yok..
İroni büyük
http://www.urfasanat.com/haber/haber...sp?haberID=118
Linki bulabildiğim siteyi buyrun , videoyu izleyin..
Yazık..
Saygılarımla.
Old 28-05-2008, 19:27   #18
Akheront

Sayın Isıl yılmaz ın "Son bir haftadır biraz sinirliyiz. Bizden azıcık ötede durun. Bizi kurtarmayın. Sizin kurtarmalarınız samimi bir çabanın sıcaklığından ziyade askeri bir harekatın korkunç soğukluğunu taşıyor." sözünü canı gönülden desteklediğimi belirtmek isterim. Sayın Başbakan sigara içmiyor ve vekillerine de sigara içmemeyi şiddetle tavsiye ediyor gibi. Anlaşılan tavsiyelerinin tiryakileri haklı davalarından vazgeçiremediğini görmüş olacak ki "hadi bakem şincik te için de görem" diyerekten yasaklama yoluna gitti. Şaka bir tarafa ama olmuyor be kardeşim. Çalış çalış ondan sonra çık kapının önüne garip bakışlar altında sigara iç. Hayır o dışarılara bir bank falan koysalar hani yanmayacağım. Takım elbise ve kıravatla dikilerek iç sigarayı içebilirsen. Ha bide içeri giriş ve çıkışlarda geçen süreleride hesapladığınızda birhayli iş gücü kaybı ve stres kaçınılmaz oluyor. Memurlar ve bilhasa da özel sektör çalışanları "patron beg, bi goşu gidip bi tel cigara tüttürüverecem gayri ne dersin" e yakın yalvarıp yakarmalarla izin almaya kalkışacak ve bu da küçümsenmeyecek kadar bir kısmı zaten kan emici olan patronun eline "yaktım len seni, çalışma koşullarını beğenmezsin ha!" biçiminde kozlar verecektir.
Neyseki bahar ayındayız. Düşünsenize kışın ortası ve her taraf ıslak,buz,soğuk vesaire. Bu atmosferde bir tiryakinin sıcacık odasından çıkıp, muhtemelen merdivenleri hızlı hızlı inmenin etkisi ile nefes nefese kalacak ve dışarının en az ıslak ve enaz soğuk yerine yani girişin hemen yanındaki duvara ilişecek. Zavallı tiryakimiz muhtemelen sırtını duvara dayayacak ve yukarıda arkadaşlarının "uleen cegedine bakele,bembeyaz oluvermiş hahahaha" şeklindeki patavatsız ve anlayışsızlıkları arasında, gurur ve onur erozyonuna uğramış olarak koltuğuna oturacak. Hatta bir adım ileri giderek şöyle diyebiliriz: Yasazede vatandaşımız bu durumun öfkesi ve kırgınlığı ile iki dakika sonra kalkıp tekrar sigara içmeye çıkacak ve "go home back" ünlemleriyle, sırf işten atıldığı için evi terkeden eşinin bulunduğu yuvaya doğru paketinin geri kalanını tükete tükete yol alacaktır. Alın size toplumsal kaos. Olmaz demeyin. Burası Türkiye.
Herneyse arkama yaslanıp bir sigara içeceğim.Herkese saygılar.
Old 29-05-2008, 23:12   #19
duyurucu1

Varsayılan kim dinler yasağı

Alıntı:
Yazan tobaccoexper

sigara yasaklarına gelince ben içici değilim ancak sigara yasağının bu kadar kapsamlı olmasına karşıyım en azından içicilerin içebileceği özel odaların olması gerekirdi.birçok insanın sigara içemedği için işinde konsantre olamadığı ve performanslarının düştüğü de gözlemlerim arasında.her içmek istediğinde dışarı çıkamıyorlar.tamam belli bir şekilde bu düzenmeliydi içmeyen insanları koruyacak şekilde ancak içenlerin hakları da biraz korunmalıydı diye düşünüyorum.
saygılar

Sevgili tobaccoexper,

"Sigara uyuşturucu değil" diyorsunuz.Peki hadi bir adım geri attım."Sigara uyuşturucu değil"deim.Ama sigara da diğer maddeler gibi bağımlılık yaratan bir madde.Ben Sigara içen insana "madde bağımlısı" diyorum.Hem de toplumun büyük bir kısmı bu anlamda madde bağımlısı.Hem de bu madde bağımlılığı toplum tarafından onaylanmakta.

Bir hafta on günden bu yaba baroda avukat arkadaşlarımı bulamıyorum.Yoklar.Daha önce oturacak yer bulamadığım baroda avukat arakadaşlarım yok.Üçbeş kişi o köşede,bir küçük grup öbür tarafta..Avukatlar nere gitti?Daha önce baro cam ile ikiye bölünmüştü.Bir tarafta madde bağımlısı avukatlar diğer tarafta madde bağımlısı olmayan avukatlar.Doğuştan bu yana madde bağımlısı olmayanlar ile madde bağımlısı olupta sonradan bu bağımlılıktan kurtulanlanların sayısı her zaman,çok azınlıkta kalmıştır.Ama bize saygı gereği bir bölüm yapıldı.Biz orada oturuyor idik.Ama madde bağımlısı arkadaşlarımız ilede oturuyor idik.Onlar bizim taraf geçtiklerinde ise sigara kullanmıyorlardı.Yine beraberce oturuyor ve konuşuyor idik.Şimdi ise baro boşaldı.Avukatlar buharlaştı.

Devlet insanları uyuşturucuya alışsın istemedi.Ama devlet ama millet ama toplum sigara denen maddeye insanları bağımlı kıldı.Bunun alt yapısını yaptı.Olmadı dışardan ithal etti.Sigara denen bağımlılık yapan mddenin insanlara sunumunu yaptı.Bu işten çok paralar kazanıldı.Halada kazanılıyor.Bu sigara yasağıda öyle kalıcı falan değil.İnsanlar sigara içmezse,yıllardan beri bu alana yapılan yatırım ne olacak?Çöpe mi atılacak?Hayır.İnsanlar sigara içecek.Sigarayı tüketecek ki para kazanılsın.Çark dönsün.İnsanların sağlığını düşünen yok.Sigara içince kalp hastası olacakmış,damar tıkanıklığı olacakmış,beyin kanaması geçirecekmiş bunları düşünen yok.

Bu nedenle bu yasağın uygulama kabiliyeti yok.Toplumdaki egemen olan msigara maddesine bağımlılığı önce giderirsen o zamanda yasak koymaya gerek yok.insanlar kendi özgür iradeleriyle zaten bağımlı olmadıkları için sigara içmezler.

Bu şuna benziyor:Silah fabrikalarını çalıştır.tankı topu üret.Ortadoğudaki yada Afrikadaki birbirine hasım kabilelerin veya grupların eline ver.Ondan sonrada kural koy:Savaşmak yasak.Kim dinler yasağı?

İllegal meselesine gelecek olursak.Sigara üretmek ve dağıtımını yapmak illegal değil.Bu konuda size katılıyorum.Legal olarak üretilen sigara bağımlılık yapıyor.Legal olarak üretilen ve 75 kuruşa satılan bali hem bağımlılık yapıyor ve hem de insanları uyuşturyor.Sonuçta bu maddeler insana zarar veriyor.Yasak koyanlar eğer niyetlerinde samimi iseler önce insan derler.Toplumu bağımlılık yaratan maddelerin bağımlılığından kurtarırlar.Ama bu konuda bir çalışma yok.Yasak koymak suretiyle de esasında insanın sağlığı düşünülmüyor.Reyting yapmak için konan bir yasak bu.Oy toplamaya yönelik bir yasak.

Sevgili tobaccoexper,

Yukarda alıntı yaptığım görüşlerinize de aynen katılıyorum.

Selam ve sevgiyle kalın,madde bağımlısı olmadan kalın.

Not:ayrıca şiirini de çok beğendiğimi ve kopyalayıp aldığımı da belirteyim.
Old 29-05-2008, 23:25   #20
duyurucu1

Varsayılan Bir tane bile sigara içmeyin.

[quote=Av. Ali Özcan] ben de yaklaşık altı ay kadar önce sigarayı bıraktım ve mutluyum."
Sevgili Avukat Ali Özcan,

Yukarda alıntı yaptığım görüşlerinize canu gönülden katılıyorum.Ancak bir şeye dikkatinizi çekeyim.
1)Siz daha önce sigara denen madde bağımlısı idiniz.Bunu kabul edeceksizin.Beyninizin içine kazıyacaksınız.
2)Sizin bu madde bağımlılığınız geçmiş değil.Henüz çok çok yenisiniz.
3)"Ben sigarayı bıraktım,istersem yeniden başlar bırakırım"düşüncesine sakın ha sakın kapılmayın.
4)Ve sakın ha sakın bir tanecik,bir yudumcukta olsa sigara içmeyin.Çünkü;Eğer bir tane içerseniz hemen tekrar madde bağımlısı olursunuz.İkinci madde bağımlısı olduktan sonrada kendinize karşı olan öz güveniniz kaybolur.

Size zorlu mücadelenizde başarılar diliyorum.

Selam ve sevgiyle kal , madde bağımlısı olmadan kal.

Old 29-05-2008, 23:53   #21
Adli Tip

Sizce bu yasanın, tam da devletin sigara fabrikalarını sattığı günlere denk gelmesi bir tesadüf olabilir mi?

Bu fabrikaları satın alan şirket, bu yasanın varlığından bihaber miydi?
Old 29-05-2008, 23:57   #22
duyurucu1

Varsayılan tonlarca sigara,tonlarca kitap yakar mısın?okur musun?

[quote=Admin]
Sevgili Admin,
Mesele sen-ben meselesi değil.Fanatik sporseverler gibi senin takımın benim takımım meselesi de değil.Toplumun sigara içenler-içmeyenler diye sun'i olarak ayrıştırılması ve birbirine hasım yapılması hiç hoş değil.

Ortada bir gerçek var.Bir olgu var.Gerçi henüz bir anket yapılmadı ama nüfusun çok büyük bir kısmı madde bağımlısı.İnsanları bağımlı kılan maddenin de ekonomik alt yapısı var.Ortada tütün tarlaları var,Fabrikalar var,Para var.Üretilen tonlarca sigara var.Eğer yöneticilerimiz gerçekten toplumu madde bağımlılığından kurtarmakta samimi iseler,şov yapmıyorlarsa meselenin bu yönüne baltayı vursunlar.Öyle "asarım! keserim!" demekle bu iş çözülmez.

Bir zamanlar Almanyada 1940 lı yıllarda bir yönetici meydanlarda tonlarca kitap yaktırmıştı.Ama sonuç?Sonuç ortada Almanya şimdi özgürlük alanında başı çekiyor.

Demem o ki bu işler öyle "Yasak hemşerim"mantığıyla çözülmez.

İnsanaları sigaraya alıştırmanın da bir maliyeti var,insanları madde bağımlılığından kurtarmanın da bir maliyeti var.

Selam ve sevgiyle kal.

Old 30-05-2008, 00:09   #23
duyurucu1

Varsayılan Düğün deği bayram değil eniştem beni niye öptü?

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Sizce bu yasanın, tam da devletin sigara fabrikalarını sattığı günlere denk gelmesi bir tesadüf olabilir mi?

Bu fabrikaları satın alan şirket, bu yasanın varlığından bihaber miydi?

Sevgili Avukat Uygar,

Ben de hep düşünüyordum;Düğün değil bayram değil.Eniştem beni niye öptü?

Durduk yerde ortaya bir sigara yasağı konusu attılar.

Şimdi ben satılan sigara fabrikasını alıcı olsam,bu yasakla benim pazarlık gücüm artar mı artmazmı?Ben derim ki"valla hemşerim sizin fabrikanızı alayım ama.Bu kadar para etmez. Bak Ahmedin Mehmedin hatırına alıyorum.Yoksa gider Singapurdaki toplumu bol bol sigara içen toplumun fabrikasını alırım.O fabrika bana daha çok kar getirir.Sizinki ise kar getirmez.Sizin bana teklif ettiğinizin yüzde 32 sine ancak alırım."der.Fabrikayı ucuza aldıktan sonra sigara yasağı da toplum tarafından zamanla uygulanmaz.Bende bol bol sigara üreterek zenginliğime zenginlik katarım.Hem böylece Allahta bana yürü ya kulum demiş olur.İyi seneryo.

Selam ve sevgiyle kalın

Old 30-05-2008, 00:22   #24
BaharB

Sigara yasağını hararetle savunan arkadaşların bir sonraki hedefi, petrol ürünleriyle çalışan araçların yasaklanması olacak herhalde. Çünkü kalabalık şehirlerde, özellikle yoğun trafiğe yakın yerlerde yaşayan insanların egsoz gazlarından etkilenmeleri sigaradan daha az değil. Üstelik egzos gazı daha tehlikeli. Bir de sigarayı yasaklayan devletimizin Kyoto protokolünü henüz imzalamadığını, pek niyetli de olmadığını belirtmek gerekir.

Diğer yönden, sigara yasağına bir özgürlük sorunu olarak bakacak olursak, devletin, halk sağlığını gerekçe göstererek özgürlükleri sınırlandırma yetkisi tabi ki vardır. Ülkemizde sigara alışkanlığının çok tehlikeli boyutlara vardığı, özellikle genç nüfusta sigara alışkanlığının çok üzücü noktalara geldiği bir gerçek.

Bu vesile ile sigarayı nasıl bıraktığımı sizlerle paylaşmak isterim. 2-3 sene öncesiydi sanırım. Ankara Adliyesinde Başsavcı sigara odalarını kapatmış, adliye de sigara içmek yasaklanmıştı. Biz tiryakilerin yaşam alanı daraltılmış, popülasyonumuz tehlike altındaydı. Tabi ki bu yasak sadece koridorlarda, avukatlar ve sıradan vatandaşlar için geçerliydi. Memurlar kalemlerinde, hakim ve savcılar odalarında gayet keyifli tüttürüyorlardı sigaralarını. Çünkü onların sigaraları ve çıkardıkları dumanları eğitimliydi, koridora çıkmıyor, diğer kişilerin ciğerlerine girmeyi reddediyorlardı...Neyse, bir gün yaklaşık iki saat duruşma beklemiş ancak sıra henüz bana gelmemişti ve saat 13'e yaklaşıyordu. Koridorun tenhalığına güvenip, bir köşede sigaramı yaktım. Nikotin tam ayak parmaklarına ulaşmak üzereydi ki yemeğe çıkan Sayın Başsavcım ile göz göze geldik. Bana eliyle işaret ederek sigarayı söndürmemi istedi. Bende kendisini kırmadım tabi. Yanına giderek iki saatir duruşma beklediğimi söylediğimde, "sigara zararlı, fena mı işte, sigara içmemiş oluyorsun, sağlığın düşün" dedi. Bu söz üzerine nutkum tutulmuştu. Böylesine basit bir gerçeği şimdiye kadar algılayamamış olmanın ezikliğiyle huzurundan ayrıldım. O günden beri sigara içmiyorum...
Old 30-05-2008, 08:59   #25
Admin

Sayın duyurucu1,
Alıntı:
Yazan duyurucu1
Sevgili Admin,
Mesele sen-ben meselesi değil.Fanatik sporseverler gibi senin takımın benim takımım meselesi de değil.Toplumun sigara içenler-içmeyenler diye sun'i olarak ayrıştırılması ve birbirine hasım yapılması hiç hoş değil.
Ben sadece olayın birde karşı tarafı olduğunu göstermek için Sayın Yılmaz'ın yazdığı yazıdaki özneyi değiştirdim, o kadar, dolayısıyla bu eleştirinizi lütfen bana yönlendirmeyiniz.

Bu konuyla ilgili tartışmaya girmek gibi bir amacım yok, ama düşündüklerimi kısaca şöyle özetleyebilirim:

* Yeniliklere alışmak zordur ama alışıldıktan sonra da eskiden nasıl böyle bir hayat yaşadığınızı sorgularsınız. Bundan 10-15 yıl önce uçakta da sigara içiliyordu, şehirlerarası otobüste de. Şimdi şehirlerarası otobüste sigara içilmemesini yadırgayan var mı? 10 yıl sonra kapalı alanda sigara içilmemesini de yadırgayan kalmayacak.

* Dünyanın belirli konularda bir gidişi var, öyle ya da böyle buna bir zaman geçersiniz. Ben çocukken arabada hep ön koltukta otururdum, sonra kanun çıktı yasaklandı, ne kadar içerlediğimi hatırlıyorum. Ama şimdi kendi çocuğumu kanun olmasa bile ön koltukta oturtmam. Türkiye'de ilk emniyet kemeri takma zorunluluğu geldiğinde, çıkan isyanı hatırlayınız. Kemer bizi sıkıyor, psikolojimi bozuyor söylemleri hala kulağımda. İngiltere'de arka koltukta da kemer takma zorunluluğu var. Bir süre sonra biz de modern dünyaya uyacağız ve buna geçeceğiz, o zaman da benzer söylemler olacak. Ama nasıl ki şimdi ön koltukta kemer takılmasını kimse yadırgamıyorsa, arka koltukta takma zorunluluğu geldikten 10 yıl sonra da onu kimse yadırgamayacak.

* Üyemiz Sayın Persona'nın İngiltere'de bar ve publarda insanların sigara yasağına nasıl uyduğunu anlattığı bir yazısı var THS'de. Avrupanın her yerinde bu yasak var, bizde olmaması için sebep neydi? Biz sigaranın pasif içicilere "yararlı" olduğuna dair ABD ve Avrupalıların bilmediği özel bir bilgiye mi sahibiz?

* THS'nin en güzel tarafı arşiv özelliği olmasıdır. 10 yıl sonra bu konuya katılan herkes burada olursa göreceksiniz ki, hukuk fakültesine yeni girmiş bir genç bu konuyu arşivden bulacak ve "aaa siz eskiden kapalı alanlarda sigara mı içiyordunuz, nasıl böyle bir şey olabilir ki" diyecek. Dolayısıyla olay sadece bir zaman ve alışma sorunu.

Ben sigara tiryakilerinin bu yasal düzenleme ile sıkıntıya girmesini ve duygusal tepkilerini anlayabiliyorum. Ancak günlük duygusal tepkiler aklın yolunu ve dünyanın gidişini değiştirmiyor ve zamanla da yatışıyor ve doğrular kavranabiliyor. Bu açıdan bu konu içinde "içini dökmek" isteyen tüm sigara tiryakilerine sevgilerimi yolluyor ve sizinle hala istekli olursanız birkaç sene sonra bu konuyu tekrar konuşalım diyorum.

Bu süre içinde beni bu konuda müdahil yapmazsanız sevinirim, zira kum torbası kostümü giymek istemiyorum.
Old 30-05-2008, 09:28   #26
Adli Tip

Sayın Admin'in düşüncelerinin biz tiryakiler için şöyle de bir izdüşümü var:

Herkes için geçerli midir bilemeyiyom ama, benin ve benim tanıdğım bir çok kişi için böyledir; örneğin otobüsün içindeyken canınız sigara istemez. Sinema izlerken eliniz sigaraya gitmez. Ama buralardan çıkar çıkmaz da sigara yakarız.
Bu hem içerideki temiz havayla ilgilidir, hem de şartlanmayla ilgili. Otobüsün bir sonraki molasına kadar sigara içemeyeceğimizi bildiğimizden, canımızda molaya kadar sigara istemez.

İlerleyen süreçte, bu yasağın tiryakileri de şimdiki kadar çok etkilemeyeceğini düşünüyorum bu sebeple.
Old 30-05-2008, 11:01   #27
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Yasak Savunucuları,

Düşüncelerinizi tamamen "sağlıklı" buluyorum.Aklen sağlıklı, zira sigara tiryakilerinin kendilerine zarar veren bir objeyi kullanma özgürlüklerini ölesiye savunmaları, subjektif hüsnüniyetin meşhur "olağan" ve "olması gereken sağduyuya ve öngörüye sahip" kişisinin de bakış açısıyla, tabirimi hoş görün, biraz marazi bir durum arzediyor.

Zira sigara aslen lanetlenmesi gereken bir şey ve insanın özgür iradesini duygusal ve fiziki bağımlılıktan mütevellit bir kıskaca alıyor, eksikliği halinde yoksunluk sendromlarıyla bünyeleri yine en olmadık biçimlerde sıkıntılara sokuyor, varlığının ölümcül zararları ise zaten hergün türlü hastalıklara çare bulduğu iddiasıyla ortaya çıkan ve birazdan sözügeçecek olan ülkelerin fonlarıyla desteklenen fenni çevrelerce maruf vakıa haline getirilmiş durumda.Zaten,tütünü 3. dünyadan ithal edip, bir güzel işleyip, türlü reklamcılık oyunlarıyla ve "bakın tüketirseniz siz de kovboy olabilirsiniz" gibisinden bilinçaltını muhatap alan abuk sloganlarla ve süslü paketlerde yine 3. dünyaya fahiş karlarla satan muasır medeniyetlerde dahi sigara "devlet" eliyle neredeyse yasaklanmış durumda ; İçicilere, çağdaş ülkelerin sağduyu sahibi olağan yurttaşlarının yine kendilerine pek yabancı olmayan bir tavırla "2. sınıf insan" muamelesi yapmalarının üzerinden on yıllar geçmiş durumda..

Amma velakin Sayın duyurucu1'in ve Sayın Işıl Yılmaz'ın ve benzer şekilde düşündüğünü hissettiğim bir çok insanın da, devlet kaynaklı ve kraldan çok kralcı bu tavırda aklına yatmayan ve tabiri caizse iç gıcıklayıcı bir şeyler var.Deniliyor ki, "yasaklara alışırsınız". Elbette, insan yasaklara alışır, netice itibariyle kendini varolana ve sosyal çevreye adapte edebilen bir varlık olan insan ve onların oluşturduğu toplum yasaklara pek çabuk alışabiliyor.Özellikle dayatmacı ve totaliter devletlerce yönetildiğini gözlemlediğimiz ülkelerde yasaklama ve yasaklara alışma durumu neredeyse meşruiyetini yine muhataplarından alır bir şekilde garip bir sosyal kabullenme halini almış durumda.Birey bilincinden yoksun olan bu insan, yönetenini seçme imtiyazına sahip olduğu halde hala yönetenin kendisinden kaynaklandığı bilincini idrak edememiş halde, meşruiyetin ve hakimiyetin yine kendisinde olduğunu kitaplarda ve duvarlarda yazan bir efsane olarak algılamakta.Ve işte bu insan yasaklara çok çabuk alışıyor. Devlet kendisi için en iyisini düşünür, bunun bilincinde.O halde memursa zamanında kendisine verilen hakkı unutup grev yapmamaya alışıyor; işçiyse asgari ücretin yaşam standardını belirleyen niceliğine alışıyor; fikir sahibiyse fikir sahibi olmamaya alışıyor, netice itibariyle alışmaya alışıyor..!Bu nedenle, yasaklar devletten geldiği zaman çok kolay alışılabiliyor.Yasağın "ratio legisi", örneğin "halk sağlığı, selameti, esenliği..vb" gibi ne olursa olsun ve devlet vatandaşı için en iyisini düşündüğü için merakınız olmasın tütün yasağına da alışacağız. Halk, sağlığını korumak için damoklesin kılıcını üzerinde hissetmek zorunda.Ama, ben bir sigara tiryakisi olduğum halde aslen iyiniyetli bir girişim olduğu düşündüğüm bu tütün yasağının ciddiyetini de sorgulamak istiyorum.Bahsi geçen çağdaş devletlerde halk ve birey sağlığı güvence altına alınmış halde, yurttaşın sağlığı konusunda söke söke aldığı hakları var. Ama ben otobusümde sigara içmediğim için sağlıklı olduğumu düşünürken, yollarda trafik terörüne kurban gitmeyeceğimin ne kadar garantisi var, sağlık hizmetini hangi kalitede alıyorum, doktor açığı ne zaman kapatılacak?

Parası olmadığı için hastane hastane dolaşan ve belki de acil müdahale eksikliği yüzünden hayatını kaybeden yurttaşın sigara içmediği ve pasif içici de olmadığı için uzun yaşadığı düşüncesine ise alışmak istemiyorum!!!

Sevgi ve saygılar
Old 30-05-2008, 12:12   #28
duyurucu1

Alıntı:
Yazan Admin

Bu süre içinde beni bu konuda müdahil yapmazsanız sevinirim, zira kum torbası kostümü giymek istemiyorum.

Gereği Düşünüldü;
1)Sevgili Admin'in tartışmalardan vareste tutulmasına karar verildi.

Tartışmaya devam edildi.

Old 02-06-2008, 15:04   #29
supernatural

Neşeli

Alıntı:
"Sigara uyuşturucu değil" diyorsunuz.Peki hadi bir adım geri attım."Sigara uyuşturucu değil"deim.Ama sigara da diğer maddeler gibi bağımlılık yaratan bir madde.Ben Sigara içen insana "madde bağımlısı" diyorum.Hem de toplumun büyük bir kısmı bu anlamda madde bağımlısı.Hem de bu madde bağımlılığı toplum tarafından onaylanmakta.
Alıntı:

sayın duyurucu1
tekrar beyan etmek istiyorum ki sigara uyuşturucu değildir ama bağımlık yapan bir maddedir.böyle düşünmemin nedenini daha önce yazmıştım tekrar yazma gereği hissettim.sigara uyuşturucu değildir çünkü uyuşturucu tarzı maddeler kullandığınızda(isimlerini zikretmek istemediğimden yazmadım hangi maddler olduğunu) insan o an tamamen bilincini kaybediyor ve yaptığı hiçbirşeyi hatırlamıyor.doğru mudur? sigara eğer ki uyuşturucu olsaydı içtikten sonra insanın belli bir süre kendini bilmeyecek hale gelmesi gerekir.ama dediğiniz gibi bağımlılık yapar mı ?tabiki evet.

Alıntı:
Bu şuna benziyor:Silah fabrikalarını çalıştır.tankı topu üret.Ortadoğudaki yada Afrikadaki birbirine hasım kabilelerin veya grupların eline ver.Ondan sonrada kural koy:Savaşmak yasak.Kim dinler yasağı?

Ama size zorla savaşın da demiyor öyle değil mi?

Alıntı:
Devlet insanları uyuşturucuya alışsın istemedi.Ama devlet ama millet ama toplum sigara denen maddeye insanları bağımlı kıldı.Bunun alt yapısını yaptı.Olmadı dışardan ithal etti.Sigara denen bağımlılık yapan mddenin insanlara sunumunu yaptı.Bu işten çok paralar kazanıldı.Halada kazanılıyor.Bu sigara yasağıda öyle kalıcı falan değil.İnsanlar sigara içmezse,yıllardan beri bu alana yapılan yatırım ne olacak?Çöpe mi atılacak?Hayır.İnsanlar sigara içecek.Sigarayı tüketecek ki para kazanılsın.Çark dönsün.İnsanların sağlığını düşünen yok.Sigara içince kalp hastası olacakmış,damar tıkanıklığı olacakmış,beyin kanaması geçirecekmiş bunları düşünen yok.

Alıntı:
Devlet insanları uyuşturucuya alışsın istemedi.Ama devlet ama millet ama toplum sigara denen maddeye insanları bağımlı kıldı.

Açıkçası şu cümlenizi anlamadım mademki alışsın istemedi ama neden bağımlı kıldı.evet devlet bir zamanlar sigara üretti bunun sebebi ise sonuçta olan talebi karşılamaktı ama kalkıpta kimse bunu içmezken sigarayı üretip satsaydı belkide dediğinizde haklısınız diyebilirdim.devlet sigara üretmeden önce insanlar bunu kendi imkanlarıyla sarıp içiyorlardı.

Alıntı:
İllegal meselesine gelecek olursak.Sigara üretmek ve dağıtımını yapmak illegal değil.Bu konuda size katılıyorum.Legal olarak üretilen sigara bağımlılık yapıyor.Legal olarak üretilen ve 75 kuruşa satılan bali hem bağımlılık yapıyor ve hem de insanları uyuşturyor.Sonuçta bu maddeler insana zarar veriyor.Yasak koyanlar eğer niyetlerinde samimi iseler önce insan derler.Toplumu bağımlılık yaratan maddelerin bağımlılığından kurtarırlar.Ama bu konuda bir çalışma yok.Yasak koymak suretiyle de esasında insanın sağlığı düşünülmüyor.Reyting yapmak için konan bir yasak bu.Oy toplamaya yönelik bir yasak.

Sonuçta insanlar bunun bağımlılık yaptığını bile bile içiyorsa siz neden bağımlısınız diyemezsiniz(legal olduğu için).İçen insan bu kadar zararı olduğunu görüpte içiyorsa hala koyulacak yasakta ne kadar etkili olur bilinmez.tabiki gönlümüz sigara içilmemesinden yana ancak ağır yasaklar koyularak bir tarafın hakkı korunurken diğer tarafın hakkı da bir nebze korunmalıydı diye düşünüyorum.en azından tiryakilerin sigara içeceği bölümler kaldırılmamalıydı.

Alıntı:
Not:ayrıca şiirini de çok beğendiğimi ve kopyalayıp aldığımı da belirteyim.

Sayın duyurucu1
Çok sevindim şiir nazım hikmet’in bilginize.....

saygılar
Old 25-06-2008, 11:24   #30
Av.Dilara Özbey

Baromuzda bu yasak uygulanmaya başlamadan önce avukatlar odası camekanla ikiye bölünmek suretiyle sigara içilen ve içilmeyen bölüm olarak ayrılmıştı. İçilebilen kısım daracık, içici sayısı çoktu.Körler sağırlar birbirini ağırlar tadında herkes birbirine oturmak için yer ikram ederek balık istifi koumda içiyorduk sigaralarımızı. Hiç birimiz oraya girmeyecek kadar şikayetçi değildik yer darlığından.Tam da seçim dönemiydi. Önemli kritikler, mavra tespitler yapılıyor, çok eğleniyorduk. Sigara içilmeyen bölümdekiler bizi camın öbür tarafından merakla izliyor, ciddi tartışmaları da, kahkahaların nedenini de anlayabilmek için sessiz durup duyabilmeye çalışıyorlardı. Önce kapı açık bırakıldı biraz biraz. Oda havalansın diye açıldığını düşündük. Sonra baktık ki, kapının açıklığından istifade, içmeyen abi -ablalarımız kapı aralığında ayakta durarak sohbete katılmaya başladılar. E onlar ayaktayken oturmayı biz kendimize yakıştıramadık, buyur ettik. Hazır bekliyorlarmış gibi odaya yerleştirler . Kısa zaman sonra içmeyen abi-ablalarımızın öncülüğünde başlatılan imza kampanyasıyla aradaki bölme kaldırıldı. Sebep? Muhabbet bölünüyor!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi