Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Eskişehir'de avukatlık yapmak: staj konusunda kararsızlık yaşıyorum

Yanıt
Old 08-10-2012, 12:40   #1
zeynep altındaş

Varsayılan Eskişehir'de avukatlık yapmak: staj konusunda kararsızlık yaşıyorum

öncelikle herkese iyi günler. sürekli takip ettiğim bu siteye, mezun olur olmaz üye de oldum. Lisans eğitimimi Dokuz Eylül'de tamamladım. Ailem Eskişehir'de yaşıyor. Burada azımsanmayacak kadar çevremiz var ve ben şehir olarak burayı çok seviyorum. Ama Eskişehir küçük bir şehir. İmkanları kısıtlı. Büyük avukatlık büroları yok. Gerçi İzmir'de de büyük bürolar yok ama iş yoğunluğu daha fazla. Okul hayatım boyunca hiç çalışmadım. Nasılsa bitirince senelerce çalışmak zorundayım diye düşünüp eğlenceli bir üniversite hayatı geçirdim. Şimdi karar verme zamanım ve karar veremiyorum. Orada mı kalsam yoksa ailemin yanına mı dönsem kararsızlığındayım. Eskişehir'de avukatlık yapanlar acaba buradaki durum hakkında bilgi verebilir mi? İzmir'de avukatlık yapanlar da ufak bir bilgilendirme de bulunsa çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-10-2012, 14:01   #2
AV. Özlem G.

öncelikle okulu bitirmiş olduğunuz için tebrik ediyor ve aramıza hoş geldiniz diyorum. Size İzmir ya da Eskişehir hakkında bilgi veremem ancak sizinkine benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştım. Şu anda stajımın ikinci 6 aylık bölümündeyim. Staja başlamadan önce ben de İzmir mi Bursa mı yoksa memleketim Manisa mı diye çok düşündüm araştırma yaptım. İzmir'de piyasanın çok iyi olmadığını duymuştum. Çok fazla avukatla konuştum.Dava çeşitliliği açısından büyük şehirlerde staj yapmanın daha iyi olacağını, büyük yerlerde staj yapıp alışılınca küçük yerlerde avukatlık yapmanın daha kolay olduğunu, küçük yerde alıştıktan sonra büyük yerlerde çok zorluk çekildiğini söylediler. Bütün bunların üzerine ben de Bursa'da yapmayı seçtim. Sana da bol şanslar diliyorum. Kendin için en doğrusunu seçersin umarım.
Old 06-11-2012, 00:48   #3
oeroglu

her iki tercihinde artıları ve eksileri vardır, sonuçta eğer tercihinizin ileride yanlış olduğunu düşünürseniz, sadece bir kaç dilekçe, ekstra bir aidat ücreti ve duhuliye parasını ödeyerek başka bir baroya naklolabilir, yeni sicil umaranız ve kimliğinizle mesleğinize devam edebilirsiniz...

stajınızı izmirde/eskişehirde tamamlayıp, ruhsatınıza eskişehirde/izmirde başvurabilirsiniz... bu işlem ruhsatınızı sadece 1 gün, en fazla 1 hafta geciktirir.

stajı bir ilde tamamladığınızda, avukatlık mesleğine başka ilde devam etmek istiyorsanız, sadece stajı tamamladığınız baronun bağlı bulunduğu vergi dairesine 35 40 tl damga vergisi yatırıp, stajı tamamladığınız bürodan "STAJ BİTİM BELGESİ" alabilir, ve diğer ertesi gün, ikametgahınızı mesleğinizi yapmak istediğiniz baroya aldırarak , sanki stajı o baroda yapmış gibi, oradan da başvurabilirsiniz...
Old 20-12-2012, 11:11   #4
Fiona

Eminim ki çoktan kararınızı vermiş, stajınızı başlatmışsınızdır. Ama ben Eskişehir'de staj yapan birisi olarak, iyi bir avukat bulduğunuz takdirde, çok faydalı bir staj geçirebileceğinizi düşünüyorum. Tecrübeli ve İzmir'de de görev yapan bir üstadım, İzmir'de hem avukat sayısının fazla olduğunu hem de ücretlerin düşük olduğunu söylemişti. Bunları duymadan önce ben de ilk başlarda İzmir'e stajımı aldırmayı düşünüyordum. Fakat şuan oldukça memnunum. Küçük bir baro, herkes birbirini tanıyor ve staj esnasında araya karışmıyorsunuz. Staj dersleri oldukça faydalı geçiyor. Hele ki adliye stajınızda (ağır ceza hariç) o mahkemedeki tek stajyer siz oluyorsunuz ve duruşmalardan çok şey öğreniyorsunuz. Staj bitince de tek başınıza büro açma cesareti gösterebileceğiniz bir yerdir Eskişehir. Serbest avukatlık düşünüyorsanız tabii. Eğer İzmir'de umduğunuzu bulamazsanız Eskişehir'i tekrar gözden geçirin derim ben.
İyi şanslar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi