Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davanın genişletilmesi yasağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2007, 15:28   #1
me_as

Varsayılan Davanın genişletilmesi yasağı

Açılan boşanma davasında dava dilekçesinde nafaka ve tazminat talebi yoktur. Bunları ilk duruşmada talep edebilirmi acaba?
Boşanma davalarında her ne kadar kendiliğinden araştırma ilkesi uygulansa da böyle bir talep davanın genişletilmesi yasağı kapsamına girmektedir ve davalının muvafaakati olmadan kabul edilemez diye düşünüyorum. Ancak tedbir nafakası açısından talep olmasa dahi geçici bir önlem olduğundan hakim resen tedbir nafakasına hükmedebilir.
Old 04-12-2007, 15:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın meslektaşım, boşanma davalarında maddi ve manevi tazminat hüküm verilene kadar talep edilebilir.Bu iddianın genişletilmesine girmez.Aynı şekilde nafaka da.

Konu ile ilgili çokça yargıtay kararı da mevcut.

Saygılarımla.
Old 04-12-2007, 15:52   #3
me_as

bir kaç tane yargıtay kararı ekleyebilirmisiniz? ya da numaralarını verirseniz ben de bakabilirim. ben araştırdım ama bu şekilde gözüme ilişmedi, tam tersini buldum.
Old 04-12-2007, 15:57   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Yargıtay 2.h.d. 16.11.1998 1998/10394e.1998/12271k.
Yargıtay 2.h.d. 16.11.1998 1998/10633e.1998/12250k.

Aynı gün düşünmüşler.

Yargıtay 2.h.d. 03.05.2001 2001/5519e.2001/6977k.(Yoksulluk nafakası istem zamanı)

Saygılarımla.
Old 04-12-2007, 16:00   #5
ayse1728

boşanma davalarında tazminat taleplerini istediğiniz duruşmada talep edebilirsiniz hatta dava sonunda ayrı bir dava dahi açabilirsiniz. dedğiniz gibi tedbir nafakası geçici bir önlem olduğu için hakim resen hükmeder.
Old 04-12-2007, 16:02   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Açılan boşanma davası dilekçesinde, feragat anlamına gelebilecek bir ifade yok ise, hükme kadar istenilebilir.

Feragat var ise istenmez,aksi halde hakları saklı tutmaya da gerek yok.

Saygılarımla.
Old 04-12-2007, 16:08   #7
Defi-Def

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/1141
K. 2004/2298
T. 26.2.2004

• BOŞANMANIN EKİ NİTELİĞİNDEKİ TAZMİNAT VE NAFAKA TALEPLERİ ( Duruşmaları Takip Etmeyen Eşin Bu Taleplerden Vazgeçmiş Sayılamayacağı )

• TAZMİNAT VE NAFAKA TALEPLERİ ( Boşanmanın Eki Niteliiğindeki - Duruşmaları Takip Etmeyen Eşin Bu Taleplerden Vazgeçmiş Sayılamayacağı )

• DURUŞMALARI TAKİP ETMEYEN EŞ ( Boşanmanın Eki Niteliğindeki Tazminat ve Nafaka Taleplerinden Vazgeçmiş Sayılmasına Karar Verilemeyeceği )

• YOKSULLUK NAFAKASI VE TAZMİNAT TALEBİ ( Boşanma Davasının Eki Olduğundan Davanın Her Aşamasında İleri Sürülebilmesi - Duruşmaları Takip Etmeyen Eşin Bu Taleplerinden Vazgeçmiş Sayılamayacağı )

4721/m.174,175

ÖZET avalının maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası istemleri boşanmanın eki niteliğindedir. Yargılama aşamasında boşanma ile ilgili hüküm kesinleşinceye kadar yazılı ve sözlü olarak her zaman istenebilir. Ayrıca harca da tabi değildir. Oturumların takip edilmemesi bunlardan vazgeçme anlamına gelmez. Bu istemlerle ilgili olumlu olumsuz bir karar verilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle davalı vekilinin son oturuma katılmamış bulunmasına göre davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.

2-Davalının maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası istemleri boşanmanın eki niteliğindedir. Yargılama aşamasında boşanma ile ilgili hüküm kesinleşinceye kadar yazılı ve sözlü olarak her zaman istenebilir. Ayrıca harca da tabi değildir. Oturumların takip edilmemesi bunlardan vazgeçme anlamına gelmez. Bu istemlerle ilgili olumlu olumsuz bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Hükmün 2. bentte gösterilen nedenlerle BOZULMASINA, temyize konu diğer hususların 1. bentte gösterilen nedenle ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 26.02.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Bu konuda arama butonuna boşanma, taminat yazarak arama yaparsanız sitede tartışılmış bir çok konuya ve de ayrıca yargıtay kararlarına ulaşabilirsiniz. işinize yarayacak bir çok açıklama ve karar bulma şansınız var.
kolaylıklar diliyorum.
Saygılarımla..
Old 04-12-2007, 16:24   #8
me_as

herkese teşekkür ederim. ben araştırmamı yanlış yerden yapmışım ondan bulamadım sanırım. çok teşekkürler.
Old 05-12-2007, 11:20   #9
ali ekmekçi

mal paylaşımına ilşkin talepler dahi her aşamada davada ilerei sürülebilir...Bizzat Yargıtay 2.HD.üyesinin seminerinde aldığım not....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi