Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şizofren babaya vasi olup anneden boşanmaya vekalet edebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-09-2009, 11:55   #1
Konuk-Çocukluktan nasibini alamamış

Varsayılan Şizofren babaya vasi olup anneden boşanmaya vekalet edebilir mi?

Merhaba;
Babam yıllardır şizofren ve tedaviyi reddeiyor. Artık onunla yaşamak çekilmez hale geldi annem için. Aile diye bişey zaten yılardır ortada yok. Sözlü olarak devam eden şiddeti geçmiş yıllarda dayak olaylarıylada damgalanmıştı. Artık büyük küçük yakın tanımadan her an birilerine sövüp bağırıp oturuyor evde ve anneminde dışarıda bir hayatı olmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Akrabalarla ve hatta kendi annesi baabsına bile demediği şey kalmıyor.Anneminde benimde ruhsal olarak durmumuz çok kötü. Her gün böyle bir insanla ilgilenmek kolay bir durum değil. Yıllardır anneme boşanmasını öğütledim durdum ama şimdi öğrendim ki biri vekalet etmedikçe babama dava açamıyor muş . onun yerine ben vekalet edip bu davanın sonuçlanmasını sağlayabilirmiyim. Benim babam olduğu için mecburen her şekilde benim bağllantım onunla sürecek ve onu takip edeceğim zaten. 30 yaşında işi gücü olan bir insanım allaha şükür. Onun parasını istemyorum ama akrabalar tarafından kullanılmaması için benim nezaretimde yaşamına devam etmesini ve annemden boaşnmasını sağlayabilirmiyim ? Teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.
Old 30-09-2009, 12:44   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk-Çocukluktan nasibini alamamış
Merhaba;
Babam yıllardır şizofren ve tedaviyi reddeiyor. Artık onunla yaşamak çekilmez hale geldi annem için. Aile diye bişey zaten yılardır ortada yok. Sözlü olarak devam eden şiddeti geçmiş yıllarda dayak olaylarıylada damgalanmıştı. Artık büyük küçük yakın tanımadan her an birilerine sövüp bağırıp oturuyor evde ve anneminde dışarıda bir hayatı olmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Akrabalarla ve hatta kendi annesi baabsına bile demediği şey kalmıyor.Anneminde benimde ruhsal olarak durmumuz çok kötü. Her gün böyle bir insanla ilgilenmek kolay bir durum değil. Yıllardır anneme boşanmasını öğütledim durdum ama şimdi öğrendim ki biri vekalet etmedikçe babama dava açamıyor muş . onun yerine ben vekalet edip bu davanın sonuçlanmasını sağlayabilirmiyim. Benim babam olduğu için mecburen her şekilde benim bağllantım onunla sürecek ve onu takip edeceğim zaten. 30 yaşında işi gücü olan bir insanım allaha şükür. Onun parasını istemyorum ama akrabalar tarafından kullanılmaması için benim nezaretimde yaşamına devam etmesini ve annemden boaşnmasını sağlayabilirmiyim ? Teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.

Sayın katılımcı;

Türk Medeni Kanunu’nun uyarınca eşlerden birinin akıl hastalığı sebebi ile ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse ve hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilirse bu durumda eş boşanma davası açabilir. Özel boşanma sebebi olarak tüm akıl hastalıkları değil, sadece iyileşmesi olanaksız şizofreni, paranoya gibi akıl hastalıkları kabul edilmektedir. Akıl hastalığı sebebi ile hayatın çekilmez hale geldiğini ispatlama yükünü davacı taraf taşır. Anneniz babanıza karşı açacağı boşanma davasında bu hususları her türlü delil ile ispatlayabilir.Babanızın rahatsızlığı ile ilgili olarak mahkeme de bir sağlık kuruluşundan uzman bilirkişi raporu aldıracaktır.Öncelikle babanızın rahatsızlığının tıbben ne olduğunun tespiti gerekecektir.

Anneniz açacağı boşanma davasında muhakkak bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmalırdır.Ekonomik durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ilin Baro adli yardım bürosundan ücretsiz avukat desteğini talep ediniz.
Old 30-09-2009, 13:01   #3
üye8180

Sayın konuk, değerli meslektaşımın cevabına aynen katılmakla, ekleme yapmak gerekirse:

Şiddet uygulayan aile bireyi babanız hakkında, siz veya anneniz, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmelik hükümlerine dayanarak, en yakın aile mahkemesine başvurarak, harç, masraf ödemeksizin ve duruşma yapılmaksızın dosya üzerinden verilecek karar ile, koruma kararı talep edebilirsiniz.

Madde 6 - (1) Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hakimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen ikinci fıkrada sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya olayın özelliğine göre uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir.
(2) Bu tedbirler kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmamasını,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmamasını,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesini,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesini,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesini,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmamasını,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurmasını,
içerir.

Görüldüğü gibi, hastaneye başvurup tedavi olmasını, mahkeme kararı ile sağlayabilirsiniz. Tedbire uymama, görevli ve yetkili Sulh Ceza Mahkemesinde hapis cezası talepli yargılanmayı gerektirir.

Madde 14 - (1) Hakim tarafından hükmedilecek tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez. Bu süre tedbir kararı verilebilecek yeni bir durumun meydana gelmesi halinde hakim tarafından yeniden tedbir kararı verilmesine engel değildir.
(2) Verilen kararda, hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği konusunda şiddet uygulayan eşe veya diğer aile bireyine ihtarda bulunulur.
(3) Koruma kararlarının duruşma yapılmaksızın dosya üzerinden, işin niteliği gereği en kısa sürede verilmesi esastır. Hakim tarafından gerekli görülmesi durumunda taraflar dinlenebilir.
Old 30-09-2009, 13:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bir ek de ben yapmak istiyorum.

Babanızın şizofren sorunu olup olmadığı ,kendisine vasi tayini gerekip gerekmediği ,iyileşip iyileşemeyeceği,bu durumun birlikte yaşamayı çekilmez hale getirip getirmediği konularının mahkemece tartışılması gerekmektedir.

Eğer akıl hastalığı sebebine dayalı boşanma talep edilecek ise babanızın uzun süedir akıl sağlığının yerinde olmadığı ve tedavisinin de mümkün olmadığının kanıtlanması gerekir.

Dava ve taraf ehliyeti kamu düzeni ile ilgili olup mahkemelerce re'sen ( doğrudan ) gözönünde tutulur. Bu durumda mahkemece yapılacak iş öncelikle davalının vesayet altına alınmasının gerekip gerekmediği konusunda görevli Sulh Hukuk Mahkemesine yazı yazmak, bu hususu bir ön mesele olarak kabul etmek ve sonucuna kadar yargılamayı bekletmeden ibarettir.

Davanın bundan sonraki aşamasında Sulh Hukuk Mahkemesince vasi tayinine ilişkin olarak olumlu ya da olumsuz verilen kararın kesinleşmesi beklenmelidir.Bu karara göre yargılama sonuçlandırılıacaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi tıbbi bilgilerin bir uzman aracılığı ile incelenmesi,bu değerlendirmenin sonucuna göre akıl hastalığına bağlı boşanma mı,yoksa evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine bağlı boşanma mı talep etmenin en doğru olacağına ilişkin karar verilmesi gerekir.

Tüm bu aşamalarda bir avukatın yardımından yararlanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 01-10-2009, 08:33   #5
Konuk

Babam zaten rapora sahip ve malülen emekli oldu bu sebeple. Bunu kanıtlamak kolay ama .Mahkeme Vasi gerekli der ve bunun içinde babamın akrabalarından birni seçer ise onlar babama bakmak zorunda kalmaktan korktukları için annemden boşanmasını onaylamayacaktırlar. bu sebeple bben vasi atanabilir miyim ? Teşekkürler.
Old 01-10-2009, 09:47   #6
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
Babam zaten rapora sahip ve malülen emekli oldu bu sebeple. Bunu kanıtlamak kolay ama .Mahkeme Vasi gerekli der ve bunun içinde babamın akrabalarından birni seçer ise onlar babama bakmak zorunda kalmaktan korktukları için annemden boşanmasını onaylamayacaktırlar. bu sebeple bben vasi atanabilir miyim ? Teşekkürler.
Sn.Katılımcı;
Vasinin atanma şekline ilişkin yasal düzenleme şöyledir:

II. EŞİN VE HISIMLARIN ÖNCELİĞİ
Madde 414 - Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.
III. İLGİLİLERİN İSTEĞİ
Madde 415 - Haklı sebepler engel olmadıkça, vasiliğe, vesayet altına alınacak kişinin ya da ana veya babasının gösterdiği kimse atanır.

Siz de mahkemeye başvurarak babanıza vasi olarak atanmak istediğinizi bildirirseniz mahkeme talebinizi değerlendirecek ve bu konuda kimi vasi atayacağına karar verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi