Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kaldırımların İşgali - Belediyenin Görevleri

Old 01-12-2004, 12:04   #1
TERAZİ

Soru Kaldırımların İşgali - Belediyenin Görevleri

Uzun süredir rahatsızlığını duyduğum bir konu var. Hepiniz rastlamışsınızdır örneklerine : Cadde üzerinde ya da kaldırımlarda olmaması gereken unsurlar (?). Örneğin : Bir dükkan önü , restoran önü v.s. ve asfalt üzerinde bir saksı , ahşap bir engel , içine çimento dökülmüş paslı teneke , plastik külahlar , metal ayaklıklar gibi donanımlarla ( otopark mafyası zihniyetiyle ! ) sahiplenilmiş ; ya da kaldırım üzerinde araçların park etmesini engellemek için ( özel kişi ya da resmi kuruluşlarca ) yapılmış , ancak yayaların rahat yürümesini engelleyici hatta kaza ve yaralanmalara neden olabilecek unsurlar.

Bunlar gizli değil , alenen ortada. Buralar kamu kullanımına ( usulüne uygun kullanmak üzere , yağmalanmak üzere değil ! ) tahsis edilmiş alanlar...ve Trafik Polisi ya da Belediyelerde "TIK" yok. Herkes bildiğini okuyor.

Gördüğüm bu tür aykırılıkları Alo 154 'e ve ilgili İlçe Belediyelerine iletmeme rağmen hiçbir başvurumda sonuç alamadım. Başvurularımla ilgileniliyormuş gibi yapılıyor , "haklısınız" deniliyor , ancak hiçbirine müdahale edilmiyor. Bazen "müdahale ettik ve kaldırttık" şeklinde geri dönüş oluyor , ancak bakıyorum herşey aynen yerinde duruyor.

Ben bundan şu muhtemel sonuçları çıkarıyorum :

1- Denetim görevi yerine getirilmiyor .
2- Vurdumduymazlık .
3- Rüşvet alınıyor , göz yumuluyor .
4- Tanıdık bildik diye göz yumuluyor .
5- Artık bu olaylar çığırından çıkmış , müdahale imkansız.
6- Vatandaş kendi kavgasını yapsın , birbirine düşsün zihniyeti.
7- Ben yanlış biliyor ve düşünüyorum , memlekette demokrasi ve
sonsuz özgürlük var; kapısının önündeki kaldırım ve asfalt
herkesin kendi etki-yetki alanıdır.

Bu konudaki görüşlerinizi almak beni memnun edecektir.

Saygılarımla.
Old 01-12-2004, 15:41   #2
ciril

sn terazi
belediye onlardan işgaliye alıyor bu nedenle kimse dokunmuyor
Old 01-12-2004, 17:00   #3
TERAZİ

Sayın ciril ,

Yani bu durumda , bizlerden toplanan vergilerle bizlerin kullanımı için yapılan kaldırımlar , caddeler ve sokaklar işgaliye ödeyene tahsis ediliyor. Hani ödediğimiz vergiler bizlere yol , su ve elektrik olarak geri dönecekti ?

Saygılarımla.
Old 01-12-2004, 17:42   #4
ciril

gidip dönmeyen okadar çok şey varki forum alanında suç teşkil edecek sözler söyletmeyin lütfen kaldırımlar sizin vergilerinizle yapılıyor ama halka açık ve devletin malı ve tasarrufta bulunuyor !
Old 30-01-2007, 14:25   #5
Aziz Kurtuluş

Varsayılan güzel bir konu

Forum sahibini tebrik ediyorum, böylesine hepimizi magdur eden bir konuda forum açmış olduğu için

Genelde küçük ve orta ölçekli esnaflarımızın başvurduğu bir yöntem olup, yayaların istifadesine sunulmuş olan kaldırımlarda, işyerlerinde satışını yaptıkları mal ve hizmetlerle ilkili ürünlerini, hatta çok daha dikkatli olunması gereken, gıda ürünlerini dahi, açıkta bulunduanlarla ilgili

maaalesef belediye başkanları oy kaygısı ile, zabıta departmanlarıda maalesef, avanta ve rüşvet elde edebilmek için göz yummaktadırlar.

İşgaliye alındığına inanmıyorum, özellikle yiyecek ve içecek ürünleri kesinlikle hijyen ve uygun ortamlarda korunması gerektiğinden dolayı bunların dükkan dışında bulundurulması hıfsısıhha ve gıda tüzüğüne aykırı durum teşkil ettiğinden işgaliye kapsamına alınıp, dışarda satışaına / bulundurulmasına izin verilemez. Bu durumda yönetmeliklere ters düşüyor.

Kişsel menfaatler gereği, buna izin veriliyor, İl Sağlık Müdürlükleri, Belediyeler 1.nci derecede sorumlu olup, görevlerini yapmamaktadırlar.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi