Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamın malları üzerine tedbir kararı konulabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2013, 15:09   #1
Konuk

Varsayılan Babamın malları üzerine tedbir kararı konulabilir mi?

Ben 30 yaşındayım. Üniversite mezunuyum, bekarım ve şu an çalışmıyorum. Ailemle yaşıyorum. Benden büyük iki bekar ablam daha var. Annem 71 yaşında. Babam ise 76. Babam ticaretle uğraştı fakat on-on beş yıldır çalışmıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi yok. (BAĞ-KUR, bireysel sigorta vb.)Babamın gayrimenkulleri var, onların kirasıyla geçiniyoruz.Benim ve ablamların da sosyal güvencesi yok.Üstüne üstlük babam bize ekonomik şiddet uyguluyor. Evimizi hiç bir şekilde geçindirmiyor. Ailede para ile ilgili konularda bize hiç bir şey paylaşmıyor. Sürekli borçlarım var diyerek geçiştiriyor. Yıllardır para kazanma hırsı içinde, biz de yoksulluk içinde sürükleniyouz.Annem ve ablamlarla yıllardır tasarruf yapıyoruz fakat en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamıyor. Sıkıntılarımızı dile getirdiğimizde bizi mallarını başkalarına tapulatmakla tehdit ediyor. Evde hep huzursuzluk içindeyiz. Anneme boşanmasını söylüyorum fakat artık yaşlandığını, çevrenin kendilerini ayıplayacağını söylüyor.
Benim şimdi sorum şu: Babamın üzerine tapulu olduğu mallarına tedbir kararı konulabilir mi? Babam annemin onayını almadan mallarının tapusunu başkasına geçirebilmesi mümkün müdür?
Old 27-12-2013, 22:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Türk Medeni Kanunu 199.madde gereğince babanızın tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına karar verilmesi aile mahkemesi yargıcından istenebilir. Bu davada babanın taşınmazları elinden çıkarmaya çalıştığı böylece ailenin ekonomik varlıklarını kötüniyetli biçimde yok etmeye çalıştığı veya boşanma kararında olduğu bu sebeple mal varlığı eksiltme amacında olduğu vs.. kanıtlanmalıdır. Dava babaya karşı açılır.
Alıntı:
V. Tasarruf yetkisinin sınırlanması
MADDE 199. Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, resen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

Bunun dışında halen oturulmakta olan ev baba üzerine kayıtlı ise bu ev için; TAPUYA MÜRACAAT ederek, tapudan aile konutu şerhi konulması istenebilir.

Yine ayrıca eğer baba eşinin ihtiyaçlarını karşılamıyor ise, anneniz sadece NAFAKA istediği bir dava açabilir. Bu davada babanızın evin ihtiyaçlarını karşılamadığı vs. kanıtlanmalıdır.

Bir avukatla birlikte hareket etmek yararınızadır.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi