Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kamu davası ve cezası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2013, 22:12   #1
Konuk çilem

Önemli Kamu davası ve cezası

Merhabalar benim eşime karşı açılmış 2 tane kamu davam var.
-1. kamu davası tehdit suçundan dolayı idi. o mahkemeden eşim 7 ay hapis cezası aldı. İlk defa suç işlediğinden ve kendisinin askeri personel olmasından dolayı Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verildi. Kesin karar yazıldı.
-2. kamu davası ise benim koruma kararım vardı beni rahatsız etmemesi gerekirdi.Fakat rahatsız etti.Tazyik hapsi verilmesi gerekirken kamu davası açıldı. Kişilerin huzur ve sükünunu bozma suçundan dolayı açıldı.
Benim sorum şu daha 5 yıl geçmeden bu kişi ikinci bir suç işliyor. eğer bundan da ceza alırsa kesin hapis cezası verilir mi? yoksa para cezasına çevrilir mi? ben bu mahkemede diğer mahkemede aldığı cezayı söylemelimiyim? nasıl bir yol izlemem gerekir? lütfen yardım edin...
Old 11-12-2013, 14:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Hükmün Açıklanmasının geri bırakılması itiraza tabidir.Kesin karar verilmez.

2-Tedbir kararına uymamak ile ilgili şikayet Aile Mahkemesine yapılır ve zorlama hapsi bu mahkemece kararlaştırılabilir.

Tedbire aykırılık aynı zamanda bir suç oluşturuyorsa Ceza mahkemesinde de dava ayrıca açılabilir ve bu Aile Mahkemesinin yapacağı işlemleri önlemez.

Açılan ceza davasında mahkumiyete karar verilecek olur ise hakim seçenek yaptırımlara da elbette karar verebilir.Erteleme/paraya çevirme hakimin takdir yetkisindedir.

Mahkumiyet kararı sonrasında ,kararı veren mahkeme koşulları varsa Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkemeye ihbarda bulunacaktır.

Mahkemeye dilerseniz bilgi verebilirsiniz.Bu bilgiler zaten mahkemece de görülmektedir.

Yine mahkemeden tarafınıza avukat atanması için baroya yazı yazılmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi