Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yine kizimin soyismi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2011, 00:45   #1
balamory

Önemli yine kizimin soyismi

daha oncede yazdim sunun farkindayim ki evlilik icinde dogdugu icin kizima kendi soyismimi veremiyorum.yurtdisinda onu dunyaya getirdim ve burada ona kendi kizlik soyismimi verebildim.su an avukatima vekalet verdim bosanabilmek icin fakat uzlasamiyoruz.lutfen ama lutfen birileri cok net acik sekilde sorularimi yanitlasin cok rica ediyorum.

turkiye de de bosanabilmek icin(burada bosandim)kizimin turk kimligi olmasi(turkiye de nufusa kaydini yaptirmadim)zorunlumu buradaki dogum belgesi vs yeterli olmazmi.eger yeterli degilse illede turk kimligi gerekiyorsa bu kimlige sadece babasinin adi yazilarak (soyadi yazilmadan)(kendi soyismimi veremiyorum ya)soyadi hanesi bos birakilarak kaydi yapilamaz mi?bu islem uygulanabiliyorsa bosanma gerceklestikten sonrami yoksa bosanma gerceklesmeden oncemi ne zaman uygulanbilir.

su an avukatim kimlik olmadan ortak cocuk yoktur diye tenfiz davasi acacagini soyluyor ve ya bosanma davasi acmadan once kizimi babasinin soyadiyla kaydettirmemi soyluyor.

ben bu kanunlari anlayamadim benim elimi kolumu baglayan bu kanunlari.hic bir cikis yolum yokmu.ya ortada olmayan bu adamin soyismini kizima verecegim (ki ulkeye giris cikislarda bize problem yaratsin)ya da bu evlilikte ortak cocuk yoktur diyecegim oylemi.buradaki kaytlarinda babasinin ismi cismi belli ama benim soyismimi tasiyor.

diger ihtimlleri dusunmek bile istemiyorum kazanilmis bir dava yok simdi babsinin soyismini verip sonra dava acip degistirmek istesem.

su an davaya baslayamiyoruz
ben ne yapacagim simdi lutfen yardim edin bana
Old 08-04-2011, 09:31   #2
uye8490

Sayın konuk,

Türk Medeni Kanunu, evlilik birliği içerisinde doğan çocuğun babanın soyadını alacağını açıkça düzenlemiştir.

Ayrıca ,Türkiye'de açacağınız bir boşanma davasında çocuğun durumuyla ilgili bir karar verilebilmesi için çocuğun nüfusa kayıtlı olması tabii ki gerekmektedir.

Mesajınızdan anladığım kadarıyla ,sizin Türkiye'de tekrar bir boşanma davası açmak istemenizin nedeni, evlilik birliği içerisinde doğan çocuğunuza kendi kızlık soy isminizi vermek istemenizdir ki ,bu isteminizin kabulü Türk Medeni Kanunu'na göre mümkün değildir.

Bu nedenle ,avukatınızın yuurtdışında verilmiş boşanma kararı ile ilgili tanıma/tenfiz davası açma yolundaki görüşü bizce de yapılması gerekeni işaret eden bir yoldur.

Hukuki destek almaya devam etmeniz, hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi