Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

hacizli bir aracın sahibinin bilgisi dışında gece vakti kapısının önünden çekilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2008, 01:59   #1
CIHAN DOGAN

Varsayılan hacizli bir aracın sahibinin bilgisi dışında gece vakti kapısının önünden çekilmesi

Ben de bir hukuk öğrencisiyim fakat henüz ikinci sınıf olduğum için hukuk adına bilmediğim çok şey var hatta şöyle söylesek daha iyi olur sanıyorum hukuk adına bildiğim çok az şey var ama en azından hukuk mantığı adına birşeyler bildiğimi düşünüyorum.Herne kadar Hukuk mantığını çok iyi sindirememiş olsam da, sindirdiğim kadarına ters düşen bir durumu sizlere sormak istiyorum.

Rehinli bir aracın ruhsat sahibinin rehine konu olan sorumluluklarını yerine getirmemesi sonucu haczine karar verildikten sonra aracı kullanan kişinin hiçbir şekilde bilgisi dışında bir gece ansızın çekilmesi imkan dahilinde midir? Başka bir deyişle; arabanın kapısının önünde durduğu eve ait olduğu aşikardır, en azından görevli memurlar kapıyı çalıp araba hakkında haciz kararı olduğunu gösteren belgeyi araç sahibine gösterip ve arabayı görevleri gereği belirlenen bir otoparka çekmeleri gerektiğini bildirip sahibininde bilgisi dahilinde arabayı çektiklerini belirten bir belge imzalatmaları gerekmez mi? Diğer Türlü düşündüğümüzde, belki araç sahibinin aracın içinde parası var ya da evelsi gün çok önemli bir seyahate çıkacak pasaportu aracın içerisinde, araç sahibinin bu zararlarını kim tazmin edicek??
Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 23-10-2008, 13:28   #2
Av. Mehmet Toprak

Gece vakti olduğunu söylediğiniz. Demek ki işlem icra dairesi tarafından yapılmış olamaz.
Bu durumda icra dairesi tarafından trafik tescil şubesine yazılan: "aracın kaydına şerh düşülerek trafikten men edilmesi" şeklindeki talimatın gereği yerine getirilmiş olsa gerek.
Bu durumda trafik polisi tarafından polnet kayıtlarında üzerinde trafikten men kaydı bulunduğu görülen bir aracın görüldüğü yerde trafikten men edilmiş olduğu sonucu ortaya çıkar.
Sizin araştırmanız gereken husus:
1.Kapı önünün karayolları trafik kanunu kapsamında bir yer olup olmadığı;
2.Eğer bu kapsamda ise polisin Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 125. maddesine uygun davranıp davranmadığı;
hakkında olacaktır diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Old 30-10-2008, 00:29   #3
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Toprak
Gece vakti olduğunu söylediğiniz. Demek ki işlem icra dairesi tarafından yapılmış olamaz.

Sayın TOPRAK,

Gece vakti icra dairesi de belirli hallerde icrai işlemlerde bulunabilmektedir. Bu haller İİK. m.51'de sayılmıştır.

Madde 51 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/24 md.)

Güneşin batmasından bir saat sonra ile güneşin doğmasından bir saat önceye kadarki devrede (Gece vakti) ve tatil günlerinde takip muameleleri yapılamaz. Ancak, gece iş görülen yerlerde gece vakti hasılat haczi mümkündür. Tatil günlerinde haciz ve tebligat yapılabileceği gibi muhafaza tedbirleri de alınabilir. Borçlunun mal kaçırdığı anlaşılırsa gece vakti dahi haciz yapılması caizdir. Bir borçlu hakkında kanunda gösterilen sebeplerden dolayı icra talik edilmiş veya konkordato için mühlet verilmiş ise, o borçluya karşı takip muamelesi yapılamaz.

Trafikten men edilme hususuna gelince, Karayolları trafik kanunu m.3 şu şekilde tarif etmektedir;

Trafikten men: Trafik zabıtasınca, bu Kanunda belirtilen hallerde araçla ilgili belgelerin alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafikten alıkonulmasıdır.

Aracın hangi nedenle alıkonulduğunu öğrenmek için, Sayın TOPRAK'ın önerisini dinlemenizi ben de öneririm. Ayrıca aracın sahibinin, icra dairelerindeki UYAP sistemlerinde herhangi bir takip dosyasında borçlu gözüküp gözükmediğini, aracın haczolup olunmadığını ve diğer detaylı bilgileri tabi araç sahibiyle birlikte veyahut avukatıyla sorgulatabilirsiniz.
Eksiğim varsa söz üstadlarımın.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi