Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya-Nafakaya İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2013, 08:58   #1
Konuk

Varsayılan Almanya-Nafakaya İtiraz

Merhaba ben almanyada yasiyorum bosandim ve iki gün önce nafaka davam vardi. Eski esim istedigim nafakayi veremiyecegini soyleyip itiraz etti ve cocuklari hafta ici gormezse daha az nafaka almayi Kabul ettim fakat simdi dusununce uc cocuguma bakabilmem icin paraya ihtiyacim var ve arbeitsamttan cikmak istiyorum calismiyorumda bu sebepleri gostererek verilen nafaka kararina itiraz edebilirmiyim? Cevap verirseniz cok sevinirim tesekkurler.
Old 08-12-2013, 18:30   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben almanyada yasiyorum bosandim ve iki gün önce nafaka davam vardi. Eski esim istedigim nafakayi veremiyecegini soyleyip itiraz etti ve cocuklari hafta ici gormezse daha az nafaka almayi Kabul ettim fakat simdi dusununce uc cocuguma bakabilmem icin paraya ihtiyacim var ve arbeitsamttan cikmak istiyorum calismiyorumda bu sebepleri gostererek verilen nafaka kararina itiraz edebilirmiyim? Cevap verirseniz cok sevinirim tesekkurler.

Sayın Konuk,
boşandığınız eşiniz çocuklara ve Size nafaka ödemek zorundadır. Bu 'zorunda olmanın' bir istisnası var: eşinizin mali durumu elverişli değilse, nafaka ödeme zorunluluğu ortadan kalkar.

Eşinizin mali durumunu, az nafakanın miktarını ve çocukların yaşlarını, belirtmediğiniz için ödemeyi kabul ettiği nafaka miktarının yeterli olup olmadığı konusunda bir fikir yürütemiyeceğim.

'istedigim nafakayi veremiyecegini soyleyip itiraz etti' diye belirtmişsiniz. Ayrıldığınız eşinizin veremiyeceğim demesi gereken nafakayı ödemek zorunda değildir anlamına gelmez. Veremiyeceğim demesini mali gücüm yeterli değil anlamında kullanıyorsa ve buna mahkemeyi ikna ediyorsa, mahkeme bunu göz önünde bulundurur.

Çocukları hafta içi veya hafta dışı görmesinin ödemek zorunda olduğu nafakaya herhangi bir etkisi olmaz. Herhangi birisi bu konuda Size birşey söyledi ise bu doğru değildir. Baba çocukları görse de görmese de kanunla belirlenen nafakayı ödemek zorundadır, eğer mali gücü bu nafakayı ödemeye yetiyorsa. Mahkemeye gitmeden, veya mahkemeye gitmenize rağmen, avukatlarınız aracılığı ile anlaştı iseniz ve mahkeme bu anlaşmayı tasdik etti ise durum değişir elbette.

Ayrıldığınız eşinizin gelirini belirtmediğiniz için ödemek zorunda olduğu veya olacağı nafaka miktarının Sizi Jobcentere gitmek zorunluluğndan kurtarıp kurtaramıyacağını bilemiyeceğim.

Arbeitsamt'a, Arbeitsamtın Size vereceği para yetmiyorsa Jobcenterebaşvurup sosyal yardım almanızın birçok faydaları var: hastlık sigortanızı öderler, gerekirse ayrıldığınız eşinizin ödemediği nafakayı ödeyip, ödedikleri nafakayı ondan geri isteyebilirler.

Kararın içeriğini ve kesinleşip kesinleşmediğini bilmediğim için itiraz edip edemiyeceğiniz konusunda birşey diyemiyeceğim. En kısa zamanda avukatınıza danışın.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi