Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Sürerken Verilen Tedbir Kararına Aykırılık - Velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 09-11-2008, 11:55   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Sürerken Verilen Tedbir Kararına Aykırılık - Velayet

Merhabalar boşanma davam devam ediyor 2 yaşındaki oğlum benim yanımda bu durumda geçici velayet bende mi oluyor?Eşimin uzaklaştırma yasağı var ve ayda 2 kez olmak üzere çocukla dörüşme günleri verilmiş.Bu günler haricinde çocukla hiç ilgilenmiyor,çocuk özlüyor ve etkilenmeye başladı.Bu görüşme kararının yatılı olmasını istemiyorum,çünkü çocuğu alıp babaannesine bırakıyor ilgilenmiyor,kendi bir bayanla birlikte ve çocuğu olmuş.Günü birlik görüşme olması için dava günümde bu isteğimi söylesem doğeu olur mu?Ortak konutda ben otıruyorum ve devir ve tescilin önlenmesi için tedbir kondu bu nedenle eşim tel ağır hakaretler ediyor ne yapmalıyım.Psikolojik şiddetinden bıktım.bunu engellemek istiyorum yol gösterirmisiniz?İyi çalışmalar
Old 09-11-2008, 13:06   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar boşanma davam devam ediyor 2 yaşındaki oğlum benim yanımda bu durumda geçici velayet bende mi oluyor?Eşimin uzaklaştırma yasağı var ve ayda 2 kez olmak üzere çocukla dörüşme günleri verilmiş.Bu günler haricinde çocukla hiç ilgilenmiyor,çocuk özlüyor ve etkilenmeye başladı.Bu görüşme kararının yatılı olmasını istemiyorum,çünkü çocuğu alıp babaannesine bırakıyor ilgilenmiyor,kendi bir bayanla birlikte ve çocuğu olmuş.Günü birlik görüşme olması için dava günümde bu isteğimi söylesem doğeu olur mu?Ortak konutda ben otıruyorum ve devir ve tescilin önlenmesi için tedbir kondu bu nedenle eşim tel ağır hakaretler ediyor ne yapmalıyım.Psikolojik şiddetinden bıktım.bunu engellemek istiyorum yol gösterirmisiniz?İyi çalışmalar

Sayın konuk,
1- Medeni Kanun'un 336. maddesinin 2.fıkrasına göre "Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir." Bu yöndeki talebinizi mahkemeye bildirebilirsiniz.

2- Yine geçici velayet konusundaki talebinizi Medeni Kanun'un 169. maddesi uyarınca da dile getirebilirsiniz.
"Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır."

3- "Uzaklaştırma kararı"ndan sözettiğiniz için, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca bir tedbir kararı bulunduğunu anlıyorum. Bu tedbir kararında 4320 sayılı yasanın 1. maddesinin (ç) bendi uyarınca "Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi" yönünde bir hüküm yok ise, bu tedbirin de eklenmesi için mahkemeye başvurabilirsiniz. Bu yöndeki tedbir zaten var ise, tedbir kararına aykırı davranan eşinizi Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet edebilirsiniz.

4- Telefonla rahatsızlık vermesi ve hakaret etmesi ayrıca suç olduğundan bu konuda da Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz.

5-Eşinizin çocukla görüşmesinin engellenmesi, kısıtlanması ya da görevlendirilecek bir pedagog, psikolog veya çocuk gelişim uzmanının yanlarında hazır bulunması suretiyle görüşmesine karar verilebilmesi amacıyla mahkemeye başvurabilirsiniz.

6- Her durumda bir avukattan hukuksal yardım almanızı öneririz. Dava ve işlemlerinizi bir avukat aracılığı ile yapmanız, haklarınızı tam ve doğru olarak kullanmanızı sağlayacak, hak kaybına uğramanızı önleyecektir. Maddi durumunuz yeterli değilse, adli yardımdan yararlanmak için Baroya başvurabilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 11-11-2008, 14:03   #3
Konuk

eşin uzaklaşma süresi bitince ne olucak tekrar eve girebilicek mi?Evden eşya alöak istiyor
Old 11-11-2008, 19:29   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Tedbir kararı uygulama süresinin dolmasından sonra, boşanma dava dosyanız içinde, aile mahkemesi yargıcından devam eden koşullarınızla ilgili gerekli tedbirlerin YENİDEN alınmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Bunu tedbir süresinini dolmasından hemen sonra, duruşma gününü beklemeden, bir dilekçe ile talep edebilirsiniz.

Eşler boşanma davası açılmakla ayrı yaşama hakkına da sahip olurlar.

Tedbir süresi dolsa bile, artık eşinizin sizin ve çocuklarınızın oturduğu eve girebilme hakkı yoktur. Savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.Ayrıca polisi de arayabilirsiniz.

Kişisel eşyaları dışında, bir eşya vermek zorunda değilsiniz.Kendine ait olduğunu iddia ettiği eşyalarla ilgili dava açabilir.

Doğurudan bir avukatın hukuki desteğinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi