Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Murİs Muvazaasi Ve ÖlÜnceye Kadar Bakma Vaadİ SÖzleŞmesİ İle Temlİk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2010, 14:02   #1
Av.Kerem Şengider

Varsayılan Murİs Muvazaasi Ve ÖlÜnceye Kadar Bakma Vaadİ SÖzleŞmesİ İle Temlİk

Merhabalar. Müvekkilimin rahmetli babası tarafından sağlığında muvazaalı şekilde müvekkilimin annesine(yani rahmetlinin eşine) G.Menkul satışı yapılmış(Tapuda satış olarak gösterilen bu işlemin muvazaalı olduğu hususunda bir çok delilimiz mevcut) daha sonra müvekkilin annesi, müvekkilimin kardeşine tapuda Ölünceye Kadar Bakma Vaadi sözleşmesi ile söz konusu G.Menkulü temlik etmiş. Bu işlemde müvekkilimden mal kaçırmak amacıyla yapılmış bir işlem.

Müvekkilimin annesi ve kardeşi halen sağ, Tapu İptali ve Tescili davası açmak istiyorum. Davanın, lehine temlik edilen kardeşe açılması gerekiyor, zira tapuda malik gözüken kişi müvekkilin kardeşi, ancak bizim amacımız ilk işlemin muvazaalı olduğunu ispat ederek, bu satış işleminin ve dolayısıyla ölünceye kadar bakma vaadi ile yapılan temlik işleminin iptalini sağlamak. Lehine temlik yapılan kardeşe açacağımız davada, ilk işlemin muvazaalı olduğu iddiasında bulunabilir miyiz? İkinci işlem hakikaten iyi niyetli yapılmış olsa dahi, ilk işlemin muvazaalı olması bu işlemin iptalini sağlar mı? Bu konuyla ilgili elinizde bulunan Yargutay Kararlarını veya fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar.
Old 14-04-2010, 16:04   #2
HANİFE ÖZDİN

MURİS MUVAZAASI VE ÖKBK BAĞIŞ VE TEMLİK
hukukdsal sorununuza benzer bir dava tarafımdan açılmış olup dava kazanılmıştır. Benim açtığım davada davalı Ayşe nin eşi ölmeden önce tüm mallarını satış yolu ile Ayşeye geçirmiştir. Ayşede 3cü bir kişiye tüm malları temlik etmiştir. 3.kişide 6 ay sonra tüm malları Ayşenin yeğenine satış yolu ile devretmiştir.Ben davayı Ayşe ve yeğenine karşı açtım.SİZİN OLAYINIZDA davalı olarak hem gayrimenkulü eşinden devralan anneye hemde onun ÖKB gereği üzerine devrettiği oğluna karşı açılmalıdır.Zira davalı oğul gayrimenkulün annesine nasıl geçtiğini bilebilecek durumda olduğundan iyiniyetli malik olduğu savını ileri süremez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi