Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma işlemi onaylanması

Konuyu Kilitleyin
Old 16-03-2019, 22:17   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma işlemi onaylanması

Sayın Kahdem,
Hukuki bir sürecin tam ortasındayım ve çıkmazdayım. Sizden bu konuda yardım bekliyorum. 19 yıllık evliliğimi, Eşimin beni aldattığını öğrenmem ve bana karşı şiddet uygulamasından dolayı bitirme kararı aldım. 04.06.2015 Tarihinde xxnolu dosya ile xx3.Aile Mahkemesine boşanma işlemleri için dava açtım. Davamız 03.05.2017 tarihinde xcnolu dosya ile xxMahkemesinde görülen duruşma neticesinde boşanmamıza karar verildi. Ve ardından kararın onaylanması için 27.11.2017 Tarihinde 2017/xxnolu dosya ile xxBölge Adliye Mahkemesi 1.Hukuk dairesine gönderildi. Fakat bu tarih itibari ile dava onayı hala gelmedi.
Sürecin başlamasından bu yana 4 yıl oldu ve hala boşanma işlemi neticelenmedi. Sonuçlanmadığı için maddi manevi tüm haklarımdan mahrum kaldım. Son duruşmada boşanmamıza karar verilmesine ve ödenmesi gereken nafaka belli olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir ödeme yapılmamıştır ve nafakanın ödenmemesi ile ilgili ceza bile almamıştır. Bu süreçte kendi ailemin desteği ile geçimi sağlamaya çalışıyorum ve hiçbir maddi gelirim yok.
Sizden bu sürecin hızlandırılması ile acilen bir destek bekliyorum çünkü Kadın hak ve özgürlükleri kanunu çerçevesinde 19 yılda eşimle birlikte oluşturduğum tüm maddi haklarımı şuan kullanamıyorum. Yanımda benimle yaşayan 1 kızım var ve Üniversite sınavına girecek, Onu okutabilmem ve rahat bir hayat sunabilmem için davanın sonuçlanıp mal paylaşımı ve nafaka ödenmesi sürecine geçmemiz lazım. Tüm süreç netleşti dava dosyalarından da görebileceğiniz gibi her şey karara bağlandı şuan sadece kararın onaylanması sürecini bekliyoruz.
Bana bu konuda KAHDEM olarak nasıl bir yardımda bulunabilirsiniz? Beni Yönlendirirseniz sevinirim.
Saygılar
Old 18-03-2019, 12:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma kararı konusu istinafa taşınmış ise boşanma kararı kesinleşmez.Bu durumda boşanmanın kesinleşmesine bağlı maddi manevi tazminat ve yoksulluk-iştirak nafakası da yürürlüğe girmez.

Bu aşamada yapılacak iş dava süresince belirlenmiş ise tedbir nafakalarını icra takibine konu etmektir. Eğer takibe rağmen işleyen nafakalar özenmez ise İcra Ceza Mahkemesine şikayet ve haciz gibi yasal yollara başvurabilirsiniz.

2-Müşterek çocuğunuz 18 yaşını bitirince velayet hakkınız sona erer. Reşit olan çocuk için çocuk tarafından yardım nafakası davası açılmalıdır.

3-Boşanma davası açıldığı tarihten itibaren Mal rejimni tasfiye alacağı davası açmanız ve dava konusu mallara tedbir konmasını isteme hakkınız bulunmaktadır.

Boşanmanın kesinleşmesini beklemek zorunda değilsiniz. Sadece boşanma kesinleşmeden mal rejimi dosyasında karar verilmeyecektir.

4-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi