Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

İsyana ithaf

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2007, 21:50   #1
Av. Lale Beşe

Varsayılan İsyana ithaf

Körler ülkesinde tek gözlü adam kral ( mı ) dır, yoksa aslında acılarla tanışık olan mı ?

Hepimiz, " kader " fenomeni üzerine kurulu bir anlama kolaylığı içerisinde, rolümüzün önceden belirlendiği bir kavramlar ve imgeler dünyasına doğuyoruz.

Tamama yakınımız, gidişimize uzanan süreci bize söylenecek, anlatılacak ve öğretileceklerle biçimlendirmeye hazırız; daha ilk nefesimizi aldığımız anda.

" Kuşkuların, sorgulamaların, arayışların, isyanların cezasına katlananlara bu hayatta, dışarıda bir yerlerde bir ödül var mı, yoksa bu yolu tercih edenler zaten ödül beklemeyenler mi ? " diye sordu cinim geçenlerde. " Cinim " dediysem, hani o hep bahsettikleri; " diğer ben bende benden öte-de-ki ".

Büyük bir tuzaktı düşürmeye negatif etkili manyetik bir alanın merkezine beni, anladım ve önce kaçmanın yollarına bakındım. Fakat sorular, sorular, o sonsuz sorular hep artı kutuplardı ve belki de ben bir yanıttım.

Baktım ki herkesin gitmekte olduğu yoldur bu kaçışın güzergahı ve doğduğum günden beri bırakmamıştır zaten peşimi o serseri karşılamacı, yalnızlığıma saklandım bir süre. Fakat anladım; farkına varsam bile ödül beklemediğimin, yalnızlık mutlak değil işte böylece gürültüsüne yanaştığım anda dahi nihilizmin. . .

Hepsi ironik, hepsi. . . Her şey ironizmin iskeleti.

Siyaha karşı beyaz ironik, kötülüğü kararttığı yerlerde gecenin ve ölümün kötülüğünü aydınlatan ışık ironik...

Ölümün temizliğine karşı yaşamın kirliliği ironik.

Her kavram karşıtı ile varolur derler ya bizim evrende, üçüncü boyutlar ironik... Ondan sonrasını tasarlayamayan beyin de ironik.
Bilinmezlik çizgisinin öte yanına geçemezken, bilineni betimleyebilen zihin ironik.

Gitmiyorum, geri dönüyorum bu ıssız yoldan da. . .

Herkesin gittiği yoldan gitmemeye çabalarken, kendine çizdiğin yolu gidilir kılmaya uğraşmak da ironik.

Güçlü isen zalim, zayıf isen iyi, sömürürsen kötü, duygu sömürürsen zayıf sayılmak da ironik.

Sevgili iyi kalpli Rousseau, gittin ya bu toplumsal yaşam sözleşmesini haklı sebeplerle feshetmek isteyenlerin ne yapabileceğini söylemeden, " iyi insan kötü Hobbes " derken Hobbes haksız, düşüncesiz ama sonuçta insan !. . Ve sonuçta sen de ironiksin; yuvarlanmaya bıraktığı riyakarlık tarlalarında seni, “çocuklarını terketmişliğin”. . .

Ben hayallerime kadar çekildim ama hala kendi özgürlüklerini, yokluğuma yaslamaya çalışanlar var. Mevcudiyetimin kılcal damarlarına sızan bir çip umarsızlığında, beni yaban ellere ihbar etmeye çalışanlar...

Karanlıklara gölge yayanlar, soluğuma ayna soğutanlar.

Kırmızı bir çığlık yazıp bedenime, arkamdan " öldü " diyenler var...

Hey Lucifer ! Hey ! En azından bir defa bırak beni ( Notre Dame de Paris - Belle )... Bırak haykırayım arka plan uçurumlarından devasa tekdüzelik yaylalarına...

Haykırayım; " Ezip geçemezsiniz çocukluk düşlerini ezeli alışkanlıklarınıza istikrar kazandırma yollarında...

Yutturamazsınız özgürlük dansı davetlerinizi, verildiği geniş tutsaklık halkalarınızın ortasında "...

Siz simgelerle, tabularla, deyişlerle, söylemlerle uğraşıp dururken zamana, çağlara, evrene tezat ve kafes malzemelerinize iktisat; açlık çekiyor çocuklar, egzotik manzaralara konu kıraç topraklarda...
Old 29-10-2007, 23:11   #2
Jeanne D'arc

Şiir tadında... Teşekkürler!

Yarışmamıza buyurmaz mısınız? Memmun olurduk.
Old 30-10-2007, 09:05   #3
Av. Lale Beşe

Beğendiğinize çok sevindim. Aslında gerçekten de çok soyut oldu. Yarışmadan haberim yoktu ve davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Katılmayı çok isterim. Aklımda bir öykü vardı zaten ve hemen yazmaya başlayacağım. Değerli yorumunuz için tekrar çok teşekkür ederim.
Old 03-11-2007, 00:50   #4
Ahmet Turan

Özeti bu yazının soyutu bırak somuta mı bak?
Old 03-11-2007, 15:36   #6
Av. Lale Beşe

Varsayılan Özet

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Özeti bu yazının soyutu bırak somuta mı bak?

Özeti bu yazının; "körler ülkesinde tek gözlü adam başçavuşun beygiridir"...

İçsel birşey bir çocuğun kendisini uzaylı olarak hayal etmesi gibi. Fazla takılmamak elzemdir yani.
Old 03-11-2007, 18:28   #7
cLaW

Varsayılan Mantık ne ki?

Körler ülkesinde kral olmak isteyen her kişi acılara yoğrulmalıdır,satrançtaki şah mantığı,ama kendi hayatınızda şah olmak yerine vezir ya da piyon olmayı seçerseniz,yazgınızı hep başkalarının ıstakalarının insafına bırakırsınız.

Saygılarımla.
Old 03-11-2007, 19:59   #8
Av. Lale Beşe

Varsayılan Evet ama

Alıntı:
Yazan cLaW
Körler ülkesinde kral olmak isteyen her kişi acılara yoğrulmalıdır,satrançtaki şah mantığı,ama kendi hayatınızda şah olmak yerine vezir ya da piyon olmayı seçerseniz,yazgınızı hep başkalarının ıstakalarının insafına bırakırsınız.

Saygılarımla.

Mesele körler ülkesinde kral olmayı isteyip istememe meselesi değil, kral ilan edilip edilmeme meselesidir.

Adına ne denirse densin, her düzen kendi liderini ya da yol göstericisini belirler. Sorun bu belirleme işini doğru bir şekilde yapamayanların kendilerini bir düzen içerisinde zannedip zannetmemeleri ile de alakalı olabilir. Doğru kişi ya da kişileri seçemeyenlerin yani.

"Kral" denirken, "sorumluluk verilen" i mi anlamalı acaba? Fakat tersi de doğrudur elbette. "Düzenbazlar ülkesinde iki kat düzenbaz olan kraldır" gibi. Artık nasıl alıyorsanız...

Saygılara karşılıkla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04973698 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.