Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Özel Hukuk Yüksek Lisans Tez Konusu Seçimi

Yanıt
Old 29-09-2016, 08:38   #1
Alper KARA

Varsayılan Özel Hukuk Yüksek Lisans Tez Konusu Seçimi

Değerli meslektaşlarım hepinize Anadolunun ücre köşesinden merhabalar

Ben Anadolunun batı karadenizde bir ilçesinde Hakim olarak görev yapıyorum, yeni atandım buraya. Bir yandan da Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Bu sene tez aşamasına geçtim fakat tez konusunun ne olacağına karar veremiyorum. Borçlar Hukuku Ticaret Hukuku, e-ticaret hukuku veya tüketici hukukuna ilgi duyuyorum. Sizlerden ricam, ufkumu açacak, yazdığımda bana fayda sağlayacak ve ilerisi için yeni gelişmekte olan bir konu tavsiye etmeniz. Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum. Kalbi selamlarımla...
Old 29-09-2016, 13:25   #2
Admin

Aslında tez konunuzu seçerken ileride kendinizi nerede görmek istediğinizi de dikkat etmek gerek diye düşünüyorum. Örneğin ticaret mahkemesi hakimi olmayı düşünürseniz ticaret hukukuyla ilgili bir tez konusu mutlaka ki size bu konuda bir avantaj sağlayacaktır. İstinaf veya Yargıtay hakimi olmayı arz ederseniz Tüketici hukukuyla ilgili bir uzmanlaşmanın bu konuda diğer alanlara göre üst mahkemelere geçişi hızlandırabileceğini düşünüyorum. Sadece konu yönünden öneri isterseniz ise bence elektronik imzanın hukuki niteliği veya HMK açısından önemi, elektronik işlemlerin muhakeme hukuku açısından delil değeri veya BK yönünden hukuki sınıflandırılması, elektronik ticaretin hukuki alt yapısı gelecekte uzmanlık gerektirecek alanlar olabilir diye düşünüyorum. Bu konular çok çabuk geliştiği ve değiştiği için çok kalıcı konular değil öte yandan. O yüzden bu konuları seçerseniz yazdığınız tez 5-10 yıl sonra tamamen atıl olacaktır. Bu bağlamda genel yönleriyle BK veya TTK konulu tezler elbette daha kalıcı. Söylediğim şeyler muhtemelen sizin de zaten bildiğiniz şeyler ancak bilmediğiniz başka ne söyleyebilirim onu da ben bilemedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi