Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

barodan avukat istedim ama davamdan vazgeçersem benden avukatlık ücreti istiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 02-05-2011, 08:21   #1
Konuk

Varsayılan barodan avukat istedim ama davamdan vazgeçersem benden avukatlık ücreti istiyor

merhabalar ii çalışmalar barodan boşanma davama bakması için bi avukat istedim ama eşimle anlaştık birleşicez avukatıma bunu söledim bn avukatlık ücretimi alırım 1,100 ama bn sizden 600 alırım dedi.avukatımın bu avukatlık ücretini ben den yada eşimden alabilirmi almak hakkımıdır.bn biz bu avukatlık ücretini vermek zorundamıyız çnkü barodan tutulan bi avukat.bildigim kadarıyla onlar avukatlık ücretini barodan alıolar ama davamdan vazgeçtigin zman senden yada eşinden alırım dedi..sonuçta bn durumum olmadıgı için barodan istedim avukatımı.vermek zorundamıyım bn avukatıma o parayı?.şimdiden tşkkürler ilginizee
Old 02-05-2011, 10:01   #2
uye8490

Sayın konuk,

Adli yardım, maddi açıdan güçsüz yurttaşın haklarını ararken hukuki güvenden yoksun kalmaması için kabul edilmiş bir yoldur.Baro tarafından adli yardımla görevlendirilen avukata vekalet ücretini, baro, adli yardım fonundan öder.Vekalet ücretinin ,adli yardım alan yurttaş tarafından ödenmesi, adli yardım müessesesinin amacına terstir.

Sayın konuk,

Adli yardım uygulamasından doğan sorunları baroya bildirmeniz ,sorunların daha kolay çözümlenmesini sağlayacaktır.
Old 02-05-2011, 12:43   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar ii çalışmalar barodan boşanma davama bakması için bi avukat istedim ama eşimle anlaştık birleşicez avukatıma bunu söledim bn avukatlık ücretimi alırım 1,100 ama bn sizden 600 alırım dedi.avukatımın bu avukatlık ücretini ben den yada eşimden alabilirmi almak hakkımıdır.bn biz bu avukatlık ücretini vermek zorundamıyız çnkü barodan tutulan bi avukat.bildigim kadarıyla onlar avukatlık ücretini barodan alıolar ama davamdan vazgeçtigin zman senden yada eşinden alırım dedi..sonuçta bn durumum olmadıgı için barodan istedim avukatımı.vermek zorundamıyım bn avukatıma o parayı?.şimdiden tşkkürler ilginizee

Sayın Konuk,

Sayın Meslektaşımın yazdıklarına ilaveten diğer olasılığı değerlendirmek istiyorum. Davanıza devam edip haklı çıksaydınız, (Davacı veya davalı olduğunuz anlaşılmamaktadır)karşı tarafa maktu vekalet ücreti olarak 1.100 TL yüklenecekti.Avukatınız bu ücretten söz etmiş olabilir. Ancak bu aşamada bunu dahi istemeye hakkı bulunmamaktadır. Çünkü adli yardımdan gelen davaların eklentisi dahi olsa, vekalet ücretini icra takibine konu edemeyecekti. Yine baroya haber vermek zorunda idi. Kendisine bu hususu hatırlatın ve meslektaşımın önerdiği yolu izleyin.
Old 02-05-2011, 13:10   #4
Konuk

davayı ben açtım.ama birleşmek üzereyiz.bu ücreti ben dden yada eşimden alacagını söledi.almaya da hakkı oldugunu zannetmiorum çnkü borodan olan bi avukat..hani düşündüm acaba vermedigim zman hakkımda hukuki bi işlem başlatırmı yada suçlu duruma düşermiyim.
Old 02-05-2011, 13:13   #5
Konuk

ben avukatıma birşelecegimizi anlaştırıgımızı söledim.boşanma davasından vazgeçtigimi söledim oda bnden davamdan vazgeçtigim taktirde alacagını söledi dedi ki zaten davayı kazandıgımda karşı tarafdan alıcaktım bunu ama siz davanızdan vazgeçtiginiz için bnm bu ücreti alamıyrm onun için davanızdan da vazgeçtiginiz de de alırım.sonuçta ben emek harcıorum bu işe ddedi
Old 02-05-2011, 13:33   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
davayı ben açtım.ama birleşmek üzereyiz.bu ücreti ben dden yada eşimden alacagını söledi.almaya da hakkı oldugunu zannetmiorum çnkü borodan olan bi avukat..hani düşündüm acaba vermedigim zman hakkımda hukuki bi işlem başlatırmı yada suçlu duruma düşermiyim.

Sayın Konuk,

Davayı önümüzdeki duruşma takip etmezseniz davanız müracaata kalır. 3 ay hiçbir işlem yapmazsanız "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilir. Eğer eşiniz de vekil ile temsil edildiyse, onun lehine ve sizin aleyhinize 1.100 TL maktu vekalet ücretine mahkum olursunuz. Eğer vekille temsil edilmediyse vekalet ücretine mahkum olmazsınız. Dosya kapanır.Adli yardım bürosundan atanan avukatın vekalet ücreti sözkonusu olmaz.
Old 02-05-2011, 16:20   #7
Konuk

evet eşimin de bi avukatı var eşim barodan deil özel avukat tuttu o zaten sözleşme imzalamış o avukatının parasını davadan vazgeçtigi taktirde verecek ama benim avukatım barodan ve ben barodan olan bi avukat ta davamdan vazgeçtigim taktirde vermek zorunda deilim demi?
Old 02-05-2011, 17:05   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
evet eşimin de bi avukatı var eşim barodan deil özel avukat tuttu o zaten sözleşme imzalamış o avukatının parasını davadan vazgeçtigi taktirde verecek ama benim avukatım barodan ve ben barodan olan bi avukat ta davamdan vazgeçtigim taktirde vermek zorunda deilim demi?

Siz davadan feragat ederseniz ya da davayı müracaata bırakırsanız, eşinizin avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunu bertaraf etmenin tek yolu, eşinizin avukatıyla anlaşmanızdır. Davadan feragat ettiğinizde sizden vekalet ücreti talep etmeyeceğine dair bir yazı alırsanız başka sorununuz kalmaz. Ya bir önceki mesajımdaki gibi duruşmaya girer "davayı takip etmiyorum" dersiniz ve dava müracaata kalır ya da yine duruşmaya girip davadan feragat ettiğinizi beyan edersiniz. Bu durumda eşinizin avukatı da vekalet ücreti talep etmediğini beyan ederse yine sorun kalmaz. Baronun tayin ettiği avukat sizi temsil etmektedir. Dolayısıyla önemli olan sizin iradeniz ve beyanınızdır. Ona ayrıca bir vekalet ücreti ödenmesi gerekmemektedir.

Küçük bir hatırlatmada bulunayım. Davadan feragat ederseniz, eşinizi hukuken de affettiğiniz anlamına gelmektedir. Bundan sonra olası bir boşanma davası gündeme geldiğinde feragattan önceki olaylara dayanamayacaksınız, demektir.
Old 03-05-2011, 12:53   #9
Konuk

Soru

Bundan sonra olası bir boşanma davası gündeme geldiğinde feragattan önceki olaylara dayanamayacaksınız, demektir.

yazmıssınız suat bey ben işin bu kısmını anlamadım k.bakmayın...
Old 03-05-2011, 16:23   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Bundan sonra olası bir boşanma davası gündeme geldiğinde feragattan önceki olaylara dayanamayacaksınız, demektir.

yazmıssınız suat bey ben işin bu kısmını anlamadım k.bakmayın...
Sadece sizi uyarmak istedim. Feragatten sonra neler olabileceğinin bilincinde olarak mı hareket ediyorsunuz? Ben eşlerin barışmasından yanayım. Ancak KAHDEM'e gelen soruların bazılarından anladığım kadarıyla, davalı koca birleşme bahanesiyle davadan feragat ettirip, daha sonra birleşmekten vazgeçmekte veya kısa bir süre sonra vazgeçmektedir. Kandırıldığını anlayan kadın ise, yeniden boşanma davası açınca, feragat tarihinden önceki olaylara dayanamayacağı için çaresiz kalmaktadır. Çünkü 1.dava ile 2.dava arasında koca tarafından gerçekleşmiş bir kusur yoksa 2.dava red olmaktadır.

Ben genel bir bilgi vermek istedim. Örneğin 1. dava zina nedeniyle açılmış olsun(sizinle alakası yok).Elde de yeterli delil olsun. Hem boşanma kararı verilecek hem de yüksek maddi-manevi tazminat alınabilecektir. Bu davadan maddi olarak çok zararlı çıkacağını düşünen koca, davadan feragat etmesi için eşini ikna edebilir. Davadan feragat halinde ve açılacak 2. davada artık sözkonusu zina olayına dayanarak dava açılamayacaktır.

Siz eşinizin samimiyetine inanıyorsanız ve mutlu olacaksanız(umarım ), bu genel bilgilerin sizinle ilgisi bulunmamaktadır. Ama aynı durumda olan ve KAHDEM'e soru soran, soru soracak olan konuklara bu bilgiler yararlı olabilir.
Old 04-05-2011, 13:12   #11
Konuk

bu ayrıntılı cevabınız için ilginiz için size defalarca tşk ederim.eşimle aramızdaki sorun şiddeli geçimsizlik dava da şiddetli geçimsizlikden açıldı.bn bu davadan feragat edersem birleşirsek tekrar bi dava açma hakkım yok mu oluo yani.şu an eşime maddi manevi tazminat bana ve çocuguma nafaka ve ziynet eşyalarım için de dava açıldı.davamdan vazgeçersem 2.bi dava açtıgımda bu haklarımı tekrar talep edemezmiyim suat bey
Old 04-05-2011, 14:06   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
bu ayrıntılı cevabınız için ilginiz için size defalarca tşk ederim.eşimle aramızdaki sorun şiddeli geçimsizlik dava da şiddetli geçimsizlikden açıldı.bn bu davadan feragat edersem birleşirsek tekrar bi dava açma hakkım yok mu oluo yani.şu an eşime maddi manevi tazminat bana ve çocuguma nafaka ve ziynet eşyalarım için de dava açıldı.davamdan vazgeçersem 2.bi dava açtıgımda bu haklarımı tekrar talep edemezmiyim suat bey

Son olarak şöyle örnek vereyim. Diyelim ki ilk davanızdan 30.03.2011 de feragat ettiniz. O davada ise, eşinizin 2010 yılının muhtetelif tarihlerinde sizi dövdüğünü ve hakaret ettiğini iddia ettiniz. Feragat ettiğinizde, öncesinde yaşanan olayları affetmiş sayılacaksınız. Artık 2 inci davada sadece 2010 yılındaki olaylara dayanırsanız, davanız red olacaktır.

Ancak diyelim ki, barıştınız ve birlikte yaşamaya başladınız. Umarız gerçekleşmez ama, diyelim ki 2011 temmuz ayında eşiniz sizi dövdü. Bu son olaya dayanarak tabii ki dava açabilir, nafaka ve tazminat alabilirsiniz.
Old 04-05-2011, 15:30   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Tüm sorularınız tekrar tekrar yanıtlanmış durumdadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi