Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

gorusme gunune itiraz

Konuyu Kilitleyin
Old 17-09-2009, 13:53   #1
Konuk

Önemli gorusme gunune itiraz

ben gecen ay anlasmali olarak ayrildim ve hicbisey talep etmedim.nafaka veya tazminat..23 aylik bir oglum var.hakime hanim mahkeme gunu durusmada cocugun babasi yurtdisinda ve cocuk ufak oldugu icin 1 ve 7 temmuz yatili olmamak sartiyla gorebilir diye karar verdi.1 hafta icinde temyize gitmeden teblig yapicaz falan diye bana esimin avukati imzalar attirdi.elime gecen kararda ise hakime hanimin verdigi karar yok.tam tersi sanki baba tr deymis gibi hafta sonu bayram vs. izinler verilmis.avukati aradim duzeltiriz dedi.bugun adliyeye gittim karar duzeltiyse alayim diye..iki tarafada teblig edilmis gorunuyor karar ama karsi taraf itiraz etmis 1 ve 7 olmasin diye yargitayda dosyaniz dediler..simdi ben ne yapmaliyim.1 ve 7 temmuz diye karar verilmisti.karar kesinlesmeden itiraz etmisler.sizce sonuc ne olur?baba ikametini burda yasiyor gibi gostermis olabilir.ozaman elimdeki karar mi gecerli olacak?kafam cok karisik..adli yardima gittim bilmiyoruz sonuc ne olur yada ne yapmaniz lazim bilmiyoruz dediler.tek umudum burasi lutfen yardimci olun..
Old 17-09-2009, 22:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Yargıtay temyiz nedenlerini değerlendirecek ve dosya kapsamına göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Yurt dışında olan babanın çocuğu ile 1-7 temmuz arası ve yatılı olmamak şartı ile görüşmesi Yargıtay'ca da yetirli bir görüşme süresi olarak görülmeyebilir. Ya da karar o hali ile kabul görecektir.

Dosyayı incelemeden yorumda bulunmak güçtür.

Elinizde ki kararın geçerlilik kazanması diye bir şey söz konusu değildir. Eğer yerel mahkemenin kararı, şahsi ilişki tesisinin daha başka biçimde kurulması gerektiği yönünde olursa mahkeme yeni bir karar verecektir.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamak için hukuki sorunlarınızda mutlaka doğrudan hukuki yardım alınız.

Dava dosyanızı ve anlatmaya çalıştığınız hukuki trafiği bir meslektaşımızın bizzat takip etmesinde, incelemesinde yarar vardır.

Saygılar.
Old 18-09-2009, 08:12   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı, gelişmeler belirttiğiniz gibi olduysa size karşı tarafın temyiz dilekçesinin tebliğ edilmesi gerekir. Bu tebligatın yapılıp yapılmadığını yazmamışsınız. Yapıldı ise, temyiz dilekçesinin size tebliğinden itibaren yasal süresinde sizin de kararı temyiz etme hakkınız vardır.
Yine sorunuzda yazdığınız gibi duruşma günü tutanağa görüşme günleri o şekilde yazıldı ama gerekçeli kararda farklı yazıldı ise, mahkemenin kararı Yargıtay tarafından sırf bu nedenle bozulacak ve yeniden yargılama yapılacaktır.
Tüm aşamalarda bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız, haklarınızı daha iyi korumanızı sağlayacaktır. .
Old 18-09-2009, 09:33   #4
Konuk

hayir temyiz edildigi bana teblig edilmedi..teblig edildikten sonra ne yapayim?? kac gun icinde cevap vereyim?
Old 18-09-2009, 10:45   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
1 hafta icinde temyize gitmeden teblig yapicaz falan diye bana esimin avukati imzalar attirdi.

İlk mesajınızda şeklinde yazmışsınız burada temyiz hakkınızdan feragat için bir evrak imzalamış olabilirsiniz.

En doğrusu ısrarla belirttiğimiz gibi bir avukatın doğrudan desteğini almanızdır. Dava dosyanızı bir avukata incelettiriniz.

Saygılar.
Old 18-09-2009, 10:52   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
ben gecen ay anlasmali olarak ayrildim ve hicbisey talep etmedim.nafaka veya tazminat..23 aylik bir oglum var.hakime hanim mahkeme gunu durusmada cocugun babasi yurtdisinda ve cocuk ufak oldugu icin 1 ve 7 temmuz yatili olmamak sartiyla gorebilir diye karar verdi.1 hafta icinde temyize gitmeden teblig yapicaz falan diye bana esimin avukati imzalar attirdi.elime gecen kararda ise hakime hanimin verdigi karar yok.tam tersi sanki baba tr deymis gibi hafta sonu bayram vs. izinler verilmis.avukati aradim duzeltiriz dedi.bugun adliyeye gittim karar duzeltiyse alayim diye..iki tarafada teblig edilmis gorunuyor karar ama karsi taraf itiraz etmis 1 ve 7 olmasin diye yargitayda dosyaniz dediler..simdi ben ne yapmaliyim.1 ve 7 temmuz diye karar verilmisti.karar kesinlesmeden itiraz etmisler.sizce sonuc ne olur?baba ikametini burda yasiyor gibi gostermis olabilir.ozaman elimdeki karar mi gecerli olacak?kafam cok karisik..adli yardima gittim bilmiyoruz sonuc ne olur yada ne yapmaniz lazim bilmiyoruz dediler.tek umudum burasi lutfen yardimci olun..

Sayın Konuk,

Anlatımınıza bakılarak size doğru cevap vermek çok zor. Meslektaşlarımızın uyarılarına rağmen kendi işinizi kendiniz yapmaya çalışmaktasınız. Sorunuzdaki çelişkilere gelince...

Alıntı:
1 hafta icinde temyize gitmeden teblig yapicaz falan diye bana esimin avukati imzalar attirdi

Eşinizin avukatı bu imzaları, mahkeme kaleminde attırıp hakime havale ettirdiyse, temyizden feragat etmişsiniz, demektir. Bu defa onlar niye temyiz etti sorusu karşımıza çıkar? Niyetleri sadece sizin temyiz hakkınızı elinizden alıp, kendilerininkini kullanmak ise, karar onların da aleyhine demektir.

Alıntı:
elime gecen kararda ise hakime hanimin verdigi karar yok.tam tersi sanki baba tr deymis gibi hafta sonu bayram vs. izinler verilmis.

Elinizdeki karar "Gerekçeli karar" olmayıp, duruşmada verilen "Ara karar" olabilir mi?

Alıntı:
iki tarafada teblig edilmis gorunuyor karar ama karsi taraf itiraz etmis 1 ve 7 olmasin diye yargitayda dosyaniz dediler

Bu defa da kararın tebliğinden söz etmektesiniz. Dosyanın Yargıtay'a gidebilmesi için, sizin temyiz sürenizin de geçmiş olması gerekmektedir.

Özetle, verdiğiniz bilgilerle sağlıklı cevap almanız mümkün değil. Bir avukata gidip, dosyayı onun incelemesini sağlamalısınız.
Old 19-09-2009, 12:06   #7
Konuk

Alıntı:
(Eşinizin avukatı bu imzaları, mahkeme kaleminde attırıp hakime havale ettirdiyse, temyizden feragat etmişsiniz, demektir.)

evet temyizden feragat icin imza attim.

Alıntı:
(Elinizdeki karar "Gerekçeli karar" olmayıp, duruşmada verilen "Ara karar" olabilir mi?)

Elimdeki kararin hakime hanimin o gunku durusmada verdigi kararla hicbir alakasi yok.yalniz sunuda anlamadim.simdi bayramda cocugu gormek isterse ben hangi karara gore gostermek zorundayim??kaleme sordum elindeki karara gore dedi,esimin avukatina sordum hakime hanimin verdigi karar gecerli,elinizdeki karar duzeltildi dedi.duzelti ama elimde buna dair evrak yok..ben hakkimdan feragat ettim tamam ama bana kalemde o gun imza atilirken 15 gun sonra karar kesinlesecek dediler.15 gun dolmadan avukat itiraz etmis olabilir.

(hayir temyiz edildigi bana teblig edilmedi..teblig edildikten sonra ne yapayim?? kac gun icinde cevap vereyim?) derken onlarin itirazi bana teblig edilmedi onu kastettim.yoksa diger feragat icin kalemde teblige vs. hepsine imza attim biliyorum.adli tatilin girdigi hafta icinde oldu butun bunlar.acaba karsi tarafin avukati beni oyuna mi getirdi neler oluyor kafam karmakarisik...
Old 19-09-2009, 12:32   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kafanızın karma karışık olmasının nedeni, hukukçu olmadığınız halde, sorunu usul ve esastan çözmeye çalışmanız.

Hukuki olaylar profesyonellik gerektirir.

Hiç vakit kaybetmeden bir avukat meslektaşımıza dosyanızı bire bir incelettiriniz.

Buradan daha fazlasını yapmamız mümkün olmadığı gibi sizi hatalı bir işleme de götürebilir.

Yapmanız gereken doğrudan fiili yardım almaktır.

Saygılar.
Old 22-09-2009, 13:22   #9
Konuk

cuma gunu basvurup dini bayramlarin 2.gunu 14:00-17:00 arasi cocugu gormek icin karar cikartmis.dun icrayla bir suru polisle kapima dayanip cocugumu alip gittiler.benim bu karardanda haberim yok dememe ragmen dnlemediler.2 yasinda bile olmayan oglumu aglamasina ragmen zorla benden koparip arabaya soktular.pedagogta gelmis ona rica ettim bende yaninda gideyim yanimda gorsun diye ama pedagog ben formalite icabi etkilenmesin diye sadece araciyim sizden alip ona vermek icin burdayim dedi.bu nasil is anlamadim..cocugunu gormek kanunen onun hakkiymis,sizde hakkinizi arayiniz dediler..bende simdi hakkimi ariycam ve dediginiz gibi yapip bir avukata basvurucam.hepinize tesekkur ederim..avukat tavsiye etmeniz mümkün mü?..
Old 22-09-2009, 13:42   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hiç vakit kaybetmeden, karşı taraf avukatının hangi kararı temyiz ettiğini, sizin elinizdeki kararın akıbetini bir avukat aracılığı ile, mahkeme karar dosyasını birebir incelettirerek hukuki çözüm arayışına giriniz.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini talep ediniz.

Hukuki probleminizin çözümünün profesyonelllik gerektirdiğinin altını bir kere daha çizmekteyiz. Bir an önce fiili hukuki yardım alınız.

Kahdem'in avukat tavsiye etmek gibi bir görevi yoktur, olamaz.

Maddi durumunuz elverişli ise, avukatınızı kendiniz seçmelisiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi