Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras Olarak Kalan Arsa Kat Karşılığı Müteahhite Verilirse Geliri Edinilmiş Mal mıdır

Yanıt
Old 09-03-2007, 10:55   #1
Av. Sebahat Gençtarih

Varsayılan Miras Olarak Kalan Arsa Kat Karşılığı Müteahhite Verilirse Geliri Edinilmiş Mal mıdır

Merhaba,siteye yeni üye oldum ve bir sorum var yardımcı olursanız,sevinirim.

Katkı payı bedelinin tazmini davasında
1-Koca evlilik birliği kurulmazdan evvel bir şirket sahibi,kurulduğu tarihten sonra bir şirket daha kuruyor 2. şirkete kadında küçük bir hisse ile ortak.Kadın bu şirketlerden katkı payı bedelini talep ediyor ama şirketin kar -zarar eşit görünüyor.Fakat kurulduğu tarihten bu güne kadar bütün taşınır ve taşınmazlar şirket malvarlığına aktarılmış.Bu mallar üzerine teminatsız ihtiyati tedbir konulabilir mi?
2-Babadan miras olarak bir arsa kalıyor.Bu arsa 5 birim değerinde ise koca bu arsayı kat karşılığı müteahhite veriyor ve 10 birim değerinde para kazanıyor.Arada ki 5 birim değer edinilmiş mal mıdır?Bu konuya ilişkin kitap ve yargıtay kararı önerebilirseniz sevinirim.
Old 09-03-2007, 12:01   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Sayın Av. Sebahat Gençtarih,
Aramıza hoş geldiniz
Sorularınız bağlamında önce bir giriş yapalım.

4721 sayılı TMK.’nın yürürlüğe girdiği 01.01.2002 tarihine kadarki dönemde geçerli rejim mal ayrılığıdır (743 s. MK m. 170) Bu tarihten sonra ise, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir (TMK m. 202).
Edinilmiş mallara katılma rejimi; edinilmiş mallar (TMK m. 219) ile eşlerden her birinin kişisel mallarını (TMK m. 220 ) kapsar. (TMK m. 218)
Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan malvarlığı değerleri o eşin kişisel malıdır.
(TMK m. 220/2)
Eşlerden biri, diğerine ait malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuş ise, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur(TMK m. 227/1).

Kahve molası
Old 09-03-2007, 13:59   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı 2

Alıntı:
Bu mallar üzerine teminatsız ihtiyati tedbir konulabilir mi?

OLAY - USUL - ESAS

İHTİYATİ TEDBİRLER

HUMK.m.101 - Hâkim iki taraftan birinin talebiyle dâvanın ikamesinden evvel veya sonra aşağıda gösterilen hal ve şekillerde ihtiyati tedbirler ittihazına karar verebilir:
1 - Menkul ve gayrimenkul malların ayni münazaalı ise bunun haciz veya yeddiadle tevdiine,
2 - Münazaalı şeyin muhafazası için lâzımgelen her türlü tedbirlerin ittihazına,
3 - Kanunu Medeni ile muayyen hallerde nafaka alınmasına,
4 - Ayrılık veya boşanma dâvası üzerine Kanunu Medeni mucibince icap eden muvakkat tedbirlerin ittihazına.

HUMK.m.110 - İhtiyati tedbir kararını talep eden taraf bundan dolayı diğer tarafın ve üçüncü şahsın duçar olması muhtemel zarar ve ziyanlarına mukabil teminat iraesine mecburdur. İcabı hale göre hâkim işbu mecburiyeti refedebilir ve ihtiyati tedbir kararını talep eden Devlet veya müzahareti adliyeye nail kimse ise teminat iraesi lâzım gelmez.

Sizce HUMK.m.110 hükmü olayda uygulanabilir mi?

Yine bir mola...:
Old 09-03-2007, 14:10   #4
Av. Sebahat Gençtarih

Yardımlarınız için teşekkür ederim Hulusi Bey.Evet eğer meydana gelebilecek bir zarar ziyan varsa teminata hükmedecektir.
Old 09-03-2007, 14:34   #5
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı 3

Esas yönünden:

Katkı payı
TMK.m.249.-
Eşlerden biri diğerine ait olup, paylaştırma dışı kalan bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa; mal rejiminin sona ermesi halinde, katkısı oranında hakkaniyete uygun bir bedel ödenmesini isteyebilir.
Aynı istem, paylaştırma dışı kalan malın yerine geçen değerler için de geçerlidir.

Müvekkilin talebi,yasa hükmü kapsamı içinde mi?
Old 09-03-2007, 14:49   #6
Av. Sebahat Gençtarih

Hulusi Bey;
müvekkil ev hanımı ama şirketlerden birine %10 hissedar. Fakat hiç bugüne kadar ücret veya herhangi bir kar almamış. Bütün mallar(teknede dahil bu malların içine) kocanın adına kayıtlı kadının adına hiçbir şey yok.Ayrıca koca hep miras mallarını kullanarak yeni mallar edinmiş.
Old 09-03-2007, 15:00   #7
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı 4 - Adım adım

Yasaya göre Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri kişisel mal olduğuna göre (TMK.m.220/ 2),

Edinilmiş mallara katılma rejimi, edinilmiş mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsadığına göre (TMK.m.218),

Edinilmiş mal, Yasanın 219.maddesinde düzenlendiğine göre,

Miras yoluyla edinilen mal, edinildiği şekli ile kalsaydı ne olurdu?

Miras yoluyla edinilen 5 birimlik mal (kişisel), kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide verildiğine ve (10) birim elde edileceğine göre, bu durum m.219 kapsamında “…karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı” değeri sayılır mı?

Ne dersiniz ?
Old 09-03-2007, 15:04   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Ev kadını

Alıntı:
müvekkil ev hanımı ama şirketlerden birine %10 hissedar. Fakat hiç bugüne kadar ücret veya herhangi bir kar almamış. Bütün mallar(teknede dahil bu malların içine) kocanın adına kayıtlı kadının adına hiçbir şey yok.Ayrıca koca hep miras mallarını kullanarak yeni mallar edinmiş.

Madde 249'da "katkıda bulunmuşsa" koşulu olduğuna göre,bunu müvekkil yararına nasıl yorumlayabiliriz?
Old 09-03-2007, 15:07   #9
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Olay - Hukuk (usul -esas)-İspat Hukuku

Y.8. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/2212,K. 2005/2653,T. 4.4.2005
ÖZET : Asıl temel sorun, davacının taşınmaz içerisinde yapılan evde bir katkısının olup olmadığıdır. Davacı birlikte yapıldığını iddia ettiği evde bir payının olduğunu duraksamaya yer vermeyecek şekilde etmelidir.
Old 09-03-2007, 15:29   #10
Av. Sebahat Gençtarih

Yargıtay bir çok kararında ev hanımlarının ev içerisinde ki düzeni sağlayarak, kocaya düzenli bir hayat sunarak kadının kocanın malvarlığını arttırmasına katkıda bulunduğu gerekçesi ile kadına katkı payı vermektedir.Bu halde müvekkilem katkı payı alamaz mı sizce?
Old 09-03-2007, 20:54   #11
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yanıt

Alıntı:
müvekkilem katkı payı alamaz mı sizce?

Sayın meslektaşım,

Elbette almalı, alabilmeli...
Ben sizin savunmanızı dinlemek isterim.

"Erkek evin başı, kadın boynudur."

Kolay gelsin.:
Old 09-03-2007, 22:29   #12
recepbarlas

Edinilmiş mal rejiminden önce (01.01.2002'den önce) edinilmiş mal, mal ayrılığı rejimine tabi olduğundan diğer eşin herhangi bir talebi olamaz.(iyileştirmesine değer kazanmasına yapmış olduğu katkı hariç.O da ispata bağlı)

Ancak edinilmiş mal rejiminden önceki bir malın 01,01,2002'den sonraki getirileri edinilmiş mal rejimine tabidir.Burada mirastan kalan bir maldan gelen getiriler de edinilmiş mal rejimine tabidir.Örneğin kira geliri de edinilmiş mal rejimine tabidir.Yine sizin olayda olduğu gibi sözleşmeden gelen getiriler de. Mirastan kaldığı için aynına ilişkin bir talepte bulunamazsınız.
Old 09-03-2007, 22:46   #13
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Satırbaşı

Sayın Av.Sebahat Gençtarih,
Olur verirseniz konuyu (sorularıyla birlikte)aşağıdaki gibi sunabilir miyiz?
Davaya hazırlık:
OLAY:

1.Müvekkile (A) ile kocası (B)……….(?)tarihinde evlenmişlerdir.
2.Koca (B) evlenmeden önce kurmuş olduğu ……unvanlı bir
şirketin …….oranında ortağıdır (Şirket tipi ?)
3.Koca (B) evlilik birliğinin kurulmasından sonraki bir
tarihte (?) 2. bir şirket daha kurmuştur (şirket
tipi?).Kocanın bu şirketteki ortaklık payı …. ;
müvekkile (A)’nın payı %10’dur. Fakat bugüne kadar
hiçbir ücret veya kâr payı almamıştır.
4.………’nın maliki olduğu (oldukları) bütün taşınır ve
taşınmazlar şirket malvarlığına aktarılmıştır (?
Nasıl?,Ayni Sermaye, Satış,vb.?).
5.4721 sayılı TMK.’nın yürürlüğe girdiği 01.01.2002
tarihinden sonra eşler ……. Mal rejimini seçmişlerdir
(ya da seçmemişlerdir ? Hangi mal rejimi?).
6.Müvekkile (A), kocasından (B) boşanmak istemektedir.
Boşanmak isteyen müvekkile (A)’nın soruları:
1)2.Şirket üzerine kayıtlı taşınmazların kaydına
teminatsız i.tedbir konulabilir mi?
2)Katkı payı bedeli alabilir mi?
3)Evlilik birliği devam etmekte iken koca (B) miras
yoluyla 5 birim taşınmaz ediniyor.Bu taşınmazın
mülkiyetini Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi ile bir
yükleniciye devrediyor (mu?).Bu durumda aradaki 5
birimlik fark “edinilmiş mal” mıdır?
4)Koca (B) hep miras mallarını kullanarak yeni mallar
edinmiş (?, Kişisel?, Şirket?) ise, kadın (A) bunlarda
hak iddia edebilir mi?
Old 10-03-2007, 17:18   #14
Av. Sebahat Gençtarih

Hulusi Bey şu anda bu dilekçeyi nasıl oluşturmam gerektiğini düşünüyordum. Bu kadar uğraş vererek ilgilenmenize çok sevindim.Özellikle bir türlü çözemediğim, Ahmet Kılıçoğlu' nun ve Ali ihsan Özuğur' un kitaplarından anladığım kadarı ile miras kalan evin kira geliri, ya da bankada ki paranın faizi edinilmiş mal olarak paylaşıma tabii tutuluyor.Ama benim ki gibi müteahhite kat karşılığı verilen arsanın artık değeri bu paralelde midir.Çünkü Ali İhsan bey ile yaptığım tel. görüşmesinde olumsuz yanıt verdi.Fakat kendi kitabında miras kalan bankada ki paranın faizini edinilmiş mal saymıştır. Kadının faize katkısı ne ki?Buna ilişkin yargıtay kararı arıyorum ama yok.Teşekkür ederim ilginize
Old 10-03-2007, 17:34   #15
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İçtihat yaratmak

Sayın meslektaşım Av. Sebahat Gençtarih,

Bence olumlu düşünmelisiniz. Belki de bir "içtihat" yaratma fırsatını yakaladınız.

Siz, taslak dilekçedeki boşlukları doldurursanız,hep birlikte sonuca ulaşabiliriz.

Yasa - İçtihat - Öğreti üçgeninde sıkışmayınız.
yeni bir pencere açılabilir mi diye düşününüz.

Olayda "şirket" olması, konunun özelliği.

Kolay gelsin.
Old 10-03-2007, 18:46   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Fırtına... :)

Alıntı:
Özellikle bir türlü çözemediğim, Ahmet Kılıçoğlu' nun ve Ali ihsan Özuğur' un kitaplarından anladığım kadarı ile miras kalan evin kira geliri, ya da bankada ki paranın faizi edinilmiş mal olarak paylaşıma tabii tutuluyor.Ama benim ki gibi müteahhite kat karşılığı verilen arsanın artık değeri bu paralelde midir.Çünkü Ali İhsan bey ile yaptığım tel. görüşmesinde olumsuz yanıt verdi

Olayı telefon görüşmenizde tam anlayamamış olabilirler.

Miras kalan paranın faiz ya da benzeri fer'ilerinin "Edinilmiş Mal" kabul edilmesinin temel nedenini düşünmeliyiz. Bu anlayışa göre: Miras yoluyla intikal eden malın bizatihi kendisi "Edinilmiş Mal" sayılamaz. Dikkat edilirse "Edinilmiş mal" sayılmayan şey "miras kalan" şeydir. Bu görüşe göre; Faiz ve kira getirisi "Miras kalan" şey değildir. Faiz Fer'idir,Kira getirisi "semere" şeklinde ek faydadır.

Burada bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum: Miras kalan bir mal, hiç kiraya verilmemiş olsaydı ve 5 yıl sonra rayice göre mirasçı eş tarafından satılsaydı. BU taşınmaza ek hiç bir katkısı olmayan diğer eş bir hak iddia edebilecek miydi?

O halde, "Bölünerek çoğalan" kat karşılığı inşaat sözleşmesine bağlı malvarlığındaki değer artışına da ayn mantıkla bakmak gerekir!

Kira ve faiz için de ben kabul edilen görüşe katılmıyorum. Faiz ve kira getirisi de "Edinilmiş mal" sayılmamalıdır.

Saygılarımla.
Old 10-03-2007, 20:39   #17
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Sorulu katkı

4721 sayılı TMK.’nın yürürlüğe girdiği 01.01.2002
tarihinden sonra eşler ……. Mal rejimini seçmişlerdir
(ya da seçmemişlerdir ?Hangi mal rejimi?)
Old 10-03-2007, 20:46   #18
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Burada bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum: Miras kalan bir mal hiç kiraya verilmemiş olsaydı ve 5 yıl sonra rayice göre mirasçı eş tarafından satılsaydı. BU taşınmaza ek hiç bir katkısı olmayan diğer eş bir hak iddia edebilecek miydi?

Sorunun yanıtı, seçilmiş olan mal rejimine bağlı!

Saygılar
Old 10-03-2007, 21:22   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Sorunun yanıtı, seçilmiş olan mal rejimine bağlı!

Sayın Metin,

1) 01.01.2002 tarihinden sonra miras kalan malın kira geliri "Edinilmiş mal Rejimi" kapsamında değerlendirilebilir mi?

2) 01.01.2002 tarihinden önce miras kalan malın Edinilmiş Mala katılıma geçildiği tarihten sonraki kira geliri "Edinilmiş mal Rejimi" kapsamında değerlendirilebilir mi?

3) 01.01.2002 tarihinden sonra miras kalan malın değer artışı nedeniyle satışından elde edilen paradaki "değer artışı" Edinilmiş mal Rejimi kapsamında değerlendirilebilir mi?

4) 01.01.2002 tarihinden önce miras kalan malın Edinilmiş mala katılım rejimine geçildikten sonraki tarihte satışından elde edilen gelirdeki "değer artışı" Edinilmiş mal Rejimi kapsamında değerlendirilebilir mi?

Bu soruları tartışabilir miyiz?

Saygılarımla.
Old 10-03-2007, 21:27   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Bir karar

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/3636
K. 2005/5455
T. 5.4.2005

Alıntı:
2- Davalı, cevap dilekçesiyle; tapu sicilinde kocası adına kayıtlı olan ve 2003 yılında satın alma yoluyla edinilen edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olan İstanbul Güngören'deki 1360 parselde kayıtlı 2/20 arsa palı ( 10 ) bağımsız bölüm numaralı meskenin, kendi adına tesciline karar verilmesini istemiş; davacı ise; bu taşınmazı annesinden miras yoluyla intikal eden taşınmazdaki hakkını devrederek edindiğini, kişisel malı olduğunu ileri sürmüştür. Mahkemece; bahse konu taşınmazın Türk Medeni Kanununun 220/2. maddesi gereğince kişisel mal olduğu miras yoluyla edinildiği kabul edilerek, davalının talebi reddedilmiştir.
Old 10-03-2007, 22:50   #21
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Sınırlama

Sayın Dikici,

4721 sayılı yasa yürürlüğe girinceye kadar mal ayrılığı, bu tarihten boşanma tarihine kadar da edinilmiş mallara katılma rejimine tabidir (2.HD. 2005001608 05/04/2005)

Meslektaşımızın soruları bağlamında, konuyu somut olarak tartışabilmek için,
Öncelikle
1)Eşler arasındaki mal rejiminin
2)Kocaya miras yoluyla intikal eden taşınmazların şirkete (şirketlere) ne şekilde intikal ettirildiğinin
3)Şirketlere intikal ettirilmeyen taşınmazların durumunun
Açıklanması gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum.
Saygılar
Old 11-03-2007, 15:40   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Evet Öyle yapalım. Fakat soruyu soran meslektaşımızın dönmesini beklememiz gerekecek.
Saygılarımla.
Old 12-03-2007, 03:17   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Ayrıca koca hep miras mallarını kullanarak yeni mallar edinmiş.

Ne güzel bir tartışma olmuş. Soru sahibinin dönüşünü bekleyelim demişsiniz ama gecenin bu vakti konuyu görünce, akdinizde imzam da olmadığını düşünerek, iki satır yazayım dedim

Sayın Gençtarih yukarıda alıntıladığım cümleyi yazmış. Miras kalan taşınmazların şirkete intikal ettirildiğine dair bir cümlesine rastlayamadım, ama muğlakta, bu yanıtlanmalı öncelikle (Sayın Metin'e katılarak.).

Ancak benim anladığım, miras kalan taşınmazların şirkete intikali söz konusu değil. Eğer öyleyse:

-Miras yoluyla kazanılan taşınmazların kişisel mal olduğu konusunda tereddüt yok, yasa açık.

-Bir kişisel malın satılması suretiyle elde edilen yeni malların da , bu alım satımlar 2002 yılından sonraya ait de olsa, yine kişisel mal sayılacağı da açık.

-M, kendisine miras yoluyla intikal eden arsasını müteahhide vererek, 5 birim değerindeki arsasına 10 birim değerinde taşınmaz almış olsun. Burada kişisel çalışma karşılığı elde edilmiş bir mal varlığı artışı var mı? Bence yok. Kişisel maldan türü değişmiş (Saim beyin deyimiyle bölünerek çoğalmış, doğru) yeni tapular elde edilmiş oluyor. Bence bu durum, malın kişisel mal olma özelliğini ortadan kaldırmaz.

Saygılarımla...
Old 12-03-2007, 03:35   #24
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av. Sebahat Gençtarih
Hulusi Bey şu anda bu dilekçeyi nasıl oluşturmam gerektiğini düşünüyordum. Bu kadar uğraş vererek ilgilenmenize çok sevindim.Özellikle bir türlü çözemediğim, Ahmet Kılıçoğlu' nun ve Ali ihsan Özuğur' un kitaplarından anladığım kadarı ile miras kalan evin kira geliri, ya da bankada ki paranın faizi edinilmiş mal olarak paylaşıma tabii tutuluyor.Ama benim ki gibi müteahhite kat karşılığı verilen arsanın artık değeri bu paralelde midir.Çünkü Ali İhsan bey ile yaptığım tel. görüşmesinde olumsuz yanıt verdi.Fakat kendi kitabında miras kalan bankada ki paranın faizini edinilmiş mal saymıştır. Kadının faize katkısı ne ki?Buna ilişkin yargıtay kararı arıyorum ama yok.Teşekkür ederim ilginize
Anladığım kadarı ile müvekkilinize miras kalıyor ve eşi arsayı müteahhite vererek inşaat yaptırıyor. Buraya kadar tamam. Daire veya daireler duruyor mu? Yoksa satılıp sermayeye mi çevrilmiş. 1.1.2002 öncesinde bu olay oldu ise katkı payı davası açarak söz konusu daire-lerin değerinin şirket sermayesine katkısı oranında şirket sermayenizin yükseltilmesini ya da güncel değerinin tarafınıza ödenmesini isteyebilirsiniz. 1.1.2002 sonrası edinilmiş ise yine aynı şekilde kişisel malınızın gelirini şirkete kattığınızı ispatlayarak talepte bulunabilirsiniz. Niye edinilmiş mal noktasına bu kadar takıldığınızı anlamış değilim. Miras yoluyla edinilen malın değerinin eşe terk edilmesi söz konusu. Kişisel malınızı veya gelirini şirkete sermaye olarak katmışsınız. Koca vekaleten bu işlemleri yapmış veya şirket işlerini yapmasına kolaylık olsun diye tapudan devir yapılmış olabilir. Vekaleten işlem yaptı ise işiniz daha kolay olacaktır. Tanığınız varsa ispat kolaydır. Katkı payınızı ispatlayarak, sonuca gideceksiniz. Kişisel mal edinilmiş mal meselesi tüm malların tasfiyesi halinde söz konusudur ve kesinlikle 1.1.2002'den sonra edinilen mallar içindir. 1.1.2002'den önce bu işler oldu ise katkı payı talepli dava açmalısınız. Aslında her iki dönemde de katkı payı davası açılabiliyor ama bazı noktaları netleştirmeniz gerekiyor.
Old 13-03-2007, 17:29   #25
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Biz bize

Sayın Dikici,

Meslektaşımız Sn.Sebahat Gençtarih bizleri topladı, fakat kendisi yok. Mazeretli sayalım.

Sorularınıza gelince....

Edinilmiş Malların düzenlendiği TMK. md. 219’a bakıp gördüğümüz
:
1) Edinilmiş mallarda temel kural, çalışarak kazanılmış olmalarıdır. Bu nedenle emek vererek, çalışarak kazanılan malların rejime gireceği kuşkusuzdur. Çalışma/emek ürünü olmayan, kişisel mal niteliğinde olan malların “kira” ve “faiz” gibi gelirleri de mal rejiminin kapsamı içindedir. Taşınmaz, 1.1.2002 tarihinden önce veya sonra olsun, miras yoluyla intikal etmişse, bunların faiz ve kira gelirleri de rejime dahildir görüşündeyim.

2) Böylece 1 ve 2. sorularınızı yanıtlamış oluyorum.

3)3. ve 4. sorularınız için teşekkür ederim.
Ayrıntılı incelenmesi gerekir.Ancak, "Kira ve faiz" gelirlerinin rejime dahil olması düşüncesine ben de katılmadığım için (özünde hakkı yokken,semeresinde neden olsun?),sorularınıza yanıt olarak, öteki eşin "katkısı oranında" hakkı olabilir kaydıyla,esas olarak Edinilmiş mal Rejimi kapsamında olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Saygılar
Old 14-03-2007, 14:01   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Metin,

Görüşlerinize aynen katılıyorum. detaylara geçmeden önce bir başka hususu da tartışmaya açmak istiyorum.

Bildiğimiz üzere miras kalan mal kişisel mal olup, edinilmiş mal kapsamında değerlendirilemez. Sadece diğer eşin bir katkısı olmuş ise katkı payı talep hakkı saklıdır.

Soruma konu edilen olay şudur:

A ile B evli iken A'ya babasından bir daire miras olarak kalıyor. Bu evde ailece otuyorlar. Bir bakıma aile konutu olarak kullanıyorlar. B eczacıdır.

B evde bir gün kimyasal deneyler yaparken söz konusu dairede patlamaya sebebiyet veriyor. Evin iç duvarları yıkılıyor ve ev ve eşyalar tamir edilmeksizin kullanılamaz hale geliyor. A ve B çalışarak biriktirdikleri paraları ile evi tekrar eski haline getiriyor ve 10.000 YTL para harcıyorlar. Bu harcamanın 5.000 YTLsi A tarafından 5.000 YTL si B tarafından karşılanıyor. Bir müddet sonra taraflar karşılıklı boşanma davası açıyorlar. Boşanma davası sırasında evin rayiç değeri mirasın kaldığı güne nazaran %50 artıyor.

Sorular:

1) B, katkı payı adı altında tamir masraflarında kullanılan 5.000 YTL si için binanın artış değerinden pay alabilir mi?

2) A, B' den verdiği zarar nedeniyle harcadığı 5.000 YTL yi faizi ile birlikte talep edebilir mi?

3) Miras kalan evin Aile konutu olarak özgülenmesi nedeniyle bu ev üzerinde B' nin oturma talebi kabul görebilir mi?

BU konuları da mevcut sorulara ekleyerek tartışabilir miyiz?

Saygılarımla.
Old 14-03-2007, 16:56   #27
Av. Sebahat Gençtarih

Varsayılan Özür dilerim bu hafta Adana' da işlerim vardı sık sık bu nedenle yazamadım

Herşeyden önce ilginize teşekkür ederim.Can Bey olayı yanlış anlamış sanırım benim müvekkileme miras kalmamış, eşine kalmış durumda.Miras malları kişisel mallardan olmakla birlikte hepimizinde kabul ettiği üzere diğer eş katkısı olduğu taktirde mira malına olan katkısını talep edebilir.Peki burada ki katkıyı neye göre belirliyoruz.örneğin ev hanımı bir bayanın evin düzenini sağlaması ,müşterek çocuğun ve kocanın ev içerisnde ki huzur ve düzenini sağlaması katkı mıdır?Bu bahsettiklerim mirasen kalmayan mallarda katkı olarak değerlenidiriliyor ve kadın katkı payı alacağına hak kazanıyor. Bu mantıkla kocası miras mallarını kullanıyorsa ama kadın yine az önce ki bayan gibi evin bakımını, kocasının yemeğini, müşterek çocuğunu bakımını yaparak kocayı düzenli bir hayat yaşamaya zorlamış ve koca bu sayede elinde ki miras malları kullanarak yeni mallar edinmişse ya da 5 birimlik arsadan 10 birimlik kat kazanmışsa ve bunları satıp paraya çevireceği ya da kiraya verecği belli ise bu mallar miras malı diyerek olaya kesin gözüyle bakıp kadını paylaşım dışı bırakmak doğru mu?Eğer öyleyse Halis Toprak boşandığı eşine mahkeme kararı neticesinde mallarının yarısını vermek zorunda kaldı.Halis Toprak' ın karısı benim bahsini ettiğim mirasçı kocanın karısından daha fazla ne katkı sundu ki?Herkese selamlar
Old 14-03-2007, 17:03   #28
Av. Sebahat Gençtarih

Şunu da görüşlerinize sunmak isterim.Koca mirasen kalan her malı %80 hissesine sahip olduğu şirkete satış yaparak devrediyor.Kocanın kendi adına hemen hemen hiç bir şey yok her şey şirketler adına.Peki satış yapılarak şirkete aktarılmış bir mal miras mıdır artık? Kadın,kocanın %80 hissesine tekabül eden malların parasal değerinden katkı payı isterse artık miras problemi var mıdır.Yoksa kocanın sahibi olduğu şirketin malvarlığında göründüğü için edinimiş mal sayılır mı?
Old 14-03-2007, 18:41   #29
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Satırbaşı

Sayın Gençtarih

"Davaya hazırlık" başlıklı 09.03.2007 tarihli iletimdeki
dilekçe taslağını tamamlayarak bizlerle paylaşmanızda sonuca ulaşmak açısından yarar görüyorum.Ne dersiniz?
Saygılar
Old 13-01-2012, 10:17   #30
av.mass

Konuyu okudum ve sonucun ne olduğu çok merak ettim siz üstadların görüşü ve sonucunu bir arada görmek bizlere büyük katkıda bulunacak ,önümeze gelen olaylara ışık tututacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi