Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

marmara da yüksek lisans mülakatta sorulabilecekler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2007, 23:50   #1
müge_

Varsayılan marmara da yüksek lisans mülakatta sorulabilecekler

merhaba
ben bu sene marmara üniversitesinde yüksek lisansa başvuracağım. Ancak mülakatın nasıl olabileceği hakkında hiç bir fikrim yok. Eger daha önce bızım okulda master yapanlar fıkırlerını paylasırlarsa cok sevınırım
herkese ıyı calısmalar
Old 26-08-2007, 13:53   #2
Seyda

Sayın müge_;

Henüz mülakat tarihleri geçmediğine göre cevaplayabileceğimi düşündüm. Hangi alana başvurduğunuzu yazmamışsınız ancak ben Kamu Hukuku ile ilgili bildiklerimi ve Özel Hukuk ile ilgili duyduklarımı anlatayım

Kamu Hukuku'nda geçen yıl jüride İ.Kaboğlu, O.Doğru ve jüri başkanı olan N.Centel vardı.Soruları Kaboğlu sordu genel olarak mülakata giren 176 kişiye. Özellikle Ceza Hukuku alanındaki son değişiklikler o zaman çok tartışıldığı için sorular genelde ordan geldi.Terörle Mücadele Kanunu değişiklikleri birçok kişiye soruldu. Bu sene ise sanırım A.yasa değişiklikleri gözde konu olacak.Tavsiyem son değişiklikleri takip etmeniz. Bunun yanında çoğu adaya ''Anayasa-İHAS-Ceza Kanunları'nın ortak özelliği, kesiştikleri nokta nedir?'' diye bir soru soruldu.Karma sorulara o an cevap verebilmek ve hızlı değerlendirebilmek çok önemseniyor.

Özel Hukuk alanında jüride yanlış hatırlamıyorsam G.Antalya, S.Helvacı, N.Ekşi ve M.K.Omağ vardı. Omağ'ın sorusu çok klasik : Kıymetli Evrakta Mücerretlik İlkesi
Zor olan sorular genelde G.Antalya'dan gelmiş. Oldukça ayrıntılı sorular soruyormuş anlatılana göre. N.Ekşi Türkiye'de taşınmaz mal edinimiyle ilgili sorular sormuş.Geçen yıl mülakat konularına Deniz Ticaret Hukuku da dahildi ( bu sene Kara Ticareti var). Özellikle Cif, Fog gibi terimler mülakata giren arkadaşlarımı çok zorlamıştı.

2006'dan hatırladıklarım bunlar.. Ben LES puanım yüksek olmadığı için elendim. Umarım bu sene şans yanınızda olur.Başarılar diliyorum..
Old 26-08-2007, 17:15   #3
müge_

merhabalar
yanıtınız ıcın cok tesekku ederım
ben ıkı alanada basvurdum ve bu senede jurıler bıldıgım kadarıyla sızın anlattıgınız gıbı aynı kısılerden olusacak
bu arada sızın les puanınız kactı?
gercekten de les etkılı oluyor mu yoksa torpıl mı etkılı oluyor
Old 27-08-2007, 19:00   #4
Seyda

Müge Hanım kimsenin günahını almayalım durduk yerde Torpil etkili diyemem, etkili değil de diyemem (Ama laf aramızda ben sadece LES puanından elenmeyi mantıklı karşılayamıyorum )

Benim LES puanım 55,5 idi. ALES'e çevirdim bu sene, 72'ye karşılık geliyor. Sanırım yine düşük denerek eleneceğim ama bir şans...!!!
Old 27-08-2007, 22:50   #5
av.mgul

Sn müge geçen yıl özel hukuk ta m.k. omağ G.antalya ve nuray ekşi vardı. konuların kapsamı belliydi ve o sınırlar içerisinde soruldu. bu yıl için ise aynısını söyleyemeyeceğim. özel hukukta verilen konu listesinin kapsamı çok geniş. borçlar genel hukuku eşya hukuku kara ticaret hukuku gibi genel konu başlıkları verilmiş. takdir ederisniz ki bu kadar geniş bir yelpazede nelerin sorulacağını tahmin etmek bir hayli güç.. ama benim size önerim g.antalyanın %90 jüride olacağını düşündüğüm için borçlar genel hukuknda belirli konulara mesela m.106, 96, bunun yanında yabancı para borçları ile ilgili olan şu an hatırlamadığım madde hükmü soru olarak gelebilir. bunun yanın da çok basit gibi görünen ama o anki heyacanla hatırlanmayan sorular da gelebiliyor. mesela geçen yıl bir arkadasa gabin i sormuştu hoca
bunun yanın da okulda fazla zaman geçiren biri olarak ve bildiğim bazı şeylerden dolayı nuray ekşinin büyük olasılıkla jüri de olmayacağını düşünüyorum. bunun yanın da o kadar yüksek olasılık olmasa da merih kemal hocada bence bu yıl olmayacak (tabi bunların hepsi tahmin) bence bu yıl en önmeli jüri adayları gökhan hoca ve serap helvacı...
kamu hukuku alanında fazla bilgim yok ama geçen yıldan çok farklı olacağını düşünmüyorum. yine jürinin en renkli!!! üyesi kabaoğlu olur kabaoğlu son gelişmeler ile ilgili soruları seven bir hocadır. malum bu günlerde yeni bir anayasanın hazırlanma süreci söz konusu bu konuda size fikrinizi sorabilir..
son olarak da torpil konusuna değinmek gerekirse.. özel hukukda böyle birşey olduğunu düşünmüyorum. oluyorsa bile bu ancak bir iki kişi ile sınırlıdır belki o kadar bile değildir. ben gecen yıl bu konuyu nuray hoca ile de üztü kapalı konuştum bizim mülakatta verdiğimiz puanlar o kadar etkili olmuyor önemli olan les puanları demişti. ancak kamu hukukunda ne hocalarla aram iyi ne de bu konu da bir fikrim var..
bence siz bunları kafayı takmadan olabildiğince soğukkanlı bir şekilde mülakata girin. şunu da söyleyim giyiminizden en ufak bir detaya kadar herşeyinize dikkat ediliyor yani sadece soruları bilmek de yetmiyor. kendinize güvenin umarım başarılı olursunuz...
Old 28-08-2007, 17:21   #6
müge_

merhabalar
sızede yardımınız için çok teşekkür ederim
Bildiğim kadarıyla bu sene jüride cevdet yavuz serap helvacı ve merih kemal omağ hoca yer alacak. Merih kemal hocanın kılık kıyafete oldukca dikkat ettiğini duydum.
Bİr de bu yabancı dil sınavına girmemiz gerekiyoır mu? şaka gibi ama kimsenin haberi yok daha bugun okulda sordum herkes birbirine soruyor gecen sene var mıydı zorunluluk yabancı dil sınavı için?
tekrar teşekkür ederim
zaten tek korkum o anki heyecan o kadar hocanın karşısında durabilmek bile şu an zor gözküyor
Old 28-08-2007, 19:44   #7
av.mgul

benim bildiğim kadarıyla yabancı dil sınavı yok.. en azından gecen yıl yoktu, bu yıl da olduğunu zannetmiyorum..
heyecezn konusuna gelince mutlaka olacak ama onu en aza indirmek sizin avantajınıza.. umarım herşey gönlünüzce olur tekrar başırılar...
Old 28-08-2007, 23:04   #8
müge_

cok tesekkur ederım sızede ıyı calısmlar diliyorum
Old 29-08-2007, 01:23   #9
deku

sosyal bilimler enstitütüsünü arayarak öğrenmiştim;hukuk fakültesine ilişkin yabancı dil sınavı olmadığını söylemişlerdi.başarılar...
Old 29-08-2007, 16:54   #10
müge_

Bende başvuru sırasında sormuştum.Ancak onlarda bilmediklerini söylemişlerdi.yardımınız için teşekkür ederim.
Old 30-12-2007, 21:07   #11
Cihangir Kurt

Herkese merhaba. Marmara Üniversitesi Kamu Hukuku yl programında kabul edilen adayların ales puanlarının üst ve alt sınırını öğrenebileceğim bir link bilen var mı acaba? Sbe sitesinden denedim ancak ulaşamadım; yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 19-06-2010, 09:50   #12
çiçek abbas

2010 yılı için mülakatta dikkat etmemiz gereken hususlar nedir? Hangi konulara özen göstermeliyiz? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan meslektaşlarımızın yardımını bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi