Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Stajter Avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2007, 22:03   #1
Adalet Bakanı

Varsayılan Stajyer Avukat

Benim merak ettiğim bir husus var. aşağıda vermiş olduğum madde gereği Stajyer "avukat yanında staja başladıktan sonra" avukatın yazılı muvafakati ile ... sayılan işleri yürütebilir. öncelikle burada bahsedilen "avukat" yanında staj yapılan "avukat" mıdır? yoksa başka bir avukat da olabilir mi?

STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/15. md.)
Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

madde metninde "yanında staj yapılan" avukatın muvafakati denilmemiştir. hükmün lafzına bu kadar bağlı kalmak yanlış olabilir. Ancak;

STAJIN YAPILMASI VE STAJİYERİN ÖDEVLERİ:
Madde 23 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/13. md.)
.....
"Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar."

Bu hükümde stajyerin ödevlerinden bahsedilmektedir. Nitekim madde başlığı da bu yöndedir. bu hükümde zikredilenler ödev olarak nitelendirilirken, yukarıdaki 26. maddede belli bazı mahkemelerde duruşmalara girilebileceği ve icra müdürlüklerindeki işlerin takibinin yapılabilebiceğinden bahsedilmektedir.

Bu nedenle avukatın yazılı muvafakati bahsinde geçen "avukatın" yanında staj yapılan avukat ile sınırlı olmadığı kanaatindeyim.

Son durumda benim anladığım, 23. maddede sayılanlar yanında staj yapılan avukat ile yapılır ve bu yapılanlar ödevdir. 26. maddedeki, durumda ise stajyer artık yarı avukat sayılır ve bu nedenle belli bazı mahkemelerde duruşmalara girebilir. bunu da avukatın yazılı muvafakati ile yapar. bu avukatın kim olduğu da önemli değildir. önemli olan avukat olmasıdır.

Son olarak, eğer ben yanlış düşünüp yanlış yorumluyor isem ve stajyer de yanında staj yapılan avukatın değil de başka bir avukatın yazılı muvafakati ile örneğin icra müdürlüklerindeki işleri takip ederse bunun yaptırımı ne olur? ( hem muvafakat veren avukat bakımından hem de stajyer bakımından )
Old 29-03-2007, 22:12   #2
ad-hoc

Sayın Adalet Bakanı,
Maddenin ruhu itibariyle yanında staj yapılan avukatın esas olduğunu düşünüyorum
Old 30-03-2007, 08:49   #3
sincap

Kolay gelsin,
Net bir şekilde 2. altı aylık dönem belirtilerek, yanında staj yapılan avukat kastedilmiştir. Neden kafanıza takıldı?
Old 30-03-2007, 08:53   #4
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan sincap
Kolay gelsin,
Net bir şekilde 2. altı aylık dönem belirtilerek, yanında staj yapılan avukat kastedilmiştir. Neden kafanıza takıldı?

bana o kadar net gelmedi desem
Old 30-03-2007, 08:57   #5
ISIL YILMAZ

Avukatlık Kanunu madde 22'de yanında staj yapılacak avukat konusu düzenlenmiş.

"YANINDA STAJ YAPILACAK AVUKAT
Madde 22 - Avukat yanında staja başlayabilecekleri Cumhuriyet savcılığınca baroya bildirilenler, evvelce dilekçelerinde gösterdikleri ve muvafakatini aldıkları avukat yanında staja başlarlar. Baro başkanının isteği veya ilgililerin başvurması üzerine, baro yönetim kurulu, stajın dilekçede gösterilenden başka bir avukat yanında yapılmasına karar verebilir.
17 nci maddenin 3 üncü bendinde yazılı belgeyi almak imkânını bulamıyan adayların hangi avukat yanında staj göreceğini baro başkanı tayin eder.
Avukat, ikinci ve üçüncü fıkralardaki hallerde stajiyeri kabul zorunluluğundadır"

Bu madde hükmüne dayanarak, staj başlığında geçen avukatın , madde 22 deki dilekçede gösterilen veya atanan avukat olduğu açık.

Saygılar.
Old 30-03-2007, 09:02   #6
Adalet Bakanı

cevaplarınız için teşekkür ederim

ancak Sayın Yılmaz,

benim yorumumun zorlama bir yorum olduğunun farkındayım ve aslında asıl merak ettiğim son sorum. yani başka bir avukat bir stajyere yazılı muvafakat verir de stajyer de bunun üzerine örneğin icra dosyasından para çeker veya sulh hukuk mahkemesinde duruşmaya girerse ne olur? yaptırımı nedir?
Old 30-03-2007, 09:05   #7
ISIL YILMAZ

Sn. Adalet Bakanı,
Yapılan işlem bir yetkiye dayanmadığından o duruşmaya girilmemiş sayılmalıdır. Stajyer, avukat değildir, kendisine verilen yetki belgesi sadece yanında staj yaptığı avukattan gelirse geçerlidir.

Saygılar.

Not : Bu arada mesajınızın başlığında tapaj hatası olmuş : stajter yazılmış. Stajyer diye düzeltebilir misiniz ?
Old 30-03-2007, 09:16   #8
Adalet Bakanı

siz söyleyene kadar hiç fark etmemiştim. hemen düzeltiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi