Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarrufun İptali Davası Harca Esas Değer

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2013, 09:49   #1
Av. Adem Yaprak

Varsayılan Tasarrufun İptali Davası Harca Esas Değer

Sayın Meslektaşlar,
Hakkında icra takibi yapılan ve takip sonucu aciz vesikası alınan bir borçlunun geçmiş dönemde eşi üzerine devrettiği birçok taşınmaz bulunmaktadır. Buna ilişkin olarak açılacak tasarrufun iptali davasında harca esas değer olarak hangi miktar gösterilecektir?
Birden çok taşınmaz bulunduğu için harca esas değer konusunda kararsız kaldım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.
Old 23-04-2013, 10:42   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Yaprak,
Alıntı:
Yazan Av. Adem Yaprak
... borçlunun ...devrettiği birçok taşınmaz bulunmaktadır...tasarrufun iptali davasında harca esas değer olarak hangi miktar gösterilecektir?...
İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...08&postcount=3

Saygılar...
Old 23-04-2013, 11:17   #3
Av. Adem Yaprak

Sayın Öksüz,
Cevabınızda vermiş olduğunuz linkteki konuyu incelemiştim ancak benim sorumdaki olayda devredilen birden fazla taşınmaz sözkonusu ve bunların satış değerleri birbirinden farklı bu nedenle de harca esas değer konusunda kararsız kaldım.
Birden çok taşınmaza ilişkin açılacak iptal davasında harca esas değer bu taşınmazların satış bedellerinin hepsinin toplamı ile alacak miktarından hangisi küçük ise onun üzerinden mi hesaplanacaktır, yoksa tek bir taşınmaz üzerinden mi? Benim sorum buna ilişkindir.
Old 23-04-2013, 11:33   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Adem Yaprak
...Birden çok taşınmaza ilişkin açılacak iptal davasında harca esas değer bu taşınmazların satış bedellerinin hepsinin toplamı ile alacak miktarından hangisi küçük ise onun üzerinden mi hesaplanacaktır,...
Evet...

Yargıtay 17 HD, 17.04.2008 T., E: 2008/362, K: 2008/2022: "...Dava konusu olayda taşınmazların tasarruf tarihindeki gerçek değerleri toplamı alacak miktarından fazladır. Bu durumda harç ve vekalet ücretinin aciz belgesindeki miktar üzerinden hesaplanması gerekirken dava dilekçesinde gösterilen değerin esas alınması ve hesaplamanın bu değer üzerinden yapılması da doğru değildir..."
Old 23-04-2013, 20:27   #6
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av. Adem Yaprak
Sayın Meslektaşlar,
Hakkında icra takibi yapılan ve takip sonucu aciz vesikası alınan bir borçlunun geçmiş dönemde eşi üzerine devrettiği birçok taşınmaz bulunmaktadır. Buna ilişkin olarak açılacak tasarrufun iptali davasında harca esas değer olarak hangi miktar gösterilecektir?
Birden çok taşınmaz bulunduğu için harca esas değer konusunda kararsız kaldım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

Sayın Yaprak,

Ne kadar "gecmis donem"?

Konu güzel de o bakımdan...
Old 24-04-2013, 16:24   #7
Av. Adem Yaprak

Sayın Eren,
Tasarrufun iptali davasının önkoşulu olan aciz belgesinin alınmasından geriye doğru 2 yıllık süre içinde yapılan bir devir söz konusu.
Old 02-11-2020, 21:51   #8
d012uk

Meslektaşlarım merhaba, konunun üzerinden epeyi zaman geçmiş ancak ben de benzer bir durum ile karşı karşıyayım ve değerli görüşlerinizi almak isterim. Şöyle ki, davalı vekili olduğum bir tasarrufun iptali davasında davacı taraf icra takibi ile alacaklı olduğu 20.000 TL'yi tahsil edemediği için müvekkilin satmış olduğu ev için tasarrufun iptali davası açtı. Davada keşif yapıldı ve evin değeri 500.000 TL olarak tespit edildi. Mahkeme davacı tarafa eksik harcı yatırması için süre verdi ve davacı taraf harcı 500.000 TL üzerinden yatırdı. Ancak ıslah dilekçesi sunmadı. Bu durumda davanın kabulüne karar verildiğini varsayar isek davacının fazladan yatırdığı 480.000 TL için davanın kısmen reddine mi karar verilir yoksa fazla yatırılan harcın iadesine mi karar verilir? İlginiz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi