Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

"Sevgim bitti" Demesi Boşanma Sebebi Midir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2012, 14:59   #1
Konuk

Varsayılan "Sevgim bitti" Demesi Boşanma Sebebi Midir?

10 senelik evli bir bayanım.Severek anlaşarak evlendik ve hiç kavga tartışmamız olmadı...Ailesi yüzünden 2 kez sözle boşanmak istediğini belirtmişti ve 6 ay ayrı durup yeniden birleşmiştik.2012 Mayıs ayında eşim boşanma kararını açıkladı.Sebep sadece "sevgim bitti istemiyorum"oldu.Evliliğimin bitmesi taraftarı olmadım boşanmak istemiyorum dedim.Ramazan bayramında da evden ayrıldı ailesinin yanında kalıyor...Ben evimizde kalıyorum yaşadığım ilde yakınım yok...
Part time bir işte sigortasız çalışıyorum.Eşim hala boşanma davası da açmadı(Adli tatil vardı)...Bana evi boşalt ailenin yanına git fatura(elektrik,su,tel. doğalgaz) ve geçim masrafların bari olmasın,boşanacağım insana bu kadar baktığım yeter diyor...Ben de şu an ailemin yanına dönmeye hazır değilim.Kendi başıma
geçinecek kadar kazanmıyorum...

Amacım masraf yaratmak öç almak değil ancak gücüm geçimime yetmeyecek...Eşim özel bir kurumda maaşı 1500-1800 arası ve bir de henüz borcunu ödediği arabası var o kadar...Ev zaten babasının.

Sormak istediğim
1-Ben sigortalı çalışırsam nafaka bağlanır mı?Çalıştığım yer belli çalıştığımı eşim biliyor...
2-Sigortasız ya da sigortalı part time çalışmam nafaka almama engel mi?
3-Eşimin ailesi bileziklerimi de almıştı hak talep edebilir miyim?
4-En önemlisi ben nerede kalacağım.Ev eşimin ailesi üzerine kayıtlı.Kiraya çıksam masrafını nasıl karşılayacağız ortak mı ödenecek kira yoksa ben mi ödeyeceğim?
5-Babasının evinde oturmaya devam etme hakkım olur mu?
6-Tazminat davası açabilir miyim?10 senelik hakkım var diye düşünüyorum manevi yönden yıprandım çok...Bu konuda ne yapabilirim.
7-Sevgim bitti boşanma sebebi midir?
Şimdiden teşekkür ederim...Saygılar.
Old 12-10-2012, 17:59   #2
Av. Hatun Olguner

Öncelikle boşanmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor.

1- Sigortalı işten elde ettiğiniz gelir sizi yoksulluktan kurtarıyorsa nafaka bağlanmaz. Ama sizi yoksulluktan kurtarmayacak bir rakam alıyorsanız size nafaka bağlanır. Boşanma davası süresince bağlanacak tedbi nafakası için kusur incelemesi yapılmaz. Ancak boşanma kararı kesinleştikten sonrası için bağlanacak yoksulluk nafakası için kusur incelemesi yapılacaktır.
2-1 nolu sorunuzun cevabı bu soruya da cevaptır.
3-Bileziklerinizin aynen olmadığı takdirde bedellerinin iadesi için dava açabilirsiniz.
4- Boşanma davası süresince evde oturma hakkının tarafınıza
verilmesini makemeden isteyebilirsiniz.Ayrı bir eve kiraya çıkmanız durumunda kirayı siz ödersiniz. Kira ödemeniz nafaka miktarında gözönünde bulundurulur.
5- Ancak boşanma davası bittikten sonra babasının evinde oturma hakkınız olmaz.
6-Eşinizin sizi sevmediğini söylemesi kusurdur. Maddi tazminat isteyebilirsiniz. Ancak manevi tazminat isteyebilmek için kişilik haklarınıza saldırı teşkil eden fillerin bulunması gerekir. Dayak,hakaret,aşağılama,aldatma,tehdit ve gibi eylemler yoksa manevi tazminat istemi dayanaksız kalır.
7-Sevgim bitti eşiniz açısından değil sizin açınızdan boşanma sebebidir. Eşiniz sevgim bitti diye dava açar ve siz davaya karşı koyarsanız boşanma olmaz. Ancak siz eşinizin sevgim bitti dediğini sevmediğini söylediğini iddia eder ve dava açarsanız bu sözleri de tanıklarla ispatlarsanız veya eşiniz bu sözleri söylediğini kabul ederse boşanma talebiniz kabul edilir.

Aleyhinize açılabilecek veya açacağınız davalarda avukat desteğini doğrudan almanız sizi hak kaybından korur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi