Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim evi terk etti boşanmak istiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 08-10-2012, 11:35   #1
Konuk

Varsayılan eşim evi terk etti boşanmak istiyor

Merhaba
4 yıllık evliyim. Eşim bu süre içerisinde küçük çocuklarımla beni tek başıma bırakıp gitti. Çimdi ise yine evde yok ve boşanmak istiyor. Evlendikten sonra aldığımızın evin tapusu benim üzerime yalnız evin büyük bir kısmı eşimin babasından kalan miras olan evin satılması sonucu alındı. Bir miktarını ben evliliğim süresince biriktirdim kalan kısmını da eşim kredi çekti ve şu anda borcu devam ediyor. Mahkeme bu evin paylaşımında yarı yarıya olacak şekilde mi karar verir yoksa katkı oranında mı paylaşılır ispat ederse. Beni evden çıkarmaya kalkışabilir mi? kayınvaldem evime gelip hakaret ve iftiraya varan bir konuşmayla üzerime yürüdü. Bu konuda yasal olarak bişey yapabilir miyim. Eşimin maaşının yarısı krediye gidiyor bu durumda çocuklara nafaka vermemezlik yapabilir mi? Mahkemede haklılığımı ve mağduriyetimi nasıl ispat ederim? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-10-2012, 18:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-
Alıntı:
Evlendikten sonra aldığımızın evin tapusu benim üzerime yalnız evin büyük bir kısmı eşimin babasından kalan miras olan evin satılması sonucu alındı. Bir miktarını ben evliliğim süresince biriktirdim kalan kısmını da eşim kredi çekti ve şu anda borcu devam ediyor. Mahkeme bu evin paylaşımında yarı yarıya olacak şekilde mi karar verir yoksa katkı oranında mı paylaşılır ispat ederse.

Sizin adınıza olan ev yine sizindir.Mahkemeler evin mülkiyetini paylaştırmazlar ve parasal kaynağınnereden geldiğine bakılmaksızın yarı yarıya hak sahipliği diye bir söyleyiş doğru değildir.

Çünkü eşiniz boşanmanın kesinleşmesi sonrası dava açarak alacak talep edebilir.

Eşinizin kendisine miras kalan evin satışından elde ettiği gelir kişisel maldır.Bu maldan sizin ev almanız için verdiği para katkı payı sayılır ve bu miktar geri istenebilir.

Sizin evin alımı için vermiş olduğunuz para,kazanç karşılığı elde ettiğiniz paradan karşılanmış ise,bu miktarın yarısı da eşiniz tarafından "katılım alacağı" olarak istenebilir.

Eğer ev alımı için verdiğiniz para yakınlarınızdan bağış yolu ile aldığınız para ise eşiniz katılım alacağı isteyemez.

Eşinizin bu evin borcunu ödemek için çektiği kredi-boşanma davasının açıldığı tarihe kadar-maaşından ödeniyorsa bu miktar,edinilmiş maldan sizin kişisel malınıza geçiş olarak değerlendirilebilecektir.Bu durumda bu miktarın yarısı eşinizin alacağını oluşturur.

Eşinizin boşanma sonrasında açacağı mal rejimi davasında tüm bu konuların bilirkişi tarafından değerlendirmesi yapılacak ve eşinizin varsa bir alacağı tespit edilecektir.

2-
Alıntı:
Beni evden çıkarmaya kalkışabilir mi
Boşanma davası açılmakla eşler ayrı yaşama hakkına sahiptir.Mahkeme dava sırasında müşterek konutta kimin kalacağı ve eşyalardan kimin yararlanacagı konusunda karar vermelidir.

Dava açıldığında bu yönde talepte bulunmayı ihmal etmeyiniz.Mahkemece ev size tahsis edilecek olur ise eşiniz evden gitmenizi isteyemez.

3-
Alıntı:
Eşimin maaşının yarısı krediye gidiyor bu durumda çocuklara nafaka vermemezlik yapabilir mi? Mahkemede haklılığımı ve mağduriyetimi nasıl ispat ederim?

Yargılama sırasında ve sonrası için nafaka talep etmeniz halinde mahkemece tarafların mali sosyal durumları ihtiyaçları ve yaşam standartları araştırılarak karar verilecektir.Dosyanıza sizin ve çocuklarınızın yaşamı devam ettirebilmek için hangi giderlerin ödenmesi gerektiği konusunda belgeli ve ayrıntılı bilgi sunmanız yararınıza olacaktır.

Eşinizin halen kredi ödemesi elbette nafaka miktarını etkileyebilir.

4-
Alıntı:
kayınvaldem evime gelip hakaret ve iftiraya varan bir konuşmayla üzerime yürüdü. Bu konuda yasal olarak bişey yapabilir miyim.

Kayınvalideniz hakkında dilerseniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilir yine koşulları varsa aile mahkemesinden koruma kararı verilmesini ve bu eylemlerin yasaklanmasını isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 10-10-2012, 07:55   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür ederim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Eşimin sık sık evi terk ettiğini tanıklarla ispatlayabilirim. İş için çocukları da alıp şehir dışına taşınsam atanma durumunda haksız duruma düşer miyim. Onun dava açmasını mı beklemeliyim? Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla dava açarsa evin büyük kısmını alabilir. Çocuklarım küçük sık sık hasta oluyorlar. Ben tek başıma mücadele ediyorum. Oysa bekar hayatı yaşıyor hiçbir sorumluluk almıyor. Onun için her şey bu kadar kolay olmamalı. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 10-10-2012, 18:23   #4
Av. Hatun Olguner

Eşiniz zaten evi terketmiş. Sizin çocukları alıp şehir dışına taşınmanızın bir zararı olmaz.Boşanma davanızı siz de açabilirsiniz,çocuklarınız için nafaka da isteyebilirsiniz. Eğer boşanma davası açmak istemiyorsanız çocuklarınız için tedbir nafakası davası açabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi