Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Islah yaparak iş gücü kaybı talebi ?

Yanıt
Old 26-02-2011, 19:47   #1
sailor1981

Varsayılan Islah yaparak iş gücü kaybı talebi ?

Açtığımız trafik kazası nedeniyle tazminat davasında çalışamadığı gün tazminatı,tedavi gideri ve manevi tazmanıta talep ettık.Bu arada adli tıp raporu İŞ GUCU KAYBI % 23 belirledi.Ben dava dilekçemde iş gücü kaybı olması halinde o kalem için hakkımı mahfuz tuttum.Rapora göre ıslah yaparken iş gücü kaybını bu davada talep edebılırmıyım?
Old 06-04-2011, 23:26   #2
Almıla

Sayın meslektaşım,
Davanızda iş gücü kaybına ilişkin talep hakkınızı davadilekçenizde bu kalem ile ilgili herhangi bir tazminat bedeli yazmayarak saklı tuttuğunuzu belirttiniz. Bu safhada ıslah ile bu talebi iletmek davayı genişletmek olacaktır. Yeni bir dava ile talebinizi iletmeniz gerektiği kanaatindeyim iyi çalışmalar
Old 07-04-2011, 13:44   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan sailor1981
Açtığımız trafik kazası nedeniyle tazminat davasında çalışamadığı gün tazminatı,tedavi gideri ve manevi tazmanıta talep ettık.Bu arada adli tıp raporu İŞ GUCU KAYBI % 23 belirledi.Ben dava dilekçemde iş gücü kaybı olması halinde o kalem için hakkımı mahfuz tuttum.Rapora göre ıslah yaparken iş gücü kaybını bu davada talep edebılırmıyım?

Elimde şöyle enteresan ve güzel bir kararım var, herkese de söylemem bi size söylüyorum ama siz de kimseye söylemeyin

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 17.07.2007 T., 2007/19071 E., 2007/24482 K: "Davacı işçi dava dilekçesinde fazlaya dair haklarını saklı tutarak isteklerde bulunmuş, yargılama sırasında ıslah dilekçesi vererek izin ücretini de talep etmiştir. Mahkemece, davaya konu olmayan izin ücreti talebinin ıslah ile istenemeyeceği gerekçesiyle ek dava açma konusunda muhtariyetine dair karar vermiştir.
Kısmi davada fazlaya dair haklar saklı tutulmuş olmakla ıslah dilekçesi verilerek daha önce talep edilmemiş olan izin ücretinin yargılamaya getirilmesi olanaklıdır, Davacının izin ücreti isteği ile ilgili olarak değerlendirme yapılarak bir karar verilmek üzere hükmün BOZULMASI GEREKMİŞTİR."

Bu kararı bir kere kullandım ama hakim bey benim gibi düşünmedi, neticede ben de kararı temyiz etmeyince acaba karar değişirmiydi diye de içimde uhde kalmıştı. Değerlendirilebilir
Old 07-04-2011, 14:26   #4
AV.ARZU KILIÇ

Dava dilekçesinde miktarı belirlenip harcı yatırılmamış yani talep konusu olmayan bir alacağın ıslah suretiyle davaya dahil edilmesi benim hukuk mantığım ile örtüşmüyor.. zira davalı dava konusu talepler bakımından itiraz ve savunmalarını yapıp ona göre delillerini ibraz ediyor, ona göre tanık dinletiyor.. ıslahla yeni bir talep yapıldığında o halde davalı yeniden delil sunmalı, gerekirse tanık dinletmeli vs yani ilk başa cevap dilekçesi ve delil toplanması aşamasına dönülmüş oluyor...
Old 07-04-2011, 14:33   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
Dava dilekçesinde miktarı belirlenip harcı yatırılmamış yani talep konusu olmayan bir alacağın ıslah suretiyle davaya dahil edilmesi benim hukuk mantığım ile örtüşmüyor.. zira davalı dava konusu talepler bakımından itiraz ve savunmalarını yapıp ona göre delillerini ibraz ediyor, ona göre tanık dinletiyor.. ıslahla yeni bir talep yapıldığında o halde davalı yeniden delil sunmalı, gerekirse tanık dinletmeli vs yani ilk başa cevap dilekçesi ve delil toplanması aşamasına dönülmüş oluyor...

Üstadım, alıntı yaptığım karar iş hukuku açısından çok da eleştirilecek yönlü değildir kanımca. Harç ıslah dilekçesi ile birlikte yatırılmaktadır. Islah dilekçesi davalı tarafa tebliğ edilmekte, savunma hakkı tanınmaktadır. Diğer taraftan izni kullanıldığının veya fesihten sonra ücretinin ödendiğinin yazılı belgelerle ispat külfeti işverende olup, işveren gerektiğinde bu ve benzeri işyeri düzenini ilgilendiren belgelerini mahkemede hazır edebilir. Özelliği itibarı ile izin ücreti alacağının varlığı konusunda tanık dinlenilmesi de mümkün olmadığından bence kararda bir yanlışlık yoktur.

Somut olay bakımından da ıslah ile bu kalemin talep edilebileceğini, ıslah harcının yatırılarak davalıya ıslah dilekçesinin bir suretinin tebliğ edilebileceğini, savunma hakkı tanınacağını ve neticede bu kalem açısından da hüküm kurulabileceğini düşünüyorum. Sesli düşünüyorum; ek dava ile iş güç kaybı tazminatı talep edilse ve evvelki dosya zikredilerek tensip ile birleştirme talep edilse mahkeme bu talebi kabul etmeyecekmiydi? Kabul ettiğinde ve davalar birleştiğinde aynı işlemi ana dosya yine karara bağlayacaktı diye düşünüyorum.
Old 07-04-2011, 14:58   #6
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan yeshilim
Özelliği itibarı ile izin ücreti alacağının varlığı konusunda tanık dinlenilmesi de mümkün olmadığından bence kararda bir yanlışlık yoktur.

Bu açıdan haklısınız ancak ben bu kararı genelledim ve diger tüm işçilik alacaklarına uygulayarak doğabilecek bir soruna işaret etmek istedim.... yani bu uygulama sadece yıllık izin gibi söylediğiniz üzere sadece yazılı belge ile kanıtı mümkün olan bir konunun dışında fazla mesai gibi bir konuda olsa yine aynı söyledikleriniz geçerli midir sizce
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi