Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

askerin astsubaydan tokat yemesi sonucu tazminat davası

Yanıt
Old 03-05-2011, 12:30   #1
av. saadet şahin

Varsayılan askerin astsubaydan tokat yemesi sonucu tazminat davası

Merhabalar,
A şahsı, askerlik yaptığı sırada bir astsubay tarafından kendisine tokat atılması üzerine kulak zarı patlıyor. Maddi/manevi tazminat davası adli ve idari yargıdan hangisine konu olur? Bu tür tazminat miktarlarında davanın idari yargı konu olması halinde kısmi dava açılamyacağı düşünüldüğüne uygulamada ne kadar tazminata hükmedilmektedir? Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 03-05-2011, 16:20   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Saadet ŞAHİN;

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin 'ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNİN GÖREVLERİ' başlıklı 20. maddesine göre;(Değişik madde: 25/12/1981 - 2568/1 md.)"Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Türk Milleti adına; askeri olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile, asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların ilk ve son derece mahkemesi olarak yargı denetimini ve diğer kanunlarda gösterilen, görevleri yapar. Ancak, askerlik yükümlülüğünden doğan uyuşmazlıklarda; ilgilinin asker kişi olması şartı aranmaz.

Bu Kanunun uygulanmasında asker kişiden maksat; Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bulunan veya hizmetten ayrılmış olan subay, askeri memur, astsubay, askeri öğrenci, * uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er , erbaş ve erler ile sivil memurlardır.
"

Düzenlemeye göre belirttiğiniz durumda görevli yargı yeri, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'dir. Makul tazminat talep miktarı konusunda ise ilgilenen meslektaşlarımız bilgilerini burada paylaşacaklardır diye umuyorum.

Saygılarımla..
Old 03-05-2011, 23:22   #3
BALDIRAN

Sevgili meslektaşımın görüşüne katılıyorum, şu anki mevzuata göre davayı AYİM'de açmalısınız diye düşünüyorum, hasmınız MSB yada İÇ İşleri Bakanlığı olacaktır.İdaRi yargıda kısmi dava kabul edilmediğinden zarar miktarını hemen hemen hesaplayıp ona göre dava açmanızı, zarar miktarını hesaplayabilmek içinde askerin, askerlik öncesi mesleğine göre kulak zarının patlamasıyla oluşan maluliyetinin oranını belirlemenizi, askerin PMF tablosuna gör e bakiye ömrünü, öğreniim durumuna göre gelirini belirlemeniz gerekir diye düşünüyorum.Bu arada malüllük davası açmanızı en başta öneririm.Saygılar
Old 09-08-2011, 10:48   #4
av. saadet şahin

Varsayılan Maddi-manevi tazminat miktarı

Merhabalar,
A şahsı askerlik yaptığı sırada sırada astsubay tarafından kendine tokat atılması sonucu kulak zarı patlıyor ve buu kişide %2 daimi işitme kaybına sebebiyet veriyor. Konuyla ilgili ceza davası da açılıyor. Bu şahıs lokanta türü bir iş yeri işletiyor, bu işyerinde aynı zamanda aşçı ve garson olarak da çalışıyor. Bu şahsın icra ettiği meslek ve işitme kaybı oranı baz alınarak Askeri Yüksek İdare mahkmesinde açılacak bir davada maddi-manevi tazminat miktarı ne olabilir? Tazminat miktarının hesaplanmasında nelere dikkat edilir? Paylaşımlarınız için teşekkürler...Saygılarımla..

Old 06-10-2011, 10:11   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
...Bu şahsın icra ettiği meslek ve işitme kaybı oranı baz alınarak Askeri Yüksek İdare mahkmesinde açılacak bir davada maddi-manevi tazminat miktarı ne olabilir?...

Sayın Av. Saadet ŞAHİN;

Her ne kadar daha önce aynı konuya ilişkin sormuş olduğunuz soruya vermiş olduğumuz yanıt şu şekilde olmuş ise de (bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=61464) 6100 sayılı HMK'nın 2. ve 3. maddelerine göre 01.10.2011 tarihinden itibaren açılacak ölüm veya vücut bütünlüğünün yitirilmesinden doğan zararların tazminine ilişkin davalarda görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.
Old 07-10-2011, 15:08   #6
stajyerav

Soru

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Saadet ŞAHİN;

Her ne kadar daha önce aynı konuya ilişkin sormuş olduğunuz soruya vermiş olduğumuz yanıt şu şekilde olmuş ise de (bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=61464) 6100 sayılı HMK'nın 2. ve 3. maddelerine göre 01.10.2011 tarihinden itibaren açılacak ölüm veya vücut bütünlüğünün yitirilmesinden doğan zararların tazminine ilişkin davalarda görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

Benim kafam bu hususta çok karıştı. Bir yandan genel-özel kanun karşılaştırmasını düşünüyorum diğer yandanda 3. madde ifadesini düşünüyorum. Bu durumda dava nerede açılacak?
Old 03-01-2012, 12:53   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan stajyerav
Benim kafam bu hususta çok karıştı. Bir yandan genel-özel kanun karşılaştırmasını düşünüyorum diğer yandanda 3. madde ifadesini düşünüyorum. Bu durumda dava nerede açılacak?
Sonraki kanun/önceki kanun ayırımına göre görevli yargı yeri asliye hukuktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi