Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Maaşına Haciz Konulan Memur Takibe Alınıyor

Yanıt
Old 08-01-2008, 23:21   #1
av.sally

Varsayılan Maaşına Haciz Konulan Memur Takibe Alınıyor

BORÇLU MEMURA İKİ KOLDAN TAKİP
Alacaklıdan icra takibi, kurumdan soruşturma
Maaşına haciz konulan memur takibe alınıyor. Geçen yıl Meclis 62 personeli takibe aldı. PTT de borçlanan personeline disiplin uygulayacak

SALİHA ÇOLAK Ankara
Kamu personelinin geçim sıkıntısı karşısında borç batağına sürüklenmesi ve borçları yüzünden maaşına haciz konulan personel sayısının her geçen gün artması üzerine kurumlar, borçlu personeli takibe almaya başladı.
PTT Genel Müdürlüğü, personelin son yıllarda artan geçim sıkıntısı karşısında borç batağına sürüklendiğini resmi bir genelgeyle tüm birimlerine duyurarak, maaşına haciz gelecek boyutta borçlanan personele disiplin uygulaması başlatacağını duyurdu.
Kurumun prestijine zarar
Son yıllarda özellikle kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının üzerinde borçlanan kamu personeli sayısındaki artış kurumları önlem almaya itti.
2006'da borçlarını ödeyemeyen, bu nedenle maaşına haciz konulan 62 personeli takibe alan TBMM'nin ardından, PTT Genel Müdürlüğü de geçtiğimiz günlerde tüm birimlerine 'batak' uyarısında bulundu.
PTT Genel Müdürü Osman Tural ve Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Toprak imzasıyla Türkiye çapında tüm birimlere gönderilen 29 Aralık 2007 tarihli genelgede, kurum personelinin borç batağına sürüklendiği yolunda tespit yapılarak şöyle denildi:
"Kuruluşumuzda çalışan bazı personelin bankalara, kişi ve firmalara ödeme güçlerinin üzerinde borçlandıkları, borçlarını zamanında ödeyemediklerinden maaşlarına haciz konulduğu, haklarında yasal kovuşturma açıldığı ve bu durumun her geçen gün daha da yaygınlaştığı görülmektedir.
Bu nedenle kuruluşumuz personelinden kişi ve kurumlara borçlarını ödemeyen, alacaklıları yasal yollara başvurmak sorunda bırakan, özellikle bunu alışkanlık haline getirerek idaremizin prestij kaybına neden olan personel hakkında ilgi emir uyarınca gerekli disiplin yaptırımlarının uygulanmasını, aksi halde sorumlular hakkında gereğine tevessül edileceğinin bilinmesini, bu hususların imza karşılığında tüm personele tebliğini önemle rica ederiz."
Bülent Arınç takibe almıştı
Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da 2006'da, 'borç batağına' saplanan personeli takibe almış ve bu çalışmayı, "Biz her yıl sonu itibariyle icra kesintisi yapılan personeli özlük işlerinden incelemek amacıyla alıyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre, bir insanın geliriyle münasip olmayan borca girmesi, geliriyle uyumlu olmayan harcama yapması personel açısından takip edilecek bir konudur.
Burası başı boş bir yer değil. İcra kesintisi yapılan 62 personelimiz vardır. 'Ben borçluyum, kredi kartları beni bu hale getirdi' bahanesine kimse kapılmamalıdır" sözleriyle savunmuştu.
Old 10-01-2008, 00:57   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Kurumun prestijine zarar

ne kurumun prestijine zarar ben anlamadım..?

BEN BÖYLE BİR SAÇMALIK GÖRMEDİM..........
Old 06-02-2008, 13:30   #3
cansever

Kurumun Prestİjİ İle Ne Alakasi OlduĞunu Ben De AnlamiŞ DeĞİlİm.kurumun Prestİjİ İcralik Personel Sayisi İle Mİ ÖlÇÜlÜyor Kİ,? İcra Kesİntİsİ Olan Personelden Kamu'nun Haberİ Olsa Da Kurumlar Kamuoyunda Prestİj Kaybina UĞrasa...madem Prestİj Kaybindan EndİŞe Duyuluyor,onayli MaaŞ Bordrosu İsteyen Memura ’’İcra Kesİntİsİ Yoktur’’ Dİye Bordro Verİlsİn De Memur Da Yardim Sandiklarindan Ve Bankalardan Kredİ Alsin İcralik BorÇlarini Ödesİn.bakin O Zaman Prestİj Kaybi MÜmkÜn OlmadiĞi Gİbİ GÜndeme Bİle Gelmez...!!!
Old 10-04-2012, 13:39   #4
condictio_certi

Değerli meslektaşlar. PTT Avrupa Posta İşletim Merkezi'ne maaş haciz yazıları gönderiyoruz icra aracılığı ile. Ancak PTT maaş haciz yazısını hiçbir dosyamız için uygulamamakta. Defalarca tekit göndermemize rağmen ne bir cevap veriliyor ne de çalışanına maaş haczi uyguluyor..

Konu ile ilgili olarak bilgisi olan meslektaşlarımın paylaşmasını çok isterim.

Saygılar.
Old 12-04-2012, 15:26   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan condictio_certi
Değerli meslektaşlar. PTT Avrupa Posta İşletim Merkezi'ne maaş haciz yazıları gönderiyoruz icra aracılığı ile. Ancak PTT maaş haciz yazısını hiçbir dosyamız için uygulamamakta. Defalarca tekit göndermemize rağmen ne bir cevap veriliyor ne de çalışanına maaş haczi uyguluyor..

Konu ile ilgili olarak bilgisi olan meslektaşlarımın paylaşmasını çok isterim.

Saygılar.

Cezai sorumluluğu olmasına rağmen, bu cesareti göstermeleri ilginç.

Önemli olan prestij ise, bu konu hakkında derhal inceleme başlatılmalı...
Old 13-04-2012, 22:13   #6
cansever

Varsayılan ''PTT Avrupa Posta İşletim Merkezi'' şeklinde bir kurum yok.

Haciz müzekkerelerini ''AVPİM PTT Başmüdürlüğü Personel Müdürlüğüne'' hitaben taahhütlü olarak (ya da elden) yazarsanız yerine ulaşır ve kesinti başlar.Teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi