Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İştirak halinde mülkiyet -Bağış

Yanıt
Old 06-07-2011, 16:01   #1
akrd61

Varsayılan İştirak halinde mülkiyet -Bağış

Değerli meslektaşlar, vatandaş A bu gün bana gelerek annesinden ona kalan miras hissesini vakfa bağışlamak istediğini beyan etti.Ben ise bunun el birliği mülkiyet devam ederken mümkün olmayacağını ancak paylı mülkiyete geçilmesii durumunda belirlenen payı üzerinde tasarrufta bulunabileceğini söyledim.Ancak vatandaş A yok ben miras hissemi devrede biliyormuşum hatta vakıftan bir görevliyle bile konuştum diye ısrar etti.Vakıf görevlisi hangi gerekçeyle böyle bir şey söyledi bilemiyorum sizce böyle bir ihtimal söz konusu mudur?
Old 06-07-2011, 22:15   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar, vatandaş A bu gün bana gelerek annesinden ona kalan miras hissesini vakfa bağışlamak istediğini beyan etti.Ben ise bunun el birliği mülkiyet devam ederken mümkün olmayacağını ancak paylı mülkiyete geçilmesii durumunda belirlenen payı üzerinde tasarrufta bulunabileceğini söyledim.Ancak vatandaş A yok ben miras hissemi devrede biliyormuşum hatta vakıftan bir görevliyle bile konuştum diye ısrar etti.Vakıf görevlisi hangi gerekçeyle böyle bir şey söyledi bilemiyorum sizce böyle bir ihtimal söz konusu mudur?

4721 S.K. m.677: "Terekenin tamamı veya bir kısmı üzerinde miras payının devri konusunda mirasçılar arasında yapılan sözleşmelerin geçerliliği yazılı şekle bağlıdır.

Bir mirasçının üçüncü kişiyle yapacağı böyle bir sözleşmenin geçerliliği, noterlikçe düzenlenmesine bağlıdır. Sözleşme bu kişiye paylaşmaya katılma yetkisi vermez; sadece paylaşma sonunda mirasçıya özgülenen payın kendisine verilmesini isteme hakkını sağlar."

Saygılar...
Old 21-07-2011, 11:35   #3
akrd61

Sayın öksüz , vakıf bu durumda ortaklığın giderilmesi davası aça bilr mi?
Old 21-07-2011, 12:54   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın akrd61,

Alıntı:
Yazan akrd61
Sayın öksüz , vakıf bu durumda ortaklığın giderilmesi davası açabilir mi?

Kural: 4721 S.K. m.698: "Hukuki bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir..."

İstisna: 4721 S.K. m.648: "Açılmış mirasta bir mirasçının payını devralmış veya haczettirmiş olan ya da elinde mirasçıya karşı alınmış borç ödemeden aciz belgesi bulunan alacaklı, sulh hakiminden bu mirasçının yerine paylaşmaya katılmak üzere bir kayyım atanmasını isteyebilir."

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi