Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ssk ve Bağ-kur emekli zammı fark alacakları için açılacak dava

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 3,67 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2011, 12:22   #31
av.celile yüksel

Arkadaşlar bana da bu konuda çok gelen oluyor ve malesef haber niteliğinden öteye gitmeyen bilgiler var ortada. Hukuki hiç bir zemine henüz ulaşmış değilim. Fakat bu konuda açılmış bazı davaların yerel mahkemelerde kabul edildiği fakat temyiz edildiğinden henüz kesinleşmediği; bir kısım davaların da yerel mahkemede reddedilip yapılan temyiz sonucunda 21. Hukuk Diaresince de onama kararı verilerek kesinleştiği yönünde yazılar okudum. Eğer durum bunun gibi ise de şu aşamada dava açmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim. Saygılarımla.
Old 10-03-2011, 13:12   #32
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Çoban
Arkadaşlar merhaba,sorum şu; çıkan torba kanunla 2003 ve 2007 yılları arasında SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşına yansıtılmayan zam farkının iade edileceği yasalaştı.Birçok vatandaş dava açmak istiyor.Yaptığım araştırmaya göre dava açan emekliler farkı almaya başlamış.Bu şekilde dava açan arkadaşımız var mı?Alınmış herhangi bir mahkeme kararı veya Yargıtay kararı var mı?Varsa ekleyebilirmisiniz?Sizce bu duruma ilşkin dava açılabilir mi?Dava normal şartlarda iş mahkemesine açılmalı iş mahkemesi olmadığı için sanırım asliye hukuk mahkemesine açılacak.Asliye hukuk mahkemesi özel yetkili değil mi(dava değeri 2.215TL)Bu durum güncel bir mesele eminim birçok avukat arkadaşımız da benimle aynı durumda.Şimdiden yardım eden Arkadaşlaerıma sonsuz teşekkürler...Herkese iyi çalışmalar...

Nasıl bir araştırma yaptınız ve farkları nasıl almışlar. Anlatırsanız bizlerde aynı yolu takip etmek istiyoruz.
Old 10-03-2011, 13:57   #33
didem8521

Sayın Yeshilim'in yazısını da okuduktan sonra Yargıtay kararının beklenmesi gerektiğini düşünüyorum, aksi halde karşı vekalet ücreti nedeni ile vatandaşın mağdur olma ihtimali mevcuttur.
Old 10-03-2011, 14:22   #34
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Ben hala idare mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum,sonuçta verilecek karar idari işlem niteliğinde olmalı...yok mu somut örnek!!
Old 10-03-2011, 14:41   #35
üye23636

Benimde elimde açmayı düşündüğüm bu tür bir dava var ancak zamanaşımı konusunda kafam netleşmedi.Pilot davanın Yargıtay'dan dönüşünü beklemek çok mantıklı ancak nezaman döneceği de tam olarak belli değil,Yargıtay'dan olumlu bir karar çıkması ihtimalinde bu kezde zamanaşımı sorunuyla karşılaşmak hiç hoş olmaz sanırım.
Old 10-03-2011, 15:05   #36
yalcinhukukbürosu

Arkadaşlar daha bir saat önce SGK müdürü ile bu konu üzerine bir görüşmemiz oldu. Genel hatlarını size yansıtmak istedim. Ali Tezel in söz konusu yazısından sonra SGK müdürlüklerine konu ile ilgili çok sayıda başvuru olmuş ve bunun üzerine SGK genel müdürlüğü gerek il müdürlüklerine gerekse ilçe temsilciliklerine konu ile ilgili açıklama yazısı göndermiş. Söz konusu açıklama yazılarında kısaca; aynı konu ile ilgili Ankatra 17. İş Mahkemesinde Nadir Üşekçioğlu tarafından açılan ve 20/5/2009 tarihli 2007/245 E, 2009/555 K sayılı ilamına da atıfta bulunarak; memur emeklileri ile işçi ve bağ-kur emeklileri arasındak zam farkına olanak sağlayan 2002/4847 sayılı Bakanlar Kurulu kararı gereği yapılacak artışa ilişkin hüküm 2003/5146 sayılı kararname ile yürürlükten kaldırılmış ve bu zam farkı yerine 75 TL zam ile daha yüksek oranda bir artış sağlanmıştır. dolayısıyla da Ali Tezel in iddia ettiği gibi bir durumun söz konusu olmadını...vs. gibi bir açıklama gereği duymuşlar. Açıklama ekinde Nadir Üşekçioğluna ait dava dilekçesi ve bilirkişi raporu da ekte gönderilmiştir denmektese de bu belgeler yazı ekinden çıkmamış. Bilgilerinize...
Old 10-03-2011, 15:35   #37
av.ertürkyıldız

Varsayılan emekliler için açılacak daha hakkında

sayın meslektaşlarım televizyondan emeklilerin dava açarak maaş farklarını aldıklarını izleyen emekliler bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler istiyorlar;ancak ben duruma ilişkin herhangi bir bilgi bulamadım.Bu durumda dava açılacak sanırım ama nerde ve kime karşı açılacak.içeriği ne olacak ve bütün emeklileri kapsayacak mı?bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa mutlu olurum.
Old 10-03-2011, 17:53   #38
ncoban

Bu davada zamanaşımı süresi ne kadardır acaba bilen var mı?
Old 10-03-2011, 20:52   #39
There Themis

Saygıdeğer hukukçular,Ali Tezel'in zaman zaman yaptığı bu tür çıkışlar, çeşitli mağduriyetlere yol açmaktadır.Daha geçen yıl İNTİBAK ile ilgili açıklamlarından sonra binlerce emekli, çeşitli web sayfalarından temin ettikleri dilekçelerle İş Mahkemelerinde davalar açmış ve davaların tamamını kaybetmişlerdir.Önce Anayasa Mahkemesi daha sonra da konuyu Anayasa Mahkemesine götüren Ankara 5. İş Mahkemesi de davayı reddetmiştir.Bunun sonucunda emekliler bırakın fark almayı, 1100 TL vekalet ücreti ve ortalama 300 TL mahkeme masrafını ceplerinden ödemek zorunda kalmıştır.

Şimdi yine, sanki yeni bir olaymış gibi 2003-2007 yıllarında eksik ödeme yapıldığı ve bu ödemelerin dava açan emeklilerce geri alındığı iddia edilmektedir.Şu ana kadar bununla ilgili emsal bir karar olmadığı gibi ,daha 10 gün önce davalı SGK Vekili olarak bizzat girdiğim davada Kocaeli 4.İş Mahkemesince bir emekli tarafından açılan aynı nitelikteki dava reddedilmiştir.Davacı taraf bu kararı temyiz etme gereği bile duymamıştır. Bu davaları açmakta acele etmeyin. Sonra mğüvekkillerinize durumu izah etmekte zorlanırsınız,zira biz kazandığımız davalarda vekalet ücretlerini istediğimizde konuyu kendilerine karşı taraf olmamıza rağmen izah edemedik.Saygılar.
Old 12-03-2011, 15:09   #40
Themis99

Sayın There Themis,
Bizlere bir fikir vermesi açısından girdiğiniz davaya ilişkin dava dilekçesi, cevap dilekçesi ve gerekçeli kararı paylaşmanız mümkün olur mu?
En azından bu konuyu soran insanlara net cevaplar vermemiz mümkün olur. Konu bizim kafamızda da netleşir.
Selamlar saygılar.
Old 12-03-2011, 16:46   #41
Av.SÖZEN

Varsayılan Emekliler 2003 ve 2007 zamlarını mahkemelerle almaya başladılar

Meslektaşlarım eminim bir çoğunuz Ali TEZEL'in Emeklilerle ilgili son yazılarını okumuştur. Konuyla ilgili vatandaşların kafası da meslektaşların kafası da karışmış durumda; zamanaşımı süreleriyle, dava değeriyle ilgili bir çok konuda bir karmaşa var... Bu konuda THS'de yapılmış bir tartışmaya, açılmış bir konuya da ben rastlamadım..
Bu konuda ki görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle,
iyi günler...
Konuyla ilgili yazılmış Ali TEZEL'in son yazısını paylaşıyorum:
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine
***Dava açmak için acele etmeyin
İki gündür 2003 ve 2007 ocak ayında eksik ödenen SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı zamları için haberlerimizi gördünüz. Ancak, 12 Haziran 2011 günü genel seçim var ve hükümeti umarım bu eksik zamları davaya gerek kalmadan sizlere verir diye ümit ediyorum. Bu sebeple biraz bekleyin.

***Mart ayında dernek kesintisi var mı?
Her yıl, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine toplu zam verildiği ay hiç hissettirilmeden Emekli Dernekleri için emeklilerin üye olduklarından bile haberdar olmadıkları derneklere SGK kaynaktan kesinti yapıp gönderdiğini bu köşeden ilk defa duymuştunuz. Olayın nasıl yasadışı olduğunu da öğrendiniz. Şimdi, 2011 yılı ocak-şubat-mart ayı zamları toplu olarak mart ayı emekli aylıkları zam farkları ödenecek. Emekli dernekleri de dört gözle bu ayı bekliyorlar. Umarım SGK geçmiş yıllardaki gibi emeklileri derneklerine soydurmaz.

İşte dava dilekçeniz

Sayın okurlarım, dünkü haberimizden sonra çok sayıda okurumuz bizden örnek dava dilekçesi talep etmiştir. Biz de bugün bu dava dilekçesi örneğini yayınlıyoruz, davanızı bir avukat marifetiyle açmanızı tavsiye etmekle birlikte, kendiniz de takip edebilirsiniz. Dava süresince dava ve bilirkişi masrafı olarak yaklaşık 500-1000 lira kadar masrafınız olacak ama davayı kazandığınız yaptığınız tüm masrafları da davalıdan tahsil edeceksiniz.
Bu arada dava açtıktan sonra davaya SGK cevap yazacak ve taleplerinizin mahkemece reddedilmesini isteyecektir bu davayı kaybettiniz anlamında değildir sadece SGK’nın istediğidir. Gelen cevaba siz de yasal süresi içinde mahkemeye hitaben cevap yazacaksınız ve haklı olduğunuzu ısrarla belirteceksiniz.

................
Old 12-03-2011, 17:56   #42
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan There Themis
Saygıdeğer hukukçular,Ali Tezel'in zaman zaman yaptığı bu tür çıkışlar, çeşitli mağduriyetlere yol açmaktadır.Daha geçen yıl İNTİBAK ile ilgili açıklamlarından sonra binlerce emekli, çeşitli web sayfalarından temin ettikleri dilekçelerle İş Mahkemelerinde davalar açmış ve davaların tamamını kaybetmişlerdir.Önce Anayasa Mahkemesi daha sonra da konuyu Anayasa Mahkemesine götüren Ankara 5. İş Mahkemesi de davayı reddetmiştir.Bunun sonucunda emekliler bırakın fark almayı, 1100 TL vekalet ücreti ve ortalama 300 TL mahkeme masrafını ceplerinden ödemek zorunda kalmıştır.

Şimdi yine, sanki yeni bir olaymış gibi 2003-2007 yıllarında eksik ödeme yapıldığı ve bu ödemelerin dava açan emeklilerce geri alındığı iddia edilmektedir.Şu ana kadar bununla ilgili emsal bir karar olmadığı gibi ,daha 10 gün önce davalı SGK Vekili olarak bizzat girdiğim davada Kocaeli 4.İş Mahkemesince bir emekli tarafından açılan aynı nitelikteki dava reddedilmiştir.Davacı taraf bu kararı temyiz etme gereği bile duymamıştır. Bu davaları açmakta acele etmeyin. Sonra mğüvekkillerinize durumu izah etmekte zorlanırsınız,zira biz kazandığımız davalarda vekalet ücretlerini istediğimizde konuyu kendilerine karşı taraf olmamıza rağmen izah edemedik.Saygılar.

Mesajınıza kısmen katılıyorum.İNTİBAK dediğiniz şey şu "TEFE/TÜFE FARKI" meselesiyse aşağıdaki linkte davaların gelişimi ile ilgili açıklama yapmıştım. Konuyu uzun süre araştırdım. Yargıtay'ın ilk önceleri emekliler lehine karar verdiğinden de eminim. Açtığım davalara da örnek karar koymuştum. Kararlardan birisi de bizim köylülerden birine aitti. Hafızam yanıltmıyorsa, Kocaeli veya Sakarya iş mahkemesinden verilen karar Yargıtay tarafından da onanmıştı. İlgili linkteki bir mesajımda da belirttiğim gibi, davalarımız sürerken davanın kabul edileceğini söyleyen kurum vekili, bir süre sonra Yargıtay'ın "görüş değiştirdiğini" söyledi. Biz kararı ararken, dosyaların tevdi edildiği bilirkişi de aynı şeyden bahsedip, olumsuz rapor verdi. Neticede davalar kaybedildi ve bahsettiğiniz vekalet ücretleri kurum vekiline ödendi. Anayasa Mahkemesi kararından bahsetmişsiniz, aktarabilir misiniz?

Diğer katılımcıları ben de uyarmak istiyorum. Mahkemeler lehe karar verebilir hatta Yargıtay da önce emekli lehine karar verebilir ama herşey terse de dönebilir. Burası Türkiye çünkü. Meslek hayatımda 3 defa önce vatandaş lehine "görüş oluşturan" Yargıtay'ın her nedense, "görüşünü" değiştirdiğine şahit oldum. İlgili linki okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

Sizlere tavsiyem, yine de dava açacaksanız davanın aleyhe bitmesi durumunda müvekkilinize yüklenecek yargılama gideri ve vekalet ücreti konusunda ayrıntılı bilgi verin. Aksi takdirde başınız ağrır. Benim başım ağrımadı ama cebim ağrıdı. Çünkü müvekkiler anne-babam, akrabalarım ve gerisi de köylülerimdi.

İlgili link:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13809
Old 12-03-2011, 18:26   #43
tahsin

sayın meslektaşım fark alacaklarına ilişkin açılan davanın varlığı doğru olup dava şuan ititbariyle üst mahkeme olan yargıtay 21. hukuk dairesindedir. bu dava ankara 17. iş mahkemesinde açılmış ancak daha temyiz aşamasında olup sonuçlanmamııştır.davanın sonuçlanması yaklaşık 1 yılı bulabilir aynı zamanda secımlerde yaklasıyo dava sonuclanmadan farklarda yatırılabılır.en mantıklı cozum yolu tamyız asamasını sonuclanmasını bekelemketır.ıstersenız dosya esas numaralarınıda gonderebılırım.
Old 12-03-2011, 21:43   #44
tiryakim

Olumlu Dilekçe

Alıntı:
Yazan Av.SÖZEN
Meslektaşlarım eminim bir çoğunuz Ali TEZEL'in Emeklilerle ilgili son yazılarını okumuştur. Konuyla ilgili vatandaşların kafası da meslektaşların kafası da karışmış durumda; zamanaşımı süreleriyle, dava değeriyle ilgili bir çok konuda bir karmaşa var... Bu konuda THS'de yapılmış bir tartışmaya, açılmış bir konuya da ben rastlamadım..
Bu konuda ki görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle,
iyi günler...
Konuyla ilgili yazılmış Ali TEZEL'in son yazısını paylaşıyorum:
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine
***Dava açmak için acele etmeyin
İki gündür 2003 ve 2007 ocak ayında eksik ödenen SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı zamları için haberlerimizi gördünüz. Ancak, 12 Haziran 2011 günü genel seçim var ve hükümeti umarım bu eksik zamları davaya gerek kalmadan sizlere verir diye ümit ediyorum. Bu sebeple biraz bekleyin.

***Mart ayında dernek kesintisi var mı?
Her yıl, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine toplu zam verildiği ay hiç hissettirilmeden Emekli Dernekleri için emeklilerin üye olduklarından bile haberdar olmadıkları derneklere SGK kaynaktan kesinti yapıp gönderdiğini bu köşeden ilk defa duymuştunuz. Olayın nasıl yasadışı olduğunu da öğrendiniz. Şimdi, 2011 yılı ocak-şubat-mart ayı zamları toplu olarak mart ayı emekli aylıkları zam farkları ödenecek. Emekli dernekleri de dört gözle bu ayı bekliyorlar. Umarım SGK geçmiş yıllardaki gibi emeklileri derneklerine soydurmaz.

İşte dava dilekçeniz

Sayın okurlarım, dünkü haberimizden sonra çok sayıda okurumuz bizden örnek dava dilekçesi talep etmiştir. Biz de bugün bu dava dilekçesi örneğini yayınlıyoruz, davanızı bir avukat marifetiyle açmanızı tavsiye etmekle birlikte, kendiniz de takip edebilirsiniz. Dava süresince dava ve bilirkişi masrafı olarak yaklaşık 500-1000 lira kadar masrafınız olacak ama davayı kazandığınız yaptığınız tüm masrafları da davalıdan tahsil edeceksiniz.
Bu arada dava açtıktan sonra davaya SGK cevap yazacak ve taleplerinizin mahkemece reddedilmesini isteyecektir bu davayı kaybettiniz anlamında değildir sadece SGK’nın istediğidir. Gelen cevaba siz de yasal süresi içinde mahkemeye hitaben cevap yazacaksınız ve haklı olduğunuzu ısrarla belirteceksiniz.

................

Kıymetli Meslektaşım Eklediğiniz Dilekçe Metni neden silindi ?
Old 13-03-2011, 15:21   #45
mehmetardic

BU konu ile ilgili olarak 17.İş mahkemesinin verdiği 'farkın ödenmesi' kararı SGK tarafından temyiz edilmiş ve dosya halen (2009 yılından beri) Yargıtay 21.hukuk dairesindedir.

Bu konuyla ilgili olarak İntibak yasasının çıkarılması çin Anayasa Mahkemesine başvuru talepli başvuruda, 5.İş mahkemesinin Anayasa Mahkemesine götürdüğü dosyada da Anayasa Mahkemesi RED kararı vermiştir.Bilginiz..Dosya numaraları şu an için yanımda değil ancak ulaştığımda tüm dosya esas ve karar numaralarını bu başlıktan paylaşacağım.

Saygılarımla...
Old 13-03-2011, 19:25   #46
SERCAN HAMARAT

Dava açma ihtimaline karşın zamanaşımı süresini türk hukuk sitesi ziyaretçilerine sormak isterim.Benim tek çekincem zamanaşımı konusudur.
Old 15-03-2011, 00:46   #47
duyguakkaya

emsal Yargıtay kararını bekleyelim derken karar gelene kadar bu hak zamanaşımına uğrayabilir arkadaşlar!!!!
Old 15-03-2011, 00:54   #48
duyguakkaya

Kaldı ki çıkan habelerde de çelişkiler bulunmaktadır. Bir haberde mahkemeye başvuran emeklilerin paralarını almaya başladığı yazılmış. Ancak kesinleşmiş bir mahkeme ilamı yokken bu nasıl mümkün olabilir ki?? Başka bir haberde de emeklilerin çok fazla nu konuyla ilgili ümitlenmemleri yolunda...Yargıtay kararını bekeleyelim fakat az öncede belirttiğim gibi zamanaşımından hak kaybı söz konusu olabilir...Bende ne yapacağıma karar veremedim.
Old 16-03-2011, 21:41   #49
av.seckinaksoy

Sayın meslektaşlar, 2 sayfa fikir alışverişi yapmışız fakat sonuç olarak, "ALi Tezel'in yazısının çıktığı günden, bu güne kadar" bu davayı açan arkadaşımız oldu mu? Oldu ise nasıl bir yol izledi. Bilgilendirirler ise sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 16-03-2011, 21:43   #50
av.fatasoyyılmaz

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Ben hala idare mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum,sonuçta verilecek karar idari işlem niteliğinde olmalı...yok mu somut örnek!!

maaş alacağı iş hakkından kaynaklanan bir alacak olduğu için ve kanun da iş alacakları için iş mahkemelerini görevli kıldığından sebep davalar idare mahkemesind açılamıyor.
Old 17-03-2011, 17:25   #51
Av.Arzu Erkan

Bana da birçok vatandaş geldi, ben de araştıracağımı söyledim. Habertürk gazetesinin 11/03/2011 tarihli ekonomi sayfasında Ali Tezel emeklilere verilmeyen zamdan maliyenin sorumlu olduğunu ve ödenmeyen farkı belirtmiş sadece. Galiba en güzeli temyiz sonucunu beklemek.
Old 17-03-2011, 18:29   #52
mehmetardic

Ankara 17. İş Mahkemesinde 2007/245 Esas sayılı dosyada mehkemenin 'ilgili maaş farkının ödenmesi' yönündeki kararı SGK tarafından temyiz edilmiştir. Ve halen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nde 2009/11380 Esas numarasıyla görüşülmektedir.

Saygılarımla...
Old 18-03-2011, 12:52   #53
hewal65

Ankara Da Bulunan MeslektaŞlardan Bİrİ 17. İŞ Mahkemesİnİn 2007/245e. 2009/555 K Numarali Karari Mahkeme Kalemİnden Alip Burada PaylaŞirlarsa Çok Memnun Oluruz.
Old 18-03-2011, 21:23   #54
hayalperdesi

Varsayılan emekli maaş artışı dava açılışı

İyi çalışmalar...
Bu aralar her emeklinin sorduğu soru karşısında takılıp kaldım.
Emekli maaşlarındaki artış sonucu eklenen ek ödemeler için dava açmak mı gerekiyor yoksa maaşlar yatırıldığında üstüne mi ekleniyor?
Old 19-03-2011, 12:47   #55
mahmutmicoz

Varsayılan Konuya açıklık getirmek adına.

Sevgili meslektaşlarım. bu konu ile yakından ilgilenmem vesilesiyle bu açıklamaları yapma gereği duydum. Biz avukatlar kulaktan dolma bilgilerle hareket edemeyiz. Bu konu Ali TEZEL'in ortaya attığı bir konu. Kendi sayfasında da bir dilekçe var. Bu dilekçede tutar dahi belirtilmemiştir. Yani hukuki dille yazılmamış yanlışları olan bir dilekçedir.

Konu şu: Ali TEZEL'in bahsettiği şekilde "ECEVİT DÖNEMİNDE emekli sandığından maaş alanlar ile SSK ve BAĞKUR'dan maaş alanlar arasında bir fark oluşmuş. bu fark için bir kararname çıkartılmış ve AKP hükünmeti döneminde yürürlükten kaldırılmış, gerekli düzenlemelerle emeklilere fazla fazla maaşları verilmiştir.
Bu konu yargıya intikal ettirilmiş ve ANKARA 17. İŞ MAHKEMESİNde tespit niteliğinde böyle bir dava açılmış ve başvuran emeklinin yaklaşık 2000-TL alacağı olduğu kanaatine varılmıştır. SGK söz konusu davayı temyiz etmiş, YARGITAY 21. HUKUK DAİRESİNE 2009 yılında temyiz için giden bu dava dosyası halen temyizden dönmüş değildir.

Bu nedenle ben de Yargıtay'ın vereceği karara göre hareket edeceğim. kaldı ki Yargıtay bu dava dosyasını ONADI diyelim. Bu ülkede 8 milyon emekli ve 5 milyon sgk ve bağkurlu var. Sizce hükümet 5 milyon kişinin maaş farkı için mahkemelere başvurmasına müsaade eder mi???
Yani ek bir kararname ile bu olayı halletmez mi? Ben Hükümetin yerinde olsam, Yargıtay'ı dahi beklemezdim açıkçası.

Konu bundan ibaret. dava açmak isteyen arkadaşlarım davasını açabilrler. Dosya bilirkişiye gidecek bu dava dosyası için yaklaşık 1.500-TL yi gözden çıkaran emekli varsa davasını açsın. Riske atmaya değer.
Ama ben riske girmeyeceğim, Yargıtay'dan dönecek dosyayı bekleyeceğim diyorsanız. Beklemeniz en makul çözümdür. Saygılarımla.

Ayrıca bazı arkadaşlarımın zamanaşımı konusunda endişeleri olduğunu gördüm. Bu tür davalarda zamanaşımı söz konusu değildir.
Old 20-03-2011, 19:12   #56
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mahmutmicoz
Bu nedenle ben de Yargıtay'ın vereceği karara göre hareket edeceğim. kaldı ki Yargıtay bu dava dosyasını ONADI diyelim. Bu ülkede 8 milyon emekli ve 5 milyon sgk ve bağkurlu var. Sizce hükümet 5 milyon kişinin maaş farkı için mahkemelere başvurmasına müsaade eder mi???

5 milyonX 2.000 TL= Hazineyi batıracak rakam.

Ben de yukarıdaki ve diğer linkteki mesajlarımda bunu kastettim. Hep kendi kendime "müsaade edilir mi" diye söyleniyorum.

Alıntı:
Yani ek bir kararname ile bu olayı halletmez mi?

Alıntı:
Ben Hükümetin yerinde olsam, Yargıtay'ı dahi beklemezdim açıkçası.

Umarım sizin gibi düşünenler Başbakan olur.
Old 21-03-2011, 09:06   #57
eser_29

Yargıtay bu davayı "onamadı" -duyduğum- kadarıyla.
Old 21-03-2011, 09:39   #58
Derya DEMİR

Alıntı:
Yazan mahmutmicoz
Ayrıca bazı arkadaşlarımın zamanaşımı konusunda endişeleri olduğunu gördüm. Bu tür davalarda zamanaşımı söz konusu değildir.

Mesleğin henüz başında biri olarak ilgi duyduğum bir konuda sarf edilmiş ve yukarıda yer alan cümle dikkatimi çekti.

Dayanağını ya da gerekçesini çok merak ettim. Bu konuda da bizi aydınlatabilir misiniz?
Old 21-03-2011, 11:43   #59
hewal65

Alıntı:
Yazan eser_29
Yargıtay bu davayı "onamadı" -duyduğum- kadarıyla.

53 nolu mesajımda belirttiğim esas ve karar numarasıyla sorgularsanız dosyanın henüz sonuçlanmadığını görebilirsiniz.
Old 21-03-2011, 11:47   #60
Zafer AŞKIN

Sayın Ali Tezel'in dava dilekçesinde , maaşın tespiti ve hesaplanacak maaş farkları (alacak) istenmektedir. Dava dilekçesinde talep edilen alacağın veya alacağın bir kısmının belirtilmesi (fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak üzere)gerekmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi