Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

(Fotoğraflı) - İşveren avukata ne ödemeliyim?

Yanıt
Old 15-03-2018, 17:44   #1
34Law

Mutlu (Fotoğraflı) - İşveren avukata ne ödemeliyim?

Merhaba. Bir avukatlık bürosunda bağlı avukat olarak çalışıyorum. Kendi vergi açılışım yok.

CMK'dan gelen işleri yapmıştım. İşveren avukatın makbuzunu kestim.

Bir örnek makbuz şu şekilde:

--

İstanbul Anadolu adliyesindeki CMK MUHASEBE Bürosu, işveren avukata sadece KDV ödeseniz yeterli dedi. Gelir vergisi ödememe gerek yokmuş çünkü zaten gelir vergisinin kesilmiş hali 1574,64 TL imiş.

Yanında çalıştığım avukat ise "makbuz kesiyorum bu gelir sayılıyor. Kdv'nin yanında "gelir vergisi" nin de artmasına sebep oluyor" dedi. Bu doğru mu? Cmk makbuzları nedeniyle işveren avukatın ödemesi gereken gelir vergisi artıyor mu? Halbuki cmk bürosu çok net bir şekilde ayrıca gelir vergisi kesilmiyor demişti.

SONUÇ: Resimdeki makbuz ortada. 1574,64 TL aldım. İşveren avukata kaç TL ödemeliyim?

Kdv:289,22 TL
Old 16-03-2018, 14:09   #2
AV.SİBEL

KDV ödemeniz yeterli bence.Ayrıca CMK ödemeleri nedeniyle yıl sonunda stopaj ödemelerinden vergi borcunun mahsubunu isteyebiliyor vergi açılışı olan avukat.Vergi borcu yoksa stopaj ödemeleri nedeniyle alacaklı hale dahi gelebilir.
Aslında KDV bile ödemeseniz herhangi bir kaybı söz konusu değil.
Old 17-03-2018, 15:33   #3
34Law

Alıntı:
Yazan AV.SİBEL
KDV ödemeniz yeterli bence.Ayrıca CMK ödemeleri nedeniyle yıl sonunda stopaj ödemelerinden vergi borcunun mahsubunu isteyebiliyor vergi açılışı olan avukat.Vergi borcu yoksa stopaj ödemeleri nedeniyle alacaklı hale dahi gelebilir.
Aslında KDV bile ödemeseniz herhangi bir kaybı söz konusu değil.

cmk muhasebe bürosu da aynen sizin gibi söyledi. bu arada yanında çalıştığım avukat vergiyi ödemene gerek yok benden olsun demesine rağmen hem kdv, hem gelir vergisi ödediğini yani fedakarlık yaptığını düşünüyor. ben de en azından bu yanlış kanısını düzeltmek istiyorum. bunun için nasıl bir belge sunabilirim de olayın gerçeğini anlayabilir bilmiyorum
Old 17-03-2018, 16:55   #4
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan 34Law
cmk muhasebe bürosu da aynen sizin gibi söyledi. bu arada yanında çalıştığım avukat vergiyi ödemene gerek yok benden olsun demesine rağmen hem kdv, hem gelir vergisi ödediğini yani fedakarlık yaptığını düşünüyor. ben de en azından bu yanlış kanısını düzeltmek istiyorum. bunun için nasıl bir belge sunabilirim de olayın gerçeğini anlayabilir bilmiyorum
Sadece şunu söyleyebilirsiniz "yıl sonunda stopaj ödemelerini vergi borcunuzdan mahsup edebiliyormuş sunuz. Ben de yeni öğrendim böylelikle ekstra para ödememiş oluyor hem de kârlı bile çıkıyormuş sunuz" Neyse size ekstra yük olmamak benim içinde sevindirici oldu.
Bu hususu kendisini de incitmeden bu şekilde ifade edebilirsiniz.
Kolay gelsin 😊
Old 22-03-2018, 10:18   #5
Burak Ülker

Eğer ki siz kestiğiniz makbuzlarla yanında çalıştığınız avukatın gelir vergisi diliminde değişim olmasına sebep oluyorsanız iş sahibiniz haklı olabilir. zira ödemesi gereken gelir vergisi oranı artacak olup ekstra bir külfet gerekecektir.

2018 yılı için ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi dilimleri şöyledir:

Matrahın 0 - 14.800,00 TL arasındaki kısmı için için %15,
Matrahın 14.800,01 TL ile 34.000,00 TL arasındaki kısmı için %20,
Matrahın 34.000,01 TL ile 120.000,00 TL arasında kısmı için %27,
Matrahın 120.000,01 TL ve fazlası için %35'dir.
Old 22-03-2018, 14:35   #6
Av.Gemici

Burak Bey'e katılıyorum, kestiğiniz makbuzda %20 stopaj kesintisi (gelir vergisi) yapılmasına rağmen, yanında çalıştığınız avukatın vergi dilimi yükseldiğinde (yıl içerisinde muhtemelen %20'lik dilimin üzerine çıkacaktır) %20'nin üzerinde bir gelir vergisi ödemek durumunda kalacaktır. Dolayısıyla sizin kesmiş olduğunuz makbuz tutarının %20'sinin üzerindeki kısmın vergisini cebinden ödemek durumunda kalacaktır.
Old 22-03-2018, 15:51   #7
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
Eğer ki siz kestiğiniz makbuzlarla yanında çalıştığınız avukatın gelir vergisi diliminde değişim olmasına sebep oluyorsanız iş sahibiniz haklı olabilir. zira ödemesi gereken gelir vergisi oranı artacak olup ekstra bir külfet gerekecektir.

2018 yılı için ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi dilimleri şöyledir:

Matrahın 0 - 14.800,00 TL arasındaki kısmı için için %15,
Matrahın 14.800,01 TL ile 34.000,00 TL arasındaki kısmı için %20,
Matrahın 34.000,01 TL ile 120.000,00 TL arasında kısmı için %27,
Matrahın 120.000,01 TL ve fazlası için %35'dir.

Bu durumu senenin başında kesilmiş makbuzlarda hesaplamak mümkün değildir. Tüm mali yıl boyunca ortaya çıkan tablonun değerlendirilmesi gerekir.
Buna göre; yıl boyunca CMK için kesilen makbuzlar hiç olmasaydı matrah ve ödenen verginin ne kadar olacağı hesaplanıp, bundan sonra CMK makbuzları da katılarak ayrı bir hesaplama yapıldığında doğan fark hesaplanmalıdır.
Bu farktan da stopaj yoluyla ödenen düşüldükten sonra kalan miktar olursa ödenebilir.

Ancak CMK Avukatı nedeni ile yapılan gider, prim ödemesi vb.
Belki CMK Avukatının cebinden ödediği yemek, yol vb. masraflarını gider olarak göstermesi de Avukatın matrahını düşürüyor olabileceğinden bunların da hesaplanması unutulmamalıdır.
Old 22-03-2018, 17:06   #8
34Law

Mahçup

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Bu durumu senenin başında kesilmiş makbuzlarda hesaplamak mümkün değildir. Tüm mali yıl boyunca ortaya çıkan tablonun değerlendirilmesi gerekir.
Buna göre; yıl boyunca CMK için kesilen makbuzlar hiç olmasaydı matrah ve ödenen verginin ne kadar olacağı hesaplanıp, bundan sonra CMK makbuzları da katılarak ayrı bir hesaplama yapıldığında doğan fark hesaplanmalıdır.
Bu farktan da stopaj yoluyla ödenen düşüldükten sonra kalan miktar olursa ödenebilir.

Ancak CMK Avukatı nedeni ile yapılan gider, prim ödemesi vb.
Belki CMK Avukatının cebinden ödediği yemek, yol vb. masraflarını gider olarak göstermesi de Avukatın matrahını düşürüyor olabileceğinden bunların da hesaplanması unutulmamalıdır.

yalnız bu kadar ayrıntılı bir araştırma yapmak durumunda kalmamız çok can sıkıcı ve mümkün değil. bir kere zaten karşılıklı çekinerek yani birbirimize ayıp etmemek üzerine saygılı ve mesafeli bir konuşma içerisindeyiz. durum böyleyken bu tür muhabbetlere giremeyiz. tbb veya istanbul barosu vergi açılışı olmayan ama cmk işlerini yapan avukatların bu makbuz mağduriyetini gidermek için bir şeyler yapmalıydı. tabi yapılan bişe yok.

zaten durumu iyi olan avukat cmk'ya tenezzül etmiyor. biz ise hem yapıyoruz hem makbuz çilesi çekiyoruz.

neyse iyi ki şu baroların tekelliğinin kaldırılması gündeme geldi. tbb'ye de istanbul barosuna da hiç acımıyorum. başka barolar açılırsa kaydımı oraya aldıracağım.
Old 22-03-2018, 18:03   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan 34Law
neyse iyi ki şu baroların tekelliğinin kaldırılması gündeme geldi. tbb'ye de istanbul barosuna da hiç acımıyorum. başka barolar açılırsa kaydımı oraya aldıracağım.

Pireye kızıp, yorgan yakmaya benziyor. Arabulucuğu alkışlayanlar, baroların kapatılmasını savunanlar...
Old 23-03-2018, 09:35   #10
Av. Can DOĞANEL

TBB ve Barolar çok şey için eleştirilebilir. Ancak yasama organı tarafından yapılan Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu vb. 'nin oluşturduğu ve yıllardan beri süregelen yapıyı değiştiremediği için eleştirilmesi biraz haksızlıktır.
Kaldı ki vergi kaydı açmak zor bir şey değildir. Yanında çalıştığınız Avukat fazla ince hesaplar yapıyorsa (ki bence biraz öyle) kendi vergi kaydınızı açmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu kafayla ileride kullandığınız elektrik, sudan bile hesap sorulmaya başlanabilir.
Old 23-03-2018, 10:57   #11
av.gozde

Yıl sonunda Cmk ödemeleri kapsamında bizden kesilen stopajları iade alabiliyor muyuz?
Old 23-03-2018, 12:05   #12
34Law

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
TBB ve Barolar çok şey için eleştirilebilir. Ancak yasama organı tarafından yapılan Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu vb. 'nin oluşturduğu ve yıllardan beri süregelen yapıyı değiştiremediği için eleştirilmesi biraz haksızlıktır.
Kaldı ki vergi kaydı açmak zor bir şey değildir. Yanında çalıştığınız Avukat fazla ince hesaplar yapıyorsa (ki bence biraz öyle) kendi vergi kaydınızı açmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu kafayla ileride kullandığınız elektrik, sudan bile hesap sorulmaya başlanabilir.

örgütlü bir hareketle seslerini duyurabilir meclisin bu konu hakkında bir düzenleme yapması sağlanabilirdi. yani bu eleştirim haksızlık değil bence.

bu arada yanında çalıştığım avukatın ince hesaplar yapmayan biri olduğunu belirtmiştim. hatta kendisi tüm vergiler benden olsun demesine rağmen ödediği vergileri tekrar alabileceğini aslında zararı olmadığını anlatma çabam var sadece.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi