Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka artırımı

Konuyu Kilitleyin
Old 17-03-2017, 12:08   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka artırımı

Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Nafaka artırımı talebinde bulunmak üzere dava açmayı düşünüyorum ve bu talebimin gerekçesi olarak belirlenen nafakanın okul çağındaki çocuğumun giderleri için yetersiz olduğunu, ihtiyaçlarımı karşılamadığını belirteceğim. Sormak istediğim dava açarken benim çalışmadığıma dair belgenin Emekli Sandığı, SGK ve Bağkur gibi kurumlardan alınması, ayrıca eski eşimin maaş bilgisinin bağlı olduğu kurum olan SGK'dan alınması gerekiyor mu?
Bir de nafaka bağlandığı tarih üzerinden 2 yıl geçti. Bir yıl Yargıtay kararını bekledim. Acaba geç mi kaldım.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 17-03-2017, 13:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Nafaka artırımı talebinde bulunmak üzere dava açmayı düşünüyorum ve bu talebimin gerekçesi olarak belirlenen nafakanın okul çağındaki çocuğumun giderleri için yetersiz olduğunu, ihtiyaçlarımı karşılamadığını belirteceğim. Sormak istediğim dava açarken benim çalışmadığıma dair belgenin Emekli Sandığı, SGK ve Bağkur gibi kurumlardan alınması, ayrıca eski eşimin maaş bilgisinin bağlı olduğu kurum olan SGK'dan alınması gerekiyor mu?
Bir de nafaka bağlandığı tarih üzerinden 2 yıl geçti. Bir yıl Yargıtay kararını bekledim. Acaba geç mi kaldım.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geç kalmamışsınız.Hatta erken bile denilebilir. Anlatımınıza göre nafakaya ilişkin kararın kesinleşmesinden itibaren henüz 1 yıl dolmuş. Sizin çalıştığınıza dair bir iddia olmazsa, çalışmadığınızı kanıtlamak zorunda değilsiniz. Eski eşinizin maaşı SGK kayıtlarında düşük gösterilebilir. Eğer öyle ise, siz kanıtlamalısınız. Bütün bunların en başından hazır olması gerekmez. Dava açarken delil listesinde gösterdiğinizde, mahkeme gerekli olanları ilgili yerden ister.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 17-03-2017, 19:14   #3
Konuk

Varsayılan Nafaka Artırımı

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında nafaka 2 yıl önce bağlandı. Üzerinden iki yıl geçti. Yerel mahkemenin boşanma kararını karşı taraf Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay cevabı geçen sene Mart ayında geldi. Ben Yargıtay kararının üzerinden bir yıl daha bekledim ve şimdi davayı açacağım. Yani Yargıtay kararı üzerinden bir yıl beklemem gereksiz mi olmuş onu sormak istedim. Geç kaldıysam bu konuda yapılabilecek bir şey var mı acaba. Ayrıca eski eşimin maaşı SGK kayıtlarında kesintisiz görünüyor. Maaşı çok yüksek göründüğü için özellikle kullanmak istiyorum. Hizmet dökümünü kullanabilir miyim? Çok teşekkür ederim eğer yanıt verirseniz.
Old 20-03-2017, 12:51   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında nafaka 2 yıl önce bağlandı. Üzerinden iki yıl geçti. Yerel mahkemenin boşanma kararını karşı taraf Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay cevabı geçen sene Mart ayında geldi. Ben Yargıtay kararının üzerinden bir yıl daha bekledim ve şimdi davayı açacağım. Yani Yargıtay kararı üzerinden bir yıl beklemem gereksiz mi olmuş onu sormak istedim. Geç kaldıysam bu konuda yapılabilecek bir şey var mı acaba. Ayrıca eski eşimin maaşı SGK kayıtlarında kesintisiz görünüyor. Maaşı çok yüksek göründüğü için özellikle kullanmak istiyorum. Hizmet dökümünü kullanabilir miyim? Çok teşekkür ederim eğer yanıt verirseniz.

Nafaka kararı, ancak Yargıtay aşamasından geçtikten sonra kesinleşmektedir. Yerel mahkemenin karar tarihi dayanak değildir. O nedenle kararın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl geçmiştir. Açacağınız davada taraflar ve çocuğun son 1 yıldaki ekonomik ve sosyal durumları değerlendirilecektir. Hizmet dökümünü kullanabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi