Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Adsl Hızı

Yanıt
Old 20-08-2007, 15:17   #1
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Adsl Hızı

Merhabalar,

Malumunuz T.Telekom adsl hızlarını artırdı , bendeniz 4 Mbps hıza kavuştum. Ne varki internetim neredeyse eskisinden daha yavaş. Bırakın downloadu, sayfalar açılırken bile yavaş açılıyor! Hız sınamasında ise 3167 kbps civarında gösteriyor. Hatlar gereğinden fazla dolu olduğundan mı böyle oluyor sizce? Bir diğer husus da adsl modemim PCI ve eski, bundan olabilir mi?

Teşekkür ederim
Old 20-08-2007, 15:51   #2
Admin

İnternette hız değişik faktörlere bağlı. Bunların başlıcaları ise servis sağlayıcının hizmet kalitesi ile bağlanılan sitenin/sunucunun kapasitesi ve performansı. Kullanılan bilgisayarın performansı bu listede alt sıralarda bir öneme sahip, özellikle de modemin PCI olması bu açıdan performansı etkilemez. Kullanılan bilgisayarın internet performansını etkilemesi çoğu kez hafızanın çok az olduğu durumlarda (256 Mb ve altı) söz konusu olabilir, bunun dışında kullanılan bilgisayarın (mesela CPU hızınızın) internet hızınızı çok etkileyeceğini düşünmüyorum

Bu durumda sorunun servis sağlayıcı hizmet kalitesi mi, yoksa sitenin performansının mı bir etken olduğunu anlamanın yolu, değişik sunuculardaki değişik sitelere bağlanmayı denemek. Eğer bazı siteler yavaş, bazı siteler hızlıysa (veya bazı downloadlar yavaş, bazıları hızlıysa) sorun çoğu kez bağlantı kurduğunuz sunucuda olacaktır. Öte yandan çoğu sitede/download'da sorun varsa, sorun büyük ihtimalle servis sağlayıcınızda (sunucularında veya bağlantınızda) yani Türk Telekom'dadır.

Bunu anlamanın bir yolu da, birkaç siteden "tracert" ile sonuç almayı denemek: START (BAŞLANGIÇ) /RUN (ÇALIŞTIR) içine CMD yazıp OK (TAMAM) a basın. Karşınıza bir dos penceresi açılacak. Burada mesela
tracert turkhukuksitesi.com
yazıp enter'a basın.

Biraz beklerseniz karşınıza bir tablo çıkar. Bu sizin bilgisayarınızın turkhukuksitesi sunucusuna bağlanırken internette nasıl bir yol izlediğinin, başka hangi sunucular üzerinden geçtiğinin ve her sunucu da ne kadar zaman kaybettiğini gösterir bir tablodur. Her satırda göreceğiniz "ms." ibaresi ise milisaniye cinsinden sizin bilgisayarınızın turkhukuksitesine bağlanıncaya kadar internette kaybettiği süreyi gösterir. Süre uzadıkça, sayfalar geç gelecek, süre azaldıkça hızlanacaktır.

Bu tabloda her sunucunun bağlantı hızını görebilir ve nerede zaman kaybettiğinizi bulabilirsiniz. * ile gösterilen süreler ve "Request Timed Out" ibareleri problemli noktaları gösterir. Bu tablonun başlarında (ilk 3-5 satır) * veya request timed out ibaresi görüyorsanız sorun ve yavaşlık sizi internete çıkaran servis sağlayıcınızın (Mesele Türk Telekom) sistemlerinde (veya bağlantınızda) demektir. Eğer bu tablonun ortalarında * ibaresi görüyorsanız, sorun internette geçtiğiniz yollardaki üçüncü kişilere ait sunucularda demektir (buna yapacağınız birşey yok). Eğer bu tablonun son 1-2 satırında * işareti veya request timed out uyarısı veya yüksek ms. değerleri (400-500'ün üzerinde) görüyorsanız sorun bağlandığınız sitenin sunucularında (bu örnek için THS sunucusunda) demektir.

Elbette buradaki iki paragraflık bilgi ile network uzmanı olup, sorunu kesin teşhis etmeniz mümkün değil ancak çoğu durumda bir fikir vermek anlamında size ışık tutacaktır. Yararlı olması dileğiyle..
Old 20-08-2007, 16:37   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Sayın Admin. Sanırım hem TT nette hem de diğer sunucular da sorun izlenebiliyor. Yalnız, bugun adalet gov tr'den yeni uyap mevzuat programını indirirken 400 kb hız sınırı aşıldı, bundan anladığım sorun sanırım yalnızca benim hattım veya TTnet değil ve karşı taraf da çok önemli.

tekrar teşekkürler
Old 20-08-2007, 16:47   #4
Seyda

Bilgisayar ve internet konusunda gerçekten berbat durumdayım ama Bülent Bey'in anlattığı sorunları yaklaşık 5-6 gündür ben de yaşıyorum.THS sayfasını bile hata uyarısı ile açıyorum ve çok da yavaş..Hızlı açılan tek sayfa google
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi