Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Daha önce açtığım boşanma davasını barıştığımızdan takip etmedim. Boşanmak üzereyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2010, 12:26   #1
Konuk

Acil Daha önce açtığım boşanma davasını barıştığımızdan takip etmedim. Boşanmak üzereyim?

merhaba,
ben 30yaşında 4yıllık evli bir bayanım.bir üniversitede ücretli öğretim görevlisi olarak çalışıyorum.eşim özel bir kurumda doktordur.geçen sene beni altattığını öğrendim.aldatıldığıma birebir şahit olmadım.tamamen duyumlarla hareket ettim.zaten uzun zamandır problemlerimiz vardı.üstüne böyle bir duyumda eklenince bir çok iddia ile boşanma davası açtım.fakat davadan bir kaç gün önce barıştık ve tekrar beraber yaşamaya başladık.fakat davamı her ihtimale karşı geri çekmedim.bildiğim kadarıyla herhangi bir iptal işlemi istenmeyen boşanma davası üç ay sonra kendiliğinden kapanıyor ve affetmeye girdiği için birdaha aynı iddialarla dava açılamıyor.açtığım davanın üzerinden tam bir yıl geçti,üç ay sonra barıştık ve dokuz aydır beraber yaşıyoruz.eşimle aynı evde yaşamamıza rağmen aramızda aynı evi paylaşmaktan öte bir şey yok.ve eşim mutlu olmadığını,aramızda bir bağın kalmadığını,geçen sene açtığım davadaki asılsız iddialarımla onu çok yaraladığım gerekçesiyle boşanmak istiyor.benim bir malvarlığım yok.işimden aldığım ücret yaz döneminde ödenmiyor ve kadrolu olmadığım için ise garantim yok.eşimin tüm mal varlığı ailesinin üzerine kendi üzerine kayıtlı arabası dışında hiç birşeyi yok.maaşı 2500 civarında görünüyor fakat bundan daha fazlasını aldığını biliyorum.benim ve onun üzerinde kredi borcu var.
kısaca;
*boşanma durumunda ben çalışmıyor isem onun bu maaşı ile talep edebileceğim en yüksek nafaka nedir? ve bunu hangi şartlarda ne kadar süre ile alabilirim?
*borçlar nafakayı etkilermi?
*davayı ben açarsam geçen seneki iddialarımla tekrar açabilirmiyim?
*kendi üzerinde görünmeyen fakat evlendikten sonra edindiği mallar üzerinde tanık ifadeleriyle hak iddia edip,elde edebilirmiyim?
*davayı o açar ve benim sorumluluklarımı yerine getirmediğimi,geçen seneki davadaki iddialarımı(ki bu iddialar epey yüklü),mutsuz olduğunu ileri sürerse ve bu durumda ben boşanmak istemez isem dava nasıl sonuçlanır?davayı ben açarsam fakat ödemesini istediğim maddi manevi tazminatı ödemeyi kabul etmezse nasıl sonuçlanır?
şimdiden ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.
Old 25-06-2010, 13:12   #2
Levent Cirit

Sayın Konuk;
Sizin talep edebileceğiniz nafakanın en yüksek sınırı diye birşey yoktur. Siz 5.000 TL nafaka da talep edebilirsiniz ancak mahkeme, yapacağı araştırma ile uygun bir nafakaya hükmedecektir. Bunun ne kadar olaca konusunda ise net birşey söylemek mümkün değildir. Kişilerin ekonomik - sosyal durum araştırması neticesinde hakimin takdir edeceği bir miktardır.
Nafakaya hükmedilmesi için sizin çalışmıyor olmanız gerekir.
Davayı, geçen seneki iddialarınız ile, siz açamazsınız çünkü kanun koyucu "Affeden eş, aynı iddialr ile yeniden dava açamaz." demektedir. Ancak aldatma olgusu devam ediyor ise ve bunu ispat edebilirseniz davayı sizin açmanız mümkündür.
Davayı kim açarsa açsın, karşı taraf boşanmayı istemiyor ise, dava açan tarafın boşanma kararı alabilmesi için ya o evlilik birliği içinde kusursuz veya diğer eşten daha az kusurlu olması gerekir. Bunun kararını da iki tarafı dinledikten sonra mahkemeler verecektir.
Davayı kimin açtığının sizin tazminat talebiniz açısından bir önemi yoktur, davayı o açsa bile siz tazminat talep edebilirsiniz. Yeter ki tazminatı gerektiren olayları kanıtlamanız mümkün olsun.

Hak kaybına uğramamak ve haklarınızın daha iyi savunulabilmesi için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 25-06-2010, 14:03   #3
Konuk

Soru

Sayın Cirit,
Öncelikle verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Son olarak bir soru daha sormak istiyorum affınıza sığınarak.
sizinde ifade ettiğiniz gibi affetmiş durumda göründüğüm için benim tekrar aynı iddialarla gitmem mümkün değil ve onun kullanabileceği tek somut kanıt bu iddialar.Eşim ona karşı sürdüğüm bu iddiaları öne sürerek ve asılsızlığını kanıtlayarak davada beni kusurlu duruma getirebilirmi?
Old 25-06-2010, 20:34   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Cirit,
Öncelikle verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Son olarak bir soru daha sormak istiyorum affınıza sığınarak.
sizinde ifade ettiğiniz gibi affetmiş durumda göründüğüm için benim tekrar aynı iddialarla gitmem mümkün değil ve onun kullanabileceği tek somut kanıt bu iddialar.Eşim ona karşı sürdüğüm bu iddiaları öne sürerek ve asılsızlığını kanıtlayarak davada beni kusurlu duruma getirebilirmi?

Sayın Katılımcı,

Eşiniz de bu davadan sonra ortak hayatı yeniden kurmuş durumdadır. Yani o da sizi iddialarınıza rağmen affetmiş veya kabul etmiş.

Siz veya eşiniz açılacak davada, evlilik birliğinin yeniden kurulmasından sonra ki boşanma nedeni olaylarda karşı tarafın KUSURLU olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Kanıtlarınız her tür delil olabilir, en yakın akrabalarınız da eşinizin davranış biçimlerine, varsa hakaret ve sövmelerine, evlilik birliğinin sorumluluklarını yerine getirmedğine tanıklık edebilirler.

Eşinizin üzerine olmayan mallarla ilgili bir hukuk yolu yoktur. Ancak önce eşinize ait olup da sonradan elinden kötüniyetle çıkardığı mallar için tasfiye hesabı mümkündür.

Daha fazlası için doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi