Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Şerhimizin Ses Dosyaları Nasıl Küçültülür?

Yanıt
Old 26-12-2010, 13:40   #1
Admin

Varsayılan Şerhimizin Ses Dosyaları Nasıl Küçültülür?

Windows'un ses kaydedicisi ile kaydedilen sesler sıkıştırmasız olduğu için oldukça büyük dosyalar olabildiğini ve bunların mümkünse sıkıştırılıp dosya boyutlarının küçültülmesi gerektiğini bu konu içinde daha önce tartışmıştık.

Hala sorun yaşayanlar için ses dosyalarının nasıl küçültülebileceğine ilişkin bir örneği bu ayrı konu başlığında vermek istedim. Şimdi adım adım ilerleyelim.

1- Windows ses kaydedici ile ses dosyanızı oluşturun ve masa üstünüzde bir dosya olarak hazır tutun. Ben örnek dosya olarak şerhimizden bu ses dosyasını kullanacağım:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=6580
Halihazırdaki sıkıştırılmamış boyutu 544 Kb. ve dosya formatı WMA

2- Şimdi bu dosyayı önce MP3'e çevirelim. Bu iş kolay, aşağıdaki siteden yapabilirsiniz:
http://media.io/
Dosyayı browse ile seçin, upload ile siteye yükleyin, select format olarak mp3 yazın, select quality lower seçin, convert'e tıklatın, sitenin işini bitirmesini bekleyin ve oluşturduğu dosyayı bilgisayarınıza indirin. Gördüğünüz gibi dosyanız WMA'dan MP3'e dönüştü, dosya boyutu biraz daha büyümüş olabilir, onu dert etmeyin bir sonraki adımda küçülteceğiz.

3- Şimdi sıkıştırma için kullanacağız programı indirelim:
http://www.mp3audiomill.com/
sitesinden "FREE AUDIO CONVERTER SOFTWARE" programının yanından download tuşuna basın, bilgisayarınıza inmesini bekleyin, programı kurun ve çalıştırın.

3- Program açılış ekranı şöyle çıkacak:

4- Mp3 dosyanızı mouse ile tutup getirip program alanına tıklayın ve ayarlar bölümüne girin, karşınıza çıkacak ekranda ayarları şu şekilde ayarlayın ve play tuşuna basıp dosyayı dönüştürün.

5- dönüşmüş dosyayı output dir dizini nereye ayarlanmışsa orada bulabilirsiniz. Boyutunu kontrol edin, ciddi olarak küçüldüğünü göreceksiniz. Örneğin benim yukarıda çalıştığım dosya 44. kb.'a küçüldü ki, bu yaklaşık orjinal boyutunun 12'de 1'i.
Old 29-12-2010, 21:42   #2
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan denedim

Sayın Admin'imizin ellerine sağlık.... Denedim, oluyor. Lütfen herkes denesin ve çekinmeden okumaya devam etsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi