Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin şiddet davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 24-07-2017, 14:47   #1
Konuk

Varsayılan Eşimin şiddet davasi

Eşim bana şiddet uygulamış ve darp raporumda vardı . Asliye Ceza mahkemesinde beraat kararı verildi. İstinaf yoluna gittim ve bölge adliye mahkemesinde bozuldu. Kararda CMK in 280/1 b ve 289 / 1 g maddeleri gereğince diğer yönleri in elenmeksizin kararın bozulmasına ve incelemek ve hukmolunmak üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesine CMUK 284 Md. Uyarınca kesin olmak üzere karar verildiği yazıyor . Bu karar aşamasından sonra eşim bu karara itiraz edebilir mi ve itiraz süresi ne kadardır ? Ayrıca kararın bir yerinde de CMK 176/2 Md gereğince Yargıtay bozma olanına ve esas hakkındaki şikayet ve delillerin sunmak için ifade istemiş . İnanın ben ne bu maddeler ve bundan sonraki aşamalarda ne olacağını bilemiyorum . Bu karar bölge adliye mahkemesi de mi yoksa yargitayda mi bozulmuş ve eşime bu karar tebliğ tarihinden itibaren ne kadar sürede nereye itiraz edebilir ? Eşimin İtiraz hakkı var mıdır ? Lütfen bana yardım edin . . .
Old 24-07-2017, 15:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Mesajınızdan anlaşıldığı kadar ile ,eşiniz hakkında verilen beraat kararı gerekçe içermemesi sebebi ile bozularak dosya kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmiştir. Bu durumda ilk derece mahkemesi sanık olarak yargılanan eşinizi duurşmaya çağıracak ve mazereti olmadığı halde gelmediği takdirde zorla getirileceğini çağrı evrakında ihtar edecektir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra dosyayı yeniden inceleyecek ve yeniden hüküm oluşturacaktır.

2-İstinaf Mahkemesince verilen bu karara karşı temyiz yolu kapalıdır. Yani eşiniz bu karar için herhangi bir yasa yoluna başvuramaz.Mahkemece yeni bir karar verildiğinde tarafların yeniden yasa yoluna başvurma hakkı vardır.

3-Yeni verilecek kararın hüküm kısmında başvurulacak yasa yolu ve süresi bildirilecektir.

4-Her aşamada bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı, mali durumunuz elverişli değilse -ceza yargılamasında- bir dilekçe ile yargılamanın yapıldığı mahkemeye başvurarak tarafınıza barodan avukat atanması için yazı yazılmasını isteyebilirsiniz.
Old 24-07-2017, 17:44   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim avukat hanim . Bu kadar ceza maddesi ve yabancı Terimleri sizin kadar yalın ve sade kimse izah edemez aciklayamazdi sanırım . Evet ben de Baroda bir avukat talep edeceğim . Çok teşekkürler . İyi günler diliyorum .
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi