Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet esnasında çocuğun tanıklığı ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2010, 14:06   #1
konuk08

Mesaj şiddet esnasında çocuğun tanıklığı ve nafaka

merhaba ben 10 yıllık evliyim bir kızım var eşimde bende bir kamu kuruluşunda çalışıyoruz.eşim son üç yıldır sürekli bağırıyor kavga çıkarıyor üstüme yürüyor aşağalayıp küfrediyor.ben 8yıldır eşimin aylesiyle görüşmüyorumama eşim düzenli olarak görüşüyor bunada karışmıyorum.çocuğuma 4 yıl boyunca benim aylem baktı.şimdi çocuk okula gidecek eşim aylemle görüşmemi istemiyor kendi aylesiyle barışmam için baskı yapıyor.aylemden biriyle telefonda görüşürken bile arkada küfrediyor.birde banka kredisiyle ev aldık krediyi ben ödüyorum çocuğun okul taksidinide benim kredi kartımla taksitlendirdi.maaşımdan geriye birşey kalmıyor kendiside evin ihtiyaçlarını almıyor. son birkaç tartışmada çok ağır küfürler ederek üstüme yürüdü öldürmekle ve dövmekle tehtit etti bunların tek tanığı kızım boşanma durumunda kızım şahit olabilirmi.birde çocuğada çok bağırıp döverim öldürrüm tehtitlerini savuruyor velayet durumunda kısmi görüşmelerini isteyebilirmiyim
Old 10-07-2010, 23:28   #2
sosyologyusuf

sayın Konuk
öncelikle diğer konularda sorunuza avukat arkadaşlar mutlaka cevap verecektir benim burda velayet ile ilgili kısmınıza cevap vermek istiyorum. velayet düzenlenirken çocuğun yaşı önemli olduğundan okula gideceğinden tahmini 6-7 yaşında olması nedeniyle uzman kişiler tarafından çocuğun ruhsal ve psikolojik durumunu dikkate alır ve kimin yanında kalmak istediğini çocuğun güvenliği ve menfati göz önüne alarak bir görüşme yapar bunu raporlandırır. Ayrıca diğer etkenlerde gözönünde bulundurularak ayrıntılı bir rapor hazırlanır. Çocuğun güvenliği ve menfati açısından kimin yanında kalması uygunsa hakim bu yönde velayeti uygun görür. velayet durumunda kısmi görüşmeler isteyebilirsiniz ama çocuğun menfati söz konusu olması nedeniyle takdir mahkemenindir.
Old 11-07-2010, 11:59   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin,ailenizle görüşmenizi engellemesi ve kendi ailesi ile görüşmeye zorlaması,küfretmesi,üstünüze yürümesi,sizi ve kızınızı öldürmekle tehdit etmesi suçtur ve aynı zamanda tipik bir şiddet olgusudur.

Boşanma davası açılmasını beklemeden şiddetin sonlandırılması için en yakın aile mahkemesine başvurarark mevcut ve muhtemel şiddetin önlenmesi ve yasaklanaması için koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Koruma kararı süresince evin rutin giderlerinin eş tarafından ödenmeye devam edilmesi,evin geçimine katkıda bulunması için nafaka tespit edilmesini bu nafakanın doğrudan maaşından kesilerek size ödenmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Koruma kararı çok kısa sürede duruşma yapmadan verilen kararlardandır.Uyulmaması halinde 3 aydan altı aya kadar hapis cezası istekli dava açılır.

Bu kararı aldıktan sonra güvenlik içinde boşanma davası konusunda gerekli hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almak sizi kolaylaştıracak ve güçlendirecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi