Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mağdure

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2010, 21:06   #1
mağdure

Varsayılan mağdure

öncelikle böyle bir yardım sitesi kurduğunuz için teşekkür ederim.17 senelik evliydik.Su an boşanma aşamasındayız.Mal varlıklarından nasıl yararlanabilirim? 17 yıl önce bir dükkan kooperatifine girsik,halen devam etmekteve geçen yıl krediyle bir ev daire aldık.15 yıl ödemeli.Ödemeler devam ediyor ev ve dükkan benim üzerime değil eşimin üzerine bunlardan nasıl yararlanabilirm nasıl hak talep edebilirim?
Ayrıca 20 gündür çocuklarımı (kız 9 - oğlan 15 yaşlarında) göremiyorum eşim göstermiyor. onlar benle çok mutlu diyor.onları çok özlüyorum.Bu suç değil mi? ben bir anneym. mahkemeye de üç ay var, bu hasrete nasıl dayanacağım ne yapabilirim haklarım neler? evden zorla çıkartıldım kendi evimden bu yapılır mı ? yasal mı ? ne yapabilirim teşekkürler..
Old 09-07-2010, 11:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ev ve dükkanın ödemeleri halen devam etmekte bilgisinden yola çıkarak ve sizin çalışmadığınız üstünden yanıt vereceğim;

2002 yılı sonrası kooperatife yapılan ve ahlen yapılmakta olan ödemeler tasfiye payı hesabı yapılacaktır. Edenilmiş mal rejimi boşanma davası tarihinde sona ermiş sayılır. Eğer açılan boanma davası kabul edilir ve kesinleşirse, boşanma davası tarihine kadar yapılan ödemeler tasfiye hesabına dahil edilir.

Yine ev için yapılmış ödemeler için de aynı şey geçerlidir. Boşanma davası tarihine kadar yapılan ödemeler üzerinde tasfiye payı alacağınız hesaplanır.

Bu alacaklar için ayrı bir dava açılmalıdır. Boşanma davası içinde ben bunlardan da hak istiyorum demeniz yeterli değildir.

Ev ailenin oturduğu ortak hane ise, aile konutu şerhi aldırınız.

Gerekli Belgeler:

Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Boşanma davası açılmış,

Bu davanın içinde ayrıca maddi ve manevi tazminat da talap edebilirsiniz. Bu tasminatlar için ayrıca dava açmaya gerek yoktur. Miktar belirleyerek talepte bulunmanız yazılı olarak yeterlidir.

Nafaka talep edebilirsiniz. Boşanmanın gerçekleşmesi halinde yoksulluk nafakası olarak devamını da isteyebilirsiniz.

ÇOCUKLAR;

Çocuklarınızın velayetlerinin tarafınıza verilmesini talep ediniz. Çocuklar kendilerini ifade edebilecek yaştadırlar, mahkeme onları da dinleyecektir.

Duruşma öncesi de öncelikle çocuklarınızın velayetlerini istediğinizi ve mümkün görülmez ise çocuklarınızla kişisel ilişki tesisini istediğinizi bu konuda acele tedbir kararı verilmesini mahkemeden yazılı olarak talep edebilirsiniz.

Sizin çalışmıyor oluşunuz velayette eksiniz değildir. Önemli olan çocukların fiziki, manevi ve akıl bütünlüğünün korunmasıdır. Mahkemenin araştırması da bu yönde olacaktır.

Boşanma davasında her tür delilden yararlanabilirsiniz. Davayı eşiniz açtı ise, boşanmaya neden olan olaylarda sizin KUSURLU olduğunuzu ispatlamak zorundadır.

Aksi halde davası reddedilecektir. boşanmayı siz de istiyor iseniz, siz de asıl onun kusurlu olduğunu ispatlamalısınız. Doktor raporu, savcılık şikayetleri, mektup, telefon kayıtları ve anne babanız dahil en yakın akrabalırınızın, komşu ve arkadaşlarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Sayın Ktaılımcı,

Somut durumunuzun ayrıntılarını MUTLAKA profesyonel bir meslektaşla paylaşınız ve yol haritası belirleyiniz. Medeni Kanun daha pek çok tedbir ve hak sunmaktadır.

Yoksul iseniz bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Avukat, gereksiz masraf yapmanızı, zaman kaybınızı ve hak kaybınızı önleyecektir.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi