Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilikte haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2010, 20:27   #1
Konuk

Soru evlilikte haklarım nelerdir?

ben bir kadın olarak evlilikte haklarımın ne olduğunu öğrenmek istiyorum. örneğin eşinin istediği gibi giyinmek, istemediği kişilerle görüşmemek, çalışmak istenmesine karşın izin verilmemesi, üniversite okumak veya meslek edinme kursuna gitmesine karşı konulmak, sosyal faaliyetlerin kısıtlanması vs..
lütfen bu konuda beni aydınlatırmısınız. bu gibi durumlarda vermem gereken tepki, haklarım ve yaptırımlarım neler olabilir.
bana evlilikte haklarımın neler olduğunu öğretecek link yada bir sayfa önerebilirmisiniz. evlilikte haklarımın neler olduğunu en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorum.
Old 08-07-2010, 22:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik her iki tarafın rızası ile oluşan ve tarafların eşitliğine dayanan bir birliktir.Evlenmekle kişiler hak ve özgürlüklerini kaybetmezler,eşler bu haklarını kullanmaktan feragat etmezler.

Evli kadınların sözleşme,Anayasa ve yasalarca güvenceye alınan temal hak ve özgürlüklerde tüm yurttaşlar gibi yararlanma hakları vardır.

Temel hak ve özgürlükler konusunda taraf olduğumuz ;

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=31

Sözleşmenin yorumu niteliğindeki Genel Tavsiye Kararları,http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=2183

Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi,
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6584

T.C.Anayasa,
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=4

Türk Medeni Kanunu,
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=3

Türk Ceza Kanunu
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=7

Ailenin Korunmasına Dair Kanun
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=13

vb gibi kaynaklar;

Konu ile ilgili tartışmalar için Kadın Hakları Çalışma Grubu konularını incelemenizi öneriyoruz.

http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=19

Yine sitemizde bulunan kütüphanede üyemiz Av.Ünzile Küçüköner'in bu konuda yayınladığı makaleyi incelemeniz yararlı olacakatır.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_503.htm
Old 08-07-2010, 23:17   #3
Konuk

Habibe hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. linkleri inceledim fakat çoğunu anlayamadım. kısaca ve daha anlaşılır biçimde bikaç madde yazarmısınız rica etsem? ve bu sorunlar karşısında nasıl tepki verebilirim.
Old 09-07-2010, 08:50   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kadınlar erkeklerle eşit itbara,onura ve haklara sahiptir.Nasıl giyineceğine,kiminle konuşacağına,hangi işte çalışacağına,sosyal faaliyetlere katılıp katılmama konusunda kararı kendisi verir.

Diğer eşin bu hakları kullanmayı engellemesi veya daha az yararlanmaya yol açması yasal açıdan şiddet olarak değerlendirilir.

Hak ve özgürlüklerinizin bu biçimde sınırlandığını düşündüğünüzde en yakın aile mahkemesine başvurarak eşinizin bu eylemlerine son verilmesi konusunda hakimden karar verilmesini isteyebilirsiniz.Talebiniz gibi karar verildiğinde eşiniz koruma nkararına uymak zorundadır.Uymadığında üç aydan altı aya kadar hapis cezası yaptırımı vardır.

Yine evlilik birliğine ilişkin alınacak kararlarda anlaşmazlığa düşülmesi durumunda aile mahkemesinden konuyla ilgili müdahale isteyebilirsiniz.

Eşinizin bu tür eylemleri aynı zamanda boşanma sebebi oluştururu ve tazminat sorumluluğu düşünülebilir.

SONUÇ:Asıl karar elbette size ait olmak üzere;
Eşinize; evlilik birliği içinde eşilerin hak ve özgürlük bakımından eşit olduğunu,ancak bu hakların kullanılması ile insan onuruna uygun bir hayatın mümkün oldugunu anlatmak ve birlikte gerekirse bir avukata giderek haklar ve evlilik hukuku konusunda danışma almak uygun olabilir.
Old 09-07-2010, 09:03   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
eşinin istediği gibi giyinmek, istemediği kişilerle görüşmemek, çalışmak istenmesine karşın izin verilmemesi, üniversite okumak veya meslek edinme kursuna gitmesine karşı konulmak, sosyal faaliyetlerin kısıtlanması vs..

Sayın Katılımcı;

Zannediyorum, Değerli Avukat Habibe Yılmaz KAYAR'ın incelemeniz için önerdiği linklerdeki bilgiler, size teknik ve karmaşık geldi. Anladığım kadarıyla, sorunuzda belirttiğiniz hususlara ilişkin somut ve birebir yanıt beklentisi içerisindesiniz. Mesajınızı özveriyle yanıtlayan değerli meslektaşımın iznine sığınarak ve sorduğunuz sorulara somut yanıtlar vererek size yardımcı olmaya çalışayım:

1. Eşinin istediği gibi giyinmek: Evlilik, eşlerin birbirlerini gereği gibi taşıyabilmelerini, tabir-i caizse "idare etmelerini gerektiren" bir kurumdur. Dolayısıyla eşiniz, kişiliğinizi zedelemeden, sizi incitmeden kılık kıyafetinize ilişkin beklentilerini sizinle paylaşabilir. Ancak bu paylaşım, bir birey olarak kişilik haklarınızı ihlal niteliğine büründüğü noktada eşinizin istediği gibi giyinmek zorunda değilsiniz. Eşiniz de aynı şekilde sizin istediğiniz gibi giyinmek zorunda değildir. Evliliklerde bu konu çok sık sorunlara yol açmakla birlikte karşılıklı anlayışla çözme yolunda gayret sarfedilmelidir. Eşinizin yaklaşımı, "sana bu tarz kıyafetler yakışmıyor, çok açık, çok rahat veya çok kapalı vs.. şeklinde olabilir ve siz bir adım atarak eşiniz bir adım atarak orta yolu bulmaya çabalamalısınız.

2. İstemediği kişilerle görüşmemek: Eşiniz, sizin de bir kişiliğiniz/kimliğiniz olduğunu hiçe sayarak sizi tamamen kendi istediği tarzda biri haline getirmeye çalışıyor ve bu anlamda sevdiğiniz, paylaşım içerisine girdiğiniz, herhangi bir gayri yasal veya gayri ahlaki tavrı olmayan yakınlarınızla, arkadaşlarınızla görüşmenize karşı çıkıyor ise, bu tavrı yanlıştır. Ancak sizinle iletişim ve paylaşım içerisinde olan şahıslarla eşiniz arasında, moda tabirle "elektirik alamama" gibi bir durum var ise sizin de gereken anlayışı göstermeniz gerekir.

3. Çalışmak istenmesine karşın izin verilmemesi: Eşler, çalışmak istediklerinde birbirlerinden izin almak zorunda değildirler. Çalışma hürriyetiniz olduğu için, bu isteğinizin doğrultusunda çalışmak hakkınızdır ve hiçbir gerekçeyle kadının çalışması eşi tarafından engellenemez. "Maddi durumumuz iyi, çalışmana gerek yok" veya "dışarıda başkalarıyla iç içe olmandan rahatsız olacağım için çalışmanı istemiyorum" vb.. gerekçelerle eşlerinin çalışmasına engel olan erkeklerin buna hakları yoktur.

4. Üniversite okumak veya meslek edinme kursuna gitmesine karşı konulmak, sosyal faaliyetlerin kısıtlanması: Eğitim hakkı ve özgürlüğü, tüm vatandaşlara, kadın/erkek ayırımı olmaksızın tanınmış bir haktır ve öğrenim görmek, kişisel, sosyal ve kültürel yönden kendisini geliştirmek amacıyla çeşitli kurs ve seminerlere katılmak, sivil toplum kuruluşlarında faaliyet göstermek isteyen kadının eşi tarafından engellenmek istenmesi de hukuk dışıdır.

Bu ve buna benzeri nedenlerle evlilik birlikteliğinizi sarsıcı sorunlar yaşamanız ve evliliğinizin çekilmez hale geldiğine emin olmanız durumunda üzülerek söylemeliyim ki boşanma seçeneği gündeme gelecektir. Ancak aile, bir toplumun belkemiği ve en önemli yapı taşı olması nedeniyle çok çok önem arzetmektedir.

Bu anlamda, yukarıda belirttiğiniz ve yanıtlamaya çalıştığım sorunlarınızı, eşinizle karşılıklı anlayış ve samimiyetle aşmaya çalışmalı, gerekirse evlilik terapistlerine gitmek için eşinizi ikna etmelisiniz. (Ben de burada, hukukçu kimliğimden bir an için sıyrılarak bir psikolojik danışman gibi davranıyorum affınıza sığınarak)

Boşanma seçeneği, en son düşünülmesi gereken bir seçenek olmalıdır ve yuvanızın yıkılmaması için (eşinizi seviyorsanız, iyi niyetinden şüpheniz yok ise, varsa çocuklarınızın geleceği için evliliğinizin devamı önem arzediyorsa vs..) elinizden gelen çabayı sarfetmelisiniz.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi