Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ruhsat aldıktan sonra 4 ay süren İş arama süreci

Yanıt
Old 30-05-2017, 16:54   #1
Av.Gözde YATAR

Varsayılan Ruhsat aldıktan sonra 4 ay süren İş arama süreci

Sayın meslektaşlarım, 4 ay önce ruhsatımı aldım. Ruhsatımı aldığımdan beri çeşitli iş görüşmeleri yaptım. Cv gönderdiğim bazı hukuk bürolarından arandım, görüşmeler yaptım .Fakat; geri aranmadım. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Old 31-05-2017, 08:03   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşım,

Öncelikle mesleğe hoşgeldiniz. Ben kendi doğrularıma göre bir liste paylaşayım sizinle.

1- Umudunuzu yitirmeyin.
2- Sabırlı olun.
3- Görüşmelerinize devam edin, her bir görüşme sizin için yeni bir pencere ve yeni bir tecrübedir. Sonuç olumsuz olsa bile bir sonraki görüşmenize daha bilinçli gitmenize vesile olur.
4- Yakın çevrenize iş arayışınızı mutlaka haber verin.
5- Linkedin gibi profesyonel ağlara katılıp aktif olun. (Bir iş ağı olarak inanılmaz faydalı buluyorum. Gerek kendinizi ortaya koymak gerekse pek çok farklı insanın bakış açısından ve paylaşımlardan haberdar olmak açısından.)
6- Sitemizin meslektaş arıyorum kısmına kendiniz ile ilgili ilan verebilir ve ilan veren meslektaşları takipte olabilirsiniz. [Maalesef çok aktif olmasa da zaman zaman bu şekilde işe alımlar olabiliyor ki daha önce çaıştığım ofise THS'deki ilanımız vasıtası ile bir meslektaş almıştık ve aldığımız o meslektaş sonradan benim çok sevdiğim bir arkadaşım oldu. ]
7- Görüşmelerden sonra size olumlu-olumsuz geri bildirim olmadığı takdirde, bir kaç gün sonra siz görüştüğünüz avukatı/ofisi arayıp herhangi bir gelişme olup olmadığını sorun. Sizden karşı yana gidecek bu tür dönüşler işe olan ilginizi gösterebilir. (Dozunda olmalı)Ayrıca da sizinle görüşen bir meslektaşım olumlu-olumsuz hiçbir geri bildirim yapmıyorsa bu çok büyük bir kabalıktır, en azından siz arayıp sorunca belki hatasını anlamış olur!
8- Baroların web sayfasındaki ilanları devamlı takip edin. Başvurularınızı sürdürün, başlangıç için muhteşem koşullarda bir işe sahip olmasanız da tecrübe edinme kısmını düşünerek karar verin.
9- Adliyede , Baro odasında vakit geçirip meslektaşlarınız ile iletişim kurarak sosyalleşin. Şunu gözü kapalı söyleyebilirim ki İstanbul'daki çok büyük hukuk ofisleri hariç olmak üzere pek çok ildeki meslektaşlarım, tanıdık vasıtası ile arayışa girer, ilk yakın çevreye haber salınır (tanıdığın iş arayan avukat var mı gibi sorular her daim dillerdedir) Zira avukatlık mesleğinin en temel unsuru, birlikte çalışacak meslektaşlar arasında da belli bir güvenin bulunmasıdır.
10- Olumlu düşünün.

Dipnot: Hele ki -sonradan gördüm- İzmir'deymişsiniz. 10 yıl yaşayıp 10 yıl çalıştığım ve doğduğum memleket. İzmir'de pek çok meslektaş tanıdık çevreden avukat arar. Bu nedenle sizi kaçınılmaz olarak Adliye'nin Baro Odası'na gitmeye ve meslektaş çevrenizi genişletmeye davet ediyorum. (Benim de aklımda olsun, İzmir'deki arkadaşlarımdan yeni avukat arayışında olan olursa size haber veririm. )

Başarılar, kolaylıklar. Gönlünüze göre bir iş bulmanızı dilerim, bol şans.
Old 31-05-2017, 16:02   #3
Av.Gözde YATAR

Teşekkür ederim meslektaşım vakit ayırıp cevapladığınız için. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi