Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2010, 01:35   #61
Franz Kafka

Söylediğime benzer bir haberi bulmayı başardım sonunda.Ama malesef bir karar bulamadım.Haber bu sitede mevcut.Ama benim daha önce duyduğum bu değildi sanırım.
http://www.lpghaber.com/Milletveki-K...ri-374325.html
Old 08-06-2010, 01:39   #62
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Sayın Balku;

Beni ihbar edebilirsiniz. Bakayım nasıl denetim yapacaklar. Merak ettim.

Avukat bürolarının dokunulmazlığı var. Har aklına esen denetim yapamaz.

İlginç bir tartışmayı başlatıyorsunuz.

Saygılar.
Old 08-06-2010, 01:46   #63
Franz Kafka

Olaylarla ilgili ve Sayın Erdoğanın belirttiği üzere Baroya denetimle ilgili Haberlere ulaştım.Burada payleşmak isterim.Sigara denetçileri hakkında suç duyurusu haberi için:
http://www.erzurumgazetesi.com.tr/de...haber&id=31112

Ayrıca çok güldüğüm bir sigara cezası haberi için de:
http://www.tumgazeteler.com/?a=1088757
Old 08-06-2010, 12:49   #64
Av.Selim Balku

İnceleme

Alıntı:

Sevdiğim meslektaşlarımı ihbar ediyorum, listenin başında siz varsınız...

Alıntı:

İlginç bir tartışmayı başlatıyorsunuz

Sayın Erdoğan

"Avukatlık bürolarının dokunulmazlığı var" görüş müdür? Kural mıdır? Öncelikle onu belirlemek gerekiyor.

Böyle bir kural varsa dayanağını görmek isterim,

Usulüne uygun olarak avukatlık büroları idari anlamda denetlenebilir, cezai anlamda da aranabilir, Hukuk Devleti ilkesi gereği bu böyle olmalıdır zaten...

Meselenin künhü, denetimin veya aramanın usule uygun yapılıp yapılmadığı noktasında yatıyorsa, bu noktada hem fikir olma ihtimalimiz vardır.(misal CMK 130)

Sigorta kaydı yapmadan personel çalıştıramazsınız, yönetmeliğine aykırı tabela asamazsınız ve çok şükür ofisinizde sigara içemezsiniz

İlginçlik bu kuralların denetimi engelleyen dokunulmazlık zırhımızın olduğunu iddia etmektir.

Kolay Gelsin...
Old 08-06-2010, 13:23   #65
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Milletvekillerinin de dokunulmazlığı var, milletvekilleri TBMM'de sigara içebilir mi? Adliyelerdeki Savcı odalarının da dokunulmazlığı vardır, Savcılar odalarında sigara sigara içebilir mi? Başbakanlık ofisine de her aklına esen denetim yapamaz, başbakan ofisinde sigara içebilir mi?

Kişi, kurum ve mesleklere tanınan yasal dokunulmazlık ve ayrıcalıklar "üstün bir insan türü" yaratmak için değil, o mesleğin düzgün şekilde icra edilebilmesine imkan tanımak için vardır ve mesleki uygulamalarla da sınırlı yorumlanmalıdır. Bir avukatlık bürosuna, TBMM'deki milletvekili odasına, emniyet müdürlüğüne kafasına esen yetkili dosya incelemek için giremeyebilir ancak bu meslek mensuplarının sağlık bakanlığından içeride sigara içilip içilmediğini denetlemek için gelen bir görevliye engel olma hakkı olduğunu kanaatinde değilim. Maliyeden serbest meslek makbuzlarınızın denetimi için gelen vergi memurunu, ödenmeyen banka krediniz için gelen icra memurunu, sekreterinizin sigortalı olup olmadığını kontrole gelen SGK müfettişini büromun dokunulmazlığı var diye kapıdan kovabiliyor musunuz?

Avukatlık bürolarına müdahale, savunma hakkının korunması anlamında elbette son derece önemli bir konu ama eğer avukatlar bu ayrıcalığı, başka bir kanunu çiğnemek için kalkan olarak kullanırlarsa bunun savunulması pek tabiiki mümkün olmayacaktır.

Ayrıca yasak olan biryerde sigara içen bir kişiye ceza uygulanması için mutlaka sağlık bakanlığı yetkililerinin suç üstü yapması gerektiğini de sanmıyorum. Bir avukatın bürosunu ziyaret eden HERHANGİ BİR KİŞİ bu durumu ihbar ederse ve avukat da gerçekten sigara içtiyse, bir hukukçuya ve mesleğin onuruna yakışanı yapacak mutlaka ki gerçeği söyleyerek yaptığı bir eylemi yalan söyleyip inkar etmeyecektir.
Old 08-06-2010, 14:25   #66
raskalnikow

benim ofisim de insanlar değil sigara isterlerse içki bile içebilirler Bizim bürolarımız yol geçen hanı değildir. Bağlı olduğu statü farklıdır.
Old 09-06-2010, 12:57   #67
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sorun büroda sigara içilip içilmemesi değil. Ben zaten avukat bürolarının yasa kapsamına girmediğini düşünüyorum.

Sorun herhangi bir kimsenin büroma denetim yapacağım diyerek girip girmemesidir. Ben buna izin vermem.

Sn. Adminin saydıklarından vergi denetim memurlarını içeri sokmadım. Önemli bir görüşmem var giremezsiniz ne istiyorsanız söyleyin size ibraz edeyim dedim. Normali de budur. Vergi elemanı benim büroma girip ne yapacak? bakacağı şeyler vergi levhası defter vs. dir. Bunlarda ertesi gün daireye ibraz edilir. Bunun için büroya girmesinin gereği yoktur.

Avukat bürolarının aranması yönetmeliklerde belli koşullara bağlanmıştır. Bu koşullar gerçekleştirilmeden hiç kimse benim onayım olmaksızın büroma girip denetim yapmaya kalkışamaz. Ben nasıl yasalara uymak zorunda isem onlar da uymak zorundalar.

Ben büromda sigara içtiğimi inkar etmiyorum. Beni ihbar etmekle "tehdit" eden birden çok kişi oldu. ama ya ihbar olmadı ya da herhangi diğer bir nedenle bu güne kadar denetim girişimöi olmadı.

Sonuçta sigara içilip içilmediğini kontrol etmek, bunun için kanıt bulmaya çalışmak da bir aramadır. Kurallara uyulmak zorundadır. Böyle bir şeye ben kendiliğimden izin vermem. Yasal kurallara uygun gelinirse de diyeceğim bir şey olamaz. Arama yapılır. Bunun içinde aramaya gerek yok. Bana sormaları yeter.

Saygılar.
Old 09-06-2010, 14:14   #68
Armağan Konyalı

Tarihi yeniden yazmak gerek:
"Beylikler Dönemi" "Derebeylikler Dönemi" "Avukatlıklar Dönemi"
Old 09-06-2010, 15:18   #69
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
=Armağan KONYALI
Tarihi yeniden yazmak gerek:
"Beylikler Dönemi" "Derebeylikler Dönemi" "Avukatlıklar Dönemi

İlgiyi anlamadım. Ben bana tanınmış bir hakkın varlığından ve bu hakkı kullanacağımdan söz ediyorum. Siz istemezseniz bu hakkınızı kullanmayabilirsiniz. Ben buna bir şey diyemem. Ama insanların var olan bir hakkını kullanmasına karşı çıkmanızı da anlayamam.

Avukat bürolarının aranmasının belli kurallara bağlanması sanık haklarının korunması açısından son derece önemlidir. Aslında bu önem sanık hakları açısından çok belirgin olduğuından ifade edilmiştir. Avukatın bilgi gizliliği hukuk davaları açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle birilerinin sen sigara içiyormuşsun diye elini kolunu sallayarak büroma girmesine, kiminle görüştiğüme bakmasına, masama göz atmasına izin vermem. Bu benim hakkım, hatta görevimdir. Benim büromdan benim rızam dışında elde edilecek bilgi bence yasak delil kavramı içinde değerlendirilmelidir. Ben de böyle bir delil kullanılmasa bile elde edilmesine yardımcı olamam.

Bildiğiniz üzere "teknik takip" çığrından çıktı. Herkes dinlenme paranoyasına kapıldı. Dinleme sonuçlarının çoğunluğu da ceza mahkemelerinde değil magazin veya dedikodu basınına yansıyor. Bakanın deyimi ile benim korkacak bir şeyim yok, dinlerlerse dinlesinler mi diyeceğiz.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi avukatlık dokunulmazlığı beni değil müvekkilerimi koruyan bir kurumdur. Benim bu kurumdan ödün vermem sözkonusu olamaz. Bu kurumun genişletilmesi gerekir. Sigara yasağı meselesi burada bir şaka olarak başladı ama ciddi bir anlayış farkını ortaya çıkardı. Kimse de bu konu ile fazla uğraşmıyor. Bütün barlarda, lokantalarda da içilmesine izin veriliyor. Uğraşılacakj sadece avukat büroları mı kaldı?

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu cümleler sadece Sn. Konyalı'ya karşı değil bir anlayışa karşıdır. Ben bürolarımızın dokunulmazlığını sonuna kadar savunmak yanlısıyım. Bunu da yapacağım. Aksine bir davranış ve yorum sır saklama yükümlülüğümüzün dolaylı da olsa ihlaline neden olabilecek sonuçlar doğurabilecektir.

Eski büromun olduğu binada siyasi davalara giren bir grup avukatın bürosu vardı. Büroya giderken baktım içerde birkaç kişi var. Daha sonra arkadaşlar sorduklarında olayı gördüğümü ama dışardan bakınca garip bir görünüm olmadığından müvekkilleri olduğunu düşündüğümü söyledim. Dosyaları yerlerinden çıkarılmış, incelenmiş, bazı evraklar alınmış. Şimdi ben bu duruma kendi irademle mi izin vereceğim.

Sevgiler, Saygılar.
Old 09-06-2010, 15:29   #70
Admin

Alıntı:
İlgiyi anlamadım. Ben bana tanınmış bir hakkın varlığından ve bu hakkı kullanacağımdan söz ediyorum. Siz istemezseniz bu hakkınızı kullanmayabilirsiniz. Ben buna bir şey diyemem. Ama insanların var olan bir hakkını kullanmasına karşı çıkmanızı da anlayamam.
Müvekkillerinizin, çalışanlarınızın ve iş gereği yazıhanenizi ziyaret etmek zorunda kalanların temiz ve sağlıklı hava alma hakkını görmezden gelmemek gerek tabii.

Ayrıca avukat yazıhanesinin "aranması" ile "içerde sigara içilip içilmediğinin denetimin" birbirinden ayrı olduğunu da tesbit etmek gerek.

Tıpkı içeri almadığınız maliye denetim memurlarının işyerinizin 213. sayılı kanunun 5. maddesindeki şartları yerine getirip getirmediğini denetlemesinin tek yolunun geldikleri anda bu kontrolü yapmak olması gibi.
Old 09-06-2010, 15:44   #71
Av.Cengiz Aladağ

Müvekkil sinirle avukatının yanına gelir ve sorar:
"Sayın avukatım; zabıta Z, bütün kente boşanma davam olduğunu (ya da cinsel taciz iddiasıyla yargılandığımı ya da borçlu olduğumu ya da ...) yaymış. Nasıl öğrendi bunu? Siz söylemediniz, benle ilgili dosyaları, belgeleri göstermediniz değil mi?"
Old 09-06-2010, 15:53   #72
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Müvekkil sinirle avukatının yanına gelir ve sorar:
"Sayın avukatım; zabıta Z, bütün kente boşanma davam olduğunu (ya da cinsel taciz iddiasıyla yargılandığımı ya da borçlu olduğumu ya da ...) yaymış. Nasıl öğrendi bunu? Siz söylemediniz, benle ilgili dosyaları, belgeleri göstermediniz değil mi?"
Avukat yanıtlar:

- Hayır... Haberim yok. Ben burada oturup sigara içiyordum... Zabıta Z geldi, ceza kesti, gitti... Bence çaycıdan öğrenmiştir.
Old 09-06-2010, 15:58   #73
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Avukat yanıtlar:

- Hayır... Haberim yok. Ben burada oturup sigara içiyordum... Zabıta Z geldi, ceza kesti, gitti... Bence çaycıdan öğrenmiştir.
_Zabıta Z tekrar gelir, ceza yazar ve çeker gider.
Old 09-06-2010, 15:59   #74
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Admin. Sözkonusu maddeyi benim nasıl ihlal ettiğimi anlamadım. Vergi levhasını istiyorsa zaten her yıl belli dönemlrde veya açılışta vergi dairesi tarafından onaylanan bir belge. Büroma girip bakmasının nasıl bir anlamı olabilir? İsterler götürürüm. Onayının zamanında yapılıp yapılmadığına bakarlar sorun çözülür. Bunun için büroma girmelerine ne gerek var?

Ama benim çalıştığım bir dosya üzerinde kullanacağım bir evrakın tarih ve numarasının gözucu ile alınıp karşı tarafa iletilmesinin benim müvekkilim açısından çok önemi olabilir.

Çalışanım yok. Müvekkilerimin de hepsi sigara içtiğimi biliyorlar. İstemezlerse gelmezler. Ama gelip camı açmayı tercih ediyorlar. ben kimsenin bir hakkını çiğnemiyorum. Sigara içenlerin hiç bir hakkı olmayacak mı?

Saygılar
Old 09-06-2010, 16:15   #75
Admin

Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN,
Alıntı:
Büroma girip bakmasının nasıl bir anlamı olabilir? İsterler götürürüm. Onayının zamanında yapılıp yapılmadığına bakarlar sorun çözülür. Bunun için büroma girmelerine ne gerek var?
Maddenin 7. fıkrasına göre"Gelir Vergisi mükellefleri .. vergi miktarlarını gösteren levhayı .. mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar.". Bu maddeye aykırılıklar nedeniyle de her yıl onbinlerce mükellefe usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Vergi memurlarını içeri sokmayan bir mükellefin bu madde kapsamında denetlenmesi mümkün olmadığı gibi, memurlara "ertesi gün gelin" dendiğinde de, yerine getirilmeyen bu eksikliklerin bu süre zarfında tamamlanması mümkündür.

Ayrıca malumuz veçhile "anında denetim" yapılması gereken tek örnek bu değildir, VUK'a göre pekçok vergisel denetimin anlık yapılması gerekir. Aynı durum SGK denetimleri için de geçerlidir: Sigortasız sekreter çalışan bir avukat SGK müfettişini içeri almaz "ertesi gün gelin" derse, SGK tarafından yakalanması imkansız olur.

Konumuz bunlar değil elbette. Sadece bazı denetimlerin ancak anlık yapılabileceğini arz etmek için örnek vermiştim.

Bu arada vergi memurunu, sağlık bakanlığı müfettişini, SGK müfettişini içeri alırken, dosyalarınızı kendisine tevdi etmeniz gerektiğini kimse söylemedi zaten. Masanızın üzerindeki bir evrakın numarasının göz ucuyla alınmasından endişe ediyorsak, o zaman içeri hiçkimseyi almamak lazım, zira bir müvekkiliniz de başka müvekkilinizin göz ucuyla dosya numarasını alırsa, soluğu Sayın Aladağ'ın yanında alabilir.
Old 09-06-2010, 16:27   #76
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Admin;

Ben bir delil tespiti yaptırıken hakimi alıp gidiyorum. Onların bunu yapmasına neden karşı çıkıyorsunuz? Gelirler. Kapı açılır. Durum anlatılır. Çalıştığım evrakların toparlanması için izin isterim. Sonra gerekli tespit yapılır.

Vatandaşın biri bana herhangi bir nedenle gıcık oldu. Yetkili veya yetkili bir tanıdığı var. Saatte bir sigara denetimine geliyor. Düşünün o avukat bürosunun halini.

Bu tartışma bana biraz "kanunların tanıdığı haklar mı kullanılır, kanunların yasaklamadığı haklar mı" tartışmasını anımsattı. ben ikinci önermeden yanayım.

Saygılar.
Old 09-06-2010, 17:37   #77
Av.Selim Balku

Sigara denetimini birebir yaşayan arkadaşım verdiği bilgiye göre; avukatlık bürosunda, "bu işyerinde sigara içilmez, içilirse cezası şu kadardır.." uyarısının olup olmadığı, odalarda sigara kokusu ve dumanının olup olmadığı, kültablalarında külün olup olmadığını kontrol ediliyor.

Sayın Admin ve Konyalı, dilimin tercümanı olmuşlardır. Tarafımca eklenecek bir husus yoktur.

Son bir hususu dile getirmeden yapamayacağım.

Esrar bağımlılıların tümü der ki, "esrar kimyasal değildir, ottan yapılıyor ve zararı kesinlikle sigaradan daha fazla değil"

Bilimin varmış olduğu kesin sonuca göre sigara sağlığa zararlıdır ve öldürür.

Sonuç tartışılmaz iken, sigaranın esrara göre ayrıcalığı manidardır.

Sadece kendi evinizi, böceklere karşı ilaçlama yaparsanız, soruna çözüm bulamazsınız.

Çözüm binadaki tüm evlerin ilaçlanmasını sağlamak...

Sigara içenlerin, sigara içmeyenlere karşı özendirici etkisi var,

"sigara içenlere özgürlük!"

yok böyle birşey, bunu samimi söylüyorum, bu lafın kaynağını araştırın içinden emperyalizm çıkacak...

insan ve toplum sağlığına zarar verdiği kanıtlanan bir mamülün kullanımın özgürlüğü olamaz. Eğer olsaydı esrar kullanımında özgürlüğü olurdu...

Saygılar sunuyorum...
Old 09-06-2010, 18:46   #78
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Muzaffer Erdoğan
Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı
Sayın Balku;

İlginç bir tartışmayı başlatıyorsunuz.

Saygılar.

Sayın Av.Muzaffer Erdoğan iyi bir hukukçudur. Vergi memuru büroma izinsiz giremez diyorsa giremez. *

Alıntı:
Defter ve belgeler vergi incelemesi için şifahi olarak istenemez. Mükellefe 15 günden az olmamak üzere yazılı süre verilir. Ayrıcı vergi incelemesinin de işyerinde yapılması gerekir. (Danıştay 11. D., 19.03.1997, E: 1996/381, K: 1997/1042) [9]
- - · - -

Alıntı:
Defter ve belgelerin ibrazı için 15 günden aşağı süre verilmez. [12] (Danıştay 9. D., 29.12.1993, E:1992/5672, K:1993/5499)

Alıntı:
İnceleme elemanınca, mükellefe defter ve belgelerini ibraz etmesi için en az 15 gün süre verilmesi gerekir. 15 günlük süre beklenilmeden incelemenin sonuçlandırılması yoluna gidilemez. Bu uygulamada re’sen tarh yoluna gidilmesi halinde de, takdir nedeninin olduğu kabul edilemez.[19] (Danıştay 9. D., 27.11.1997, 1996/5259, 1997/3924)

Alıntı:
Vergi Usul Yasasının 256. maddesine göre, “Defter ve belgelerini muhafaza etmek zorunluluğunda bulunanlar, muhafaza etmek zorunda oldukları her türlü defter, belge ve karneler ile vermek zorunda bulundukları bilgilere ilişkin mikro fiş, mikro film, manyetik teyp, disket ve benzeri ortamlardaki kayıtlarını ve bu kayıtları erişim veya kayıtları okunabilir hale getirmek için gerekli tüm bilgi ve şifreleri muhafaza süresi içerisinde yetkili makam ve memurların talebi üzerine ibraz ve inceleme için arz etmek zorundadırlar. Bu zorunluluk Maliye Bakanlığınca belirlenecek usule uygun olarak tasdike konu hesap ve işlemlerin doğrulanması için gerekli kayıt ve belgelerle sınırlı olmak üzere, bu hesap ve işlemlere doğrudan ya da silsile yoluyla taraf olanlara, defter ve belgelerin tetkiki amacıyla yeminli mali müşavirler tarafından yapılan talepler için de geçerlidir.”

Vergi Usul Yasasındaki hükümlere göre mükellefler muhafaza etmek zorunda bulundukları defter ve belgelerini talep edilmesi halinde yetkili kişilere ibraz etmek mecburiyetinde bulunmaktadırlar.

Mükelleflere defter ve belgelerini ibraz için Vergi Usul Yasasının 14. Maddesindeki “Kanunda açıkça yazılı olmayan hallerde 15 günden aşağı olmamak şartıyla” hükmüne göre en az onbeş günlük süre verilir.

* Tabi, verilen süre sonunda evrakları ibraz ettiğinizde gözünüzün üstünde kaşınızın olduğunu da anlayabilirsiniz ki o da ayrı bir mevzuudur.
Old 09-06-2010, 18:47   #79
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Yazan Seliim BALKU
Sigara denetimini birebir yaşayan arkadaşım verdiği bilgiye göre; avukatlık bürosunda, "bu işyerinde sigara içilmez, içilirse cezası şu kadardır.." uyarısının olup olmadığı, odalarda sigara kokusu ve dumanının olup olmadığı, kültablalarında külün olup olmadığını kontrol ediliyor.

Bana böylebir zorunluğun kaynağını açıklayabilirmisiniz? İyi bundan sonra "fiyatlara kdv. dahildir, vb. tabelalarını da asalım. bir ara bu da tartışılmıştı. Hatta her esnafın dükkanında gördüğümüz peşin satanın hali, veresiye satanın hali afişlerini de koyalım.

Arkadaşlar yapmayın: Sigara yasağı avukat bürolarının serbestçe denetlenmesi için bir yol olamaz. Avukat bürosunun aranmasının, denetlenmesinin usulü düzenlenmiştir. Bu düzenleme çerçevesinde gereken yapılmalıdır. Yoksa herhangi bir nedene dayanarak ben bu düzenlemenin dışındayım, bu nedenle gidip avukat bürosunu ararım denilemez. Bu düşünce biçimi son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bir yorumdur. Kimse benim bürom aranamaz geleni vururum demiyor. Gerekçelerim de son derece net. Sizin gerekçelerinizi merak ediyorum.

Doğru vergi levhasının asılı olup olmadığı anında kontrol edilebilecek bir şeydir. Bu bir alışkanlıktır. Sürekli asmıyorsam memur bir gün geldi diye asacak halim yok. Astıysam da ceza kuralı amacına ulaşmıştır. Artık vergi levham sürekli duvardadır. Buradaki tartıışma sadece şu kadar ceza da ödemeliydin noktasında mı yoğunlaşıyor? Böyle düşünürsek tüm meslektaşların birbirinin açığını kollaması gerekir. Benim böyle bir mantığım yok. Herhangi bir yer araması için hakimden izin alınması gerekirken avukat bürosuna görevlinin gelip kontrol yapacağım demesini ve bir avukatın da bunu kabullenmesini anlayamıyorum.

Herhangi bir vatandaş için hakim izni gerekli, avukat için böyle bir izne gerek yok. Garip bir mantık. Benim bürom lokanta değil, ticaret siciline kayıtlı değilim, esnaf odası mensubu değilim, benim bürom bana, mesleğime ayrılmış bir yer. Notlarım büromda bulunur. Evraklarım büromdadır. Adam girecek, tabela astın mı diye bakacak, sigara kokusu koklayacak, sigara kokusu varsa kültablasını nereye sakladın diye beni sorgulayacak veya dosyaların arasınabakacak. Yapmayın arkadaşlar.

Size eski bir deyim hatırlatmak isterm:

Ağaç kendisini kesen baltaya seslenmiş. Sen bana bir şey yapamazdın ama neyleyim ki sapın bendendir. Ağacın kesilmesine neden olan da sap.

Saygılar
Old 10-06-2010, 12:29   #80
Av.Selim Balku

Alıntı:
Bana böylebir zorunluğun kaynağını açıklayabilirmisiniz?

Yukarıda ki iletide, bilgi amaçlı olarak durumu bildirdim, yapılanın usule uygun veya aykırı olduğunu belirtmedim.
Old 13-06-2010, 12:40   #81
av_napolyon

Avukatlık bürolarında sigara içmek tütün ve mamüllerinin içilmesine yönelik düzenlemeye göre kısmen yasak olmasına karşın, herhangi bir şekilde denetime müsait olmadığından bu yasağın uygulanabilirliği kanunen yoktur. ayrıca kanun gereği sigara içilmesi yasak olan yerlerde mutlaka SİGARA İÇİLMEZ tabelası asılması zorunluluğu vardır. Avukatlık bürolarında ben bu yazıyı asanı görmedim zaten asmaya gerekte yoktur.şimdi sigarayı yaktım herkese afiyet olsun
Old 04-07-2010, 01:32   #82
ali ekmekçi

birçok avrupa ülkesinde bu yasağın uygulanmadığı(kanuna rağmen),yargıya intikal ettirildiği vs.duyuyoruz.Ben bir içici olarak(2 sene bırakmıştım)bu yasağın olması gerektiğini düşünüyorum.Evde içmiyorum büroda kendi odamada cam çerçeve açık içiyorum.Kimsenin ceza yediğini de duymadım.Ama bu yasak çok kati uygulanamayor.Adliyede hakimler odalarında içiyorlar daha ne diyelim
Old 05-07-2010, 03:12   #83
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Yukarıda ki iletide, bilgi amaçlı olarak durumu bildirdim, yapılanın usule uygun veya aykırı olduğunu belirtmedim

Sn Balku;
Sorun zaten bunu aştı. Şimdi tartışmayı toparlarsak;

Benim kendime ait bir mesleki mekanım var. Hiç kimse benden meslski hizmet almak zorunda değil. (İlçenin tek eczacısı vb. değilim.) Ben de hiç kimsenin talebini kabul etmek zorunda değilim. Hatta meslek kuralları gereğince haksız bulduğum davayı reddedebilirim. Kimsenin bana anlık olarak hayati bir ihtiyacı yok. Ben bir kimseyi büroma kabul etmemekle hiç bir hayatı tehlikeye atmıyorum.

Ben sigaraya karşı oluşunuzu anlıyorum. Size hak da veriyorum. Ama sizin sigaraya karşı olmanız avukat bürolarının denetimsiz olarak aranması gibi bir hakkı/haksızlığı sağlamamalıdır.

Burada insanların kendi duygularını ön plana çıkarma veya mutlak doğru olarak algılama sorunu ortaya çıkmaktadır.

Burada avukatlık mesleğinin zorluklarına sıkıntılarına değinmek istemiyorum. Bunlar vardır. İnsanları içki ve sigaraya yöneltir. Gerekçe olarak ileri sürülür. Doğru mudur? Hayır.

Ben avukatların içki ve sigara içmesini destekliyor muyum? HAYIR.

Arkadaşlar: Avukat dokunulmazlığında avukatı koruyan bir hüküm yok. Milletvekili dokunulmazlığı ile karıştırmayın. Avukat gözaltına alınır, tutuklanır, hakkında dava açılır. Yasal bir engel yok. Milletvekilleri için var. Bu dokunulmazlık avukatlar için değil sanık hakları için tanınmış bir dokunulmazlıktır.

Bu çerçevede ben istediğim insanıı büroya alırım, istemediğimi almam. Buna yasal bir engel yok.

Diyelim ki yarın büron basıldı. 4 kişi geldiler. Burada sigara içiliyormuş bakacağız dediler. Sokmazsan sigara kont. geldik diyecekler; sokarsan kendi onurundan bir şeyler vereceksin. Ben buna karşıyım.

Yukarıda belirttiğim gibi ben nasıl yasal prosedüre uyuyorsam onlar da uymak zorundalar. Hiç kimse beni sizin sigaraya karşı olduğunuz için kanun dışı aramayı kabullenmeye zorlayamaz.

Bunu avukatların kabullenmesini, ve savunmasını anlıyamıyorum. Ben bir avukatın telefon ettiğinde /veya tek başına, delil tespiti (gerekirse emniyet güçlerinden yardınm alarak) delil tespitine gitmesinden yanayım. siz beni baron (derebeylikten de öte) olarak suçluyorsunuz.

Sonuç olarak ben bir avukatım; en azındsan "hakların savunulmasını gerektiğini" bilirim.

HİÇ BİR ZAMAN BANA AYRICALIK TANINMASINI İSTEMEDİM, AMA HAKLARIMIN ÇİĞNENMESİNE DE İZİN VERMEM.

Sn. Balku;
Sözlerim kişi olarak size değil, bir düşünce biçimine karşı.

Saygılar.
Old 05-07-2010, 11:53   #84
REMEDİAL

Varsayılan Kilitler hırsızlar için değildir,

Kilitler hırsızlar için asılmadığı gibi yasaklar da uyacak olanlar için getirilir. Dünyanın en yaygın alışkanlığı olan sigara tüketimini yasaklarla denetlemek imkansız gibi görünüyor. Hele hele kişilerin kamuya açık olmayan çalışma odalarında. Zaten bunun bir anlamı da yok bence.
Old 05-07-2010, 14:56   #85
Av.Selim Balku

Alıntı:
Ben sigaraya karşı oluşunuzu anlıyorum. Size hak da veriyorum. Ama sizin sigaraya karşı olmanız avukat bürolarının denetimsiz olarak aranması gibi bir hakkı/haksızlığı sağlamamalıdır.

Sayın Erdoğan Bu fikrinize katılıyorum, ancak belirttiğiniz görüşe göre şöyle bir sonuç çıkmakta; benim sigaraya karşı olmam ve kuralım varlığı gereği, denetimli olarak aranması durumunda (bence "arama" sözcüğüde yanlıştır)bu hak sağlanmalıdır.

Eğer anlaşamadığımız nokta, denetimli olup olmayışında yatıyorsa, burada sizinle hem fikir oladuğumuzu açıkça belirtebilirim.

Alıntı:
Sokmazsan sigara kont. geldik diyecekler; sokarsan kendi onurundan bir şeyler vereceksin. Ben buna karşıyım.

Denetimli olarak bürolara gelinmesi onurumuzdan birşeyler vermeyecektir kanımca...

Sayın Erdoğan, büronuza gelen denetçiler, barodan bir meslektaşımız nezaretinde büronuzu kontrol edeceklerini beyan etseler görüşünüz değişir mi?

Kolay Gelsin...
Old 06-07-2010, 01:56   #86
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Balku;

Sigara yasağı için gene sokmam. Evet Ben büromda sigara içiyorum ve içilmesine de izin veriyorum derim, sorun çözümlenir.

Alıntı:
Denetimli olarak bürolara gelinmesi onurumuzdan birşeyler vermeyecektir kanımca...

ben hiç birkoşulda böyle bir muamele ile karşı karşıya kalmak istemem. Kuşkusuzki bu koşullara uyulmaksızın da insanların bürosu aranabilir. ama ben muvafakat vermem. Büromun aranması ben her koşulda rahatsız eder.

Saygılar.
Old 09-07-2010, 20:20   #87
yarabandi

Ne sigaraymış arkadaş illa yasak mı olması lazım, günah mı olması lazım, yoksa kanser falan mı olmanız lazım içmemeniz için? Rezalet bir illet işte lüzumsuz yere paranızı verip, orayı burayı kokutup, isletip pisletiyorsunuz, yetmiyor sağlığınızı hiç ediyorsunuz. Yok ben doktora göründüm, sigara içmeyenlerinkinden sağlıklı dedi, yok şu adam içiyordu 90 yaşında hala ölmedi diye masalları bırakın da açın gözünüzü. Benim babam da günde 4 paket sigara içerdi sonra hiçbir sıkıntısı yokken bir anda bıraktı 93'te.. ama sıkıntısı yeni yeni çıkıyor, her çıkan hastalığında doktorlar çok mu sigara içiyorsun diyor. Kendi sağlığınız bir yana diğer insanları düşünmüyorsunuz. Aman ben içerken bir şey olmuyor, o azıcık koklayınca ne olacak, sadece rahatsız olur ona da katlanıversin diyorsunuz ama öyle değil işte. Benden daha daha kötü durumda olanlar muhakkak var ama ben bile çok sağlıklı biriyken biraz sigara dumanına maruz kaldığımda 3 gün doğru dürüst yutkunamıyorum, yediğim yemekten tat alamıyorum, boğazım yanıp duruyor. Resmen ağlayasım geliyor. Ben neden mecburum, neden onlar benim rahatsız olduğumu umursamayıp vicdansız bir şekilde leş gibi hava soluturlarken ben hoşgörü gösterip yanımda içmelerine ses etmiyorum diye kendime sitem ediyorum. Bırakın artık, bırakamıyorsanız da kimseye görünmeden nerede içerseniz için. Kendi evinizde çoluğunuza çocuğunuza yazık, büronuzda müvekkillerinize, çalışanlarınıza yazık... Bu arada kimse hiçbir yerde uygulamıyor falan demiş bir arkadaş. Ben adliyede çalışırken personel içiyor diye polis gelmiş ceza yazmaya kalem personeline, müdür atlamış ben buranın müdürüyüm arkadaş ben izin verdim diye.. Personele normal ceza kesilirken, müdüre 500-600 lira kesilmiş madem sen izin verdin al sana o zaman dercesine
Old 10-07-2010, 04:07   #88
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. yarabandi;

Söyleminizde haklısınız. Ben sigara içtiğim için başka insanları bu zehirle karşı karşıya bırakmam haksızlıktır.

Bunu kabul ediyorum.

Peki bu insanların "sigarayı bırak" diye benim üzerimde sürekli baskı kurmaları hak mıdır?

Sigarayı içmek benim tercihim, zararlarını biliyorum. Sen benimle birlikte olmak istiyorsan ya bu bildiğin zarara katlanacaksın ya da ayrılacaksın. Bana "sigarayı bırakmak zorundasın" demek hakkı nereden doğuyor?

Saygılar.
Old 10-07-2010, 09:52   #89
Av.Selim Balku

Alıntı:
Peki bu insanların "sigarayı bırak" diye benim üzerimde sürekli baskı kurmaları hak mıdır?
Saygılar.

Böyle bir baskı maalesef yok, tütün mamullerinin satılması ve içilmesi yasak diye bir kural gelse ne iyi olur...

Dumansız hava sahası istiyoruz!

Sigara içen biri, sigara içmeyenleri ve sigarayı bırakmaya çalışanları farketmeselerde özendirmektedirler...

Bu özendirmelerin kaldırılmasını istiyoruz...

Ve bunları istemenin, en doğal hakkımız olduğunu düşünüyorum.
Kolay Gelsin...
Old 10-07-2010, 12:08   #90
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Sigara içen biri, sigara içmeyenleri ve sigarayı bırakmaya çalışanları farketmeselerde özendirmektedirler...

Bu özendirmelerin kaldırılmasını istiyoruz...

Asıl biz, sigarayı bırakanlara özenmek istiyoruz. Başarsınlar, bize örnek olsunlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi